Jump to content
  • александар живаљев

    Писмо митрополита Амфилохија митрополиту Онуфрију, предстојатељу УПЦ

    Одељење спољашњих црквених веза УПЦ објавило је данас на свом сајту писмо које је митрополит црногорско-приморски Амфилохије упутио митрополиту кијевском Онуфрију.

    У писму се објашњавају околности сусрета митрополита Амфилохија са представником "ПЦУ" Евстратијем Зорјом у Цетињском манастиру.

    Митрополит наводи да је био обеспокојен "саслуживањем" црногорског расколника Бориса Бојовића са митрополитом француским Емануилом и јерархијом "ПЦУ" 25. маја о.г. у Кијеву. Због тога се обратио васељенском патријарху Вартоломеју, након чије интервенције је добио и извињење митрополита Емануила и поглавара "ПЦУ" Епифанија Думенка, које је на Цетиње донео Зорја.

    О свему томе одмах је обавештен патријарх српски Иринеј и чланови Синода СПЦ на седници 26. јуна о.г.

    Митрополит Амфилохије је поновио митрополиту Онуфрију да је позиција СПЦ о украјинском питању непромењена, и да она, као и већина Помесних цркава, тражи свеправославно решење, које би уважило факт да је Руска православна црква мајка православног народа Украјине.

    Page_1.jpg

    Page_2-720x1024.jpg




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    пре 7 минута, Милан Ракић рече

    A tko je on?

    Tvoj drug?

    Poznanik?

    Sabrat-lola iz mnogih kafanskih "dešavanja".

    AMAN! Čovek je arhipastir SPC, te mu se tako i kroza tekst obraćaj! Hvala

    OK je to, ali dopustate da Bulovica nazivaju svakakvim imenima. Veceras smo saznali da je cincar koji unistava SPC. 

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 1 сат, Kajzer Soze рече

    Братије,

    Шта после овога није јасно? Митр.Амфилохије је објаснио зашто је примио Украјинске расколнике, јасно и гласно. Ништа тајно и ништа скривено, као што ради Буловић са Скопљанцима. Зато још једном апелујем да ми неко одговори, зашто Буловић ради тајне мисије иза леђа свима у СПЦ?  Ко је он и од кога овлаштен да то чини?  Он је цинцар који уништава нашу цркву.

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 5 минута, Bubu рече

    Проблем је што се не поклапају датуми, и проблем је што по Уставу СПЦ, Патријарх представља Цркву и има комуникацију са другим Црквама, Државом итд, а не "Глава" још увек непроглашене Православне цркве у Црној Гори. По СПЦ Уставу, Амфилохије је само један од четри потпуно равноправна епископа тамо, никакав поглавар, предстојатељ или било шта.

    Поп који комуницира са неким другим владиком јада му се, и преноси шта се дешава у Епархији, обично се сматра шпијуном и надлежни епископ га мрзи и прогони. Сабери два и два.

    Pa, dobro, ali gde je patrijarh , sto se ne oglasi, pa ja bih najvise voleo da se patrijarh sam licno ukljuci u celu pricu i Sinod i ostale vladike i onda bi imalo mnogo jasniju situaciju, ovako samo nagadjanja i price..... mislim, brate, kakva sad jos neproglasena Pravoslavna crkva u Crnoj Gori, polako, .... krenuo si bas zestoko, ne znam sta je problem...

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    И даље немајући сумњу у оном основном - да Амфилохије не намерава да, наводно у дилу са Милом и Вартоломејем, отцепљује Митрополију и прави од ње аутокефалну Цркву - запажам да овде постоје поступци који нису у складу са Уставом СПЦ, па тиме ни са канонима Цркве. По Уставу СПЦ у надлежности Светог Синода је да  " одржава догматско и канонско јединство и сталну везу са осталим православним црквама" (чл. 64). А члан 49. Устава каже да Патријарх "представља Српску православну цркву пред осталим автокефалним Црквама" Дакле, епархијски архијереј не комуницира лично са представницима других помесних Црквама, него та комуникација иде преко  Синода и Патријарха. А то значи да Амфилохије писмо са својим забринутостима око саслуживања Емануила, ПЦУ и Дедејићевог архимандрита упућује Синоду, а онда се Патријарх обраћа Вартоломеју. И Вартоломеј одговара патријарху, а не митрополиту.  Такође, Амфилохије се не договара са Думенковцима о посети  мимо Синода, јер се ради о ствари која је осетљива и тиче се не само Митрополије, него СПЦ у целини, тако да је накнадно обавештавање, по мени, проблематично. Ово се односи, како ја разумем ствари,  и на писмо митр. Онуфрију. Дакле, ако патријарх представља СПЦ пред осталим помесним Црквама, онда то значи да се он обраћа тим Црквама, односно њиховим предстојатељима. Све ово што је радио, самостално, митр. Амфилохије би вероватно могао да ради  да је Митрополија аутономна. Али она то није. Осим тога, сада се види да није било мудро објавити само писмо Думенково, и то скраћено, уместо да се све транспарентно објаснило управо овако као што је написано Онуфрију. Јер истина увек исплива на видело, а онда остаје нелагода због непотребног прећуткивања.  Дакле, ја видим одређене неправилности у поступању митр. Амфилохија које представљају нарушавање јединства СПЦ, у светлу цитираних чланова Устава. Могуће је да постоји још неки акт - некакав устав митрополије, одн. архиепископије, или слично који би могао митрополиту давати оваква овлашћења, али се онда поставља питање усклађености тог устава са уставом СПЦ.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 14 минута, Вукашин рече

    OK je to, ali dopustate da Bulovica nazivaju svakakvim imenima. Veceras smo saznali da je cincar koji unistava SPC. 

     

    To si ti možda saznao. Ja nisam. A ako i jesi - saznao, mora da si od nekog već "starog" forumaša. Od nekog novopridošlog, u prvoj rečenici, svakako ne. Ili grešim!? Možda

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 5 минута, Милан Ракић рече

    To si ti možda saznao. Ja nisam. A ako i jesi - saznao, mora da si od nekog već "starog" forumaša. Od nekog novopridošlog, u prvoj rečenici, svakako ne. Ili grešim!? Možda

    Gresis. Novi clan. Kako koji dodje na forum, odmah opljune po ep. Irineju. Eno ti prvi-drugi post na temi...

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 10 минута, Родољуб Лазић рече

    По Уставу СПЦ у надлежности Светог Синода је да  " одржава догматско и канонско јединство и сталну везу са осталим православним црквама" (чл. 64). А члан 49. Устава каже да Патријарх "представља Српску православну цркву пред осталим автокефалним Црквама" Дакле, епархијски архијереј не комуницира лично са представницима других помесних Црквама, него та комуникација иде преко  Синода и Патријарха.
    ...
    Такође, Амфилохије се не договара са Думенковцима о посети  мимо Синода, јер се ради о ствари која је осетљива и тиче се не само Митрополије, него СПЦ у целини

    Е, али думенкови, строго гледано, нису друга помесна Црква, они су група грађана који глуме епископе, тако да се са њима може ван Синода и Патријарха а да не се прекрши Устав око односа са другим Црквама. ;) 
     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 1 минут, Vladan :::. рече

    Е, али думенкови, строго гледано, нису друга помесна Црква, они су група грађана који глуме епископе, тако да се са њима може ван Синода и Патријарха а да не се прекрши Устав око односа са другим Црквама. ;) 
     

    Нисам ни раекао да су друга помесна Црква него да се ради о осетљивој ствари која се тиче целе СПЦ, а не само Митрополије. У томе видим разлог.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Управо сада, Родољуб Лазић рече

    Нисам ни раекао да су друга помесна Црква него да се ради о осетљивој ствари која се тиче целе СПЦ, а не само Митрополије. У томе видим разлог.

    Ама знам, зезам се...

    Али, добро је што си за њих рекао да нису помесна Црква јер то може да значи да исто то мислиш и о разним другим њима сличним групама грађана. Зар не? ;) 
     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 4 минута, Бездомник рече

    Мене интересује да ли је цетињски епископ заиста најстарији у Митрополији да би се назвао архиепископом?

    pitae postavljeno u pravo vreme. Sa otklonom od 29 godina. Btrrteee

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 1 минут, Vladan :::. рече

    Ама знам, зезам се...

    Али, добро је што си за њих рекао да нису помесна Црква јер то може да значи да исто то мислиш и о разним другим њима сличним групама грађана. Зар не? ;) 
     

    Зна се које су помесне Цркве.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Amfilohije u pismu pokušava da se pred Rusima opravda zbog susreta sa Evstratijem Zorjom, arhiepiskopom černigovskim i nižinskim, ujedno zamjenikom upravitelja za vanjske crkvene odnose autokefalne Pravoslavne crkve Ukrajine (PCU).

    http://www.antenam.net/drustvo/126853-amfilohije-pisao-ruskoj-crkvi-zbog-susreta-sa-ukrajinskim-raskolnikom

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 2 минута, ana čarnojević рече

    znaci tu ne postoji problem sa Ustavom? samo je problem sto se Bart kontaktirao mimo Patrijarha? ako je uopste tako bilo...

    Па док не одреагује СПЦ не знамо има ли и каквих проблема али се рупе у причи гомилају... Ако је уопште било тако...
     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима




    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...