Jump to content

Зоран Ђуровић: Преегзистенција Исуса Христа

Оцени ову тему


Препоручена порука

пре 1 минут, Кратос рече

Piše da su vrata bila zatvorena i da on uđe među njih.zašto bi pisac navodio da su vrata zatvorena,nije valjda hteo da pokaže izuzetne sposbnosti vaskrslog Hrista koji sada u eshatološkom nadvremenom telu ima i božansku moć da otvara vrata?:))

Zbog straha od Jevreja su vrata bila zatvorena i nije rekao udje nego dodje. 

 

"Лажно смирење је смирење које има потребу да се покаже. На првом месту, то је смирени изглед (кад кроз понашање и изглед глумимо смиреног човека). Као друго, то је коришћење "смирених" речи и фраза: човек говори о себи да је велики грешник и гори од свих, а ако га у реалности неко увреди он се одмах буни и врло ревносно брани своја права. Као треће, лажно смирење се показује у томе што човек понавља неке научене смирене фразе, рецимо изреке Светих о смирењу, сматрајући да он мисли тако искрено, док смисао тих изрека уопште не долази до његовог срца."

Схиархимандрит Авраам

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 8.1k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

  • Ведран*

    1409

  • Volim_Sina_Bozjeg

    1106

  • Zoran Đurović

    1107

  • Bokisd

    697

пре 4 минута, Svetlana Pecin-Saraguda рече

και των θυρων κεκλεισμενων

οπου ησαν οι μαθηται συνηγμενοι δια τον φοβον των ιουδαιων

 

"Лажно смирење је смирење које има потребу да се покаже. На првом месту, то је смирени изглед (кад кроз понашање и изглед глумимо смиреног човека). Као друго, то је коришћење "смирених" речи и фраза: човек говори о себи да је велики грешник и гори од свих, а ако га у реалности неко увреди он се одмах буни и врло ревносно брани своја права. Као треће, лажно смирење се показује у томе што човек понавља неке научене смирене фразе, рецимо изреке Светих о смирењу, сматрајући да он мисли тако искрено, док смисао тих изрека уопште не долази до његовог срца."

Схиархимандрит Авраам

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Trifke рече

Zbog straha od Jevreja su vrata bila zatvorena i nije rekao udje nego dodje. 

Piše lepo dok su bila zatvorena on se pojavi među njima.Znači da dok su bila zatvoren on se pojavio,što ipak znači da njegovo vaskrslo telo nije obično telo kao ovo naše od krvi i mesa jer i sam apostol Pavle govori:

A ovo govorim, braćo, da telo i krv ne mogu naslediti carstvo Božije, niti raspadljivost neraspadljivosti nasleđuje.

 

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Кратос рече

Piše lepo dok su bila zatvorena on se pojavi među njima.Znači da dok su bila zatvoren on se pojavio,što ipak znači da njegovo vaskrslo telo nije obično telo kao ovo naše od krvi i mesa jer i sam apostol Pavle govori:

A ovo govorim, braćo, da telo i krv ne mogu naslediti carstvo Božije, niti raspadljivost neraspadljivosti nasleđuje.

 

Pa ko je i kazao da jeste . Ne raspravljamo o tome. 

 

"Лажно смирење је смирење које има потребу да се покаже. На првом месту, то је смирени изглед (кад кроз понашање и изглед глумимо смиреног човека). Као друго, то је коришћење "смирених" речи и фраза: човек говори о себи да је велики грешник и гори од свих, а ако га у реалности неко увреди он се одмах буни и врло ревносно брани своја права. Као треће, лажно смирење се показује у томе што човек понавља неке научене смирене фразе, рецимо изреке Светих о смирењу, сматрајући да он мисли тако искрено, док смисао тих изрека уопште не долази до његовог срца."

Схиархимандрит Авраам

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Trifke рече

Zbog straha od Jevreja su vrata bila zatvorena i nije rekao udje nego dodje. 

Brate Trifke, ali, pogledaj i sam kontekst price, .... zatvorena vrata, da bi usao, mora neko da mu otvori ( vrata ) ,... da bi usao, ....ali, kaze se, dodje na sredinu i kaze , Mir vam,....tek, tada, je stupio u kontakt sa apostolima,....dakle, ako su vrata i cela prostorija zatvoreni, i ako, Hristos dodje u sred prostorije i pozdravi apostole, ....onde, je morao da udje kroz zatvorena vrata... ( zasto se uopste i pominju zatvorena vrata ).

Nekako sve upucuje da je usao kroz ta' zatvorena vrata. ( verovatno, da bi pokazao da Njegovo telo jeste vaskrslo i da je On i Bog i covek itd )

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Trifke рече

Pa ko je i kazao da jeste . Ne raspravljamo o tome. 

Pa ti onda ne razumeš Đurovića...on kaže da jeste isto,i ne samo to već da je Sin Božiji,prevečni Logos i pre nastanka sveta,na nivou Božijeg postojanja kada nije bilo ničega osim njega bio u ljudskom telu...nisi čitao prethodne stranice gde smo to detaljno raspravljali...

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 минута, Кратос рече

Pa ti onda ne razumeš Đurovića...on kaže da jeste isto,i ne samo to već da je Sin Božiji,prevečni Logos i pre nastanka sveta,na nivou Božijeg postojanja kada nije bilo ničega osim njega bio u ljudskom telu...nisi čitao prethodne stranice gde smo to detaljno raspravljali...

Ah, pa, ima dosta toga, ...i, ono, o prednacrtu i predznanju i promislu Bozijem i o prostoj Ipostasi Logosa ( pre vremena ) i o istoj toj Ipostasi koja postaje slozena , kada prima u sebe telo i licnost ljudsku. itd.

  • Волим 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 минута, Bokisd рече

Brate Trifke, ali, pogledaj i sam kontekst price, .... zatvorena vrata, da bi usao, mora neko da mu otvori ( vrata ) ,... da bi usao, ....ali, kaze se, dodje na sredinu i kaze , Mir vam,....tek, tada, je stupio u kontakt sa apostolima,....dakle, ako su vrata i cela prostorija zatvoreni, i ako, Hristos dodje u sred prostorije i pozdravi apostole, ....onde, je morao da udje kroz zatvorena vrata... ( zasto se uopste i pominju zatvorena vrata ).

Nekako sve upucuje da je usao kroz ta' zatvorena vrata. ( verovatno, da bi pokazao da Njegovo telo jeste vaskrslo i da je On i Bog i covek itd )

Zatvorena su bila zbog straha od Jevreja i ima otaca koji tumace kao i ti i kao sto ja tumacim.

Evo ti Zlatoustov komentar: 

Then the same day at evening, being the first day of the week, when the doors were shut where the disciples were assembled for fear of the Jews, came Jesus and stood in the midst, and saith unto them, Peace be unto you.
Ver. 19. "Peace be unto you."

That is, "Be not troubled"; at the same time reminding them of the word which He spake to them before the Crucifixion, "My peace I leave [2553] unto you" (c. xiv. 27); and again, "In me ye have [2554] peace, but" "in the world ye shall have tribulation." (c. xvi. 33.)

Ver. 20. "Then were the disciples glad when they saw the Lord."

Seest thou the words issuing in deeds? For what He said before the Crucifixion, that "I will see you again, and your heart shall rejoice, and your joy no man taketh from you" (c. xvi. 22), this He now [2555] accomplished in deed; but all these things led them to a most exact faith. For since they had a truceless war with the Jews, He continually repeated the, "Peace be unto you," [2556] giving them, to counterbalance the war, the consolation. And so this was the first word that He spake to them after the Resurrection, (wherefore also Paul continually saith, "Grace be unto you and peace,") and to women He giveth good tidings of joy, [2557] because that sex was in sorrow, and had received this as the first curse. Therefore He giveth good tidings suitable respectively, to men, peace, because of their war; joy to women, because of their sorrow. Then having put away all painful things, He telleth of the successes [2558] of the Cross, and these were the "peace." "Since then all hindrances have been removed," He saith, "and I have made My [2559] victory glorious, and all hath been achieved," (then He saith afterwards,)

 

"Лажно смирење је смирење које има потребу да се покаже. На првом месту, то је смирени изглед (кад кроз понашање и изглед глумимо смиреног човека). Као друго, то је коришћење "смирених" речи и фраза: човек говори о себи да је велики грешник и гори од свих, а ако га у реалности неко увреди он се одмах буни и врло ревносно брани своја права. Као треће, лажно смирење се показује у томе што човек понавља неке научене смирене фразе, рецимо изреке Светих о смирењу, сматрајући да он мисли тако искрено, док смисао тих изрека уопште не долази до његовог срца."

Схиархимандрит Авраам

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 9 минута, Bokisd рече

Brate Trifke, ali, pogledaj i sam kontekst price, .... zatvorena vrata, da bi usao, mora neko da mu otvori ( vrata ) ,... da bi usao, ....ali, kaze se, dodje na sredinu i kaze , Mir vam,....tek, tada, je stupio u kontakt sa apostolima,....dakle, ako su vrata i cela prostorija zatvoreni, i ako, Hristos dodje u sred prostorije i pozdravi apostole, ....onde, je morao da udje kroz zatvorena vrata... ( zasto se uopste i pominju zatvorena vrata ).

Nekako sve upucuje da je usao kroz ta' zatvorena vrata. ( verovatno, da bi pokazao da Njegovo telo jeste vaskrslo i da je On i Bog i covek itd )

Ja nemam neki izgradjen stav o ovom pitanju i zato ispitujem sve opcije. Da je hteo da naglasi rekao bi prodje i nebi bilo ovoga zbog straha od jevreja. 

 

"Лажно смирење је смирење које има потребу да се покаже. На првом месту, то је смирени изглед (кад кроз понашање и изглед глумимо смиреног човека). Као друго, то је коришћење "смирених" речи и фраза: човек говори о себи да је велики грешник и гори од свих, а ако га у реалности неко увреди он се одмах буни и врло ревносно брани своја права. Као треће, лажно смирење се показује у томе што човек понавља неке научене смирене фразе, рецимо изреке Светих о смирењу, сматрајући да он мисли тако искрено, док смисао тих изрека уопште не долази до његовог срца."

Схиархимандрит Авраам

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 минута, Svetlana Pecin-Saraguda рече

19. А кад би увече онога првога дана седмице, и док су врата била затворена, гдје се бијаху ученици његови сакупили због страха од Јудејаца, дође Исус, и стаде на средину и рече им: Мир вам!
20. И ово рекавши, показа им руке и ребра своја. Тада се ученици обрадоваше видјевши Господа.
21. А Исус им рече опет: Мир вам! Као што је Отац послао мене, и ја шаљем вас.

глава 20

СВЕТО ЈЕВАНЂЕЉЕ ОД ЈОВАНА

Ево зашто не разумеш: ἦλθεν ὁ Ἰησοῦς καὶ ἔστη εἰς τὸ μέσον. Он је дошао и стао на сред. Ти, као многи, не читаш Писмо. Не каже се да је прошао кроз затворена врата. Једноставно се појавио. Могао је да прође и кроз прозор или зид. Не каже ти Јн, душо, да је Ис прошао кроз врата, него вели да је у једној затвореној просторији појавио се Ис а да ништа није отворио. 

Да ти још мало наложим: Зашто је камен на гробу био одваљен? Ис није могао да прође кроз камен? Отворили му анђели пут из гроба? Васкрсење било као материјална експлозија неке бомбе? Да ли ти заиста мислиш да неко ко устане из мртвих нема снаге и да камен са врата збаци? Збачени камен је pro nobis! Да бисмо ми поверовали да је васкрсао. Да  је изашао из гроба. Слика иде после оне из Лазаревог васкрсења где Ис по Јн. 11, 39 наређује да се склони камен са гроба. Да би људи видели и да нико не мисли да се ради о ћирибу-ћириба. Да виде својим очима васкрсење. По васкрсењу наређује да се Лазар одреши. 

Оно што сам говорио на другим темама. Ис је из друге димензије улазио у нашу. Није пролазио кроз врата. Бесмислено би било све  што стоји у Јн 20, 26. И после осам дана опет беху унутра ученици његови и Тома с њима. Дође Исус кад бијаху врата затворена, и стаде на средину и рече: Мир вам! 27. Затим рече Томи: Пружи прст свој амо и види руке моје; и пружи руку своју и метни у ребра моја, и не буди невјеран него вјеран. Јер Ис доказ да је физички васкрсао је тело које може да се пипне, физичко тело. Наиме у Лк 24 се ово вели: 36. И док они ово говораху, и сам Исус стаде међу њих (αὐτὸς ἔστη ἐν μέσῳ αὐτῶν), и рече им: Мир вам! 37. А они се уплашише, и будући устрашени, помислише да виде духа. 38. И рече им: Што сте збуњени? И зашто такве помисли улазе у срца ваша? 39. Видите руке моје и ноге моје, да сам ја главом; опипајте ме и видите; јер дух нема тијела и костију као што видите да ја имам. 40. И ово рекавши показа им руке и ноге. 41. А док још не вјероваху од радости и док се чуђаху, рече им: Имате ли овдје шта за јело? 42. А они му дадоше комад рибе печене, и меда у саћу. 43. И узевши једе пред њима.

Дакле, разваљен гроб, пипање тела и једење су јасан доказ физичког тела, а физичко тело (да ти не кажем сада као Милану да се залетиш у зид:bu::))) не може да пролази кроз врата. Ако би покушала да се чупаш: Његово тело је као анђелско па може по себи да се претвара у чврсто, онда би опет негирала Ис доказ јер он говори о телу са  костима, а да тврдиш да анђели имају кости, много је и за тебе и за Зорку! 

Једино решење је ово које ја предлажем, а то је појављивање из атемпоралне димензије. Јер Ис постаје невидљив, нема га нигде кад преломе хлеб. Лети тамо-амо? Не буди неозбиљна. 

  

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Svetlana Pecin-Saraguda рече

А где овде пише да су Му ученици отворили врата?

Ne pise ni da je prosao ni kroz prozor ni kroz zid. Zoran ti je vec objasnio. Da ne ponavljam. Ovo je samo da ne bude rekao Zlatousti a ono nigde nista od toga. 

 

"Лажно смирење је смирење које има потребу да се покаже. На првом месту, то је смирени изглед (кад кроз понашање и изглед глумимо смиреног човека). Као друго, то је коришћење "смирених" речи и фраза: човек говори о себи да је велики грешник и гори од свих, а ако га у реалности неко увреди он се одмах буни и врло ревносно брани своја права. Као треће, лажно смирење се показује у томе што човек понавља неке научене смирене фразе, рецимо изреке Светих о смирењу, сматрајући да он мисли тако искрено, док смисао тих изрека уопште не долази до његовог срца."

Схиархимандрит Авраам

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 48 минута, Trifke рече

1Cor 15:40 I imaju telesa nebeska i telesa zemaljska: ali je druga slava nebeskim, a druga zemaljskim.
1Cor 15:41 Druga je slava suncu, a druga slava mesecu, i druga slava zvezdama; jer se zvezda od zvezde razlikuje u slavi.
1Cor 15:42 Tako i vaskrsenje mrtvih: seje se za raspadljivost, a ustaje za neraspadljivost;
1Cor 15:43 Seje se u sramoti, a ustaje u slavi; seje se u slabosti, a ustaje u sili;
1Cor 15:44 Seje se telo telesno, a ustaje telo duhovno. Ima telo telesno, i ima telo duhovno.
1Cor 15:45 Tako je i pisano: Prvi čovek Adam postade u telesnom životu, a poslednji Adam u duhu koji oživljuje.
1Cor 15:46 Ali duhovno telo nije prvo, nego telesno, pa onda duhovno.
1Cor 15:47 Prvi je čovek od zemlje, zemljan; drugi je čovek Gospod s neba.
1Cor 15:48 Kakav je zemljani takvi su i zemljani; i kakav je nebeski takvi su i nebeski.
1Cor 15:49 I kako nosimo obličje zemljanog tako ćemo nositi i obličje nebeskog.
Ovo je zanimljiv tekst koji govori nesto o telima nebeskim i telima zemaljski . Narocito 45 stih je zanimljiv. 

Evo i u Byzantinusu:

1Cor 15:40 και σωματα επουρανια και σωματα επιγεια αλλ ετερα μεν η των επουρανιων δοξα ετερα δε η των επιγειων
1Cor 15:41 αλλη δοξα ηλιου και αλλη δοξα σεληνης και αλλη δοξα αστερων αστηρ γαρ αστερος διαφερει εν δοξη
1Cor 15:42 ουτως και η αναστασις των νεκρων σπειρεται εν φθορα εγειρεται εν αφθαρσια
1Cor 15:43 σπειρεται εν ατιμια εγειρεται εν δοξη σπειρεται εν ασθενεια εγειρεται εν δυναμει
1Cor 15:44 σπειρεται σωμα ψυχικον εγειρεται σωμα πνευματικον εστιν σωμα ψυχικον και εστιν σωμα πνευματικον
1Cor 15:45 ουτως και γεγραπται εγενετο ο πρωτος ανθρωπος αδαμ εις ψυχην ζωσαν ο εσχατος αδαμ εις πνευμα ζωοποιουν
1Cor 15:46 αλλ ου πρωτον το πνευματικον αλλα το ψυχικον επειτα το πνευματικον
1Cor 15:47 ο πρωτος ανθρωπος εκ γης χοικος ο δευτερος ανθρωπος ο κυριος εξ ουρανου
1Cor 15:48 οιος ο χοικος τοιουτοι και οι χοικοι και οιος ο επουρανιος τοιουτοι και οι επουρανιοι
1Cor 15:49 και καθως εφορεσαμεν την εικονα του χοικου φορεσωμεν και την εικονα του επουρανιου
 

i

48

49

 

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ali će vam reći ko: Kako će ustati mrtvi? I u kakvom će telu doći? 36 Bezumniče! To što seješ neće oživeti ako ne umre. 37 I što seješ ne seješ telo koje će biti, nego golo zrno, bilo pšenično ili drugo kako. 38 A Bog mu daje telo kako hoće, i svakom semenu svoje telo. 39 Nije svako telo jedno telo, nego je drugo telo čovečije, a drugo skotsko, a drugo riblje, a drugo ptičije. 40 I imaju telesa nebeska i telesa zemaljska: ali je druga slava nebeskim, a druga zemaljskim. 41 Druga je slava suncu, a druga slava mesecu, i druga slava zvezdama; jer se zvezda od zvezde razlikuje u slavi.

Ovde više nego jasno Pavle govori da su to različita tela,druge slave.

 

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Svetlana Pecin-Saraguda рече

Шта би написао или нагласио, да би теби било јасније, није ствар писца. Он само сведочи шта се догодило. 

Zapazi da nemamo specificno receno da je prosao kroz zid sto bi bilo bas prilicno cudo i sigurno bi Jovan to zabelezio. Moje vidjenje stvari. 

 

"Лажно смирење је смирење које има потребу да се покаже. На првом месту, то је смирени изглед (кад кроз понашање и изглед глумимо смиреног човека). Као друго, то је коришћење "смирених" речи и фраза: човек говори о себи да је велики грешник и гори од свих, а ако га у реалности неко увреди он се одмах буни и врло ревносно брани своја права. Као треће, лажно смирење се показује у томе што човек понавља неке научене смирене фразе, рецимо изреке Светих о смирењу, сматрајући да он мисли тако искрено, док смисао тих изрека уопште не долази до његовог срца."

Схиархимандрит Авраам

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 минута, Zoran Đurović рече

Ево зашто не разумеш: ἦλθεν ὁ Ἰησοῦς καὶ ἔστη εἰς τὸ μέσον. Он је дошао и стао на сред. Ти, као многи, не читаш Писмо. Не каже се да је прошао кроз затворена врата. Једноставно се појавио. Могао је да прође и кроз прозор или зид. Не каже ти Јн, душо, да је Ис прошао кроз врата, него вели да је у једној затвореној просторији појавио се Ис а да ништа није отворио. 

Mislim, da isto pricamo, samo na drugi nacin. Poenta je, koliko razumem, da je usao u prostoriju u kojoj su bili apostoli, kroz neku materiju, zid ili prozor ili vrata ( mozda je kroz vrata i najlogicnije, jer i sluze za takve stvari :ani_biggrin: ) i pokazao je Svoje vaskrslo teo, ...kako u svom Bozanskom vidu ( prolazi kroz vrata ), ..tako i da je to upravo ono isto telo koje je polozeno u Grob, jer je jeo i pio sa ucenicima i pokazivao rane, koje su mogli da vide i opipaju . itd.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...