Jump to content

Spektakularno otkriće - šta kriju Kumranski spisi

Оцени ову тему


Препоручена порука

Neki fragmenti "Svitaka sa Mrtvog mora" imaju zapise nevidljive za ljudsko oko, ali je najnovija tenologija omogućila njihovo otkrivanje, objavila je Izraelska uprava za starine.

Screenshot-from-2018-05-02-16-58-07.png

Tehnologija koju je razvila američka svemirska agencija (NASA) omogućila je da se na nekim od tih odlomaka svitaka otkriju i delovi dosad nepoznatih tekstova, prenosi američka televizija NBC.

Otkriće je predstavljeno na Hebrejskom univerzitetu u Jerusalimu.

Kao deo projekta digitalizacije svitaka, istraživač Oren Abelman je ispitao nekoliko desetina fragmenata i otkrio "tragove mastila na mnogima od njih, koji su golom oku izgledali prazni", navela je Uprava u saopštenju.

Zanimljivo je da jedan od odlomaka nije mogao da bude pripisan nijednom poznatom rukopisu, što otvara mogućnost da pripada nekom još nepoznatom tekstu.

Drugi odlomci su identifikovani kao delovi Biblije - Ponovljeni zakon i Knjiga levitska, a jedan kao apokrifna Knjiga jubileja.

Izraelski naučnici smatraju da ovi fragmenti pružaju novi uvid u istraživanje "Svitaka sa Mrtvog mora".

 

Posebno interesovanje izazazvali su odlomci 147. Psalma, koji nagoveštavaju da je taj tekst originalno bio kraći.

"Svici sa Mrtvog mora" ili "Kumranski spisi" sastoje se od oko 900 dokumenata, uključujući i tekstove iz hebrejske Biblije, koji su otkriveni izmedu 1947. i 1956. u 11 pećina u okolini Kumrana, na severozapadnoj obali Mrtvog mora.

Tekstovi su od velikog istorijskog i verskog značaja pošto sadrže jedine poznate preživele primerke biblijskih dokumenata.

Napisani su na hebrejskom, aramejskom i grčkom jeziku, većinom na pergamentu, a neki na papirusu. Ti spisi većinom datiraju izmedu 150. pre nove ere i 70. godine nove ere. Svici se uglavnom vezuju za esene, drevnu jevrejsku sektu.

Kumranski rukopisi značajni su kao potvrda autentičnosti Svetog pisma. U 11 pećina pronađeno je oko 380 tekstova, od čega 100 biblijskih. Svici su bili od papirusa i kože, umotani u lanenu tkaninu i potom smešteni u glinene ćupove.

mondo

Радуј се, Нектарије, велики Архијереју Божји!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 1 year later...

Читава колекција Свитака са Мртвог мора лажна

Темељна истрага једне од највреднијих колекција Свитака са Мртвог мора довела је до невероватног закључка – ниједан од 16 фрагмената колекције није аутентичан.

Свици са Мртвог мора садрже око 900 докумената, укључујући и текстове из Танаха односно хебрејске Библије, од изузетног су историјског и религијског значаја, јер садрже једине познате преживеле копије билбијских докумената насталих око 100. године пре нове ере.

Svici-sa-Mrtvog-Mora-1.jpg
 

Већина древних докумената и текстова изложена је у Јерусалиму, али приличан број се налази у приватним поседима и веома је тражен од стране колекционара и музеја.

Нажалост, многи стручњаци на пољу библијске археологије сумњају да су неке од наводних реликвија лукаво направљени фалсификати.

То је делимично потврђено 2018. године када је Музеј Библије у Вашингтону открио да су најмање пет фрагмената Свитака са Мртвог мора у њиховој колекцији, процењене вредности пола милијарде долара, фалсификати.

Од тада, музеј је започео акцију утврђивања аутентичности осталих делова колекција, који су наводно коштали милионе долара. Испоставило се да читава колекција није веродостојна.

Svici-sa-Mrtvog-mora-2.jpg

"Након подробних научних анализа, евидентно је да ниједан од текстуалних фрагмената у музејској колекцији није аутентичан“, навела је главна уметничка истражитељка Колете Лол.

Штавише, сваки од фрагмената је намерна копија направљена у 20. веку у намери да имитира аутентичне делове Свитака са Мртвог мора.

У исцрпном извештају на 212 страна, она објашњава да је свих 16 делова колекције подвргнуто великом броју научних тестова, укључујући бројне скенерске мултиспектралне анализе, традиционалној и 3Д микроскопији, микрохемијском тестирању...

 

Извор: РТС, Science Alert

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...