Jump to content

Дизајн, опције или садржај?

Оцени ову тему


Препоручена порука

Кад посећујете неки сајт на нету, шта вам је пресудно за добар утисак: дизајн, опције или садржај?

Код мене је на првом месту дизајн. Ако сајт нема добар дизајн, некако ме одмах одбије. Следеће је садржај који може да повади ситуацију ако дизајн баш није најбољи (ако је лош дизајн готово и да не гледам, немам поверења да ће и садржај бити добар). На крају опције, не мање важне од дизајна. Волим кад видим неке занимљиве ствари у опцијама које ме привуку да се региструјем на сајт и да учествујем на њему.

Један од сајтова по мом укусу је на пример Bored Panda http://www.boredpanda.com/

 

Мислим да сајт Поуке има све веома добро избалансирано. Можда на првом месту људе због којих сам овде. Дизајн и опције не заостају. Веома лепо и професионално, увек некако свеже, мада се можда мало у томе и претерује :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 4 weeks later...

Sa obzirom da je meni reddit omiljeni sajt rekao bih da su funkcionalnost i sadrzaj mnogo bitniji od dizajna. Dizajn je bitno da je pristojan, da nije bas uzasno.

Najpopularniji sajtovi na internetu nisu najbolje dizajnirani sajtovi: facebook, google, reddit, twitter. 
 

oh sh*t man... i was taking life seriously, now i will divide  things by zero. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 часа, Млађони рече

Sa obzirom da je meni reddit omiljeni sajt rekao bih da su funkcionalnost i sadrzaj mnogo bitniji od dizajna. Dizajn je bitno da je pristojan, da nije bas uzasno.

Najpopularniji sajtovi na internetu nisu najbolje dizajnirani sajtovi: facebook, google, reddit, twitter. 
 

Ne bih rekao da nisu dobro dizajnirani, naročito fb i twitter

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 минута, Bogdan011 рече

Ne bih rekao da nisu dobro dizajnirani, naročito fb i twitter

Ja se secam FB-a, Twittera i Googla od kad su krenulo, ne znam sta je onde nesto "posebno" dobar dizajn.

Fb je uvek bio jako prostog dizajna sa dve kolone i bar type linijom gore, tipican dizajn za mnoge sajtove tog doba 
Twitter, isto tako.. nista specijalno, a i sad je poprilicno prost i obican dizajn. 
google je uvek bio centrirana linija za kucanje searcha i logo iznad. 

Najsikrenije ne vidim sta je tamo dobar dizajn, jer je dizajn bukvalno osnovni. 

Dizajnirani su poprilicno funkcionalno. Ako si na to mislio to jeste oduvek bilo tako ali graficki deo nista specijalno. 

ovo je npr dobar ono bas dobar graficki dizajn: 
https://codepen.io/denmch/full/KpjYVM/

oh sh*t man... i was taking life seriously, now i will divide  things by zero. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Uvek opcije i sadrzaj. Iz potrebe mi treba neki sajt i prosto zelim to da dobijem. Retko umeju da to objedine sa dizajnom.

"Grobe moj! Zašto te zaboravljam? Ti me čekaš, čekaš i ja ću se sigurno nastaniti u tebi. Zašto te zaboravljam i ponašam se kao da je grob sudbina samo drugih ljudi a ne i moja?"

sv. Ignjatije Brjančanjinov

Link to comment
Подели на овим сајтовима

FFF (form follows function) је фраза коју је крајем 19. вијека сковао Луј Саливен, амерички архитекта. Мислим да је добро примјењиво и на било који други дизајн. Он треба да служи функцији, а никако да функција буде подређена форми. Сваки формализам је непримјењив у практичном животу. Дизајн сајта треба да буде user friendly, прилагођен садржају и опцијама. Мени је генерално најбитнији садржај, али ако дизајн и опције прате, онда је то одличан сајт.

Везано за дизајн, увијек сам за "less is more" принцип, што увелико зависи од садржаја и циљане групе корисника сајта.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 часа, Bogdan011 рече

naročito fb

Wut?... FB dobro dizajniran??... vrisht... 12:smeha:

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 14 минута, obi-wan рече

Wut?... FB dobro dizajniran??... vrisht... 12:smeha:

ja nisam dizajner i mozda gresim ali i meni fb deluje kao smesan jako prost dizajn koji je tu da sluzi funkcije vise nego bilo sta drugo. 

E sad ako je boki dizajner po profesiji pa zna neke tajne koje mi ne znamo, bas bih voleo da cujem zasto misli da je fb dobro dizajniran.

  • Свиђа ми се 1

oh sh*t man... i was taking life seriously, now i will divide  things by zero. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 20 минута, Млађони рече

ja nisam dizajner i mozda gresim ali i meni fb deluje kao smesan jako prost dizajn koji je tu da sluzi funkcije vise nego bilo sta drugo. 

E sad ako je boki dizajner po profesiji pa zna neke tajne koje mi ne znamo, bas bih voleo da cujem zasto misli da je fb dobro dizajniran.

FB je kapitalni estetski promasaj, vizuelna gomila, jedino po cemu vredi jeste zarazna popularnost koja ga je i izbacila u prvi plan. To ti je kao npr. Empire State u Njujorku, kad narod vidi misli "auu, kakva zgrada", dok velika vecina pismenih arhitekata na njega gleda kao na arhitektonsku bruku i sramotu, sto u stvari i jeste. Jedino po cemu se do u neko vreme izdvajao je visina, jer je prilicno dugo bio najvisa zgrada na svetu; a i dalje je ubedljivo jedna od najruznijih.

Studirao sam arhitekturu, aktivno se bavim dizajnom, da ne bude da pricam tek `nako napamet.

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, obi-wan рече

FB je kapitalni estetski promasaj, vizuelna gomila, jedino po cemu vredi jeste zarazna popularnost koja ga je i izbacila u prvi plan. To ti je kao npr. Empire State u Njujorku, kad narod vidi misli "auu, kakva zgrada", dok velika vecina pismenih arhitekata na njega gleda kao na arhitektonsku bruku i sramotu, sto de facto i jeste. Jedin po cemu se do negde izdvajao je visina, jer je prilicno dugo bio najvisa zgrada na svetu; i jedna od najruznijih.

Studirao sam arhitekturu, aktivno se bavim dizajnom, da ne bude da pricam tek `nako napamet. :coolio:

Aa dobro. Ja sam za te stvari relativno corav. :) 
ja sam mislio da si ti veroucitelj.... 

Hajd baci nam neki dobro dizajniran sajt po tvom misljenju? 

oh sh*t man... i was taking life seriously, now i will divide  things by zero. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 21 минута, Млађони рече

ja sam mislio da si ti veroucitelj.... 

Bio sam 8+ godina. Dao otkaz da bi se sad bavio dizajnom i procim.

пре 21 минута, Млађони рече

Hajd baci nam neki dobro dizajniran sajt po tvom misljenju? 

Ne bi ja to prosto po svom misljenju, trudim se da naucim sto vise mogu od najboljih, ali zato mogu da ukazem na par primera koji su po mom licnom ukusu (ovde vredi vazna napomena: mnogo zavisi od toga cemu je sajt namenjen, tek kad se to zna, moze da se prica o samom sajtu)

...

Recimo, CGI komuna 3DTotal ima po meni odlican dizajn, tesno ukopcan sa odlicnom funkcionalnoscu...

https://www.3dtotal.com/

...pa onda npr. jedan izvrstan primer je ColorHexa, mikser za boje, koga mnogi dizajneri redovno koriste...

http://www.colorhexa.com/

...pa recimo najnoviji uplift 4shared platforme je odlicno izveden...

https://www.4shared.com/

...od opstih pretrazivaca, trenutno mi je omiljena Ecosia - osim sto je na izgled vrlo ubedljiva, odlicno i radi...

https://www.ecosia.org/

...itd, itd... i ono sto je vazno kod bilo kog sajata, bar sto se mene tice, je da ne gnjavi kad se ucitava, tj. da je responsive, sto bi kaz`li Englezi...

...

A evo i nekih slika...

attachment_28127651   attachment_83456409

attachment_86003688   attachment_83868966

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...