Jump to content

Зоран Ђуровић: Преегзистенција Исуса Христа

Оцени ову тему


Препоручена порука

пре 1 минут, Volim_Sina_Bozjeg рече

Ne znam Pavle kaže da umiremo potpuno, zato je i potrebno da Hristos preegzistira a ne da se koprcamo sa besmrtnim dusama.

Kroz Hrista je vaskrsenje kako za starog adama tako i za poslednjeg od nas ljudi.

Zato mi je Zoran smisleniji.

I meni jer za ovo drugo je potrebno dodatne egzebicije izvoditi.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 8.1k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

  • Ведран*

    1409

  • Volim_Sina_Bozjeg

    1106

  • Zoran Đurović

    1107

  • Bokisd

    697

Управо сада, kopitar рече

I meni jer za ovo drugo je potrebno dodatne egzebicije izvoditi.

Ovo drugo je prikriveni platonizam.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Bas ste se raspisali, treba to' procitat sve. ( 0703_read )

Kasnije cu' da odgovorim na neke stvari. Samo da postavim nesto od Avgustina :

"Zatim dodaje i kaze :' Zaista, zaista, kazem vam, dolazi cas, i vec je tu, kada ce mrtvi slusati glas Sina Bozijeg, i koji ga budu poslusali, zivjet ce. Jer kao sto Otac ima zivot u sebi, tako je i Sinu dao da ima zivot u sebi.' On jos ne govori o drugome uskrsnucu, to jest uskrsnucu tjelesa, koje ce biti na koncu, nego o prvome, koje je tu, sada. I, zaista, kako bi to razlucio, i kaze :' Evo, dolazi cas, i vec je tu.' Jer to uskrsnuce nije ono tjelesa, nego dusa. Naime, i duse imaju svoju smrt u bezbozju i gresima, i prema takvoj su smrti oni o kojima isti Gospodin kaze :' Pusti mrtve nek ukopavaju svoje mrtve !'...... ( O drzavi Bozijoj, 20 - 6, 1 )

Glavna poenta je u vaskrsnucu tela , koje ce biti na koncu, kako kaze Avgustin, sve ostalo je interpretacija njegovih pisanja i misli. ( mozemo da pricamo na razne nacine )

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости

Па нисмо ли/ били мртви?  "А ко има ухо да чује, он и чује!"

" А Исус одговарајући рече им: Идите и јавите Јовану ово што чујете и видите: Слијепи прогледају и хроми ходе, губави се чисте и глухи чују, мртви устају и сиромашнима се про повиједа јеванђеље.[6] И благо ономе који се не саблазни о мене."

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 20 минута, Bokisd рече

Bas ste se raspisali, treba to' procitat sve. ( 0703_read )

Kasnije cu' da odgovorim na neke stvari. Samo da postavim nesto od Avgustina :

"Zatim dodaje i kaze :' Zaista, zaista, kazem vam, dolazi cas, i vec je tu, kada ce mrtvi slusati glas Sina Bozijeg, i koji ga budu poslusali, zivjet ce. Jer kao sto Otac ima zivot u sebi, tako je i Sinu dao da ima zivot u sebi.' On jos ne govori o drugome uskrsnucu, to jest uskrsnucu tjelesa, koje ce biti na koncu, nego o prvome, koje je tu, sada. I, zaista, kako bi to razlucio, i kaze :' Evo, dolazi cas, i vec je tu.' Jer to uskrsnuce nije ono tjelesa, nego dusa. Naime, i duse imaju svoju smrt u bezbozju i gresima, i prema takvoj su smrti oni o kojima isti Gospodin kaze :' Pusti mrtve nek ukopavaju svoje mrtve !'...... ( O drzavi Bozijoj, 20 - 6, 1 )

Glavna poenta je u vaskrsnucu tela , koje ce biti na koncu, kako kaze Avgustin, sve ostalo je interpretacija njegovih pisanja i misli. ( mozemo da pricamo na razne nacine )

Kada je Avgustin u pitanju onda moras da pratis njegovu misao kroz celu knjigu koju pise kao i da sagledas kada je to pisao, na pocetku sredini ili kraju zivota. Njegova teologija se razvijala i on je jedan od mnogih otaca koje moras da pratis kroz njihov razvoj. Zato te lepo pita o Zoran jesi li procitao celu knjigu jer da si procitao sigurno nebi citirao to sto si citirao i kako si citirao. 

 

"Лажно смирење је смирење које има потребу да се покаже. На првом месту, то је смирени изглед (кад кроз понашање и изглед глумимо смиреног човека). Као друго, то је коришћење "смирених" речи и фраза: човек говори о себи да је велики грешник и гори од свих, а ако га у реалности неко увреди он се одмах буни и врло ревносно брани своја права. Као треће, лажно смирење се показује у томе што човек понавља неке научене смирене фразе, рецимо изреке Светих о смирењу, сматрајући да он мисли тако искрено, док смисао тих изрека уопште не долази до његовог срца."

Схиархимандрит Авраам

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Највећи неспоразум око Августина су створили флорилегији. Људи су читали изводе, скрипте, а не цела његова дела. И овако се појави Боксит са неким цитатом (а ни онај трактат на Јн није прочитао, а камо ли свих 100 и нешто трактата које написа на Јн), други са пола мозга се прими, и онда имаш Романидис-Зизи причу о Августину... Ја сам годинама читао Августина, то је метар књига, а није Политикин Забавник... И још ти се помене контекст!:))12:smeha::)) 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Тело је слабо, а дух бодар, тако да одремах мало, а сад се бацам на хидрогенску бомбу! Биће вриштања: А који је то Отац тако рекао?!:))

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Zoran Đurović рече

Највећи неспоразум око Августина су створили флорилегији. Људи су читали изводе, скрипте, а не цела његова дела. И овако се појави Боксит са неким цитатом (а ни онај трактат на Јн није прочитао, а камо ли свих 100 и нешто трактата које написа на Јн), други са пола мозга се прими, и онда имаш Романидис-Зизи причу о Августину... Ја сам годинама читао Августина, то је метар књига, а није Политикин Забавник... И још ти се помене контекст!:))12:smeha::)) 

Problem je sto oni apsolutisticki shvataju sv oce. Ne mogu da razumeju da su se oni razvijali i kao ljudi i kao teolozi i u svojim spisima cesto menjali stavove po nekim i vrlo znacajnim pitanjima. Ja znam jedan primer za Sv Zlatousta. Bezgresnost na zemlji ne postoji. Bila je samo u Gospodu Isus Hristu. Svi mi ostali menjamo svoje stavove i Bogu hvala rastemo. 

 

"Лажно смирење је смирење које има потребу да се покаже. На првом месту, то је смирени изглед (кад кроз понашање и изглед глумимо смиреног човека). Као друго, то је коришћење "смирених" речи и фраза: човек говори о себи да је велики грешник и гори од свих, а ако га у реалности неко увреди он се одмах буни и врло ревносно брани своја права. Као треће, лажно смирење се показује у томе што човек понавља неке научене смирене фразе, рецимо изреке Светих о смирењу, сматрајући да он мисли тако искрено, док смисао тих изрека уопште не долази до његовог срца."

Схиархимандрит Авраам

Link to comment
Подели на овим сајтовима

У славу оног што редакција побриса од Директора фабрике гаћа, а на рачун ВСБ и мој: Јн 7, 19. Није ли Мојсеј дао вама Закон? И нико од вас не извршава Закон. Зашто тражите да ме убијете? 20. Одговори народ и рече: Демон је у теби; ко тражи да те убије?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 40 минута, Zoran Đurović рече

А јеси ли ти прочитао целу Де цивитате деи? 

Nisam celu, ali, lako mogu da se nadju delovi koji govore o tome kakvo ce' biti nase vaskrsenje.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 минута, Bokisd рече

Nisam celu, ali, lako mogu da se nadju delovi koji govore o tome kakvo ce' biti nase vaskrsenje.

Ајде? А мој докторат на ту тему... 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости
пре 30 минута, Trifke рече

Problem je sto oni apsolutisticki shvataju sv oce. Ne mogu da razumeju da su se oni razvijali i kao ljudi i kao teolozi i u svojim spisima cesto menjali stavove po nekim i vrlo znacajnim pitanjima. Ja znam jedan primer za Sv Zlatousta. Bezgresnost na zemlji ne postoji. Bila je samo u Gospodu Isus Hristu. Svi mi ostali menjamo svoje stavove i Bogu hvala rastemo. 

Велики проблем, јер људи не прихватају да је покајање органски процес који траје у времену, те уместо да прихватају школу траже у цркви начин да се спасу од Бога т.ј. Живота confused1

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Гајић рече

Велики проблем, јер људи не прихватају да је покајање органски процес који траје у времену, те уместо да прихватају школу траже у цркви начин да се спасу од Бога т.ј. Живота confused1

Бога да уклопе по својим прохтевима... 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 54 минута, Trifke рече

Kada je Avgustin u pitanju onda moras da pratis njegovu misao kroz celu knjigu koju pise kao i da sagledas kada je to pisao, na pocetku sredini ili kraju zivota. Njegova teologija se razvijala i on je jedan od mnogih otaca koje moras da pratis kroz njihov razvoj. Zato te lepo pita o Zoran jesi li procitao celu knjigu jer da si procitao sigurno nebi citirao to sto si citirao i kako si citirao. 

Recimo, ovo njegovo delo je podeljeno na 22 knjige, u kojima postoje glave, i poglavlja. Za svaku glavu je dat' kratak uvod o tome sta pise ( u toj glavi ) i relativno je lako naci sta je Avgustin pisao o vaskrsenju. ( knjige su u izdanju Krscanske sadasnjosti, imam sve tri knjige, drugar mi 'skoro'.... skroz,..... poklonio knjige ).

Ovo delo je napisao oko 415 - 425.godine, znaci u starijem dobu, ( upokojio se 430.godine )

  • Свиђа ми се 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...