Jump to content

Однос хришћанства према хомосексуалности

Оцени ову тему


Ronald

Препоручена порука

пре 3 часа, Avocado рече

Nije moja... a nije ni definicija...

U pitanju je izraz... fraza...

Iz okolnosti da je neka fraza opšteprihvaćena i uobičajna ne znači da iz nje možeš da zaključuješ o realnosti... npr. postoji uobičajna fraza "upaliti svetlo" ali kad pritisneš prekidač ne pališ ništa, pogotovo ne svetlo, već uključuješ sijalicu koja emituje svetlo...

Meni je fraza "protivprirodni blud" bez veze, ali nemam neki problem da je koristiš za označavanje analnog i oralnog seksa... jer teško možeš da je upotrebljavaš za nipodaštavanje jedne manjine, budući da "protivprirodni blud" upražnjava većina ljudi... pa kad kreneš da hejtuješ oko toga moraš da zakačiš sve koji vrše protivprirodni blud, a možda i sebe...

Zato su homofobi nekako prestali da pričaju o protivprirodnom bludu i prešli na to kako su homoseksualni odnosi šatro "neprirodni"...

 

ti se onda sledeći put ogradi u korišćenju fraza / izraza, odnosno šta ti podrazumevaš

a pošto podrazumevaš da su homoseksualni odnosi "šatro "prirodni"" ja i ti se onda svakako nećemo previše razumeti pošto su nam polazne osnove vrlo različite.

Everyone’s got a plan until they get hit.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 часа, Православни Србин рече
пре 20 часа, Bokisd рече

Nije zlonamerno nego samo razmisljam logicki, jer ako smo stvoreni kao vrsta fizicki i telesno i bioloski kao hetero i to u preovladajucoj vecini (koliko bese oko 97%) i ako je samo na taj nacin priroda sebi obezbedila da mozemo da opstanemo kao vrsta kroz razmnozavanje, onda je to prirodno i ne moze ovo drugo homo da bude prirodno, nema sansestaniiiiiii:D, jer ne bi moglo da obezbedi nastavak vrste da je dominatno, nema fizickih i telesnih i bioloskih mogucnosti i onda je neprirodna stvar ili bolje reci nije po prirodi.

Види, Боксид, природно је све оно што постоји у природи. Дакле, ту нема простора за разна тумачења, твоја или моја, него је природно све што у природи постоји. Твоје тумачење да је природно само оно што служи размножасвању је твоје тумачење и ништа више. 

Али, научне и биолошке чињенице су јасне- хомосексуалност је природна јер постоји у природи и то не само код људи, већ и код животиња, у ствати код свих животињских врста сем оних који се асексуално размножавају. Чак су биологија, генетика и друге природне науке дошле до закључка, на основу емпиријских података, да постоји разлог зашто је сама природа, да тако кажемо, ,,удесила" да постоји у људској и животињској популацији одређени број људи и живпотиња са хомосексуалним склоностима. Читао сам о томе, пошто сам  волео биологију, генетику и мислим да је један професор објашњавао да је то повезано са женском плодношћу. Тако да, итекако да природа има свој разлог зашто је један број популације такве, да кажемо, ,,направила", мада то није права реч. 

Тако да, једно су твоја или моја тумачење, једно је шта ми осећамо, а друго су биолошке и генетске чињенице које су неумољиве. Ето, један лик са којим сам причао о томе каже да му није јасно како неко, поред толико лепих жена, може да га привлаче мушкарци. Искрено, није ни мени јасно, али опет то не мења чињеницу да су ти људи рођени такви и да то није нешто што они могу да мењају. Једноставно, таква им је природа и то је то. 

Ali, vidi, ja nijednom nisam pomenuo nauku i sta ona prica jer nemam dovoljno znanja da pricam u toj oblasti i zato sam potegao ovo na planu logike i moze se reci i neke filozofije i jos takodje bez pozivanja na Boga i sta pise u Pismu. Znaci kao neka neutralna pozicija i onda da vidimo sta imamo u takvoj situaciji.

I, onda ide cela ova prica, da li je homo prirodno ili po prirodi ako ne obezbedjuje razmnozavanje.... itd...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 42 минута, Avocado рече

Ja... bez puta... i bez halucinacija na istom.... ;):tongue:

Ne znam kad sam tvrdio suprotno pa da sad budeš iznenađena mojim stavom.

Ја сам искрено изненађен познавањем материје (не само на овој теми него иначе). :) Обично људе не занима претерано да иду дубље од површине, ако не верују да цела прича може бити стварна (знам, може човека да занима и утицај религије на појединца и друштво, али ипак није чест случај, поготово што имамо ограничено време на располагању...).

  • Радостан 1

Et cognoscetis Veritatem et Veritas liberabit vos.
"Овако вели Господ : ево, што сам саградио ја разграђујем, и што сам посадио искорењавам по свој тој земљи. А ти ли ћеш тражити себи велике ствари? Не тражи..." Јер. 45, 4, 5.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 35 минута, Рапсоди рече

Ja sam prilično sam pošten; pa ipak bih sebe mogao optužiti za takve stvari, da bi bolje bilo da me mati nikada nije rodila. Ja sam vrlo ohol, osvetoljubiv, slavoljubiv, sa više grehova što čekaju na moj mig, no što imam misli da ih njima odenem, ili mašte da im dam oblik, ili vremena da ih izvedem. 

Ево, Шекспир је дао одговор . Тај грех (острашћеност више пута поновљена постаје део наше природе) ако му дамо миг, може постати део нас. Популација  геј склоности је само под разно разним утицајима дала миг  овој страсти, измаштала и уобличила, и пустила у временски ток., оденула се  у тај порок.Е сад који су узроци, тог мига на порок, то остављам умнијим главама да просуде о томе.  

Thou didst say well Rhapsody

My blue melody

 

tenor.gif?itemid=4716547

obrazov_zpsdsretmxk.jpg

"Верујем Господе, помози мом неверју"

"О жено, велика је вера твоја, нека ти буде како хоћеш"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 7 минута, Срђан Шијакињић рече

Ја сам искрено изненађен познавањем материје (не само на овој теми него иначе).

Знаш како кажу (Интелектуалац без Бога, готов ђаво )А ђаво  најбоље познаје материју...12:smeha:

                               :1321_womens:  Carpe Aeternitatem  :1321_womens:    

Заиста вам кажем, ако се не повратите и не будете као деца, нећете ући у царство небеско.

                                                      Јеванђеље по Матеју   глава 18:1-10

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 7 минута, Срђан Шијакињић рече

Ја сам искрено изненађен познавањем материје (не само на овој теми него иначе). :) Обично људе не занима претерано да иду дубље од површине, ако не верују да цела прича може бити стварна (знам, може човека да занима и утицај религије на појединца и друштво, али ипак није чест случај, поготово што имамо ограничено време на располагању...).

Са толико дугим стажом овде на форуму даје пример свима да се може много научити уколико се жели наравно. А иначе има добра запажања. Један је од оних чије коментаре ретко прескочим. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 18 минута, Bokisd рече

jednostavno, ne moze da bude u isto vreme i jedno i drugo prirodno ili po prirodi ....

Opet niđe veze... dan i noć su suprotnosti pa su oba prirodna... iz toga što je A prirodno, ne sledi da je neA neprirodno.

Pošto voliš da pominješ logiku, bilo bi dobro da se upoznaš bar sa najosnovnijim stvarima iz logike... samo elementarne stvari... 

Kao što već rekoh, (a evo ponoviću još jednom iako sam siguran da nećeš ni pokušati da razumeš i da ćeš nastaviti da mantraš isto) ama baš sve što ti pričaš važi jedino i isključivo ako je "prirodno" = "podobno za razmnožavanje"...

Samo ako je to tačno onda ne može u isto vreme i jedno i drugo da bude prirodno, jer je ovo drugo očigledno neprirodno.

Problem je:

a)  u tome što "prirodno" = "podobno za razmnožavanje" postoji samo u tvojoj glavi i to samo za pravdanje ovog razgovora jer siguran sam da nećeš reći da je kosa neprirodna jer ne služi razmnožavanju

b) u tome što bi s obzirom na tvoje shvatanje daleko normalnije bilo da kažeš da homoseksualni odnosi nisu podobni za razmnožavanje (što nije uopšte ni sporno) nego da iskoristiš izraz koji ima očiglednu negativnu konotaciju i koji služi dehumanizaciji određenih ljudi.

 

пре 18 минута, Bokisd рече

pa, bre Avocado, ako pricamo prirodno ili po prirodi, onda je suprotno  'neprirodno' i nije po prirodi.... jer je osnovna postavka stvari sta je po prirodi i sta nije po prirodi....  ili sta nije po prirodi stvari, da ublazim jos malo ako treba... ne znam kako vise bre da ublazim....:D

Ne razumem ič šta si hteo da kažeš u ovom delu. Pokušaj da složiš misli pre nego što staviš prste na tastaturu.

 

пре 18 минута, Bokisd рече

"Neprirodno" u srpskom jeziku ne znači "nepodobno za razmnožavanje" što možeš da proveriš u svakom rečniku...

Ovo je tvoja recenica na koju sam odgovorio i slozio sam se da to 'neprirodno' ne znaci 'nepodobno za razmnozavanje', ... jer koliko mi se cini da si ti to poistovetio sa tima da sam ja to objasnio da sam  rekao cisto terminoloski 'neprirodno' ...(i da mogu i da promenim) ...'neprirodno' - kao terminoloska rec koju upotrebljavamo da bilo sta  opisemo kao nesto je suprotno necemu sto je prirodno, .... i tako sam cisto kao kao termin  tu rec upotrebio ....Термини су речи којима је у одређеном контексту дато одређено значење....nista vise sto mi zameras kao da je tendeciozno i promenio sam... u drugu rec koja opet ima neko terminolosko znacenje i opet je i ta rec neki opsti termin... :D

Ako dobro razumem, ovde si hteo da kažeš da:

 'neprirodno' ne znaci 'nepodobno za razmnozavanje', nego znači nešto što je suprotno nečemu što je prirodno,

što bi bilo sasvim ok da nisi već 100 puta napisao da pod "prirodnim" podrazumevaš samo seks koji je podoban za razmnožavanje...

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, Tumaralo. рече

S druge strane, monasi (nezavisno od toga da li su hrišćanski, budistički itd.) imaju više mase u frontalnom režnju i daleko niži nivo testosterona od opšte populacije. Lako je njima da se povuku iz sveta.. pri tome, imaju potrebu za rigidnim etičkim sistemom jer hipertrofija frontalnog režnja "diktira" takav način života, zato im je nepodnošljivo u liberalnom, haotičnom modernom svetu.

Pa to je pitanje da li je tacno i realno u zivotima mnogih monaha cak i svetitelja, eto sv.Marija Egipatska koja je zivela u bludu i prostituisanju pola zivota i kada je otisla u pustinju da se podvizava imala je nadljudske borbe da se oslobi bludne strasti ....  Аво, опрости: огањ се запаљивао у страсном срцу мом, и сву ме захватао, и на жељено телесно сједињење приморавао. Но када ме је таква помисао нападала, ја сам се бацала на земљу и сузама се заливала, замишљајући себе како стојим пред мојом Посредницом, и она осуђује мој преступ и указује ми на грозне муке. И нисам се дизала са земље дан и ноћ, док ме она слатка светлост не би обасјала и смућујуће ме помисли одагнала...  pa, kako je cudom i teskom mukom otisla iz sveta .... a sve te neke hipertrofije i testosteroni delovale su na nju u ogromnim kolicinama....:D

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Avocado рече

Opet niđe veze... dan i noć su suprotnosti pa su oba prirodna... iz toga što je A prirodno, ne sledi da je neA neprirodno.

Pošto voliš da pominješ logiku, bilo bi dobro da se upoznaš bar sa najosnovnijim stvarima iz logike... samo elementarne stvari... 

Kao što već rekoh, (a evo ponoviću još jednom iako sam siguran da nećeš ni pokušati da razumeš i da ćeš nastaviti da mantraš isto) ama baš sve što ti pričaš važi jedino i isključivo ako je "prirodno" = "podobno za razmnožavanje"...

Samo ako je to tačno onda ne može u isto vreme i jedno i drugo da bude prirodno, jer je ovo drugo očigledno neprirodno.

Problem je:

a)  u tome što "prirodno" = "podobno za razmnožavanje" postoji samo u tvojoj glavi i to samo za pravdanje ovog razgovora jer siguran sam da nećeš reći da je kosa neprirodna jer ne služi razmnožavanju

b) u tome što bi s obzirom na tvoje shvatanje daleko normalnije bilo da kažeš da homoseksualni odnosi nisu podobni za razmnožavanje (što nije uopšte ni sporno) nego da iskoristiš izraz koji ima očiglednu negativnu konotaciju i koji služi dehumanizaciji određenih ljudi.

zaboravio si jednu pretpostavku ... da su homo dominantni i vecinski kao nesto prirodno ili po prirodi, onda bi nasa vrsta izumrela.... odjavljujem se, moram da idem da oderem jednog drugara u bililjar'... 0512_music

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 31 минута, Bokisd рече

svako ko pise o prirodnosti i po prirodi ili ne po prirodi,.... taj se meni licno i personalno obraca... :smeh1:  

ja samo kažem da ovo pririodno nije prirodno odnosno prirodno je da tvrdim da je neprirodno ..:tv: 

  • Радостан 1

Everyone’s got a plan until they get hit.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Постоји природно, неприродно и надприродно . Ако је природно, а неприродно је, треба да се уздигну до надприродног да би били природни....тако некако. :smeh1:

  • Свиђа ми се 1

                               :1321_womens:  Carpe Aeternitatem  :1321_womens:    

Заиста вам кажем, ако се не повратите и не будете као деца, нећете ући у царство небеско.

                                                      Јеванђеље по Матеју   глава 18:1-10

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, ana čarnojević рече

okej a do cega bi ti mogla da se uzdignes??

Ја сам довољно уздигнута, сваки даљи покушај би био пад...:smeh1: цакана 

                               :1321_womens:  Carpe Aeternitatem  :1321_womens:    

Заиста вам кажем, ако се не повратите и не будете као деца, нећете ући у царство небеско.

                                                      Јеванђеље по Матеју   глава 18:1-10

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 20 минута, Bokisd рече

zaboravio si jednu pretpostavku ... da su homo dominantni i vecinski kao nesto prirodno ili po prirodi, onda bi nasa vrsta izumrela.... odjavljujem se, moram da idem da oderem jednog drugara u bililjar'... 0512_music

Da su svi teolozi, vrsta bi izumrla od gladi, žeđi i hladnoće, jer neko mora da bude i poljoprivrednik, rudar, zidar, itd... što ne znači da ima bilo šta loše ili neprirodno u teologiji... argument "X je loše jer bismo izumrli kada bi svi bili X" je prilično glup... tačnije, to bi bio super argument kada bi neko pričao da svi treba da budemo X (homoseksualci/teolozi) ali niko to ne priča.

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 53 минута, Desiderius Erasmus рече

Ne bih rekao da je isto pomisliti i uraditi. Jeste greh i jedno i drugo, ali mislim da nije podjednak, niti je Isus to i rekao. 

A to da je bliži spasenju onaj ko učini pa se iskreno pokaje, od onog ko misli i ne kaje se, to se slažem. 

Pa jeste podjednak, to sledi iz ovog drugog citaranog pasusa. Zato sto je kazna za greh (bilo kakav) smrt a pokajanje obnavlja potpuno (opet bez obzira na težinu greha) . 

Kada govorimo u tako apsolutnim kategorijama onda nema smisla priča veći greh / manji greh. 

S druge strane, u ljudskim stvarima, neprestano odmeravamo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 7 минута, ana čarnojević рече

pa da to..dajte zeni neki tropar, glupo je vise ovako...

Блажена,  Лолка ореолка  12:smeha:...итд

                               :1321_womens:  Carpe Aeternitatem  :1321_womens:    

Заиста вам кажем, ако се не повратите и не будете као деца, нећете ући у царство небеско.

                                                      Јеванђеље по Матеју   глава 18:1-10

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...