Jump to content

Ko je umro na krstu?

Оцени ову тему


Препоручена порука

Као одговор на тему и у вези тога о односу људског разумевања Тајне односа Бога и човека ево делова прве две главе 1. посланице Коринћанима које се супер ту уклапају.

 

17. Јер ме Христос не посла да крштавам, него да проповиједам јеванђеље, не мудрим ријечима, да се не обеснажи крст Христов.

18. Јер је ријеч о крсту лудост онима који гину, а сила Божија нама који се спасавамо.

19. Јер је написано: Погубићу мудрост мудрих, разум разумних одбацићу.

20. Гдје је мудрац? Гдје књижевник? Гдје препирач овога вијека? Зар не претвори Бог мудрост овог свијета у лудост?

21. Пошто, дакле, у премудрости божијој свијет мудрошћу не позна Бога, изволи се Богу да лудошћу проповиједи спасе оне који вјерују.

22. Јер и Јудејци ишту знаке, и Јелини траже мудрост.

23. А ми проповиједамо Христа распетога, Јудејима саблазан, а Јелинима лудост;

24. Онима пак позванима, и Јудејцима и Јелинима, Христа, Божију силу и Божију премудрост.

25. Јер је лудост Божија мудрија од људи, и слабост је Божија јача од људи.

26. Јер гледајте, браћо, на вас позване: нема ту ни много мудрих по тијелу, ни много моћних, ни много племенита рода;

27. Него што је лудо пред свијетом оно изабра Бог да посрами мудре; и што је слабо пред свијетом оно изабра Бог да посрами јаке;

28. И што је неплеменито пред свијетом и понижено изабра Бог, и оно што је ништавно, да уништи оно што јесте,

29. Да се не похвали ни једно тијело пред Богом.

30. Из Њега сте и ви у Христу Исусу, који нам постаде премудрост од Бога и - праведност и освећење и избављење.

31. Да буде као што је написано: Ко се хвали нека се Господом хвали.


2

1. И ја дошавши к вама, браћо, не дођох с високом ријечи или мудрошћу да вам јавим свједочанство Божије.

2. Јер расудих да не знам међу вама ишта сем Исуса Христа, и то распетога.

3. И ја бијах међу вама у слабости и у страху и у великом трепету,

4. И ријеч моја и проповијед моја не би у убједљивим ријечима људске мудрости, него у показивању Духа и силе.

5. Да вјера ваша не буде у мудрости људској него у сили Божијој.

6. А мудрост говоримо међу савршенима, али не мудрост овога вијека, ни кнезова овога вијека који су пролазни;

7. Него говоримо премудрост Божију у тајни сакривену, коју предодреди Бог прије вијекова за славу нашу,

8. Коју ни један од кнезова овога вијека није познао; јер да су је познали не би Господа славе разапели.

9. Него као што је написано. Што око не видје, и ухо не чу, и у срце човјеку не дође, оно припреми Бог онима који га љубе.

10. А нама Бог откри Духом својим; јер Дух све испитује, и дубине Божије.

11. Јер ко од људи зна шта је у човјеку осим духа човјекова који је у њему? Тако и шта је у Богу нико не зна осим Духа Божијега.

12. А ми не примисмо духа овога свијета, него Духа који је од Бога, да знамо што нам је даровано од Бога;

13. Што и говоримо, не ријечима наученим од људске мудрости, него наученим од Духа Светог; духовно духовним доказујући.

14. А тјелесни човјек не прима што је од Духа Божијега, јер му је лудост, и не може да разумије, јер се то испитује духовно.

15. Духован пак све испитује, а њега самог нико не испитује.

16. Јер ко познаде ум Господњи да би га поучио? А ми имамо ум Христов.
 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 32 минута, nikola a рече

@Volim_Sina_Bozjeg Све то стоји. Али мени је једноставније и логичније и лепше да је одговор на сва три: Христос. А тиме је одговор и на питање из теме.

Без (условно речено) разумевања Оваплоћења ни остало из Домостроја, укључујући Распеће, не може да се разуме. А Оваплоћење је Тајна, није рационални систем који се спакује у објекте и категорије и потчини људском уму.

Осим ако немамо ум Христов као што каже Павле :)

Pa mi imamo um Hristov. Mi o Bogu znamo samo ono što je nama Bog otkrio. Van toga,van uma Hristovog mi nemamo ništa.

Zato su apostoli i čekali silazak Svetoga Duha na njih, kako bi opšte i razumeli šta je to,što treba da propovedaju.

Sveti Duh Utešitelj nas podučava ono što je u Bogu, ono što mi prihvatamo kao um Hristov, kojeg poznajemo po blagodati i Daru večnoga života.

Zato govorimo da je Isus Hristos Sin Božji koji je stradao na Krstu.

Mnogi u svojim dušama čuvamo to raspeće sa bolom i verom da smo bez Hrista Sina Božjeg, obično ništavilo koje nestaje u zemlji i sva zemlja sa nama.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 10 часа, Volim_Sina_Bozjeg рече

@Bokisd ne znaš da čitaš.

Maski direktan odgovor od otaca, ko je stradao na Krstu.

Sve ostalo ne umeš.

ko ti taj maski....:D .... inace, koliko vidim, stalno se vrtis u krug i tvrdis nesto (Licnost strada na Krstu).... ali nisi dao nijedan konkretan odgovor na tu tvrdnu, kako i na koji nacin strada Licnost na Krstu, ..... i, ono mozda najbitnije .....ko je ta Licnost koja po tebe' strada na Krstu.

I, zamolio bih te najljubaznije :D .... ako oces da se izjasnis na ovo gore,..... moze samo na ovo jedno,..... ko je ta Licnost koja po tebi strada na Krstu i ko je nosioc te Licnosti u Isus Hristu.

Moje misljenje je ovakvo (sa prve strane teme) :

"Nisam jos procitao ovu raspravu,.... ali, ovako bi trebalo da bude,....prvo i osnovno jeste da Bog koji je po svojoj bozanskoj prirodi i sustini nestradalan - jasno je ne moze da umre ili da strada.

I, sad imamo ovaplocenje Sina Bozijeg u licnosti Bogocoveka Isusa Hrista, gde je Isus uzeo nasu prirodu u Sebe i samim time posto je nasa priroda i telo stradalno i podlozno smrti,.... onda na Krstu umire Isus Hrist po toj svojoj covecanskoj prirodi koju je uzeo ovaplocenjem i rodjenjem po telu od Bogorodice.

I, to je ono sto se kaze u Orosima Sabora - neslivene prirode u Bogocoveku Isusu Hristu. Ne postoji mesanje Bozanske i covecanske prirode u licnosti Isusa Hrista - nema slivanja priroda i zato na Krstu strada covecanska priroda u Isusu jer Bozanstvo na Krstu ne moze da umre i strada jer je nestradalno.

Ali, posto u Orosima postoji i definicija da ne postoji deljenje i razdeljivanje u Licnosti Isusa Hrista, onda to znaci da u Isusu Hristu postoji samo jedna licnost, jedna Licnost Bogocoveka Isusa Hrista u kojoj nema deljenja na covecansku i Bozansku licnost ili kako se dogmatski tacnije kaze  - ipostas. Jedna Ipostas koja je nosioc obe prirode (bozanske i covecanske) u Isusu Hristu - jeste Ipostas ili Licnost Sina Bozijeg koja posle ovaplocenje ostaje Licnost Sina Bozijega, ali sada u toj svojoj Licnosti je primljeno i covecansko telo ovaplocenjem i rodjenjem od Bogorodice.

Prakticno, u ovaplocenju imamo samo jednu Licnost Bogocoveka Isusa Hrista i nosioc te licnosti jeste Licnost ili Ipostas Sina Bozijeg tj. Bozanska Licnost jeste upravo Licnost Boga Isusa Hrista.

Tako da nemamo u Licnosti Isusa Hrista covecansku licnost, nego samo Bozansku Licnost (jer bi time imali dve licnosti,...Bozansku i covecansku...i imali bi razdeljivanje i deljenje Isusa Hrista na dve licnosti i dve posebna entiteta).... ali u toj Licnosti Bogocoveka Isusa Hrista su nesliveno sjedinjenjene Bozanska i covecanska priroda.....i, onda sta sledi,... pa, sledi kada na Krstu strada covecanska priroda i telo Isusa, onda samim time sto je covecanska priroda deo Licnosti Sina Bozijeg, samim time na Krstu strada i Bog - jer to telo koje strada na Krstu - jeste upravo Njegovo telo.

Ali, posto ne postoji slivanje priroda u Licnosti Bogocoveka Hrista, ali posto ne postoji i razdeljivanje Licnosti jer je jedna Licnost Boga Isusa Hrista,..... samim time na Krstu umire Bog koji je u Svoju Licnost primio i smrtno covecansko telo.

Nije bas lako objasniti sve ovo, ali postoji u pisanijama svetitelja, :citac: pa ako treba moze da se pronadje."

Eto, tako nekako mozes i ti da pojasnis tvoje stavove u vezi toga da cela Licnost Isusa Hrista strada na Krstu.....

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 17 минута, Bokisd рече

Eto, tako nekako mozes i ti da pojasnis tvoje stavove u vezi toga da cela Licnost Isusa Hrista strada na Krstu.....

Pretraži oce koji govore na ovu temu a ne da mi objašnjavaš ko je Sin Božji.

Dodji sa citatima.

Govori se da je stradala Ličnost ili Ipostas ako ti je lakše. Stradao i umro je Sin Božji Isus Hristos.

Nemoj da deliš prirode, sad ovu sad onu, to je nemoguće i hulno je.

Sina Božjeg je vaskrsao Sveti Duh, nije se on sam od sebe oživeo.

Dakle iako Sin poseduje dve prirode u Ličnosti, te prirode se ne smeju deliti sad jedna sad druga, nego je čovekova priroda uipostazirana u Ličnost Sina Božjeg nerazdeljivo, nesliveno, nerazlučno.

Ipostas strada a ne pola Ipostasi.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 22 минута, Bokisd рече

Nisam jos procitao ovu raspravu,.... ali, ovako bi trebalo da bude,....prvo i osnovno jeste da Bog koji je po svojoj bozanskoj prirodi i sustini nestradalan - jasno je ne moze da umre ili da strada.

 

пре 23 минута, Bokisd рече

. samim time na Krstu umire Bog koji je u Svoju Licnost primio i smrtno covecansko telo.

Aj odluči se.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ала сте закомпликовали...рекох ја већ, али нећете да  видите....на крсту је умро Богочовек и тачка...нема даље.  

                               :1321_womens:  Carpe Aeternitatem  :1321_womens:    

Заиста вам кажем, ако се не повратите и не будете као деца, нећете ући у царство небеско.

                                                      Јеванђеље по Матеју   глава 18:1-10

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Пре сат времена, Рапсоди рече

Ала сте закомпликовали...рекох ја већ, али нећете да  видите....на крсту је умро Богочовек и тачка...нема даље.  

Pa, to i ja pricam Rapso, umro je Bogocovek svojim sopstvenim telom koje je primio od Bogorodice.

Ovaj drugi :stadaradim: .... prica nesto o stradanju Licnosti, .... ali se nadam da veruje da je Bogocovek stradao upravo tim Svojim telom......i, tako mozemo da kazemo da je stradao Bog na Krstu, ..... ali, samo tim Svojim sopstvenim telom koje je primio u svoju Licnost.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Bokisd рече

Pa, to i ja pricam Rapso, umro je Bogocovek svojim sopstvenim telom koje je primio od Bogorodice.

Ovaj drugi :stadaradim: .... prica nesto o stradanju Licnosti, .... ali se nadam da veruje da je Bogocovek stradao upravo tim Svojim telom......i, tako mozemo da kazemo da je stradao Bog na Krstu, ..... ali, samo tim Svojim sopstvenim telom koje je primio u svoju Licnost.

Није страдао Бог, страдао је Богочовек...нема дељења . :)

                               :1321_womens:  Carpe Aeternitatem  :1321_womens:    

Заиста вам кажем, ако се не повратите и не будете као деца, нећете ући у царство небеско.

                                                      Јеванђеље по Матеју   глава 18:1-10

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Bokisd рече

Pa, to i ja pricam Rapso, umro je Bogocovek svojim sopstvenim telom koje je primio od Bogorodice.

Ovaj drugi :stadaradim: .... prica nesto o stradanju Licnosti, .... ali se nadam da veruje da je Bogocovek stradao upravo tim Svojim telom......i, tako mozemo da kazemo da je stradao Bog na Krstu, ..... ali, samo tim Svojim sopstvenim telom koje je primio u svoju Licnost.

Rekao si da je Bog umro na Krstu.

 

пре 51 минута, Bokisd рече

. samim time na Krstu umire Bog koji je u Svoju Licnost primio i smrtno covecansko telo

Aj odluči se.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Volim_Sina_Bozjeg рече

@Рапсоди puna si Bogopoznanja i posle tebe uvek nema dalje.

Е јес вала, на мојим фоткама и анђели се виде , џивџани ми слећу на прст по храну , понекад на фоткама имам и ореол 12:smeha:

                               :1321_womens:  Carpe Aeternitatem  :1321_womens:    

Заиста вам кажем, ако се не повратите и не будете као деца, нећете ући у царство небеско.

                                                      Јеванђеље по Матеју   глава 18:1-10

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 7 часа, Volim_Sina_Bozjeg рече
пре 20 часа, Bokisd рече

budući da je postala ipostas obeju priroda, ne dopušta da je jedna od njih bezipostasna, niti, opet, dozvoljava da one međusobno budu raznoipostasne, niti ona biva ipostas sad ove sad one prirode...

Niti ova bude Ipostas sad ove sad one prirode.

Dakle Ipostas je stradala na Krstu.

Ajde maski direktno od otaca pitanja i odgovori, ko strada na Krstu.

Citati govore meni u prilog iako nisu tekstovi u konceptu pitanja ko strada.

Pazi, mora da se cita bas pazljivo. :!:

niti ona biva ipostas sad ove sad one prirode .... pazi ovde Damaskin kaze da ipostas - biva odredjene prirode, ....jer ne postoji ipostas sama za sebe, ipostas ne postoji bez prirode,..... i, onda,....sta,.....pa, ipostas ili ta tvoja Licnost, biva ipostas i Bozanske prirode i covecanske prirode (telo) .... kako opet kaze Damaskin.....Jer sama ipostas Logosa, budući da je postala ipostas obeju priroda.... 

I, onda samim time ne moze Ipostas da strada na Krstu, my VSB,.... a, zasto, .... pa zato VSB sto moze po pojmovima stvari da strada samo priroda i samim time na Krstu strada - ljudska priroda u Bogu Isusu Hristu,.... ali, zato sto je ..... ipostas Logosa, budući da je postala ipostas obeju priroda,....samim time je nasa priroda i telo postalo..... telo Sina Bozijeg (Logosa) i zato i kazemo da je na Krstu stradao Bog - kako - pa tim Svojim sopstvenim telom koje je primio od Bogorodice.

I, vidi, tehnicki i mozes da kazes da je na Krstu stradala i cela Licnost Isusa Hrista,.....ali, moras, jednostavno VSB, moras, da postavis odredjenu distinkciju (- термин који значи тачно разликовање појмова; разликовање)... u Licnosti Isusa Hrista,..... kako bi mogli objasniti sto je vise moguce, kako to moze nestradalni Bog - da strada i umre za sve ljude na Krstu.

Ne, kontekst ovih tekstova VSB, upravo govori kako je Bog primio u svoju Licnost nasu prirodu i telo i kako Bog strada upravo tom stradalnom prirodom i telom na Krstu,.... i, posto je ipostas tela postala Ipostas Logosa,....onda mozemo sledstveno da kazemo i da je Bog umro i stradao na Krstu.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Пре сат времена, Рапсоди рече

Није страдао Бог, страдао је Богочовек...нема дељења . :)

Vidi, Rapso,...... bas zato sto nema .....deljenja u Licnosti Isusa Hrista..... zato i mozemo da kazemo da je stradao i Bog - Svojim sopstvenim telom - Bogocovek.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 часа, Volim_Sina_Bozjeg рече
пре 5 часа, nikola a рече

А пре тога: Ко је шетао по врту и разговарао са Адамом (који је створен по лику и обличју Бога)?

Vaskrsli Hristos

(opet,.... noop,.... :stadaradim:)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 9 минута, Bokisd рече

Vidi, Rapso,...... bas zato sto nema .....deljenja u Licnosti Isusa Hrista..... zato i mozemo da kazemo da je stradao i Bog - Svojim sopstvenim telom - Bogocovek.

 Ја разумем просту филозофију, знам да је страдао Богочовек, за остало не знам .  

                               :1321_womens:  Carpe Aeternitatem  :1321_womens:    

Заиста вам кажем, ако се не повратите и не будете као деца, нећете ући у царство небеско.

                                                      Јеванђеље по Матеју   глава 18:1-10

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...