Jump to content

Kupiti ili živeti u iznajmljenom stanu?

Оцени ову тему


Препоручена порука

Gledao skoro jednu emisiju gde su gosti imali različite stavove.

S jedne strane, ako živiš u iznajmljenom stanu imaš tu slobodu da ga promeniš ako ti se nešto ne dopada u vezi s njim (problematične komšije ili gazda recimo), ali s druge strane to predstavlja "bacanje" para jer ne stičeš nikakvo vlasništvo.

Što se tiče kupovine stana, uglavnom se mora uzeti kredit jer malo ljudi ima keš za koji odmah mogu da kupe odg. stan, te tako ulaziš u dužnički odnos sa bankom. Takođe, ako se ispostavi kakav problem sa stanom, mnogo je komplikovanije ga  promeniti nego iznajmljen stan. Međutim, kupovinom stana stičeš vlasništvo i neku sigurnost.

Koje je vaše mišljenje?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 107
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

пре 6 минута, Srdjan Kotur рече

Gledao skoro jednu emisiju gde su gosti imali različite stavove.

S jedne strane, ako živiš u iznajmljenom stanu imaš tu slobodu da ga promeniš ako ti se nešto ne dopada u vezi s njim (problematične komšije ili gazda recimo), ali s druge strane to predstavlja "bacanje" para jer ne stičeš nikakvo vlasništvo.

Što se tiče kupovine stana, uglavnom se mora uzeti kredit jer malo ljudi ima keš za koji odmah mogu da kupe odg. stan, te tako ulaziš u dužnički odnos sa bankom. Takođe, ako se ispostavi kakav problem sa stanom, mnogo je komplikovanije ga  promeniti nego iznajmljen stan. Međutim, kupovinom stana stičeš vlasništvo i neku sigurnost.

Koje je vaše mišljenje?

Nakon više od četvrt veka podstanarskog odnosa - ne znam šta da ti kažem. Zapravo, postalo mi je svejedno.

Svestan sam da od vojske nikada neću dobiti/pa posle kupiti stan (msm vrv neću dočekati s obzirom na dinamiku i prevare vlastodržaca).

U vreme kada sam bio u aktivnoj službi, kredita nije bilo, a sada kada ih i ima, meni kao penzioneru, takvo što nije dostupno. Da iškolujem decu, pa posle kako bude. Ako ništa, kad umrem, stan od vojske ne zastareva, pa će ona-deca dobiti taj "moj" stan. Pa neka ga otkupljuju i prodaju...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Милан Ракић рече

Nakon više od četvrt veka podstanarskog odnosa - ne znam šta da ti kažem. Zapravo, postalo mi je svejedno.

Milane, napiši kad stigneš kakva iskustva si imao sa gazdama, komšijama, koliko stanova si promenio, da li bi ga kupio da imaš keša...?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 19 минута, Srdjan Kotur рече

Milane, napiši kad stigneš kakva iskustva si imao sa gazdama, komšijama, koliko stanova si promenio, da li bi ga kupio da imaš keša...?

Hah (tm by otac Goran). To će da bude duuuga i priča vrlo tužna. Hoću druže. Večeras, ako Bog da

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Па, ако сте у стању да купите, свакако је боље купити. Новац који потрошите на станарину трајно напушта ваш џеп, док онај који потрошите на сопствену некретнину, били да је реч о директној куповини или кредиту, бар делом вам се враћа.

Просто, после тридесет година подстанарског живота, ви немате ништа. После истог периода отплаћивања кредита, ви имате сопствену некретнину, коју је скоро увек могуће уновчити. А месечни издатак је отприлике исти. 

Изнајмљивање је боља опција ако су кредитни услови крајње неповољни, или ако су привредни услови такви да се може очекивати драстичан пад цена у будућности (што је случај у неким деловима запада, на пример). 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Teško je dati pametan savjet..jer ako si se zadužio do grla u banci sa nepovoljnim kamatama i to narednih 30,40 godina uz svu nesigurnost i hipoteku te iste nekretnine...onda si možda svoj život i život svoje obitelji uveo u trajni stres i brigu te na kraju ti cijeli život prođe da bi na kraju ako imaš sreću imao 50tak kvadrata stana.

Zato treba biti oprezan sa tim..

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 10 минута, Хаеул рече

Па, ако сте у стању да купите, свакако је боље купити. Новац који потрошите на станарину трајно напушта ваш џеп, док онај који потрошите на сопствену некретнину, били да је реч о директној куповини или кредиту, бар делом вам се враћа.

Просто, после тридесет година подстанарског живота, ви немате ништа. После истог периода отплаћивања кредита, ви имате сопствену некретнину, коју је скоро увек могуће уновчити. А месечни издатак је отприлике исти. 

Изнајмљивање је боља опција ако су кредитни услови крајње неповољни, или ако су привредни услови такви да се може очекивати драстичан пад цена у будућности (што је случај у неким деловима запада, на пример). 

 

Generalno, za vojnu sirotiLJU to ne "živa"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, Srdjan Kotur рече

Koje je vaše mišljenje?

Koliki stan, u kakvom stanju, lokacija, parohija....nije isto u K. Mitrovici, Šipovu ili BG

Ja sam pre za kucu na selu sas srbske šljive i prasitji :)

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 22 минута, Милан Ракић рече

Generalno, za vojnu sirotiLJU to ne "živa"

"Жива" за бар три војне породице у мом комшилуку, а свакако и многе друге. Иста, ови имају неке чинове.. 

И, тешко да војнике можемо сврстати у сиротињу. Не кажем да вам је лако (претпостављам да сте и Ви војник) и да нисте на све могуће начине понижени, али има у нашој Србији много оних који немају ни за хлеб, а камоли интернет, рачунар, стан.. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 12 минута, goranger рече

Ja sam pre za kucu na selu sas srbske šljive i prasitji :)

Такве куће се продају широм Србије, и то за никакве паре. Има их и напуштених, које нема ко ни да прода. Безброј таквим малих, лепих кућица дана с пропада, а заједно с њима и наша историја. 

Родитељи и ја смо размишљали да купимо једну, коју бисмо користили као викендицу. Ставили бисмо је на располагање и породици, пријатељима и познаницима, јер нема смисла да месецима зјапи празна. Али процедура која је пратила куповину стана у коме живим ми је улила страх у вене. У Србији се сви дугови (струја, вода итд.) виде на некретнину, а не појединца, што је потпуно сулудо. Знам људе који су били изузетно пажљиви при куповини половних некретнина, да би касније сазнали за неизмирене дугове, и казне.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Хаеул рече

Али процедура која је пратила куповину стана у коме живим ми је улила страх у вене.

Opiši malo tu proceduru i što ti je ulila strah u kosti, kad imaš vremena.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 26 минута, Хаеул рече

"Жива" за бар три војне породице у мом комшилуку, а свакако и многе друге. 

И, тешко да војнике можемо сврстати у сиротињу. Не кажем да вам је лако (претпостављам да сте и Ви војник) и да нисте на све могуће начине понижени, али има у нашој Србији много оних који немају ни за хлеб, а камоли интернет, рачунар, стан.. 

Pa najbolje da, sem onih koji va vremja miloševića otkupihu stanove koje dobihu pre neobalkanskih ratova; dakle, da svu vojnu beskućnu sirotilju koja i dan danas nakon tries godina živi po kasarnama streljaš!

Eto, ako ćeš da mi zameriš intermek, te ako će ti biti lakše, od sledećeg meseca, šta misliš - dotkažem pretplatu!?

Vojska, kakva god da je po tvom ili pak opštem mneniju - bila je i jeste otvorena za sve! 

U srazu sa time, niko niti tebi nije "branio" da svoj život, javni i privatni posvetiš njojzi!

Kolektivni ugovor sa vojskom i državom je (na vrlo perverzan način uprošćeno-ali suština je takva) predviđao da svaki profesionalni vojnik daje svoj život (u krajnjem) u zamenu za stan - kakav takav!

40000 i slovima četrdeset hiljada vojnih beskućnika danas postoji na teritoriji države Srbije! Šta misliš, kada dadneš tako vehementan komentar, da li njime pogodiš npr., ne mene, jebe mi se za mene, ali npr. nekog mučenog podoficira sa čoporom dece koji je decenijama podstanar!?

Razdvoji sustav pre i posle!

Razdvoji ono što je bila u JNA i što je trebalo da bude posle JNA.

Pa čak i u JNA su bile "urbane legende". Istina, stanovi se jesu "dobijali" lakše, no ipak nakon nekoliko godina čekanja.

Da li znaš da sada ljudi koji stupe u vvojsku kao potporučnici odu u penziju kao potpukovnici-pukovnici i ne "dobiju" stan?

Kada stavim pod vitice "dobiju", satvljam ih sa razlogom zato štoi se taj stan i te kako otkupi. Istina ne po ekonomskoj ceni, ali barem u omjeru od barem 70% da moraš da platiš.

I zašto onda tako udaraš klizeći, kada očito ne znaš ništa o tome?

Nije to lepo brate!

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 9 минута, Srdjan Kotur рече

Opiši malo tu proceduru i što ti je ulila strah u kosti, kad imaš vremena.

Било је то пре неколико година, тако да се не сећам свих појединости, али покушаћу. Укратко, ништа није урађено у складу с потребама купца, и ви испаштате за сваку грешку инвеститора, инспекција, адвоката или нотара. Инвеститор може да гради и продаје без неопходних дозвола, а вама сутра могу правити проблеме због тога при упису и сличном. Србија је пуна "власника" некретнина, који су за исте платили, а да се оне уопште не води под њиховим именом. Један мој познатих у Нишу је пре пар година купио стан на периферији града. Испоставило се да пола станова уопште није уписано у катастар. Списак станова изгледа отприлике овако: стан 1, 8, 12, 13, 25. Десетине их правно уопште не постоји, а наведени власници већине оних који јесу у катастру су тројица инвеститора, што значи да купци станова нису уопште обавили целу процедуру преноса власништва. Дали су новац за некретнину, а практично нису њени власници.

Једина на чему могу похвалити државе институције јесте овај сајт: http://katastar.rgz.gov.rs/KnWebPublic/PublicAccess.aspx На њему се тачно наводе власници свих некретнина, тако да можете проверити са ли има неких нерегуларности, а на крају процеса, и то са ли сте све одрадили у складу с прописима.

Пре пар година тржиште некретнина је било попут дивљег запада. Исте некретнине су, поштујући све процедуре, продаване различитим власницима. Данас, срећом, ствари су доста уређеније, и ако сте пажљиви, избећете такве проблеме.

Саветујем Вас да постављате што више питања што већем броју људи, како бисте проверили да је то што вам они тако самоуверено говоре заправо тачно - верујте ми, тек сваки десети државни службеник истински познаје прописе - посаветујте се с искусним адвокатом о процедури (не жалите паре) пре него што било шта покренете, проверите да нема никаквих дугова (то је данас неизоставан део процедуре), изаберите доброг адвоката за састављање уговора, и опет поразговарајте с нотаром око свих појединости пре него што уплатире новац и било шта потпишете.

Узгред, проверите и да ли је особа која вам продаје некретнину разведена, јер у неким случајевима њихов бивши супружник може имати одређена права, посебно ако су скоро разведени. Да бисте се заштитили, може бити неопходно да и бивши супружник потпише да се одриче свих права. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 33 минута, Милан Ракић рече

Pa najbolje da, sem onih koji va vremja miloševića otkupihu stanove koje dobihu pre neobalkanskih ratova; dakle, da svu vojnu beskućnu sirotilju koja i dan danas nakon tries godina živi po kasarnama streljaš!

Eto, ako ćeš da mi zameriš intermek, te ako će ti biti lakše, od sledećeg meseca, šta misliš - dotkažem pretplatu!?

Vojska, kakva god da je po tvom ili pak opštem mneniju - bila je i jeste otvorena za sve! 

U srazu sa time, niko niti tebi nije "branio" da svoj život, javni i privatni posvetiš njojzi!

Kolektivni ugovor sa vojskom i državom je (na vrlo perverzan način uprošćeno-ali suština je takva) predviđao da svaki profesionalni vojnik daje svoj život (u krajnjem) u zamenu za stan - kakav takav!

40000 i slovima četrdeset hiljada vojnih beskućnika danas postoji na teritoriji države Srbije! Šta misliš, kada dadneš tako vehementan komentar, da li njime pogodiš npr., ne mene, jebe mi se za mene, ali npr. nekog mučenog podoficira sa čoporom dece koji je decenijama podstanar!?

Razdvoji sustav pre i posle!

Razdvoji ono što je bila u JNA i što je trebalo da bude posle JNA.

Pa čak i u JNA su bile "urbane legende". Istina, stanovi se jesu "dobijali" lakše, no ipak nakon nekoliko godina čekanja.

Da li znaš da sada ljudi koji stupe u vvojsku kao potporučnici odu u penziju kao potpukovnici-pukovnici i ne "dobiju" stan?

Kada stavim pod vitice "dobiju", satvljam ih sa razlogom zato štoi se taj stan i te kako otkupi. Istina ne po ekonomskoj ceni, ali barem u omjeru od barem 70% da moraš da platiš.

I zašto onda tako udaraš klizeći, kada očito ne znaš ništa o tome?

Nije to lepo brate!

 

Не знам зашто сте се нашли увређеним, и мој коментар схватили као злонамеран. 

Нити сам критиковао Војску, нити сам Вама замерао интернет. Намера ми је била да укажем на чињеницу да нико од нас овде није сиротиња, у правом смислу те речи. Да јесмо, не бисмо имали ни за хлеб, а камоли за интернет, рачунар и стан.

Нити желим да будем војник, нити ме Војска на било који начин привлачи. Зашто бих се онда посветио њојзи? 

Просто сам изнео чињеницу да у нашој земљи војници - а не бивши војници - нису нека посебно угрожена категорија. То није зато што је њима добро, већ зато што је мору других далеко горе. Камо среће да није тако. 

А што се тиче стана, нисам присталица тога да се било коме поклањају станови. Било би далеко разумније да се војницима повећа плата, како би могли да пристојно живе, и приуште стам, ако им је то жеља.    

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 27 минута, Хаеул рече

Не знам зашто сте се нашли увређеним, и мој коментар схватили као злонамеран. 

Нити сам критиковао Војску, нити сам Вама замерао интернет. Намера ми је била да укажем на чињеницу да нико од нас овде није сиротиња, у правом смислу те речи. Да јесмо, не бисмо имали ни за хлеб, а камоли за интернет, рачунар и стан.

Нити желим да будем војник, нити ме Војска на било који начин привлачи. Зашто бих се онда посветио њојзи? 

Просто сам изнео чињеницу да у нашој земљи војници - а не бивши војници - нису нека посебно угрожена категорија. То није зато што је њима добро, већ зато што је мору других далеко горе. Камо среће да није тако. 

А што се тиче стана, нисам присталица тога да се било коме поклањају станови. Било би далеко разумније да се војницима повећа плата, како би могли да пристојно живе, и приуште стам, ако им је то жеља.    

Eto.

I ovim komentarom si pokazao ili da ne znaš ništa o konkretnom (vojnostambenosirotinjskoj) problematici ili pak da si bezobrazan, zlonameran i proče. 

Nema potrebe da dalje polemišemo, kako god bilo. Odjebi dalje i samo napred

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...