Jump to content
  • александар живаљев
    александар живаљев

    Поуке сазнају: Синод Македонске цркве у расколу и архиепископ Стефан признали Бугарску Патријаршију за мајку цркву и затражили да их убудуће представља у православном свету

        Пише: др Александар Живковић

       

    Како поуздано сазнајемо из редова клирика МПЦ у расколу који се не слажу са актуелним ставовима руководства те неканонске организације, Синод МПЦ-ОА, на седници од 9. новембра ове године упутио је писмо Светом Синоду Бугарске Патријаршије у коме ову Помесну цркву признаје за мајку цркву и овлашћује је да је представља  пред Васељенским патријархом и осталим православним црквама. Заузврат, се моли да се МПЦ-ОА прими у евхаристијско јединство са БПЦ, а изричито се не помиње аутокефалија Македонске цркве. Комплетно писмо доносимо на крају вести.

    У међувремену су и неки македонски медији дошли до истих докумената и оправдано најављују повратак бугарске егзархије у Македонију, нпр. данашњи курир.мк:  http://kurir.mk/makedonija/vesti/dali-se-vraka-bugarskata-egzarhija-po-dogovorot-na-zaev-so-bugarija-na-prodazhba-i-mpts/

    Овомо је претходио читав низ предрадњи и кампања на Бугарској државној телевизији на којој се бизнисмен Милан Врабевски похвалио како је организовао сусрет македонских архијереја у расколу и бугарских митрополита, а учествовао је и у састављању писма расколничке јерахије Бугарској цркви:https://bnt1.bnt.bg/bg/a/priznava-li-makedonskata-arkhiepiskopiya-blgarskata-patriarshiya-za-tsrkva-mayka

    Занимљиво је да се и у писму Синода МПЦ-ОА, ни у емисијама Бугарске телевезије не помиње обавезујуће признавање аутокефалности од стране Бугарске цркве, питање које је наводно 50 година било централно у српско-македонском црквеном спору, већ само признање зарад евхаристијског јединства и, од Синода МПЦ-ОА заступање идеје о аутокефалности пред Васељенском патријаршијом.

    Текст писма Синода МПЦ доносимо на српском, као и копију самог писма на македонском:

    Ваша Светости, Ваша Високопреосвештенства, чланови Светог Синода,

    Свети архијерејски синод (САС) Македонске православне цркве - Охридске архиепископије на својој редовној седници, одржаној 9. ноивембра 2017. године у Македонској архиепископији у Скопљу, посеветио је озбиљну пажњу статусу МПЦ-ОА и постизању њвхаристијског јединства са Помесним православним црквама. У том духу Синод је једногласно одлучио да упути одређене предлоге и молбе сестринској Бугарској православној цркви, и то:

    - Бугарска православна црква - Бугарска патријаршија имајући у виду јединство Православне цркве и реалне духовне пастирске потребе, успоставља евхаристијско јединство са обновљеном Охридском архиепископијом у лицу Македонске православне цркве;

    - Македонска православна црква - Охридска архиепископија препознаје и признаје Бугарску православну цркву - Бугарску патријаршију као Мајку Цркву, која прва признаје и прихвата њену аутокефалност, обзнањује је и актуелизује пред Васељенском патријаршијом и другим помесним црквама;

    - Потписивањем ове сагласности између поглавара двеју цркава, успоставља се евхаристијско јединство између њених епископа, што ће бити и основа за евхаристијско јединство са епископима осталих Помесних православних цркава;

    - О признавању и успостављању евхаристијског јединства, Бугарски патријарх обавештава васељенског патријарха и остале поглаваре Помесних цркава.

    Изражавајући наду да ће ови предлози и молбе бити прихваћени од Светог архијереског Синода БПЦ, на радост светог Климента Охридског и за добро пуулноте целокупног православља,

    Председник САС МПЦ-ОА

    Стефан, архиепископ македонски

     

     

    стефан.jpg




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    пре 4 часа, MKD13 рече

    Nema nista kanonskie i prirodnije da makedonci traze priznanje od bugarske crkve. Srbi umesto da priznaju Makedonce uvlace se grcima i jos uvek (ne svi) sanjaju da vladaju sa crkvom  i narodom u Makedoniji. Kao da je bilo kanonsko to shto su kupili posle balkanskih ratova kad su osvojili Makedoniju, crkovnu vlast od grka, koji su ukinuli nasilno za vreme turaka(isto su to ucinili srbima, al ste vi potom uspeli da obnovite svoju nezavisnost) autokefalnu ohridsku arhiepiskopiju. Makedonci zaedno sa bugarima su stvorili egzarhiju i odvojili se od grka, al kad je dosla srpska crkvena i svetska vlast u MK, oterali sve Vladike i svestenstvo u bugarskoj. A da je ohridska arhiepiskopija jos od svog osnovanja nosila bugarski karakter je istoriski fakt. Cak i kad su grci osvojili Makedoniju(tada Samoilovo bugarsko carstvo) i postavili grcke vladike, nezavisnost Ohrida nisu dirali. Sv.Teofilakt je arhepiskop bugarski. Cak i Dusan kad je osvojio celu Makedoniju, potom od grka, nezavisnost Ohrida nije dirao. 

    Ceo slucaj je sveden na politiku i da ste imali lubav koju kazete da imate priznali bi MPC, jer nista vise i ne treba. Makedonci su pravoslavni kolko i srbi. Raskolnici nikad ne hoce jedinstvo, a makedonci vas preklinuju i mole za jedinstvo, a vi im nedate samo zato sto se osecuje nacianalno drugcije od vas. 

    A oni koji navode kanone pitam ih: Kako srpske vladike mole se zajedno sa nepravslavnima katolike i protestante svih boja na ekumenskim skupovima, a sa makedoncima im nedaju kanone? KOJE LICEMERJE!!!

    ljepi vam pozdrav iz Ohrida

    Брате, вам нико од нас не спори ни да будете Македонци ни да имате Цркву. Ствар је у томе што би ви Цркву на неканоски начин. Не може брате.

    Ми вас не желимо да "посрбимо", ви сте Македонци. Ствар је опет у томе, како се мени чини да се код вас негира било какво српско порекло. То је тужно. Са друге стране нико не може да каже да има бугарског елемента међу вашим народом. 

    Треће, Бугари који би да сва побугаре вама нису проблем?! Нису вам проблем ни Шиптари који би да вас, као и нас поједу за доручак а ако остане и за вечеру нешто. Само су Срби проблем. Е то је већ србофобија.

    Постоји историјска одговорност и грешка  државне власти из Београда, што су после ослобођења од Турака са вама, сада Македонцима, а тада Србима поступали лоше и немарно. И то је узроковало да ми сад нисмо исти народ. Али власти из Београда су и према другим Србим биле ужасне и кроз историју и до дана данашњег.

    Поента је много смо блиски, нема потребе да се то негира, кад би само мало смањили национализам и прихватили нас за браћу имали би канонску Цркву одавно. Нема потребе да тражите од Бугара оно што вам не могу дати. Будите ви Македонци, не сме нико то да вам забрањује, имајте Цркву али канонску и на канонски начин.

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 14 минута, Вилер Текс рече

    Поента је много смо блиски, нема потребе да се то негира, кад би само мало смањили национализам и прихватили нас за браћу имали би канонску Цркву одавно. Нема потребе да тражите од Бугара оно што вам не могу дати. Будите ви Македонци, не сме нико то да вам забрањује, имајте Цркву али канонску и на канонски начин.

    Moram nesto da kazem, kao moje licno misljenje.

    Opet, koliko znam, po kanonskom pravu i predanju crkve, autonomna crkva koja je dobila delimicnu nezavisnost od majke crkve, nije samim tim stekla pravo da se ponasa i deluje kao totalno samostalna i nezavisna od te' majke crkve od koje je i dobila odredjenu samostalnost.

    Autonomna crkva treba da i dalje neguje i odrzava ljubav  sa svojom majkom, da samostalno jaca i napreduje u veri i crkvenom zajednistvu sa ( majkom crkvom ) i da polako vremenom kada se steknu odredjeni kanonski i duhovni uslovi, zatrazi od svoje majke crkve i upravo taj visi nivo samostalnosti kroz tu autokefalnost i potpunu nezavisnost.

    Mislim, da je MPC pod komunistickom vlascu obecana autokefalija, sto SPC nikako nije mogla da ispuni, dobili su maksimalno sto je u tom trenutku mogla da SPC da ponudi ( crkvenu autonomiju  ) i zbog toga ( sto nisu dobili obecanu politickom odlukom komunista autokefaliju )...... su se episkopi MC odajili od svoje kanonske Majke Crkve i krenuli su na ne - kanosnki nacin da traze i sprovode svoju autokefalsnost i otisli su u ( kanonski raskol ).

    Mislim da tu lezi srz problema. Kada bi se MPC na neki nacin vratila u kanonski i predanjski put dobijanja autokefalije, verovatno bi je vremenom i stekla.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 4 часа, MKD13 рече

    A oni koji navode kanone pitam ih: Kako srpske vladike mole se zajedno sa nepravslavnima katolike i protestante svih boja na ekumenskim skupovima, a sa makedoncima im nedaju kanone? KOJE LICEMERJE!!!

     

    Брате, једно је седети и причати са неким на неком скупу а друго је канонски поредак и црквено јединство.

     Мени на Славу могу да дођу и католици и протестанти, али то не значи да су они Црква. Дај мало причај релано.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 19 минута, "Tamo daleko" рече

    hajmo malo da se smirimo svi...!

    У македонској јавности, која је за писмо Синода МПЦ-ОА сазнала из дневника Бугарске телевизије, појављују се оправдања овог чина, а на сајту религија.мк блиском креатору целе "ујдурме" струмичком Науму (кога и религија.мк назива главним црквеним дипломатом) развија се и читава теорија како је то добар корак да се дисциплинује СПЦ, а можда Наума подрже и Васељенски патријарх и албански архиепископ, а однекуд знају да Руси сигурно неће!(http://religija.mk/igra-na-tronovi/) Но, мимо те "комбинаторике", Даниел Димовски стручњак за међународно право и политику упозорава Македонце, да се чак и признањем од Бугарске патријаршије не би добило ништа (оставимо сад по страни питање да ли се писмом Стефана и "једногласног Синода" - ни религија.мк не може да гарантује да је писмо настало сагласношћу свих архијереја у расколу - заиста тражи признање или се нуди "усвајање" од стране БПЦ) и да је једини пут наставак дијалога са СПЦ:http://plusinfo.mk/vest/134440/dimevski-pismoto-do-bpc-e-pozitiven-cekor-no-adresata-za-avtokefalnost-e-spc

    Званична државна агенција МИА преноси писање грчких портала Ортодоксија и Ромфеа који изражавају сумњу да ће Бугарска патријаршија позитивно одговорити "официјелном" Скопљу, јер би то изазвало раскол у читавом православљу:  http://religija.mk/grchkata-crkovna-javnost-za-moznosta-bugarskata-crkva-da-ja-priznae-mpc-oa/

    И опет религија.мк, сазнаје да ће бугарски Синод одговорити следеће недеље, али да се бугарски архијереји склањају од тога да јавно коментаришу писмо, свесни деликатности ситуације:http://religija.mk/sinodot-na-bpc-slednata-nedela-ke-go-razgleduva-pismoto-od-mpc-oa/

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 16 часа, Рилски рече

    Више десетина  пута смо помињали да решење овог проблема има као ''успутну станицу'' Софију и њену Патријаршију. Која се сада намеће као главна станица :) .. Ко је из Београда икад, позвао иког из БПЦ на разговор , на предавање, на симпосион по овом или неком сличном питању..

    Колико пута је Патријарх српски, не био, бар затражио да оде у Скопље у посету Архиепископу Јовану што у затвор, што у званичну посету као сабрату Архијереју...

    1. ne znam dovoljno, ali ako se ne varam PBF ima solidnu saradnju sa bugarskim teolozima, od kojih je bogoslov, Svilen Tutekov jedan of istaknutijih I uvek rado pozivan na predavanja I simposione.

    2. O Patrijarhu srpskom po pitanju posecivanja Arhiepiskopu Jovanu nemamo sta dodati, ali znam dobro da je Vladika Atanasije I vladika Grigorije , da su posecivali svog sabrata redovno! Arhiepiskop Jovan je bio pozivan vise puta da poseti Ameriku, ali mu nije data viza. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 20 минута, "Tamo daleko" рече

    Izvini molim te, ali za ljubav je potrebno DVOJE! Vi trazite snishodjenje tamo gde mu nema mesta. Kakvo jedinstvo I sa kim hoce Makedonci? Sada je evidentno da bi sa svima hteli jedinstvo, samo ne sa Srbima. I jos govorimo o ljubavi, ma hajde da se jos I lazemo.... Ako treba da se prica o nekakvoj "vlasti"- onda to vazi za mpc - samovlast. Potpuno nepravoslavno - drugi mi ne treba I necu ga... hajmo malo da se smirimo svi...!

    Mi nemamo nikakve pretenzije ni na srpsku teritoriju, niti trazimo vlast nad srpske dushe. Mozete to isto reci vi za makedonce? Tako cemo stici do odgovora ko razrusuje ljubav.

    Drugo problem resavanja crkvenog pitanja Makedonije bez Bugarske je nemoguc. Jedno shto kanonska teritorija Ohridske Arhiepskopije oduvek je vezana sa bugarima, a jos vaznije shto sad nema kontrole u Makedoniji u izucavanju istoriskih izvora, te sad mnogi makedonci  osecaju sebe kao bugari. i to je nezadrzliv proces.

    Kako bi bilo vama da vam opet ukinu autokefaliju i potom da vas ucenuju da nemate pravo na nju?

    Istorija nas uci da se stvari u svetu menjaju. VI ste izgubili Crnu Goru, Kosovo, Hrvate i Bugare su vam najveci neprijatelji. Hvala vam shto nas makedonce volite, jos od 1918-te.

    Vidite krivice u svih samo ne u vas samih. I onda ...hajmo malo svi da se smirimo...!!!

    Mi samo trazimo da nam priznate pravo, tamo kde sad ima nezavisna drzava, a crkvena teritorija koja pripada istoriski i kanonski ohridskoj autokefalnoj crkvi bude i danas to shto je bila kroz vekove? U cemo je problem??? Samo u srpskom i grckom nacionalizmu koje pretendira na makedonsku teritoriju!! Pravoslavlje i kanoni su vam samo izgovor!

    Izvinite ako boli istina! al mi smo ti koji su osteceni...

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 44 минута, Вилер Текс рече

    @MKD13 PROCITAJ JOS JEDNOM OVE REDOVE (po mogucstvu bez mrznje I nepristrasno) :Брате, вам нико од нас не спори ни да будете Македонци ни да имате Цркву. Ствар је у томе што би ви Цркву на неканоски начин. Не може брате.

    Ми вас не желимо да "посрбимо", ви сте Македонци. Ствар је опет у томе, како се мени чини да се код вас негира било какво српско порекло. То је тужно. Са друге стране нико не може да каже да има бугарског елемента међу вашим народом. 

    Треће, Бугари који би да сва побугаре вама нису проблем?! Нису вам проблем ни Шиптари који би да вас, као и нас поједу за доручак а ако остане и за вечеру нешто. Само су Срби проблем. Е то је већ србофобија.

    Постоји историјска одговорност и грешка  државне власти из Београда, што су после ослобођења од Турака са вама, сада Македонцима, а тада Србима поступали лоше и немарно. И то је узроковало да ми сад нисмо исти народ. Али власти из Београда су и према другим Србим биле ужасне и кроз историју и до дана данашњег.

    Поента је много смо блиски, нема потребе да се то негира, кад би само мало смањили национализам и прихватили нас за браћу имали би канонску Цркву одавно. Нема потребе да тражите од Бугара оно што вам не могу дати. Будите ви Македонци, не сме нико то да вам забрањује, имајте Цркву али канонску и на канонски начин.

     

     

    пре 44 минута, Вилер Текс рече

    Брате, вам нико од нас не спори ни да будете Македонци ни да имате Цркву. Ствар је у томе што би ви Цркву на неканоски начин. Не може брате.

    Ми вас не желимо да "посрбимо", ви сте Македонци. Ствар је опет у томе, како се мени чини да се код вас негира било какво српско порекло. То је тужно. Са друге стране нико не може да каже да има бугарског елемента међу вашим народом. 

    Треће, Бугари који би да сва побугаре вама нису проблем?! Нису вам проблем ни Шиптари који би да вас, као и нас поједу за доручак а ако остане и за вечеру нешто. Само су Срби проблем. Е то је већ србофобија.

    Постоји историјска одговорност и грешка  државне власти из Београда, што су после ослобођења од Турака са вама, сада Македонцима, а тада Србима поступали лоше и немарно. И то је узроковало да ми сад нисмо исти народ. Али власти из Београда су и према другим Србим биле ужасне и кроз историју и до дана данашњег.

    Поента је много смо блиски, нема потребе да се то негира, кад би само мало смањили национализам и прихватили нас за браћу имали би канонску Цркву одавно. Нема потребе да тражите од Бугара оно што вам не могу дати. Будите ви Македонци, не сме нико то да вам забрањује, имајте Цркву али канонску и на канонски начин.

     

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 31 минута, MKD13 рече

    VI ste izgubili Crnu Goru, Kosovo, Hrvate i Bugare su vam najveci neprijatelji.

    Молим те, не копај ове ране. Знаш добро какве су злочине чинили Хрвати и Бугари. Не причамо о томе. 

    Косово и теби као православном хришћанину треба да буде света земља а Св. Кнез Лазар исповедник и мученик.

    Немамо ми проблем да Црна Гора буде независна, имамо проблем са неокомунизмом и антицрквеним и антисрпским деловањем власти. 

    Молим брате те држи се теме

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 14 минута, "Tamo daleko" рече

    Са друге стране нико не може да каже да има бугарског елемента међу вашим народом.

    Требало је да пише да НЕМА. Пардон. Мислио сам на обичаје и тако те народне ствари, нешто је сигурно дошло од Бугара а оконсница је српска.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 1 сат, "Tamo daleko" рече

    1. ne znam dovoljno, ali ako se ne varam PBF ima solidnu saradnju sa bugarskim teolozima, od kojih je bogoslov, Svilen Tutekov jedan of istaknutijih I uvek rado pozivan na predavanja I simposione.

    Јесте, Свилен Т. је држао предавања кад сам ја био студент. С друге стране, било је у моје време и пар Бугара који су студирали код нас; доносили нам књиге за појање и лепо нас дочекали кад смо били код њих у Софији, сваки пут.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 19 минута, Лазар Нешић рече

    и пар Бугара који су студирали код нас

    как` се звао онај високи мршави са коврџавом косом :))) На вр` ми језика име... Да л` беше Ивајло?

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 4 минута, Милан Ракић рече

    как` се звао онај високи мршави са коврџавом косом :))) На вр` ми језика име... Да л` беше Ивајло?

    Није Ивајло (кратка коса, средњи раст), ни Влада Бугарин (дуга коса, цвикери), већ Живко :D

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима




    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...