Jump to content

Рио Тинто

Оцени ову тему


obi-wan

Препоручена порука

пре 9 часа, Milan Nikolic рече

Нисам видео канцеларију. Све што сам радио је грађевина и то тешка. Вероватно полазиш од себе. Учио си школе да не би морао да радиш.

Полаааако бре, шала мала. Шта се одмах палиш као хепо коцкица, па та пасивна агресија, покушај ударца испод појаса :stadaradim:

Не смије се човјек мало нашалити са форумским СНС пропагандистом па то ти је....

Мислио сам да је ово слободна земља?

 

Него небитно. У вези Рио Тинта - које су објективне, фактичке, конкретне гаранције да ће се поштовати еколошки стандарди? ( будимо реални, народ ће ућутати чим му капне први динар од те фирме, али до тада... )

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 804
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Шта ће ти већа гаранција од министарства екологије. Мало се шалим. Па наравно да треба да имамо отворене очи, да све буде по пропису, да се врше контроле, инспекције, мерења итд. Нека наши људи из еколошких удружења и организација воде рачуна. Нисмо више у времену комунизма.

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 7 часа, haveaniceday рече

Мислим да чекам да чујем шта је твој проблем конкретно и шта ти мислиш да треба да се ради, па онда да причамо.

Mislim isto što i ti - da SNS treba da obezbedi da se poštuju ekološke mere u vađenju litijuma i da napravi najbolji dil za Srbiju, pored toga bih dodao i to da osvojimo svetsko prvenstvo u hokeju i obezbedimo izlaz na Indijski okean i koloniju na Marsu...

 

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Само да не дозволимо да активисти и они који воде рачуна буду из редова попут оних што протестују против минихидроелектрана, што један од њих прима плату од аустријске фирме која у Ауструји ради са десетинама хиљада таквих електрана, док други од њих није био успео да покрене своју минихидроелектрану па је одједном против свих.

Морамо да разумемо да има много ненормалности и злонамерности, што се увек подразумева само са једне стране, а онда се оглушујемо о ништа мање од тога са друге стране. Тако да нам се вазда провлачи нешто поражавајуће. Треба коначно да радимо паметно и да не дозволимо да нам било ко одређује.

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 10 часа, Dragi рече

A oke, Rotšild i Dojče Bank.. združili su se Jevreji i Nemci protiv nas jadnih Srba :)

Fale samo još Soroš i Vatikan :smeh1:

Lepo reče Mladen. Ako hoćemo jaku, bogatu Srbiju, moraćemo i ovake poslove. Prirodni rezervat je lep, ali prirodni rezervat nije politička ni ekonomska sila, niti prirodni rezervat može sve nas da hrani. Hoćemo li prirodni rezervat u Srbiji a mi svi u inostranstvo? Ni Amerika, Rusija ni Kina ne bi bile glavne svetske sile a da su gradili (samo) prirodne rezervate. To je tako. Ako hoćemo carstvo zemaljsko, ona zahteva svoju cenu.

Kakva kapitalna katastrofa od razmisljanja.

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

WWW.ISTINOMER.RS

Već pet meseci, nakon majskih poplava, stižu upozorenja o potencijalnoj ekološkoj opasnosti za tlo i vode, pa tako i za zdravlje ljudi, biljnog i životinjskog sveta, u područjima oko reka Korenita...

Ово је релевантно...

  • Свиђа ми се 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

@Dragi

Znaci, u vreme kad sve iole normalnije drzave sve vise hvataju zalet i trude se da sve u svom drustvu obuzdaju i oblikuju tako da ili prirodu uopste ne ugrozava ili da to ugrozavanje bude malo i lako popravljivo, ti stajes na stranu probisveta i raspikuca koje zabole kako ce Srbija sutra da izgleda i sta ce da naslede nasa deca i unuci, aman, samo do im se njima samima puni dzep i produzava fotelja??... Svejedno ti je kako ce ljudi tog kraja da zive, dok god se grabimo za "carstvo zemaljsko"???... Stajes na stranu ocigledne i svima jasne moguce ogromne ekoloske katasrofe???...

I to jos (valjda?) verujuci covek, koji bi narocito morao da zna kako se u zivotu redjaju vrednosti, sta je prvo, a sta tri`espeto.

Jezivo kako vama pojedinima prosto fali ona osnovna saosecajnost sa drugima.

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 12 минута, Ђорђе Р рече

Стварно не разумем људе који подржавају долазак прљаве технологије, која ће да загади ваздух, воду, тло.

Је л има начина да се вади литијум а да није "прљав" или имаш проблема са загађивањем када је Србија у питању али немаш када је остатак света? 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 35 минута, haveaniceday рече

Је л има начина да се вади литијум а да није "прљав" или имаш проблема са загађивањем када је Србија у питању али немаш када је остатак света? 

Ево ти овде који су проблеми са читавом причом:

BALKANGREENENERGYNEWS.COM

Vučić je nagovestio mogućnost lokalnog referenduma za Rio Tinto. Aktivistkinja Marija Alimpić kaže da kompanija preti stanovnicima eksproprijacijom.

 

  • Свиђа ми се 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Kad vidim kako nasi novi pobratimi kinezi :D postuju ekoloske mere u ovoj smederevskoj zeljezari i kako im drzava prakticno gleda kroz prste, onda nemam neki optimizam da ce ta neka mega kompanija rio tinto postovati ekoloske standarde i da drzava i njima nece malo gledati kroz prste.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 8 минута, GeniusAtWork рече

Ево ти овде који су проблеми са читавом причом:

BALKANGREENENERGYNEWS.COM

Vučić je nagovestio mogućnost lokalnog referenduma za Rio Tinto. Aktivistkinja Marija Alimpić kaže da kompanija preti stanovnicima eksproprijacijom.

 

Naslov je bez veze... pa šta što kupuju zemlju? Njihova stvar, imaju pravo da kupe šta hoće, gde hoće... nije bitno gde će šta da kupe, nego je bitno je da li će dobiti dozvolu za eksploataciju i pod kojim uslovima... 

Ti koji su prodali, su verovatno uzeli dobre pare za to, tako da super za njih... pretnja eksproprijacijom (koja je verovatno u formi evo sad ti mi nudimo mnogo, a kad se ekspropriše ćeš dobiti malo) je prazna pretnja jer se zemljište ekspropriše po tržišnoj ceni što bi morala da bude ona ista koju je Rio Tinto platio ovima koji su već prodali tj. cena koju i sad nude (jer to je trenutno tržište za tu zemlju)... tako bi bar moralo da bude, mada i tu naše vlasti mogu da budu kreativne...

 

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 минута, Avocado рече

Naslov je bez veze...

Наслов није битан, нисам због тога ни ставио. Наслов мора увек да буде кликбејт да би се што више кликтало на њега. Мени су ове ствари много битније:

Цитат

Profesorka Miljana Tomović sa Biološkog fakulteta Univerziteta u Beogradu izjavila je da ljudi treba da znaju da će njihovi praunuci još osećati posledice ukoliko se otvori rudnik. Po njenom mišljenju, projekat donosi pretnju istrebljenja 140 bioloških vrsta.

Цитат

Nakon što je Vučić izjavio da će investicije kompanije Rio Tinto u Srbiji zaključno s ovom godinom iznositi 450 miliona dolara i da će životna sredina biti zaštićena po najvišim standardima, Zaštitimo Jadar i Rađevinu i Koalicija za održivo rudarstvo u Srbiji su saopštili da niko osim njega ne zna “ni u virtuelnoj sferi, a kamoli u stvarnosti” o kakvim je merama reč.

Цитат

Rudarski gigant tvrdi da će uložiti preko sto miliona dolara u zaštitu životne sredine. Kritičari ukazuju na nedostatak procene moguće štete i ističu da nema studija izvodljivosti i uticaja na životnu sredinu, kojima bi moglo da se utvrdi koliko je potrebno investirati u tom segmentu.

А ово је најзанимљивије:

Цитат

Naime, Rio Tinto je predvodnik, a ima još kompanija koje u drugim krajevima traže rezerve litijuma.

Јер ово значи да постоји огроман потенцијал да наша власт направи неупоредиво већу штету (да не кажем катастрофу) ако им прође ово са РТ како су они замислили.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Пре сат времена, GeniusAtWork рече

Ево ти овде који су проблеми са читавом причом:

BALKANGREENENERGYNEWS.COM

Vučić je nagovestio mogućnost lokalnog referenduma za Rio Tinto. Aktivistkinja Marija Alimpić kaže da kompanija preti stanovnicima eksproprijacijom.

 

Ја овде видим и добре и лоше стране.
 

Цитат


Ukoliko Rio Tinto počne da izvlači litijum, na jalovištu će se taložiti arsen i ceo kraj će ostati bez mogućnosti da se bavi poljoprivredom, izjavila je Dragana Đorđević, naučna savetnica u Institutu za hemiju, tehnologiju i metalurgiju (IHTM) Univerziteta u Beogradu.

Ок, али очигледно им пољопривреда не иде баш. Ово није лоша алтренатива, пољопривреда за рударство. Своди се шта је исплативије за тај крај?
 

Цитат

Trideset šest porodica u Jadru kod Loznice je već odlučilo da proda imanja i ode, a predstavnici Rio Tinta sada ostalima “prete eksproprijacijom”, izjavila je u istoj emisiji Marija Alimpić iz udruženja Zaštitimo Jadar i Rađevinu. Vlada bi za takav potez morala prvo da dokaže da postoji javni interes, naglasila je i pozvala lokalno stanovništvo da ne prodaje zemlju kompaniji.

Има ли доказа за ово? Ја када видим да је нешто неки "активиста" изјавио мени је одмнах сумњиво. 

 

ова два су ми контрадикторна 

 

 

Цитат

 

Ne zna se ni za kakve mere za zaštitu okoline

Nakon što je Vučić izjavio da će investicije kompanije Rio Tinto u Srbiji zaključno s ovom godinom iznositi 450 miliona dolara i da će životna sredina biti zaštićena po najvišim standardima, Zaštitimo Jadar i Rađevinu i Koalicija za održivo rudarstvo u Srbiji su saopštili da niko osim njega ne zna “ni u virtuelnoj sferi, a kamoli u stvarnosti” o kakvim je merama reč.

Rudarski gigant tvrdi da će uložiti preko sto miliona dolara u zaštitu životne sredine. Kritičari ukazuju na nedostatak procene moguće štete i ističu da nema studija izvodljivosti i uticaja na životnu sredinu, kojima bi moglo da se utvrdi koliko je potrebno investirati u tom segmentu.

 

и 

Цитат


Anglo-australijski rudarski gigant ispituje isplativost eksploatacije jadarita, rude litijuma i bora jedinstvene za zapadnu Srbiju. Firma je otkrila da očekuje da će sledeće godine doneti odluku o investiciji.

 



Како очекују следеће године одлуку и у исто време хоће "студију о заштити". Не могу ја да обећавам нешто у послу пре него што уопште донесем одлуку. 

Дакле волео бих да видим све па онда да доносим одлуку, а ови наши активисти су видим већ донели одлуку да Рио Тинто не ваља и то је то.... Уништио неке пећине и када је копао бакар пре 100 година затровао реке, замисли.. копање бакра пре 100 година је тровало реке. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 59 минута, Avocado рече

Naslov je bez veze... pa šta što kupuju zemlju? Njihova stvar, imaju pravo da kupe šta hoće, gde hoće... nije bitno gde će šta da kupe, nego je bitno je da li će dobiti dozvolu za eksploataciju i pod kojim uslovima... 

Ti koji su prodali, su verovatno uzeli dobre pare za to, tako da super za njih... pretnja eksproprijacijom (koja je verovatno u formi evo sad ti mi nudimo mnogo, a kad se ekspropriše ćeš dobiti malo) je prazna pretnja jer se zemljište ekspropriše po tržišnoj ceni što bi morala da bude ona ista koju je Rio Tinto platio ovima koji su već prodali tj. cena koju i sad nude (jer to je trenutno tržište za tu zemlju)... tako bi bar moralo da bude, mada i tu naše vlasti mogu da budu kreativne...

 

Баш то, и ја мислим да су претње "експропријацијом" надување од стране активисткиње. 

Мислим треба да видимо да ли се испалти шта нуде шта траже, па тек онда да одлучимо нешто.. иритира ме јер су многи већ одлучили да не ваља и гурају пропаганду као да се све зна. 

Лозница ће кроз 50 година да буде дупло, можда и тродупло мања а литијум можда више неће бити битан. 
У принципу мислим да највише треба да се питају прво ти грађани који живе тамо па онда сви остали. 
 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...