Jump to content

Како, када, где.. питања и одговори везани за живот на селу.


Препоручена порука

@Иван Ц. Помаже Бог, Христос Воскресе и свако Добро од Господа вама и вашим ближњима!

Ето, живим на селу па имам једну недоумицу и питање за вас да ме посаветујете. Купио сам саднице јагода и ето, на пример, сутра је један од најрадоснијих празника, Васкрс, а имао бих још неке обавезе око њих, конкретно, требао бих да их баш добро натопим водом, да развучем црево, пошто немам систем кап по кап, и да их залијем. Размишљао сам да прво дан, ако да Бог, посветим Њему, молитви, а онда касније да одрадим тај посао. Тешко је некад ускладити све обавезе, испланирати и одрадити нешто на време, а притом испоштовати Црквену заповест не делати на празник. Искрено, мислим да у томе нема ништа лоше јер и ми пијемо воду, стоку појимо па зашто не би то учинио и када су јагоде у питању. Само што ето, не бих вас замарао са овим питањем него сутра због све ове ситуације не могу да идем у цркву па се нећу ни видети са својим парохијским свештеником па рекох да вама мало зановетам ;)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Nisam sveštenik... Moje mišljenje samo. Po meni to nije neki posao, mislim ne ideš da oreš vec da zaliješ jagode, veci greh je ostaviti da propada. Ko ima stoku mora da hrani, čisti, muze svaki dan pa i na Vaskrs

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Пре сат времена, goranger рече

Pricaj druze, kakav recept imas :)

Napisacu detaljno kako sam ja radio. Pre 4 godine sam kupio parcelu pored moje dužine oko 500m, sirine mislim 8 ili 9 koja je bila spor oko nasledjivanja, nije obradjivana 10 i vise godina zarsla u drvece u siblje.

1. Prvo sam motorkom i cirkularom za trimer posekao svo siblje i izvukao na gromilu. 

2. Svo granje i siblje je samleveno za pelet

3. Sa motorkom sam posekao granje od drveca ali je bitno da stablo ne odsece do zemlje, vec da se ostavi bar dužine 1,5m.

4. I to granje je samleveno

5. Sa traktorom (najbolje Belarus) i debelom sajlom se čupaju stabla

6. Sve sto traktor ne pocupa mora bager (to je malo skupo)

7. Sve se poravna sa tanjiračom

8. Po celoj povrsini razbaciti sto vise UREA djubriva posto ubrzava razlaganje biljnih ostataka (najbolje pre kise)

9. Sacekati da krene da raste siblje, izdanci i ostalo iz preostalih podzemnih zila.

10. Kad bude odpr do kolena prskalti za max dozom x 2 GLIFOSAT + GARLON 3A (Garlon je jako skup ali vredi. Nemoj misliti da ce drvenaste biljke unistit samo Glifosat)

11. Ponavljati prskanje i tanjiranje tokom leta koliko treba

12. U jesene oranje. Fora je u tome da nije dobro koristii jak traktor. Ja sam poceo sa Belarusom ali Ruska gvozdjurija vuce dok ne izore panj ili dok NE POLOMI plug. Bolje je sa malim IMTom jer nema snge da polomi plug i ima plivajuci hidraulik tako da plug iskoci ako je opterecenje preveliko. Ali onda moras dva puta da ores

13. Pripremis njivu i posejes npr jecam

14. U sledecoj sezoni obradjujes njivu kao svaku drugu oranicu.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 26.4.2020. at 20:29, goranger рече

IMG-20200426-WA0010.jpg

Зимус сам у доколици гледао на јутјубу разне форе како се сече високо дрвеће између кућа на пример или на коју фору да се засече да би што боље пало на обичној ливади на пример или у шуми. Посао у шуми је много опасан или било који посао, а тиче се сече дрвета па макар и циркуларом. Колико год да је човек сигуран да ће дрво пасти на једну страну оно може да прекрене на другу. Требало ми је знање како да што ефикасније посечемо једно суво, а високо дрво које је било накренуто на један мали објекат па да не падне на њега, а исто да не падне и на ограду. Практично је требало да падне на ону страну на коју никако по сили закона физике није могло пасти. Морали смо да га вежемо сајлом изнад половине где је довољно јако и један да вуче тамо где треба да падне, а други да га сече негде испод половине. Зезнусмо се па нам једна сајла пуче али хвала Богу па дрво остаде да мирује. Друга сајла је била јача па је пало баш где треба. Пошто је дрво на међи оставили смо га неких 170 цм изнад земље да послужи као стуб за ограду и постоље за хранилицу за птице.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 27.4.2020. at 13:24, Aandrej рече

Svo granje i siblje je samleveno za pelet

Чиме мељеш? Да могу неку машину да направим па да грање после орезивања воћњака самељемо да би лакше ложили казан када се пече ракија. Ми то грање па и неке дебље гране сечемо таман колико може у фуруну да уђе. Сложимо га у неко ћоше и тако ''ћути'' док не дође време за препеченицу. Греота кад видим како неки пале то грање на ливади, а може да се искористи.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 21 минута, Плаво Небо рече

Чиме мељеш? Да могу неку машину да направим па да грање после орезивања воћњака самељемо да би лакше ложили казан када се пече ракија. Ми то грање па и неке дебље гране сечемо таман колико може у фуруну да уђе. Сложимо га у неко ћоше и тако ''ћути'' док не дође време за препеченицу. Греота кад видим како неки пале то грање на ливади, а може да се искористи.

Mislim da danas retko ko ima vremena da secka i vezuje u snopove. Ima masina secklica/drobilica, koja samlje granje na duzinu odpr 5cm, moze da melje i grane debljine ruke. Dosta ljudi to lozi u kazanu za centralno grejanje, tokom leta samelju par prikolica i imaju tako reci besplatno grejanje. Jedini ulog je rad i nafta. Ovako izgleda, ali ima  vecih u koje mozes vise da ubacujes 

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 19 часа, Aandrej рече

Mislim da danas retko ko ima vremena da secka i vezuje u snopove. Ima masina secklica/drobilica, koja samlje granje na duzinu odpr 5cm, moze da melje i grane debljine ruke. Dosta ljudi to lozi u kazanu za centralno grejanje, tokom leta samelju par prikolica i imaju tako reci besplatno grejanje. Jedini ulog je rad i nafta. Ovako izgleda, ali ima  vecih u koje mozes vise da ubacujes 

 

 

Знам за ово са трактором, него немамо трактор па сам мислио нешто друго у ''домаћој радиности'' произведено. Има на јутјубу свашта да се нађе. Није нама воћњак велик, око 50так воћки разне старости и висине крошњи па тако..

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...