Jump to content

Nije filozofski cutati


Ronald

Препоручена порука

Ovde imate prvi serijal od 18.epizoda( preciznije tribina) "Nije filozofski cutati" kroz koje profesori nastavnici sa ff zajedno sa ostalim kolegama intelektualcima kritikuju stanje i raznorazne negativne pojave u akademiji, politici, ekonomiji itd. u Srbiji. Poceo je i drugi serijal. Pogledajte ako vas zanima prvi ciklus, makar neku epizodu, jer se kroz njih moze dobiti dosta objektivnija slika, odnosno odgovori na razlicitim pitanjima koja se namecu kroz pojave koje prolazi drustvo u Srbiji.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 минута, Ronald рече

profesori nastavnici sa ff zajedno sa ostalim kolegama intelektualcima kritikuju stanje i raznorazne negativne pojave u akademiji, politici, ekonomiji itd.

Имам с овим један проблем. Не кажем да је лоше дискутовати, и треба. Не кажем да је реч иједног од говорника ни добра ни лоша, јер не знам ко су ти људи, ни шта мисле. Али сматрам за битно да се напомене и овај аспект, и говорим уопштено:

Зашто би они били мерило за цело друштво? Филозофи? Шта они знају о политици, економији? Они су ауторитет у филозофији, и то је то, ту се њихов мислени ауторитет завршава. Све друго што кажу не мора бити боље од здраворазумног пекара или рудара.

Мало ми је чудно да се скупи пар људи и прича о томе какво цело друштво треба да буде. То није ни њихова ни моја ствар, већ свако нек уређује свој живот. Па управо су ,,интелектуалци", који су хтели да поправљају свет, мислећи да су мудри, да су прешли игрицу истине, направили хаос ко зна колико пута. Социјализам су измислили ,,интелектуалци". Код нас су га донели интелектуалци.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Пре сат времена, Иван ♪♫ рече

Имам с овим један проблем. Не кажем да је лоше дискутовати, и треба. Не кажем да је реч иједног од говорника ни добра ни лоша, јер не знам ко су ти људи, ни шта мисле. Али сматрам за битно да се напомене и овај аспект, и говорим уопштено:

Зашто би они били мерило за цело друштво? Филозофи? Шта они знају о политици, економији? Они су ауторитет у филозофији, и то је то, ту се њихов мислени ауторитет завршава. Све друго што кажу не мора бити боље од здраворазумног пекара или рудара.

Мало ми је чудно да се скупи пар људи и прича о томе какво цело друштво треба да буде. То није ни њихова ни моја ствар, већ свако нек уређује свој живот. Па управо су ,,интелектуалци", који су хтели да поправљају свет, мислећи да су мудри, да су прешли игрицу истине, направили хаос ко зна колико пута. Социјализам су измислили ,,интелектуалци". Код нас су га донели интелектуалци.

 

Gledala sam nekoliko predavanja. Tribina se tako zove jer se odrzava na filozofskom fakultetu ali predavaci su ljudi iz raznih oblasti, obicno dosta cenjeni u svojim konkretnim strukama, gradjevini, arhitekturi, ekonomiji, pravima itd...

Svako od njih dosta rizikuje prisustvom na tribini jer znamo koliko danas u Srbiji kosta “slobodna rec”. Ne znam da li si npr. ispratio medijski linc prof. Danice Popovic, koja je jedan od boljih makroekonomista koje trenutno imamo, zbog insistiranju na plagijatu Sinise Malog. 

Ne znam, sa nekim predavacima se manje ili vise (ne)slazem ali svaka cast ovim ljudima na hrabrosti ?

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 сат, Иван ♪♫ рече

Имам с овим један проблем. Не кажем да је лоше дискутовати, и треба. Не кажем да је реч иједног од говорника ни добра ни лоша, јер не знам ко су ти људи, ни шта мисле. Али сматрам за битно да се напомене и овај аспект, и говорим уопштено:

Зашто би они били мерило за цело друштво? Филозофи? Шта они знају о политици, економији? Они су ауторитет у филозофији, и то је то, ту се њихов мислени ауторитет завршава. Све друго што кажу не мора бити боље од здраворазумног пекара или рудара.

Мало ми је чудно да се скупи пар људи и прича о томе какво цело друштво треба да буде. То није ни њихова ни моја ствар, већ свако нек уређује свој живот. Па управо су ,,интелектуалци", који су хтели да поправљају свет, мислећи да су мудри, да су прешли игрицу истине, направили хаос ко зна колико пута. Социјализам су измислили ,,интелектуалци". Код нас су га донели интелектуалци.

 

Ne pricaju filozofi o ekonomiji, ali mogu i oni iz normativne dimenzije, oni su pokretaci ovog serijala, tacnije filozofski fakultet, o ekonomiji su govorili kroz razlicite serijale Zec, Danica Popovic, itd. 

Evo pogledaj ovaj, tu su profesori Zec i Arsic ekonomisti, Culibrk je novinar ali dugogodisnji i upucen u ekonomiju i profesor Ognjen Radonjic sociolog. Nije losa kombinacija. Serijali su o raznoraznim pitanjima, ekonomija je samo jedno od tih.

Takodje ovo sto si pomenuo da ukoliko je neko filozof o ekonomiji moze da prica isto kao pekar itd., je ipak malo smijesno jer iskreno nemam nista protiv pekara, znam nekoliko odlicnih, ali ne vidim da postoji pekar koji bi o ekonomiji mogao govoriti na primer kao Nozik koji je bio filozof. Nozik je i kritikovao " intelektualce" koje pominjes jer mu marksisti na Harvardu nisu dali mira. Ma ne moramo ici u USA evo uzmi iz komsiluka Zeljka Ivankovica(Hrvatske )koji je doktoriorao filozofiju ekonomije, tako da nije isto. Pekar moze dobro da zna o svom poslu i kako on tu stoji, sta mu smeta od strane drzave, koji zakoni i propisi mu remete biznis, ali obicno ih ne interesuje sira slika ukoliko ne citaju. Obicno je njegova percepcija ekonomije na nacionalnom i globalnom nivou i ekonomskih fenomena daleko od bilo kakve objektivnosti, koliko god je ona moguca u ekonomiji.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Слажем се са вама. Наравно да је потребно разговарати о проблемима и могућим решењима. И ја волим да чујем шта паметни људи имају да кажу. Зато сам се и оградио у првој реченици.

 

пре 3 часа, Ronald рече

Pekar moze dobro da zna o svom poslu i kako on tu stoji, sta mu smeta od strane drzave, koji zakoni i propisi mu remete biznis, ali obicno ih ne interesuje sira slika ukoliko ne citaju. Obicno je njegova percepcija ekonomije na nacionalnom i globalnom nivou i ekonomskih fenomena daleko od bilo kakve objektivnosti, koliko god je ona moguca u ekonomiji.

То не знаш док не проговори. Ево Гризли чиме се бави нема ама баш никакве везе са економијом, па опет не можеш му продати маглу, а можеш нешто и научити од њега. Ено Вукашин К., пчелар, а зна више о филозофији од свих нас овде заједно, а вероватно и на нивоу тих професора. Дакле, и они су нешто прочитали, и нешто знају, без обзира да ли су за то добили печат или не.

Мислим, реално је очекивати да експерт у одређеној области зна више од онога који то није, али то не значи да овај други не зна ништа.

Не кажем да не треба веровати експертима, већ да треба проверавати, па ако сам не знаш, провериш ипак код другог експерта.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Nude li neko rešenje ili samo kritikuju?Ako ne nude rešenje onda su bez mudrosti a od filije ne mož se živi iliti što bi reko Palma ne može da se sipa u traktor.:)))

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 8 часа, Иван ♪♫ рече

Слажем се са вама. Наравно да је потребно разговарати о проблемима и могућим решењима. И ја волим да чујем шта паметни људи имају да кажу. Зато сам се и оградио у првој реченици.

 

То не знаш док не проговори. Ево Гризли чиме се бави нема ама баш никакве везе са економијом, па опет не можеш му продати маглу, а можеш нешто и научити од њега. Ено Вукашин К., пчелар, а зна више о филозофији од свих нас овде заједно, а вероватно и на нивоу тих професора. Дакле, и они су нешто прочитали, и нешто знају, без обзира да ли су за то добили печат или не.

Мислим, реално је очекивати да експерт у одређеној области зна више од онога који то није, али то не значи да овај други не зна ништа.

Не кажем да не треба веровати експертима, већ да треба проверавати, па ако сам не знаш, провериш ипак код другог експерта.

Ali ja se nisam pozivao na primat eksperata, nisam to nigdje naglasio, niti sam naglasio da oni pricaju o oblasti koja im nije bliska. 

Grizli se itekako bavi prakticno ekonomijom bez obzira sto je programer itd. Takodje on cita i to ga zanima, jos od Verujem.org pise o ekonomiji.

Koji Vukasin K, nikad cuo?

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 10 часа, Иван ♪♫ рече

Слажем се са вама. Наравно да је потребно разговарати о проблемима и могућим решењима. И ја волим да чујем шта паметни људи имају да кажу. Зато сам се и оградио у првој реченици.

 

То не знаш док не проговори. Ево Гризли чиме се бави нема ама баш никакве везе са економијом, па опет не можеш му продати маглу, а можеш нешто и научити од њега. Ено Вукашин К., пчелар, а зна више о филозофији од свих нас овде заједно, а вероватно и на нивоу тих професора. Дакле, и они су нешто прочитали, и нешто знају, без обзира да ли су за то добили печат или не.

Мислим, реално је очекивати да експерт у одређеној области зна више од онога који то није, али то не значи да овај други не зна ништа.

Не кажем да не треба веровати експертима, већ да треба проверавати, па ако сам не знаш, провериш ипак код другог експерта.

Slazem se, ali jedno je trazenje individualnog smisla a drugo trazenje odredjenog resenja za drustvo. Ja licno bih vrlo rado uvek popricala sa bistrim covekom i snaga njegove reci/iskustva bi imala za mene mozda veci znacaj nego prica velikog broja experata iz te oblasti.

Npr. mnogo mi je vise prijalo i bilo korisnije da citam G. postove o ekonomiji nego puno super dosadnih knjiga napisanih od profesora “experata” tokom studija i dva mastera.

Medjutim, kada je u pitanju konkretna promena u drustvu, vaznije je da prof. Dana izadje, kao vec poznati autoritet iz makroekonomije, nego da izadje Grizli iako bi mozda on bolje objasnio obicnom slusaocu isti taj problem i resenje bez komplikovsnih strucnih termina itd.

Ne umem da se izrazim, ali nekako mora postojati granica jer nije sve relativno, narocito kada su u pitanju usko strucne stvari. Znanje i neznanje su dvije krajnosti izmedju kojih postoji ceo dijapazon “znanja” i “neznanja”. 

Ako bih npr. otvarala biznis i morala da biram da li da pricam random sa nekim prof. sa ekonomskog fakulteta ili sa vlasnikom koji ima isti biznis, svakako bi izabrala vlasnika. Ako bih morala da krojim makroekonomsku politiku Srbije, birala bih prvog mada bih u oba slucaja, ako mogu, izabrala i jednog i drugog jer su oba ugla gledanja vazna i korisna za optimalno resenje.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 9 часа, Каирос рече

Nude li neko rešenje ili samo kritikuju?Ako ne nude rešenje onda su bez mudrosti a od filije ne mož se živi iliti što bi reko Palma ne može da se sipa u traktor.:)))

Што не би погледао па да видиш?

Ел могуће да је свет дошо дотле да отворено и без имало блама признајеш да немаш појма о чему причаш, а опет причаш о томе?

57ed8623960a6_banerRylah_zpsqgjjkx0v1.jpg.8a2fd97cd3aa7dcd0237c412e2234aee_zpsut3tszcy.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 сат, florenntina рече

da krojim makroekonomsku politiku

И ти би пристала да кројиш економију, централизовано?! Фло? ФЛО!? Нооооооооо! Зар и ти сестро Фло?! Завела те тамна страна силе. То је то, идем у пустињу, свету нема помоћи... :tongue: :smeh1:

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 сат, Иван ♪♫ рече

Šta bi sa njim? Je l on sad samo Vukašin? Videla sam da piše član Vukašin, mislila sam da je on.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 сат, Иван ♪♫ рече

On je mislim studirao nesto, ali nevezano za to samoobrazovanje je najbitnije. Ko hoce i ima volje trenutno na internetu ima resurse za mnogo toga.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 8 часа, RYLAH рече

Што не би погледао па да видиш?

Ел могуће да је свет дошо дотле да отворено и без имало блама признајеш да немаш појма о чему причаш, а опет причаш о томе?

Ja sam postavio pitanje:citac: a ti ako patiš od disleksije vrati se u osnovnu školu pa nauči šta znači znak ? na kraju rečenice.Možda doživiš i prosvetlenije kao ovaj tvoj sa avatara ;)

Hteo sam da prećutim al nije filosofski 0703_read

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...