Jump to content

Ko je umro na krstu?

Оцени ову тему


Препоручена порука

пре 7 минута, Bokisd рече

samim time ne moze Ipostas da strada na Krstu, my VSB,...

 

пре 8 минута, Bokisd рече

i telo postalo..... telo Sina Bozijeg (Logosa) i zato i kazemo da je na Krstu stradao Bog

Bog je Trojica, Otac, Sin i Sveti Duh.

Ako kažeš da je stradao Bog, a ti to kažeš, onda je očigledno stradala Ipostas Sina Božjeg.

пре 11 минута, Bokisd рече

onda mozemo sledstveno da kazemo i da je Bog umro i stradao na Krstu

 

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 минута, Bokisd рече

(opet,.... noop,.... :stadaradim:)

Ko može to da spreči? Vreme?

Ko može Vaskrslog Hrista da spreči da se šeta rajskim vrtom?

  • Волим 1

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 37 минута, Bokisd рече

posto je ipostas tela postala Ipostas Logosa,....

Sjedinjenje priroda u Ipostas se desilo nadprirodno i nadumno, tako da ga ti nikada nećeš moći razumeti niti govoriti o tome na ovakav hronološki način.

Pred Tajnom se stoji tiho, razumevajući isključivo samo jednu Ipostas Sina Božjeg a tu spada telo.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Пре сат времена, Рапсоди рече

 Ја разумем просту филозофију, знам да је страдао Богочовек, за остало не знам .  

(ali, znamo VSB i ja, :smeh1:..... jest da malo VSB stuca sa tu Licnost,.....:D)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, Volim_Sina_Bozjeg рече

Pretraži oce koji govore na ovu temu a ne da mi objašnjavaš ko je Sin Božji.

Dodji sa citatima.

Govori se da je stradala Ličnost ili Ipostas ako ti je lakše. Stradao i umro je Sin Božji Isus Hristos.

Nemoj da deliš prirode, sad ovu sad onu, to je nemoguće i hulno je.

Sina Božjeg je vaskrsao Sveti Duh, nije se on sam od sebe oživeo.

Dakle iako Sin poseduje dve prirode u Ličnosti, te prirode se ne smeju deliti sad jedna sad druga, nego je čovekova priroda uipostazirana u Ličnost Sina Božjeg nerazdeljivo, nesliveno, nerazlučno.

Ipostas strada a ne pola Ipostasi.

Naravno, tek smo poceli, ima citata za 100 strana teme..... :citac:

A, vidi, ..... kazes govori se da je stradala Licnost ili Ipostas,.... ali, VSB gde se to i ko to govori, daj da vidimo, .... ja vido samo da ti to tako govoris....:D

I, sad, ako je stradao i umro,....kazes,.....Sin Bozji Isus Hristos,..... pa, ali, kako to moze da umire i strada Bog - koji je nestradalan i besmrtan. I, o tome pricamo, valjda ti je to jasno,....tj. kako da stradanje i smrt,.....nestradalnog Boga, ..... objasnimo u svetlu Hristologije (- Hristologija (od Hristos i grčke -λογία, -logia) je oblast kršćanske teologije koja se primarno bavi prirodom i ličnošću Isusa Krista, prema zapisima u kanonskim evanđeljima i pismima Novog zavjeta)..... kako Bogocovek Isus Hristos strada i umire na Krstu i koja je sustina tog Njegovog stradanja i radi cega se desila.

(kako delim prirode,..... dele se prirode, ako se raseca i deli jedna Licnost Isusa Hrista,..... i ja to ne radim....)

пре 2 часа, Volim_Sina_Bozjeg рече

Dakle iako Sin poseduje dve prirode u Ličnosti, te prirode se ne smeju deliti sad jedna sad druga, nego je čovekova priroda uipostazirana u Ličnost Sina Božjeg nerazdeljivo, nesliveno, nerazlučno.

Ipostas strada a ne pola Ipostasi.

Pa, dele se prirode u smislu,.......ako se deli jedna Licnost Isusa Hrista,.... i onda imamo da svaka priroda ima po jednu razlicitu licnost,.......i, zato je u Licnosti Isusa Hrista Sina Bozijeg covekova priroda uipostazirana i zato ta nasa priroda i telo, imaju za Licnost Sina Bozijeg i Logosa, i zato je to Njegovo telo kojim strada na Krstu, jer to telo ima za svoju ipostas (uipostazirana) upravo Licnost Sina Bozijeg. I, zato, ne strada Licnoscu, nego cela Licnost poseduje telo i samim time je to Njegovo telo kojim i strada na Krstu.

I, ovo u vezi covekove prirode uipostazirane u Licnost,......pa, nesliveno - znaci, da nema slivanja i jedinstva priroda u Licnosti, jer Bozanska nestradalna priroda je nepricasna ljudskoj stradalnoj prirodi.

Ali, nema ni razdeljivanja priroda u Licnosti, .....jer je ta jedna Licnost Isusa Hrista, nosioc obe prirode, i bozanske i ljudske,..... i, ta Licnost jeste upravo Licnost Logosa koji je kroz ovaplocenje uzeo nasu prirodu i telo i postao Bogocovek i tako Svojim telom i strada na Krstu.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 часа, Volim_Sina_Bozjeg рече
пре 4 часа, Bokisd рече

Nisam jos procitao ovu raspravu,.... ali, ovako bi trebalo da bude,....prvo i osnovno jeste da Bog koji je po svojoj bozanskoj prirodi i sustini nestradalan - jasno je ne moze da umre ili da strada.

 

пре 4 часа, Bokisd рече

. samim time na Krstu umire Bog koji je u Svoju Licnost primio i smrtno covecansko telo.

Aj odluči se.

VSB,..... konteksti.....:laie_14:

Bog po svojoj prirodi i sustini jeste besmrtan i nestradalan i nestvoren. I, valjda je to jasno i slozices se, da je to osnovna postavka stvari i pretpostavka i da samo na takvoj predpostavci mozemo dalje da razmatramo ostale stvari sto se ticu ovaplocenja Sina Bozijeg u Licnosti Isusa Hrista.

Znaci, mislim, svima je jasno da Bog (ako gledamo i kao opsti pojam) ne moze da strada i da umire. I, to je ono gore u prvoj poruci. Ovo drugo, jeste, kako mozemo, uprkos tome sto je Bog nestradalan,...... da kazemo da Bog strada i umire na Krstu. I, onda ide to sve sa Licnoscu i prirodama bozanskoj i covecanskoj, .....i, nesliveno i nerazdeljeno....i cela dogmatika,....itd,....

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 57 минута, Volim_Sina_Bozjeg рече

@Bokisd Božanska priroda je nastavila da živi iako je Sin Božji jedan od Trojice umro.

Pa, da, i ja o tome pricam...... da je Bozanska priroda nastavila da zivi (jer je nestradalna),......ali, je i Sin Boziji umro.

Eto, slazemo se. Ali, bi samo i dodao, ..... da je Hristos (Sin Boziji), bio svojom Licnoscu (Ipostas) u jedinstvu sa Svojim telom u grobu (zato i mozemo da kazemo da je stradao sam Bog),..... to je ono sto pise,.....U grobu telom, u adu dušom kao Bog, u raju sa razbojnikom, i na Prestolu bio si, Hriste, sa Ocem i Duhom, sve ispunjavajući Neopisivi...

Mislim, ako se vec slazemo, onda mozemo i da zavrsimo nasu diskusiju (samo bih mozda dao neke citate svetitelja)

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 7 минута, Bokisd рече

.....U grobu telom, u adu dušom kao Bog, u raju sa razbojnikom, i na Prestolu bio si, Hriste, sa Ocem i Duhom, sve ispunjavajući Neopisivi...

Kako je to sve mogao biti ako nije vaskrsao na Krstu?

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Пре сат времена, Volim_Sina_Bozjeg рече
пре 1 сат, Bokisd рече

.....U grobu telom, u adu dušom kao Bog, u raju sa razbojnikom, i na Prestolu bio si, Hriste, sa Ocem i Duhom, sve ispunjavajući Neopisivi...

Kako je to sve mogao biti ako nije vaskrsao na Krstu?

VSB,..... Krst je pojam za stradanje i smrt, i kako onda da imamo neko vaskrsenje na Krstu..... koje je Vaskrsenje pojam za pobedu nad smcu i nemanja vise stradanja.

Uostalo, razmisli malo,...... a, ko ce to da vaskrsne na Krstu, kada je Bog nestradalan i cemu onda Njemu treba Vaskrsenje.

Ali, nasoj prirodi i telu je potrebno vaskrsenje iz smrti i stradanja,.....i, zato i Bog uzima nase telo i tu prirodu Vaskrsava. A, telo Isusovo jos uvek lezi u grobu i Vaskrsenje je u ranu zoru nedelje. I, zato nam je i slavimo nedelju kao dan Vaskrsenja.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 11 часа, nikola a рече

Пре питања ко је умро на крсту иде питање: Ко се родио од Марије?

А пре тога: Ко је шетао по врту и разговарао са Адамом (који је створен по лику и обличју Бога)?

Цитат

А можда и: По лику и обличју ког лица св. Тројице је створен човек ако је (само) Логос постао тело и све је створено (само) кроз Њега (наравно од Оца у Духу)?

Što se tiče prvog dela - ne bih to stavljao u istu ravan jer Hristos je de fakto rođen u istoriji od žene koju zovemo Bogorodica, što se Adama tiče ne bih rekao da je Adam istorijska ličnost niti je taj "raj" fizičko mesto na planeti a i već sam rekao - kakav je to raj kad đavo po njemu može da se šećka slobodno i da nudi voćke ko na pijaci. Knjiga postanja nas informiše o tome da je Bog zapravo tvorac, kreator i da to čini iz slobodne volje, bez ikakvih spoljnih uslovljenosti. Ostalo je manje relevantno.

Ovo je u vezi sa drugim citiranim delom, "po liku i obličju" se obično tumači kao sloboda koju je Bog udahnuo u nas, možemo je (shodno razvoju svoje ličnosti tj. razvoju duhovnosti, jer razvoj duhovnosti nije ništa drugo do uzrastanje u slobodi) usavršavati ili degradirati do neslućenih granica (u oba pravca).

Dakle, nismo ni programirani niti smo pa baš toliko slobodni koliko se mi pravoslavci obično busamo u grudi, negde smo između. Tako ja to vidim, možda grešim.

Zato kažem ti: opraštaju joj se gresi mnogi, jer je veliku ljubav imala; a kome se malo oprašta ima malu ljubav.


 


0526200500.jpg


Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 7 часа, Рапсоди рече

Ала сте закомпликовали...рекох ја већ, али нећете да  видите....на крсту је умро Богочовек и тачка...нема даље.  

Da, ovo je zaista najbolji mogući odgovor... problem se javlja jer je ličnost Bogočoveka i 2. lica svete trojice ista dok priroda 2. lica svete trojice i Bogočoveka nisu. Frapantno je kako mi ovo doživljavamo kao neku matematiku, bez nepoznatih (i sebe tu ubrajam) Bog je svemoguć, on može i ono što je nezamislivo a pravo pitanje je šta Bog želi, jer može sve. Mislim da je Crkva (s pravom) zakatančila ovu temu pričom o "nestradalnoj božanskoj prirodi" jer tema je idealna za manipulaciju Bogom :) nema racionalnog objašnjenja (osim pomenutog, zvaničnog učenja) Valjda je posledica stradanja bitnija od samog čina jer šta god da se na krstu desilo, On je ustao iz mrtvih

Zato kažem ti: opraštaju joj se gresi mnogi, jer je veliku ljubav imala; a kome se malo oprašta ima malu ljubav.


 


0526200500.jpg


Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 26.7.2020. at 12:00, w.a.mozart рече
Цитат

узевши не само тело него и душу људску)...јер тајна смрти јесте привремено одвајање душе од тела(у случају Богочовека тродневно) ... не знајући хеленски језик ''кримокатолици'' су поистоветили две речи ''διά''=''кроз'' и ''εκ''=''од'' па су речи да је Дух Свети ''ОД'' Оца исходећи а ''КРОЗ'' Сина долазећи нама послат од Оца схватили погрешно као да је Цар Небесни и од Оца и од Сина исходећи...тако да ако исходи Утешитељ и од Оца и од Сина онда имамо ''два света духа'' !? тј ''свети четверац''...

 

Цитат

Osoba B: ok, a šta tj. Koga ispovedamo u simbolu vere kada kažemo: ... i u sina Božijeg, jedinorodnog, od Oca rođenog pre svih vekova, jednosuštnog Ocu... koji je stradao i bio pogreben, i koji je vaskrsao u treći dan po pismu." Sin Očev, jednosuštan ocu, rođen a ne stvoren - STRADAO I BIO POGREBEN. Ne zvuči kao opis ljudske prirode, zar ne?

 

Цитат

Osoba A: ал га исече брате ки џипом на славији ... ''који је ради нас људи и ради нашег спасења сишао са Небеса и оваплотио се од Духа Светог и Марије Дјеве и постао човјек'' па тек онда исповедамо ''и који је распет за нас у време Понтија Пилата и страдао и био погребен'' ...дакле исповедамо страдање Богочовека а не Сина Божијег Јединородног од Оца Рођеног пре свединородног од Оца Рођеног пре свих векова ... даих векова ... да није човек пао онда би исповедали само ''који је ради нас људи'' ал сада исповедамо ''и ради нашег спасења'' ...јер да нисмо пали не би долазио да нас спашава него би долазио да очевечењем испуни обожење човечанства без страдања људске природе на Крсту јер већ сачувани од грехопада не бисмо Га ни распињали... све па и Символ Вјере се не завршава тачком него запетом ... није дакле све објашњено у Символу Вјере ...тада, када је написан, јеретици су нападали Сина Божијег и Његов однос са Оцем тако да су о Духу Светом били оскудни да не би некима глава експлодирала ... па је после, између осталог и због оскудне Пневматологије, римокатолицизам посто паполицемеризам ... Богочовек није трећа природа него су две природе савршено сједињене : Божија(црвена боја иконографиеј одеће Христове) + људска(плава боја) ...дакле Божија нестворена природа је обукла тварну људску природу да би се људска природа(плава боја иконографије одеће Богородице) обожила тј обукла Божију Природу(црвену боју)... Нестворени Бог не може да страда у Богочовеку који страда људском природом телесно тј људским произвољењем ... јер апсолутни нестворени Бог нема ни произвољење ... Бог Свемогући би могао да нас не воли али неће јер је апсолутна Љубав ... дале ко што рече чика Жаре да није три дана Дух Свети престао да буде Дух Оца тако и Син Божији ''рођени а не створени'' није престајао да битује ''Онај који јесте'' као Бесмртни Бог по Природи... и ето ми поетски велимо да Бог састрадава и сараспиње се са нама али рећи да нестворена Природа Сина Божојег ''страда'' је ипак теолошки неисправно ... чудно би било да некоме не буде довољно састрадавање Христа Његовом људском савршеном природом са огреховљеном људском природом него би и Божију Природу да види како крвари и птаи се на било који начин ... бојим се да је то тиња у људимастара болест паганства многобожачког које је давало људске особине боговима(=ανθρωποποίηση των θεών) која не прихвата Божију Вољу да се сви спасу обожењем(=θέωση=θεωποίηση των ανθρώπων)

 

Цитат

Osoba B: grešiš, simbolom vere se ispoveda sveta trojica, ne bogočovek, bogočovek je jedan od aspekata 2. lica (koj se takođe spominje u simbolu) verujem: u Boga Oca.... i sina Božijeg... i Duha Svetoga.... ovo što ti navodiš je hronologija spasenja

Цитат

 

Osoba B je u pravu.

Naime Božanski Logos se ovaploćuje i prima na sebe stvorenu tvar, od Oca Tvorca neba i zemlje.

Sin Božji je uipostazirao tvarnu prirodu i sjedinio se nedeljivo, nesliveno, nerazlučno sa njom.

Tako složenu Ipostas je uveo u svoje rođenje od Oca. Naime Sin Božji se i ovakav složen rađa pre bilo kakvog kada.

Takva Ipostas ne poznaje stradanje samo jedne prirode, već stradaju obe.

Osoba A kaže, nije vam dosta to što je ubijen čovek (podela ličnosti, moja primedba), već hoćete da ubijete i Boga. Ovo je promašena priredba, jer upravo smrću čoveka na Krstu je i smrt same Ličnosti Sina Božjeg.

Sina Božjeg je vaskrsao Duh Sveti jer je Sin Božji Vaskrsenje i život večni.

Otac nikada nije napuštao Sina te je Vaskrsenjem sačuvana Druga Ličnost svete Trojice.

Nije ga napuštao ni kad je silazio u ad, tako se sam Isus Hristos mogao naći u Duhu na različitim mestima, kao što je to za njega i napisano.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 часа, Volim_Sina_Bozjeg рече

Tako složenu Ipostas je uveo u svoje rođenje od Oca. Naime Sin Božji se i ovakav složen rađa pre bilo kakvog kada.

Takva Ipostas ne poznaje stradanje samo jedne prirode, već stradaju obe.

Uf, .... mozda se nisi dobro izrazio,.... vidi, ne mozemo reci da po Ipostasi stradaju obe prirode,.... pa kako da strada bozanska priroda,.... valjda strada samo covecanska priroda i telo u Ipostasi (Licnosti)....i, zato VSB i imamo ono ..... nesliveno - to se odnosi na prirode u Ipostasi.

I, ne radja se Sin Boziji slozen, nego je slozen tek po ovaplocenju,..... vec smo pricali o tome VSB i imas kod Damaskina - prosta Ipostas, i slozena Ipostas posle ovaplocenja .... jer je Ipostas primila telo i nasu prirodu.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...