Jump to content

Исланд водећа земља у “искорењивању Дауновог синдрома код новорођенчади”


Препоручена порука

Извештај “Си-Би-Ес њуза” да је Исланд водећа земља у “искорењивању Дауновог синдрома код новорођенчади” почетком ове недеље подигао је велику медијску прашину.

Многи претпостављају да је Исланд развио иновативни третман за овај поремећај, међутим истина је много другачија. Испоставило се да је Даунов синдром искорењен уз помоћ пренаталних тесова и абортусима, како би се системски елиминисала деца са овим урођеним генетским поремећајем.

Извештај Си-Би-Ес-а критиковали су и амерички конзервативци, међу којима републикански сенатор Тед Круз и бивша гувернерка Аљаске Сара Пејлин.

Док једни гледају на селективни абортус као на здравствено решење, други сматрају да је то искорењивање “неприкладних” појединаца.

Ово није прогрес, већ еугеника, оцењује “Нешенел ривју” (НР). Сенатор Круз је на “Твитеру” оценио да постоји “стопа уништења од 100%” за фетусе са Дауновим синдромом, додајући да је то “стварно жалосно”. Пејлинова је оптужила Исланд да имитира нацистичку Немачку.

На Исланду је стандардна пракса информисати будућу мајку да може обавити пренатални тест ради детекције Дауновог синдрома. Велика већина мајки код којих је резултат теста био позитиван изабрала је да прекине трудноћу.

Али, треба истаћи да је у питању избор, и то избор мајке, а не наметање лекарских ставова, наводе медији. Ипак, још једном се у јавност подигло питање моралности процедуре абортуса.

Пренатални тестови су ствар избора на Исладу, али влада тражи од лекара да информишу жене о тој опцији. Око 85 одсто будућих мајки ради тај тест, а скоро 100 одсто од тих жена изабере абортус након што се покаже да беба има Даунов синдром. Свега двоје деце са Дауновим синдромом роди се на Исланду сваке године, често као резултат тестирања.

Си-Би-Ес је на “Твитеру” истакао да је Исланд на путу да искорени Даунов синдром путем абортуса, међутим, НР наводи да земља није елиминисала болест, већ људе.

НР оцењује да због чланка Си-Би-Еса селективни абортус звучи као технолошка иновација а не “намерно таргетирање ‘неприкладних’ особа ради потпуне елиминације”.

Исланд је била једна од првих земаља која је увела пренаталне тестове, као би елиминисала абнормалности фетуса абортусима, али није једина. Око 90 одсто Британки изаберу абортус након открића да дете има Даунов синдром. У САД је тај проценат између 67-90.

У Европи, око 92 одсто фетуса код којих је установљен овај поремећај бива абортирано.

НР указује на став који постоји према особама са Дауновим синдромом и да се они третирају као да су мање људи од здравих појединаца.

Наводи се пример када је француско државно веће забранило емитовање рекламе са дететом са Дауновим синдромом које прича о свом срећном животу. Реклама је требало да утеши мајке које су добиле пренаталну дијагнозу и да их увери да ће њихова деца имати нормалан живот. Влада је, међутим, забранила снимак јер би смех те деце “узнемирио савест жена које су изабрале другачије према закону”.

Иако је у већини земаља ствар избора да ли ће жена родити дете са поремећајем након тестирања, многе будуће мајке се осећају притиснуте од стране лекара, на првом месту да раде тестове, а потом да изврше абортус у случају абнормалности.

НР истиче да се узима здраво за готово у лекарској заједници да ниједна жена неће да изнесе трудноћу у таквом случају.

Неименовани саветник у једној болници на Исланду изјавио је да на абортус не гледа као на убиство.

То је окончање могућег живота који би имао много компликација… спречавање патње детета и породице. Мислим да је то исправније него гледати то као на убиство – то је тако црно-бело. Живот није црн и бео. Живот је сив – рекао је он.

НР подсећа да је Жером Лужун, француски генетичар који је открио везу између болести и абнормалности хромозома, рекао да се не може порећи да је цена болести попут Дауновог синдрома висока.

Плаћа се патњом појединца и теретом на друштву. Да не помињемо патњу родитеља! Али, то је тачно оно друштво мора да плати како би остало хумано – истакао је Лужун.

Иначе, закон Исланда о абортусу је међу најконзервативнијима у Европи. Последњи пут мењан 1975, закон тражи од жена да прикупе два потписа неумешаних особа како би добиле дозволу за абортус, подсећа портал “Грапевине”.

http://hronograf.net/2017/08/19/island-iskorenio-daunov-sindrom/

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 20 минута, AnaLaz рече

Искорењивање новорођенчади  са Дауновим синдромом.

Gde vide u tekstu da se "iskorenjuju novorođenčad"?

пре 31 минута, HOA+ рече

(dodeljivanje ordenja): Тиме свака Црква сваком верном народу указује на систем хришћанских вредности и врлина које хришћанин треба да има.

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, VaSa110 рече

Gde vide u tekstu da se "iskorenjuju novorođenčad"?

Не пише. Пише  “искорењивање Дауновог синдрома код новорођенчади” . 

Не одбаци ме од лица Твога и Духа Твога Светога не одузми од мене.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Шта је друго до искорењивање, абортус нерођене деце која имају Даунов синдром? Можда то звучи грубо, али грубље је убијање нерођене деце.

Не одбаци ме од лица Твога и Духа Твога Светога не одузми од мене.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 29 минута, Sasa Vojvoda рече

Убице слободно шетају, серијске убице...

Исланд је у великом паду што се тиче броја вјерника, тако да ме код њих ништа не изненађује...

Ovo me uvek iznova fascinira kod hrišćana. Bog nam daje život, Bog je svemoćan, Bog ovo Bog ono.....

A onda Bog "dopusti" da se stvori dete sa nekom opakom bolešću i naravno to je Božja volja i sve je super i Bog je i dalje dobar.....

Ali zato ljudi koji ne žele da život provedu u patnji svojoj i patnji detetovoj su ubice, monstrumi nemoralni......

пре 31 минута, HOA+ рече

(dodeljivanje ordenja): Тиме свака Црква сваком верном народу указује на систем хришћанских вредности и врлина које хришћанин треба да има.

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 минута, AnaLaz рече

Шта је друго до искорењивање, абортус нерођене деце која имају Даунов синдром? Можда то звучи грубо, али грубље је убијање нерођене деце.

Poenta je na onom "NOVOROĐENČE". Ne rodi se dete pa ga ubijaju aman.

пре 31 минута, HOA+ рече

(dodeljivanje ordenja): Тиме свака Црква сваком верном народу указује на систем хришћанских вредности и врлина које хришћанин треба да има.

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 минута, VaSa110 рече

Poenta je na onom "NOVOROĐENČE". Ne rodi se dete pa ga ubijaju aman.

Јесте и мени је боло очи, можда једноставно превод није добар. Требало је написати "беба". У сваком случају, убиство је убиство, било рођене, или нерођене деце. 

Не одбаци ме од лица Твога и Духа Твога Светога не одузми од мене.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, АлександраВ рече

Испоставило се да је Даунов синдром искорењен уз помоћ пренаталних тесова и абортусима, како би се системски елиминисала деца са овим урођеним генетским поремећајем.

Endlösung

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, AnaLaz рече

Јесте и мени је боло очи, можда једноставно превод није добар. Требало је написати "беба". У сваком случају, убиство је убиство, било рођене, или нерођене деце. 

Beba? Pa to tek nema veze sa životom. Nerođeno dete????? Kada se žena porodi koristimo: novorođenče, beba, dete i ni jedan od ovih termina ne možemo upotrebiti za ono o čemu se u tekstu piše.

пре 31 минута, HOA+ рече

(dodeljivanje ordenja): Тиме свака Црква сваком верном народу указује на систем хришћанских вредности и врлина које хришћанин треба да има.

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, VaSa110 рече

Beba? Pa to tek nema veze sa životom. Nerođeno dete????? Kada se žena porodi koristimo: novorođenče, beba, dete i ni jedan od ovih termina ne možemo upotrebiti za ono o čemu se u tekstu piše.

Добро, употреби ти одговарајући термин. За мене је  дете- дете или беба и док је у стомаку.

И то није поента приче. 

 

 

Не одбаци ме од лица Твога и Духа Твога Светога не одузми од мене.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, АлександраВ рече

То је окончање могућег живота који би имао много компликација… спречавање патње детета и породице. Мислим да је то исправније него гледати то као на убиство – то је тако црно-бело. Живот није црн и бео. Живот је сив – рекао је он.

Ако на абортус не треба да се гледа црно-бело, онда то исто важи и за евентуално рађање детета са синдромом. Тако да је изјава да се тиме "спречава патња детета и породице" исто тако црно-бела. Ако је живот сив, онда је сив у свим нијансама.

Потпуно подржавам право мајке да у законском року прекине трудноћу, али ако лекари врше било какав притисак на њих да изврше абортус, то је онда прелажење црвене линије, што би рекли браћа Амери. И то дебело.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, GeniusAtWork рече

али ако лекари врше било какав притисак на њих да изврше абортус, то је онда прелажење црвене линије, што би рекли браћа Амери. И то дебело.

ali ako neko zbog svojih ideoloških uverenja vrši bilo kakav pritisak da ne izvrše abortus, to je onda prelaženje crvene linije, što bi rekli braća Rusi. I to debelo.

пре 31 минута, HOA+ рече

(dodeljivanje ordenja): Тиме свака Црква сваком верном народу указује на систем хришћанских вредности и врлина које хришћанин треба да има.

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 13 минута, AnaLaz рече

Добро, употреби ти одговарајући термин. За мене је  дете- дете или беба и док је у стомаку.

Naravno to je tvoj izbor i u potpunosti se slažem da se ponašaš u sladu sa tim. Samo nemoj one koji tako ne misle da nazivaš kojekako.

пре 13 минута, AnaLaz рече

И то није поента приче.

Nije.

пре 31 минута, HOA+ рече

(dodeljivanje ordenja): Тиме свака Црква сваком верном народу указује на систем хришћанских вредности и врлина које хришћанин треба да има.

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...