Jump to content

Зоран Ђуровић: Преегзистенција Исуса Христа

Оцени ову тему


Препоручена порука

  • Одговори 8.1k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

  • Ведран*

    1409

  • Volim_Sina_Bozjeg

    1106

  • Zoran Đurović

    1107

  • Bokisd

    697

пре 11 минута, kopitar рече

Zato je Isus i došao da nas otkupi od smrti i propadljivosti i prenese u svom Tijelu u svoje Kraljevstvo ljubavi , da se postigne punina sveg stvorenog , uglaviti sve u Kristu  tj.(oboženje sveg stvorenog).

Tako je sad mogu razmišljati danima..:naklon:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@Zoran Đurović Jeste li razmatrali Ja jesam tekstove na ovoj temu u ovom kontekstu? Moram da nadjem anateme treceg sabora i Kirilove anateme da bih spustio nos nestorijancima. ;) 

 

"Лажно смирење је смирење које има потребу да се покаже. На првом месту, то је смирени изглед (кад кроз понашање и изглед глумимо смиреног човека). Као друго, то је коришћење "смирених" речи и фраза: човек говори о себи да је велики грешник и гори од свих, а ако га у реалности неко увреди он се одмах буни и врло ревносно брани своја права. Као треће, лажно смирење се показује у томе што човек понавља неке научене смирене фразе, рецимо изреке Светих о смирењу, сматрајући да он мисли тако искрено, док смисао тих изрека уопште не долази до његовог срца."

Схиархимандрит Авраам

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Jedno pitanje o besmrtnosti duše..duša je po prirodi besmrtna kaže VSB , da li sam ja onda krivo shvatio da je stvorena po bespočetnim energijama ili je to oboženje koje tek treba da se dogodi u Mističnom Tijelu Kristovom u vječnosti u kojem smo svi oboženi. Ako je naša besmrtnost jedino u Kristu gdje postajemo kao On , kojim životom žive prokleti budući da nisu u Tijelu i nisu obloženi ...kako onda ipak žive i to vječno?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 28 минута, Trifke рече

@Zoran Đurović Jeste li razmatrali Ja jesam tekstove na ovoj temu u ovom kontekstu? Moram da nadjem anateme treceg sabora i Kirilove anateme da bih spustio nos nestorijancima. ;) 

I pisah... За Кирила је интересантно... Ако се не заборавим, шаљем ти једну пикантерију. Иначе, трена знати да је  Кирило морао да ублажи анатематизме... нажалост, ни то није било довољно да се не роди монофизитство.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Zoran Đurović рече

I pisah... За Кирила је интересантно... Ако се не заборавим, шаљем ти једну пикантерију. Иначе, трена знати да је  Кирило морао да ублажи анатематизме... нажалост, ни то није било довољно да се не роди монофизитство.

Jeste ih On ublazio ali nije po onome sto je meni zanimljivo a to je nema ovo je hristos uradio po Bozanskoj prirodi a ovo po ljudskoj.  ;) 

 

"Лажно смирење је смирење које има потребу да се покаже. На првом месту, то је смирени изглед (кад кроз понашање и изглед глумимо смиреног човека). Као друго, то је коришћење "смирених" речи и фраза: човек говори о себи да је велики грешник и гори од свих, а ако га у реалности неко увреди он се одмах буни и врло ревносно брани своја права. Као треће, лажно смирење се показује у томе што човек понавља неке научене смирене фразе, рецимо изреке Светих о смирењу, сматрајући да он мисли тако искрено, док смисао тих изрека уопште не долази до његовог срца."

Схиархимандрит Авраам

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, kopitar рече

Jedno pitanje o besmrtnosti duše..duša je po prirodi besmrtna kaže VSB , da li sam ja onda krivo shvatio da je stvorena po bespočetnim energijama ili je to oboženje koje tek treba da se dogodi u Mističnom Tijelu Kristovom u vječnosti u kojem smo svi oboženi. Ako je naša besmrtnost jedino u Kristu gdje postajemo kao On , kojim životom žive prokleti budući da nisu u Tijelu i nisu obloženi ...kako onda ipak žive i to vječno?

Душе нису бесмртне. нико овде не прича о томе. 

Проклети могу да живе вечно - теоријски гледано - захваљујући преображају природе који је Ис донео. Но, ја немам никакво мишљење о томе. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 8 минута, kopitar рече

edno pitanje o besmrtnosti duše..duša je po prirodi besmrtna kaže VSB ,

Rekao sam smrtna. Dezinformišeš ;)))

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Zoran Đurović рече

Мени одмах било сујмиво... 

Sporim se tamo oko mitarstva, neko hoće da uvede mitarstva u Liturgiju kao dogmatska.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, kopitar рече

Sory , kako prokleti žive van Tijela?

Ne znam, vidi djurovićev odgovor oko preobraženja prirode...

Imamo tamo temu da ne zatrpavamo ovde.

Nego kako vam se svidja Jovan iz Damaska?

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Volim_Sina_Bozjeg рече

Ne znam, vidi djurovićev odgovor oko preobraženja prirode...

Imamo tamo temu da ne zatrpavamo ovde.

Nego kako vam se svidja Jovan iz Damaska?

Teška hrana za mene ...solo scripta za sada:))

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Anateme Sv Kirila aleksandriskog...

4.Ako neko pravi razliku izmedju dve licnosti i ipostasi u recima sadrzanim u jevandjelskim i apostolskim spisima, ili izgovorenim u Svetima o Hristu, ili Njime u Sebi samom, i Njemu pripisuje jedne svojstvene kao coveku Logosa Bozjeg, i druge samo Logosu Boga Oca bogopodobne, neka je proklet. 

 

"Лажно смирење је смирење које има потребу да се покаже. На првом месту, то је смирени изглед (кад кроз понашање и изглед глумимо смиреног човека). Као друго, то је коришћење "смирених" речи и фраза: човек говори о себи да је велики грешник и гори од свих, а ако га у реалности неко увреди он се одмах буни и врло ревносно брани своја права. Као треће, лажно смирење се показује у томе што човек понавља неке научене смирене фразе, рецимо изреке Светих о смирењу, сматрајући да он мисли тако искрено, док смисао тих изрека уопште не долази до његовог срца."

Схиархимандрит Авраам

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, Trifke рече

Kroz Gospoda Isusa Hrista vecnost ulazi u nasu stvarnost. Tako da sama Njegova poava na ovoj zemlji i sve sto je veznao sa njime i pre i posle njegovog utelovljenja je cudo. Cudo je dakle ulazak vecnosti u ogranicenost. Kako je to moguce mi nemozemo objasniti osim kroz Bogocovecansku licnost Isusa Hrista. On je u sebi nosi, sa nase tacke gledista posmatrano, i vecnost i ogranicenost. Spojio je ono sto se spojiti nemoze, sa nase tacke gledista. Dosao je na zemlju da bi mi mogli da postanemo kao on Bogo-ljudi, da bi i mi mogli da dozivimo vecnost. Najveci je problem preci u vecnost jer sve van vecnosti je porpadljivo. Zato je i Vaskrsenje iskorak vecnosti u ogranicnost iskorak besmrtnosti u smrtnost iskora neogranicenosti u ogranicenost i td. Samo stalno boavljenje u njemu i suoblicavanje sa Njime je siguran put ka vecnosti.

Нпр. Симеон Солунски тумачи велики вход као други Христов долазак, по уласку у олтар после входа затварају се двери пошто је сада присутно само небо и небеске ствари а после приликом причешћивања се отварају и причасници постају удеоници те тајне и вечности.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...