Jump to content

Однос хришћанства према хомосексуалности

Оцени ову тему


Ronald

Препоручена порука

пре 7 минута, dragisa рече

razumevanje jednostavne komunikacije je osnovna pretpostavka da se bilo šta može iskomunicirati = usaglasiti (doći do poruke rečenog), ovo što pokušavate da iskonstruišete je van svake pameti.

već 2000 godina (a prema istom izvoru i duplo više pre toga) reč PROTIVPRIRODNO  je bila, jeste i biće, jasna svakom čoveku.

Izraz "protivprirodni blud" (o kojem Boki i ja nismo raspravljali) označava oralni i analni seks bez obzira na pol seksualnih partnera. 

 

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Pripadamo civilizaciji hiperseksualosti i kvaziseksualnosti.Rijaliti programi samo su samo  izraz toga .Medijska slika stvarnosti svela se na praćenje anonimnih ljudi koji su ušli u rijaliti ne bi li osvojili glavnu novcanu nagradu ne birajući sredstva,i  na naslovnicama ili prvim stranicama novinskih portala imamo temu da li je neko spavao sa nekim u Zadruzi,Parovima i sl.Seksualnost,kao jedan najintimniji deo čoveka izložena je javnosti u svojoj kvazi formi.

Pominjanje prirodno u kontekstu postavljene teme se odnosi na Božji plan o čoveku i saglasju prirodnog sa tim,ne zaboravljajući da je ličnost ta koja osmišljava prirodno.Prirodno se ne može svesti na diktat prirode,jer je čovek pozvan da smisleno živi svoj život,prirodno je i ono što se dešava u šumi ili prašumi,ali to nije prirodno stanište ljudi.

Raznih varijacija ,ali i devijacija na planu seksualnosti oduvek je bilo,ali uvek je postojao jedan društveni i kulturni obrazac koji je afirmisan od strane Crkve i društva uopšte.Mislim da Crkva treba i medijski da promoviše svoj pogled na svet,pa i kada je u pitanju seksualnost.i to svakako nije nikakva tabu tema.Najčešće imamo dve krajnosti,hiperpromocije seksualnih sloboda i potiskivanje seksualnosti do te mere da sam čitala kako su ljudi u braku ili dugim i stabilnim vezama bili ispitivani od nekih samozvanih duhovnika,kao da je seksualnost nekakav greh.

Istorija civilizacije beleži svakako i postojanje homoseksualnosti,ali problem danas je što se to želi afirmisati u smislu da ima društveni status i sve što ide sa tim,pa čak i rađanje dece u istopolnim brakovima ili usvajanje dece.Da li neko računa da će jednog dana dete koje je odgajano u braku istopolnih roditelja reći da je frustrirano zbog toga.Naravno,reći će pobornici toga da ima dece koja nemaju dobar odnos roditelja i gde su mu roditelji otac i majka ,no opet dolazimo do pitanja koje vrednosti jedno društvo želi da afirmiše,odnosno da li Crkva jasno brani svoj pristup tome,odnosno Božji plan za  čoveka,Božju antropologiju.

 

Нифада :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 22 минута, dragisa рече

razumevanje jednostavne komunikacije je osnovna pretpostavka da se bilo šta može iskomunicirati = usaglasiti (doći do poruke rečenog), ovo što pokušavate da iskonstruišete je van svake pameti.

već 2000 godina (a prema istom izvoru i duplo više pre toga) reč PROTIVPRIRODNO  je bila, jeste i biće, jasna svakom čoveku.

da ponovim "pretvoriše prirodno u protivprirodno" ili "muškarci sa muškarcima čineći sram" je apsolutno svima (osim vama) jasno i šta znači i zašto je to tako.

e sad cela istorija ljudskog roda nije imala pojma šta to ustvari znači dok vama nije zasvetlila lampica i evo pokušavate da izvedete neku definicijsku vratolomiju šta navodno znači reč "prirodno". 

da podsetim NIJE više tema čak ni to da li je homoseksualnost UROĐENA ILI NE, što bi moglo izazvati nekakva dvoumljenja, nego mi ustvari NE RAZUMEMO ŠTA ZNAČI REČ PRIRODNO.

moram reći da mi takve nebuloze (a verujem i drugima koji i dalje imaju "prirodnu" pamet) samo potvrđuju nemoć teze koju gradite. 

dakle ako postoji neka druga argumentacija ili kompromisno rešenje pucajte ali "nemo' nas ... u zdrav mozak"

Најлакше се овако бранити када старе тезе више не могу да се одрже.

То, "свима јасно" (=теби и твојим истомишљеницима) значење противприродног ви уопште не можете да објасните.

Ево, реци нам у једној реченици шта значи противприродно.

Чак и да не постоји Васељенска патријаршија, требало би је измислити

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@Avocado  dakle obzirom da je sa muškarcem nemoguć vaginalni sex, ostaje oralni i analni kao alternativa, a slažemo se da je on po tvojoj definiciji protivprirodan.

@ana čarnojević prosvetli me molim te i to u pogledu dve teme: 1) razjasni mi šire (ili kako ti kažeš ne-isključivo (alternativno)) značenje pojmu prirodno u datom kontekstu (tekst poslanice rimljanima); 2) razjasni mi koje je to šire značenje koje se ovde primenjuje i šta nam to šire značenje onda poručuje. 

Everyone’s got a plan until they get hit.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 27 минута, Панарет рече

Најлакше се овако бранити када старе тезе више не могу да се одрже.

То, "свима јасно" (=теби и твојим истомишљеницима) значење противприродног ви уопште не можете да објасните.

Ево, реци нам у једној реченици шта значи противприродно.

ja sam "prirodno" kao ono što su priroda / bog osmilili već objasnio (a činimi se i drugi npr.nifada) ali ako treba da plastično ponovim, izvolte: 

- penis je PRIRODNO namenjen za vaginu

- vagina je PRIRODNO namenjena za penis

- kada penis uđe u vaginu obično se PRIRODNO desi produžetak vrste ali i nemora

- da bi penis i vagina imali harmoničan odnos PRIRODA je osmislila mehanizme kako do toga da dođe

- penis u vaginu PRIRODNO  ne može da uđe dok se ne desi erekcija

- vagina ne može da primi penis dok se PRIRODNO ne ovlaži

sa druge strane "protivprirodno" su anomalije ovih prirodno osmišljenih mehanizama:

- penisu je PROTIVPRIRODNO  da bude u analnom otvoru

- analnom otvoru je PROTIVPRIRODNO da ga ispunjava penis

- kada penis uđe u analni otvor PROTIVPRIRODNO se zahteva usvajanje dece

- da bi penis i analni otvor imali harmoničan odnos PRIRODA  nije izmislila niti jedan mehanizam kako bi do toga moglo da dođe

- penis u analni otvor PRIRODNO ne može da uđe čak ni sa erekcijom ako ona postoji

- analni otvor je PRIRODNO suv i nije ga PRIRODNO potrebno mazati lubrikantima

- penis je PRIRODNO suv i nije ga PRIRODNO potrebno mazati lubrikantima.

- povrede analnog otvora nisu PRIRODNE

- povrede penisa nisu PRIRODNE

generalno rečeno:

- vagina ima PRIRODNU funkciju reprodukcije a PRIRODNO nema niti jednu drugu funciju, naravno svako (ko ima) je može koristiti umesto vaze da drži cveće ali to je PROTIVPRIRODNO.

- analni otvor ima PRIRODNU funkciju izbacivanja metaboličkim produkata a PRIRODNO nema niti jednu drugu funkciju, naravno  svako (ko ima) ga može koristiti umesto vaze da drži cveće ali to je PROTIVPRIRODNO.

pretpostavljam da je sada vrlo jasno šta je prirodno?

Everyone’s got a plan until they get hit.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 19 минута, ana čarnojević рече

problem je bio samo to sto Boki upotrebljava pojam prirodno / neprirodno bez ikakve ograde i pozivanja da se to odnosi na taj i taj kontekst. onda stvar izgleda onako kako je Avokado objasnio. u redu, poslanica nam kaze da postoji prirodno i neprirodno upotrebljavanje zena. to je jedna od konotacija. pitanje je kako se sa tim nosi ovde iznet argument da postoji nekakvo prirodno / neprirodno upotrebljavanje zenki i muzjaka odredjenih vrsta u prirodi.

nisam logicar i biolog pa se ne bih upustala dalje.

 

pročitaj još jednom kontekst jer izgleda da nisi ni "kontekstičar"

Everyone’s got a plan until they get hit.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 минута, ana čarnojević рече

brt rekao si da ti razjasnim šire značenje u nekom kontekstu. pošto značenje u nekom kontekstu može biti samo uže, nikako šire, to bi značilo da ti i ja imamo različite poglede na kontekstičarstvo kao takvo. to svaku dalju raspravu čini besmislenom. još jedan koji pliva slobodnim stilom u izražavanju.

bolje ti idu ove genitalne opservacije od kontekstičarstva, rispekt.

stvarno nisi "kontekstična" jer da jesi shvatila bi KONTEKST moje IRONIJE u zahtevu da mi "objasniš širi kontekst" poslanice. pošto nisi sposobna za to (jer on "širi" i ne postoji) onda što naš narod kaže "nemoj da lupaš" nego ili argumentuj stav ili nemoj da glagoljiš

 

Everyone’s got a plan until they get hit.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Сетимо се  заповести Божје дате прародитељима Адаму и Еви која гласи: „Рађајте се и множите се, и напуните земљу, и владајте њоме!“ (I Мојс. 1, 28). 

Тиме је наглашено назначење Божје одређено или препоручено Адаму и Еви.Већ је поменуто да неки брачни парови немају децу,из неких разлога,али то не доводи у питање ово горе.

.Медицина на том плану већ је много напредовала тако да постоје банке сперме и јајних ћелија које се купују,већ имамо расправе о етичким границама медицине,чији је генетски потомак такво дете,чији носи днк и сл.и то су свакако питања и за Цркву.То је прилика и да ,како видимо,истополни брачни патнери имају децу тако што ће отићи у "банку" и купити нешто према потреби. Црква није ту да држи слово медицини,али је ту да подсећа на етичке границе и Божји план .

Када је реч о природном у контексту приче о хомосексуализму,имамо људе који сексуално опште са животињама, за њих је то вероватно природно ,постоје и они склони педофилији,и да ли то сада може да има неки друштвени статус,да је то прихватљиво?

Мислим да пред Црквом стоје велики изазови и да ћемо стално бити у прилици да преиспитујемо вредности савременог друштва са оним што називамо црквеним погледом на свет.

 

 

Нифада :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 26 минута, dragisa рече

ja sam "prirodno" kao ono što su priroda / bog osmilili već objasnio (a činimi se i drugi npr.nifada) ali ako treba da plastično ponovim, izvolte: 

- penis je PRIRODNO namenjen za vaginu

- vagina je PRIRODNO namenjena za penis

- kada penis uđe u vaginu obično se PRIRODNO desi produžetak vrste ali i nemora

- da bi penis i vagina imali harmoničan odnos PRIRODA je osmislila mehanizme kako do toga da dođe

- penis u vaginu PRIRODNO  ne može da uđe dok se ne desi erekcija

- vagina ne može da primi penis dok se PRIRODNO ne ovlaži

sa druge strane "protivprirodno" su anomalije ovih prirodno osmišljenih mehanizama:

- penisu je PROTIVPRIRODNO  da bude u analnom otvoru

- analnom otvoru je PROTIVPRIRODNO da ga ispunjava penis

- kada penis uđe u analni otvor PROTIVPRIRODNO se zahteva usvajanje dece

- da bi penis i analni otvor imali harmoničan odnos PRIRODA  nije izmislila niti jedan mehanizam kako bi do toga moglo da dođe

- penis u analni otvor PRIRODNO ne može da uđe čak ni sa erekcijom ako ona postoji

- analni otvor je PRIRODNO suv i nije ga PRIRODNO potrebno mazati lubrikantima

- penis je PRIRODNO suv i nije ga PRIRODNO potrebno mazati lubrikantima.

- povrede analnog otvora nisu PRIRODNE

- povrede penisa nisu PRIRODNE

generalno rečeno:

- vagina ima PRIRODNU funkciju reprodukcije a PRIRODNO nema niti jednu drugu funciju, naravno svako (ko ima) je može koristiti umesto vaze da drži cveće ali to je PROTIVPRIRODNO.

- analni otvor ima PRIRODNU funkciju izbacivanja metaboličkim produkata a PRIRODNO nema niti jednu drugu funkciju, naravno  svako (ko ima) ga može koristiti umesto vaze da drži cveće ali to je PROTIVPRIRODNO.

pretpostavljam da je sada vrlo jasno šta je prirodno?

Није, јер се види да немаш нарочита знања из биологије, сексологије, психологије  итд. или их свесно заобилазиш.

Такође, види се да не разумеш Божије назначење сексуалне привлачности међу половима, јер све сводиш на размножавање, а Бог није само па ни пре свега због тога засновао ову привлачност.

Чак и да не постоји Васељенска патријаршија, требало би је измислити

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Broken рече

Онај цртеж из школе који сам јуче помињао.

IMG_20190923_075920.thumb.jpg.94c8494f1feff30e9c034c83e0291b03.jpg

Moja školska je psigolog u O.Š. a pritom je lezbejka....i eto ne čudi me...Bog neka nam pomogne...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 минута, Панарет рече

Није, јер се види да немаш нарочита знања из биологије, сексологије, психологије  итд. или их свесно заобилазиш.

Такође, види се да не разумеш Божије назначење сексуалне привлачности међу половима, јер све сводиш на размножавање, а Бог није само па ни пре свега због тога засновао ову привлачност.

међу половима! 

  • Хахаха 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 8 часа, Avocado рече
пре 11 часа, Bokisd рече

Pa, prirodno je da muskarac i zena imaju sex i kao plod toga imamo i decu i produzetak vrste i to je po definiciji - razmnozavanje. Jer kada neko nece da ima sex i decu onda je to nesto sto nije po prirodi, ...zasto... pa zato sto smo tako stvoreni kao bioloska bica sa polnim organima koja imaju sex i razmnozavanje.... tako i ako neko homo misli da je i to prirodno, pa to protivreci logici stvari, .... zasto.... jer ne moze da bude u isto vreme prirodno i homo i hetero jer jedno obezbedjuje sex i kroz to razmnozavanje jer smo tako biloski i stvoreni,....... dok drugo kroz sex ne obezbedjuje razmnozavanja i samim tim nije po prirodi, ne moze da bude prirodno....

U prvom delu opet baljezgaš i nemam više strpljenja da ti objašnjavam jer ignorišeš objašnjenja. To što ti staviš "zato" ili "jer" između dve nepovezane tvrdnje ih neće magično povezati.

Ima, tvrdnje su povezane kroz sex, ...kako.... jer moze se imati sex cisto iz strasti ili zadovoljavanja sex zelje, ali priroda sama od sebe odradjuje posao :D i moze se dobiti dete i ako se to ne zeli i to je ono sto imamo osnovno u toj prirodi - razmnozavanje i produzetak nase vrste ili bilo koje druge vrste sto je osnova tako stvorene prirode musko i zensko i razlicita polnost i polni organi.... to sve nemamo kod homo i zato je neprirodno ili nije po prirodi....

пре 8 часа, Avocado рече
Цитат

Instistiranje na reci neprirodno, je u odnosu na rec prirodno, sta je onda to ako nije prirodno - neprirodno cisto kao terminoloski izraz i to nisu nikakve zle namere bre Avocado..... nisam ja bas takva zloca'.... :0120_angryy:   :D

Naravno da je zlo i bezobrazno... i to sasvim očigledno... kad uporno koristiš negativan izraz da opišeš nešto što (iz tvojih objašnjenja) tebi samo znači da iz homoseksualnog seksa ne mogu da se rode deca (što nikad nikom nije ni bilo sporno), umesto da kažeš ovo drugo, onda su tvoje namere sasvim jasne... potpuno isto kao da neko uporno priča da su svi hrišćani budale, pa posle kaže da je to čisto terminološki izraz jer njemu "budala" znači "vernik" pa je "logično" da su svi hrišćani budale...

"Neprirodno" u srpskom jeziku ne znači "nepodobno za razmnožavanje" što možeš da proveriš u svakom rečniku...

Ma, nije, uopste nisam imao nikakve zadnje namere, mislim da moje dosadasnje pisanije na forumu svedoci da nisam bas takva zloca :flert: .... drugo, kazem to je bilo terminoloski, evo mogu da promenin i neprirodno - nije po prirodi...

I, trece, ovo da homo (i ovo je skracenica, terminoloski, mrzi me da pisem non stop celu rec,....) ne mogu da imaju decu je u tom kontekstu da nije po prirodi u odnosu da su ljudi po prirodi tako stvoreni da mogu da se razmnozavaju i produze vrstu.... i to je znacenje ovoga da nije po prirodi.... a ne ovo sto kazes da nije po prirodi ne znaci nepodobno za razmnozavanje, naravno da to ne znaci, ali znaci u gornem kontekstu stvari o kome pricam sve vreme.... bre Avocado bas me slatko nasmeja... :D

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 часа, Desiderius Erasmus рече
пре 11 часа, Bokisd рече

Pa, prirodno je da muskarac i zena imaju sex i kao plod toga imamo i decu i produzetak vrste i to je po definiciji - razmnozavanje. Jer kada neko nece da ima sex i decu onda je to nesto sto nije po prirodi, ...zasto... pa zato sto smo tako stvoreni kao bioloska bica sa polnim organima koja imaju sex i razmnozavanje.... tako i ako neko homo misli da je i to prirodno, pa to protivreci logici stvari, .... zasto.... jer ne moze da bude u isto vreme prirodno i homo i hetero jer jedno obezbedjuje sex i kroz to razmnozavanje jer smo tako biloski i stvoreni,....... dok drugo kroz sex ne obezbedjuje razmnozavanja i samim tim nije po prirodi, ne moze da bude prirodno....

Instistiranje na reci neprirodno, je u odnosu na rec prirodno, sta je onda to ako nije prirodno - neprirodno cisto kao terminoloski izraz i to nisu nikakve zle namere bre Avocado..... nisam ja bas takva zloca'.... :0120_angryy:   :D

Boki, samo je pitanje kako definišemo pojam "prirodno". Ako je prirodno ono što postoji u prirodi, onda je homoseksualnost prirodna, jer je ima u prirodi. Ali, ako je prirodno ono što je Bog namenio za čoveka, onda homoseksualni odnosi nisu prirodni. Znači, samo je pitanje da li na to gledaš iz naturalističkog ili teističkog ugla.

Mislim da pricamo cisto filozofski i logicki, cak nisam ni jednom pomenuo Boga jer je tu sve jasno kako stoje stvari, znaci nije ni naturalisticki ili naucni jer nemam dovoljno znanja da pricam iz tog ugla i nije teisticki nego ovo gore sto sam naveo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 10 минута, Bokisd рече

Mislim da pricamo cisto filozofski i logicki, cak nisam ni jednom pomenuo Boga jer je tu sve jasno kako stoje stvari, znaci nije ni naturalisticki ili naucni jer nemam dovoljno znanja da pricam iz tog ugla i nije teisticki nego ovo gore sto sam naveo.

Ako izbaciš Boga iz te priče, onda su homoseksualni odnosi sasvim prirodni, bez obzira na decu. I heteroseksualni parovi najčešće vode ljubav iz čistog zadovoljstva.

porukom-dobrote-nahrani-gladnog.thumb.jpg.e6722ef9e536dc201ac006f5bb88acb0.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...