Jump to content

Рио Тинто

Оцени ову тему


obi-wan

Препоручена порука

пре 2 минута, haveaniceday рече

Баш то, и ја мислим да су претње "експропријацијом" надување од стране активисткиње. 

Naravno da ne znam ali uopšte ne sumnjam da "prete" eksproprijacijom... samo sam hteo da ukažem na to da je u pitanju šuplja pretnja...

 

пре 2 минута, haveaniceday рече

Мислим треба да видимо да ли се испалти шта нуде шта траже, па тек онда да одлучимо нешто.. иритира ме јер су многи већ одлучили да не ваља и гурају пропаганду као да се све зна.

Traže da eksploatišu mineralne sirovine... nude (kao i svaka rudarska kompanija) da za to plaćaju rudnu rentu koja je relativno smešna, a dodatni benefit su naravno radna mesta u rudniku (a danas to nisu desetine hiljada rudara kao nekad jer je mnogo toga automatizovano), posao za špeditere tj. transport, porezi i doprinosi... standardno... dakle, tu nema ništa bajkovito, pa kao ako oni tu iskopaju mnogo i zarade milijarde i mi ćemo se obogatititi...

Ono što režim pokušava takođe da predstavi kao benefit je eventualni dolazak fabrika koje koriste litijum u proizvodnji, što zaista ne znam da li je realno, jer ne znam koliko troškovi transporta imaju udeo u ceni...

Ono što sam na neki moj način i malo kroz sprdnju pokušao da ti kažem je da je to što te iritira bez veze... nisu ljudi tek onako odlučili da to ne valja i odlučili da litijum ne može da se rudari uz očuvanje životne sredine nego iz iskustva prognoziraju kako će to da funkcioniše i čije interese će naši političari štititi... nije ovo ni prvi rudnik ni prvi potencijalni zagađivač u Srbiji...

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 804
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

пре 1 сат, GeniusAtWork рече

projekat donosi pretnju istrebljenja 140 bioloških vrsta

Čist fasizam. Nista drugo osim toga.

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

"Rio Tinto, od svog osnivanja 1930.godine, ima istoriju uništavanja životne sredine, saradnje sa profašističkim režimom generala Franka, podržavanje apartheida, uništavanje svete pećine starosedelaca u Australiji stare 45.000 godina 2020. godine. Kompanija i njeni predstavnici su više puta osuđivani za prevaru, plaćali su odštete i kazne koje iznose milijarde dolara za nezakonito uništavanje zemljišta, ali nastavljaju da pustoše i uništavaju životnu sredinu širom sveta. Kompanija je optužena za učešće u ratnim zločinima u Papau Novoj Gvineji u kojoj je zbog ekspolatacije rudnika izbio desetogodišnji građanski rat." - izvor: Kreni - Promeni

https://www.facebook.com/dakon.ilic

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 часа, obi-wan рече

@Dragi

Znaci, u vreme kad sve iole normalnije drzave sve vise hvataju zalet i trude se da sve u svom drustvu obuzdaju i oblikuju tako da ili prirodu uopste ne ugrozava ili da to ugrozavanje bude malo i lako popravljivo, ti stajes na stranu probisveta i raspikuca koje zabole kako ce Srbija sutra da izgleda i sta ce da naslede nasa deca i unuci, aman, samo do im se njima samima puni dzep i produzava fotelja??... Svejedno ti je kako ce ljudi tog kraja da zive, dok god se grabimo za "carstvo zemaljsko"???... Stajes na stranu ocigledne i svima jasne moguce ogromne ekoloske katasrofe???...

I to jos (valjda?) verujuci covek, koji bi narocito morao da zna kako se u zivotu redjaju vrednosti, sta je prvo, a sta tri`espeto.

Jezivo kako vama pojedinima prosto fali ona osnovna saosecajnost sa drugima.

Te države odnosno vlade i političke partije koje to rade uništavaju svoju privredu. 90 % mobilnih dolaze iz Kine, takođe sva nova tehnologija (kompjuteri, televizije itd.) dolazi iz Kine, Japana, Južne Koreje. Hyundai ne pravi samo automobile međuvremenom ravnopravni sa evropskim, nego je i najveće brodogradilište na svetu. Itd. itd. 

Šta mi u Evropi još proizvodimo osim hrane? Evropa (zapadna) je uglavnom finansijski sektor i zarađuje na distribuciji. Ali ovo nije srpska liga. Ili npr. Austrija može lako da govori o ekologiji sa 50.000 dolara BDP po glavi nego li Srbija sa 7.000 dolara BDP po glavi. Srbija nije u poziciji da vodi tu neku zelenu politiku! A jedan veliki korak unapred bilo bi da se jednom stvori jedno funkcionalno odnošenje smeća umesto da se sve baca vani, na ulicu, u reku. 

Eno, Hrvati žele da kupe dvanaest Rafale. Srbija kao ekološka država ovde ne može da drži tok. Nego sada moramo kao Kinezi, da gradimo ekonomiju po svaku cenu, i kasnije da se pozabavimo sa ekologijom. 

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_GDP_(nominal)_per_capita

Milost i istina neka te ne ostavlja; priveži ih sebi na grlo, upiši ih na ploči srca svojega!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@Dragi

Japan je jedna od zemalja koje imaju najstrozije ekoloske zakone i izuzetno sacuvanu prirodu. A ovo je za Riplija...

пре 3 минута, Dragi рече

Te države odnosno vlade i političke partije koje to rade uništavaju svoju privredu.

:krstix:

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

А шта Јапан има чиме би загадио природу? Дајте мало оладите. Опседнути сте зеленом агендом која је западна пропаганда. Све треба да стане пошто су богати затровали пола света и захтевају да их нико не стиже.

И БМВ је правио нацистичке агрегате, па се сада сви ложимо на њега. Треба само ставити све на своје место и урадити све што је потребно за заштину средине. Литијум ће се експлоатисати по свим неопходним стандардима заштите.

  • Свиђа ми се 1

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Пре сат времена, obi-wan рече

@Dragi

Japan je jedna od zemalja koje imaju najstrozije ekoloske zakone i izuzetno sacuvanu prirodu. A ovo je za Riplija...

:krstix:

Možda je tako. Ali i Japanci su počeli mali. Prvo smeće, i onda kvalitet. Tako kasnije i Kina, tako i Južna Koreja. I Srbija mora ovako. 

 

Milost i istina neka te ne ostavlja; priveži ih sebi na grlo, upiši ih na ploči srca svojega!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 37 минута, Dragi рече

Možda je tako. Ali i Japanci su počeli mali.

Oni su radli svoj na svome, em su od pocetka strogo vodili racuna sta i gde rade. Mi imamo "vlast" koja prodaje drzavu uljezima i dokazanim zlotvorima, da bi konacno cela bila jedna obicna radnicka i feudalna kolonija. Vrtis vrtu za goles planinu, a to ti nikako ne valja, tvoje savesti radi.

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Нико овде (надам се) нема ништа против експлоатације литијума као такве. То је сасвим у реду када се ради под тачно одређеним правилима игре, која важе за све, спроводе се у пракси и између осталог укључују и питање животне средине.

Проблем је када на једној страни имаш до коске корумпирану власт, а на другој интернационалну компанију са не баш сјајном пословном праксом, најблаже речено. То је потенцијална катастрофа у најави.

Јер РТ онда може да тутне нашима масну кинту да мало "гледају у страну", што би рекли Енглези...и да се много не оптерећују да ли се и колико спроводи стратегија очувања животне средине код експлоатације (која наравно РТ кошта). И да ли је РТ уопште и примењује, или је примењује половично. И онда ако се, далеко било, нешто лоше деси, Рио Тинто ће се искрено извинити, дићи сидро и отићи негде другде, власт ће окривити Ђиласа а ми, обични људи, ћемо извући дебљи крај. А најгоре ће проћи они који живе тамо где се нешто лоше десило.

Наравно, уопште не мора да се деси овако мрачан сценарио и надајмо се да ће све изаћи на најбоље. Али проблем је што је овакав сценарио поприлично реалан у оваквој држави. И то је оно чега се највише прибојавају они који се противе овоме.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 часа, Avocado рече

Ono što sam na neki moj način i malo kroz sprdnju pokušao da ti kažem je da je to što te iritira bez veze... nisu ljudi tek onako odlučili da to ne valja i odlučili da litijum ne može da se rudari uz očuvanje životne sredine nego iz iskustva prognoziraju kako će to da funkcioniše i čije interese će naši političari štititi... nije ovo ni prvi rudnik ni prvi potencijalni zagađivač u Srbiji...

Нешто ту мени ипак није најјасније. Ми сами себе годинама и деценијама загађујемо и никога није брига. Фекалије иду у Саву и Дунав без пречишћавања, користи се лигнит масовно, како у индустрији за добијање струје, тако и зими за грејање домаћинстава што имамо прилику да осетимо у зимским месецима сваке године, дивље депоније су свуда и то не само оне кад нека сировина истовари ђубре у реку, него и држава не води рачуна где и како баца и спаљује смеће, Кинезима се поклањају површине са ретким врстама птица које ће да забетонирају да би правили фабрике, пристаништа, шта већ... Можемо до сутра о свему што не ваља. И сада су одједном сви устали да се буне, а нон стоп сви ћуте.

При том не кажем да не треба да сви устану. Ово није аргумент типа ”кад је све загађено, нека онда и ови копају руду”. Ово је само моје неразумевање нашег менталитета и шта ми у ствари хоћемо односно нећемо. Наравно да не очекујем ништа добро од компаније са ултра сумњивом репутацијом која је у дилу с овим нашим кримосима на власти. Али да ли ми као народ шаљемо поруку да је ОК да поумиремо све док сами себе трујемо, а бунимо се само ако неко са стране запрети? Јер онако објективно, оно загађење од пар месеци годишње је барем неколико хиљада пута горе за здравље од најгорег сценарија који може да се догоди са овим рудником. Али то је виша сила или шта? А ови су Рио Тинто, Дојче Банк, Ротшилди...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 часа, Juanito рече

Нешто ту мени ипак није најјасније. Ми сами себе годинама и деценијама загађујемо и никога није брига. Фекалије иду у Саву и Дунав без пречишћавања, користи се лигнит масовно, како у индустрији за добијање струје, тако и зими за грејање домаћинстава што имамо прилику да осетимо у зимским месецима сваке године, дивље депоније су свуда и то не само оне кад нека сировина истовари ђубре у реку, него и држава не води рачуна где и како баца и спаљује смеће, Кинезима се поклањају површине са ретким врстама птица које ће да забетонирају да би правили фабрике, пристаништа, шта већ... Можемо до сутра о свему што не ваља. И сада су одједном сви устали да се буне, а нон стоп сви ћуте.

Nije baš odjednom... intenziviralo se u poslednjih nekoliko godina... mislim da su MHE posebno doprinele...

 

пре 3 часа, Juanito рече

Али да ли ми као народ шаљемо поруку да је ОК да поумиремо све док сами себе трујемо, а бунимо се само ако неко са стране запрети?

Bune se ljudi i za domaće trovanje... a naravno da smo uvek bili blaži prema sebi nego prema strancima...

 

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ništa ne može zaustaviti ubrzanu izgradnju MHE i eksploataciju litijuma.

A to će se sprovoditi, gotovo isključivo, po principima ekonomičnosti i efikasnosti nauštrb zaštite životne sredine.

Razlog: čovečanstvo se suočava sa ozbiljnim energetskim problemom.

Naime, ostali smo bez energetski ekonomične nafte (high EROI) za moderno i demokratsko društvo.

Kako vreme bude prolazilo to ćemo osećati sve više i više.

MHE i litijum su potrebni za (samovozeće) električne automobile (jer fosilna goriva su propo).

Zato je Elon Mask za kratko vreme dobio od Kockarnice zilion triliona žetona da igra najnoviju igru.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 20 часа, Juanito рече

Нешто ту мени ипак није најјасније. Ми сами себе годинама и деценијама загађујемо и никога није брига. Фекалије иду у Саву и Дунав без пречишћавања, користи се лигнит масовно, како у индустрији за добијање струје, тако и зими за грејање домаћинстава што имамо прилику да осетимо у зимским месецима сваке године, дивље депоније су свуда и то не само оне кад нека сировина истовари ђубре у реку, него и држава не води рачуна где и како баца и спаљује смеће, Кинезима се поклањају површине са ретким врстама птица које ће да забетонирају да би правили фабрике, пристаништа, шта већ... Можемо до сутра о свему што не ваља. И сада су одједном сви устали да се буне, а нон стоп сви ћуте.

При том не кажем да не треба да сви устану. Ово није аргумент типа ”кад је све загађено, нека онда и ови копају руду”. Ово је само моје неразумевање нашег менталитета и шта ми у ствари хоћемо односно нећемо. Наравно да не очекујем ништа добро од компаније са ултра сумњивом репутацијом која је у дилу с овим нашим кримосима на власти. Али да ли ми као народ шаљемо поруку да је ОК да поумиремо све док сами себе трујемо, а бунимо се само ако неко са стране запрети? Јер онако објективно, оно загађење од пар месеци годишње је барем неколико хиљада пута горе за здравље од најгорег сценарија који може да се догоди са овим рудником. Али то је виша сила или шта? А ови су Рио Тинто, Дојче Банк, Ротшилди...

Проблем је што кад нешто дозволиш, пустиш да се досели, усели, изгради, нема шансе да се то више избаци, помери, промени.

Не знам кад и ко је на пример хемијску индустрију ставио у Шабац. Ал то је уништило град, и људи су се исељавали због загађеног ваздуха, још у комунизму. И пропадање Зорке је побољшало квалитет живота. Ал кад су поново покренули производњу, опет иста прича. Иако су од почетка стручњаци рекли да то није локација за ХИ, и да је једино решење затварање и измештање погона. Ал то нико нема снаге да уради.

Људи муку миче да избаце цеви за МХЕ, и поред одлуке надлежних органа да морају да се цеви изваде.

Ови кад се уселе са литијумом, могу све да нас побију, ал то ће радити.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

 

Prelazi se na (samovozeća) električna vozila i to ubrzano.

To znači da će se litijum kopati što ekonomičnije i efikasnije nauštrb zaštite životne sredine.

Problemi su višestruki:

1. trovanje ljudi i tica lastavica

2. migracija preostalih ljudi u gradove (smart cities = AI surveilance 24/7)

3. samovozećih EA neće biti dovoljno za demokratsku upotrebu (korporacije i javna preduzeća će biti vlasnici a kmetovi će dobijati pravo korišćenja)

4. dostupnost transporta će zavisiti od opravdanosti razloga putovanja kao i ličnog social credit score konkretnog kmeta (kao u Kini)

Ovo je globalni trend i nema veze sa time koja marioneta sedi u fotelji u nekakvoj prćiji.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...