Jump to content

Сведочење библијског Стварања у свету код теолога и научника


о.Горан

Препоручена порука

пре 5 минута, Justin Waters рече

Evo za momenat..vratimo sa unazad u taj neki svijet u kome su bili jedan covjek i jedna zena, Adam i Eva...ti smatraš Pavlove riječi "i kao što kroz jednog čovjeka uđe smrt u tvorevinu, tako je i kroz jednog ušao život" - bukvalno...i kad anticipiraš taj prvi svijet onda si kadar bukvalno da misliš da je došlo do neke promjene zbog grijeha u real vremenu ovo u realnom je bitno jer svi koji odriču TE smatraju da je priča o Adamu i Evi i padu realna u vremenu da ima svoj vremenski sljed događaja. i da je počinjen grijeh u vremenu pokvario tvorevinu..kad ono sad kad govoriš o drugom kraju o Hristovom vraćanju života onda olako prelaziš na nekakve potencijale,izlaziš van okvira vremena jer da si dosljedan u tome kako vjeruješ o priči sa padom, trebali bi smo mi danas svi već biti besmrtni nakon Hristovog vaskrsenja, mesožderi opet da pasu travu itd.. u realnom vremenu opet da naglasim. Međutim ništa

E sad možeš li malo da to izokreneš naglavačke, i da prvo konstatuješ, aha nakon Hristovog vaskrsenja se ništa nije desilo sa tvorevinom u realnom vremenu, nego smo dobili potencijal ka nečemu pozitivnom, uzlazni potencijal nazovimo ga...i sad se vrati u nekakvu prošlost u taj svijet u kome je bio Adam i Eva i skontaj da pad ne predstavlja nekakvu promjenu u realnom vremenu, nego opet potencijal ka negativnom., silazni potencijal nazovimo ga...mada je i to sve ne potrebno, ali samo ti govorim da bi bio dosljedniji u vjerovanju. 

Dve stvari znamo, jednu naučnu i jednu nenaučnu. Naučna je ta da poznajemo kosmos do velikog praska...nenanučna je da mu Bog uzrok, i njemu i svemu što je bilo prije praska, i da je ovaj svijet oduvijek takav kakav jeste bio i ostaće do kraja vijeka - moga, tvoga, i svačijeg drugog. 

 

El Hristos bio jedan čovek?

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 14k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

  • Ведран*

    1372

  • Zoran Đurović

    1565

  • о.Горан

    1423

  • Bokisd

    1174

Популарни чланови у овој теми

Постоване слике

пре 9 часа, Justin Waters рече

Evo za momenat..vratimo sa unazad u taj neki svijet u kome su bili jedan covjek i jedna zena, Adam i Eva...ti smatraš Pavlove riječi "i kao što kroz jednog čovjeka uđe smrt u tvorevinu, tako je i kroz jednog ušao život" - bukvalno...i kad anticipiraš taj prvi svijet onda si kadar bukvalno da misliš da je došlo do neke promjene zbog grijeha u real vremenu ovo u realnom je bitno jer svi koji odriču TE smatraju da je priča o Adamu i Evi i padu realna u vremenu da ima svoj vremenski sljed događaja. i da je počinjen grijeh u vremenu pokvario tvorevinu..kad ono sad kad govoriš o drugom kraju o Hristovom vraćanju života onda olako prelaziš na nekakve potencijale,izlaziš van okvira vremena jer da si dosljedan u tome kako vjeruješ o priči sa padom, trebali bi smo mi danas svi već biti besmrtni nakon Hristovog vaskrsenja, mesožderi opet da pasu travu itd.. u realnom vremenu opet da naglasim. Međutim ništa

E sad možeš li malo da to izokreneš naglavačke, i da prvo konstatuješ, aha nakon Hristovog vaskrsenja se ništa nije desilo sa tvorevinom u realnom vremenu, nego smo dobili potencijal ka nečemu pozitivnom, uzlazni potencijal nazovimo ga...i sad se vrati u nekakvu prošlost u taj svijet u kome je bio Adam i Eva i skontaj da pad ne predstavlja nekakvu promjenu u realnom vremenu, nego opet potencijal ka negativnom., silazni potencijal nazovimo ga...mada je i to sve ne potrebno, ali samo ti govorim da bi bio dosljedniji u vjerovanju. 

Dve stvari znamo, jednu naučnu i jednu nenaučnu. Naučna je ta da poznajemo kosmos do velikog praska...nenanučna je da mu Bog uzrok, i njemu i svemu što je bilo prije praska, i da je ovaj svijet oduvijek takav kakav jeste bio i ostaće do kraja vijeka - moga, tvoga, i svačijeg drugog. 

 

Može jedno pitanje u vezi vazmenog hvalospjeva uskrsnoj svijeći.

Veličanstveni hvalospjev uskrsnoj svijeći - Exsultet https://www.bitno.net/vjera/formacija/razmisljanje-nad-uskrsnim-hvalospjevom/#.W-Pk6DDO1T4.whatsapp

Tu se spominje ovaj stih:

O, zaista potrebna Adamova grijeha,
što ga smrt Kristova uništi.
O, sretne li krivice,
koja je zavrijedila takvog i tolikog Otkupitelja.

https://www.google.hr/url?sa=t&source=web&rct=j&url=http://kaptol.ofs.hr/vazmeni-hvalospjev/&ved=2ahUKEwiB1fnAosTeAhVwlIsKHUKqA-UQFjALegQIAxAB&usg=AOvVaw2NaI71Y9cNaV8CApFD036b&cshid=1541662233400

Pošto je ovo glavni argument jednom katoličkom teologu da Krist nebi imao razloga doći da nije bilo Adamovog pada.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome jer se radi o starom liturgijskom tekstu , možda još od Augustina i Ambrozija?

  • Свиђа ми се 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 10 часа, Justin Waters рече

sad se vrati u nekakvu prošlost u taj svijet u kome je bio Adam i Eva i skontaj da pad ne predstavlja nekakvu promjenu u realnom vremenu,

И онда сконтај да змија пузи по земљи, да жена у мукама рађа а да човек у зноју лица свога стиче хлеб док му проклета земља трње и коров рађа... Јес ти брате свестан шта пишеш и да се при томе грешиш о Божију реч? 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 10 часа, Justin Waters рече
пре 16 часа, Bokisd рече

U vezi ovoga sto si naveo oko kontradiktornosti, mislim, pa Hristos je na Krstu i kroz Vaskrsenje ponistio sva negativna delovanja koja donosi smrt, kako telesna, tako i duhovna, imamo veru u buduce vaskrsenje tela kada cemo dobiti ono sto smo izgubili, cak i vise i bolje duhovno 'stanje'.

Evo za momenat..vratimo sa unazad u taj neki svijet u kome su bili jedan covjek i jedna zena, Adam i Eva...ti smatraš Pavlove riječi "i kao što kroz jednog čovjeka uđe smrt u tvorevinu, tako je i kroz jednog ušao život" - bukvalno...i kad anticipiraš taj prvi svijet onda si kadar bukvalno da misliš da je došlo do neke promjene zbog grijeha u real vremenu ovo u realnom je bitno jer svi koji odriču TE smatraju da je priča o Adamu i Evi i padu realna u vremenu da ima svoj vremenski sljed događaja. i da je počinjen grijeh u vremenu pokvario tvorevinu..kad ono sad kad govoriš o drugom kraju o Hristovom vraćanju života onda olako prelaziš na nekakve potencijale,izlaziš van okvira vremena jer da si dosljedan u tome kako vjeruješ o priči sa padom, trebali bi smo mi danas svi već biti besmrtni nakon Hristovog vaskrsenja, mesožderi opet da pasu travu itd.. u realnom vremenu opet da naglasim. Međutim ništa

E sad možeš li malo da to izokreneš naglavačke, i da prvo konstatuješ, aha nakon Hristovog vaskrsenja se ništa nije desilo sa tvorevinom u realnom vremenu, nego smo dobili potencijal ka nečemu pozitivnom, uzlazni potencijal nazovimo ga...i sad se vrati u nekakvu prošlost u taj svijet u kome je bio Adam i Eva i skontaj da pad ne predstavlja nekakvu promjenu u realnom vremenu, nego opet potencijal ka negativnom., silazni potencijal nazovimo ga...mada je i to sve ne potrebno, ali samo ti govorim da bi bio dosljedniji u vjerovanju. 

Dve stvari znamo, jednu naučnu i jednu nenaučnu. Naučna je ta da poznajemo kosmos do velikog praska...nenanučna je da mu Bog uzrok, i njemu i svemu što je bilo prije praska, i da je ovaj svijet oduvijek takav kakav jeste bio i ostaće do kraja vijeka - moga, tvoga, i svačijeg drugog. 

Ali, vidi ovo Vedrane, da bi se ovaj drugi dogadjaj dogodio (bilo u real ili kao potencijal), ....ovaj prvi je morao da bude u real vremenu kako bi imali potrebu za ovim drugim.

Vrlo logicno, zar ne ? :osmeh:

Jer, ovaj prvi moramo da vidimo i opazimo i culima i osecajima i umom, mora da bude real i da ga osetimo na svojoj kozi (kako se kaze), da bi imali uvid u situaciju, da je potreban ovaj drugi dogadjaj. Kako da ocekujemo onaj drugi, ako ne vidimo ovaj prvi ?

Mislim, pa, imamo sada i smrt i trules i propadanje kao real problem za coveka i onda se pitamo kako mozemo da prevazidjemo takvu situaciju i onda, opet, sleduje prica oko Isusa i vaskrsenja i darovanoj pobedi na tom real smrcu.

Sad, ovaj drugi dogadjaj (malo kasnije cu nesto izumovati , nemam sad vremena i prostora... :smeh1:)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 10 часа, Justin Waters рече

E sad možeš li malo da to izokreneš naglavačke, i da prvo konstatuješ, aha nakon Hristovog vaskrsenja se ništa nije desilo sa tvorevinom u realnom vremenu, nego smo dobili potencijal ka nečemu pozitivnom, uzlazni potencijal nazovimo ga...

А како ти знаш да се није ништа десило? Зар се на Богојављење силом часног и животворног не освећују све воде а самим тим и сва твар? Зар се људи не исцељују и не изгоне демони?  Зар се врата рајска нису утворила и ад био срушен а жалац смрти уништен? То и још много тога што знамо и што не знамо је све последица васкрсења Христовог. 

  • Свиђа ми се 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, Просечан србенда рече

И онда сконтај да змија пузи по земљи, да жена у мукама рађа а да човек у зноју лица свога стиче хлеб док му проклета земља трње и коров рађа... Јес ти брате свестан шта пишеш и да се при томе грешиш о Божију реч? 

Sve te cinjenice su bile poznate piscu. Sve je to ljudima vec bilo poznato i da zmija puzi, da u znoju stice hleb i da zena u mukama radja. Ali evo danas postoji inekcija kojom trudnica moze da rodi bez bolova. Danas postoji mehanizacija tako da seljak vise ne stice hleb u znoju lica svoga. Vrlo brzo bice uvedena vestacka inteligencija gde ce ljudi uz pomoc dzojstika da upravljaju traktorom. Jel to znaci da je covek uspeo uz pomoc medicine i nauke da opovrgne rec Boziju?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 14 минута, grigorije22 рече

Jel to znaci da je covek uspeo uz pomoc medicine i nauke da opovrgne rec Boziju?

Наравно да није! То што си навео је доказ да човечснство по својој слабости хоће по своме и да је породица као институција све више деградирана а пољопривреда и село пропадају.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 12 минута, Просечан србенда рече

Наравно да није! То што си навео је доказ да човечснство по својој слабости хоће по своме и да је породица као институција све више деградирана а пољопривреда и село пропадају.

Naravno da jeste. U Postanju pise da ce zena da radja u mukama, i tu nema nicega cudnog jer pisac postanja je jednostavno imao iskustvo i gledao porodjaj zena. Danas je napredovala tehnologija i medicina tako da zene mogu da radjaju bez bolova. Ako se prihvati tvoje tumacenje Postanja onda ispada da covek moze da opovrgne Boziju kaznu. Takodje danas ljudi rade kao profesori, inzinjeri,lekari,sudije, koriste kompjutere i uopste ne sticu hleb u znoju lica svog kako je to bilo u srednjem veku i u periodu nastanka postanja. Ne znam gde ti to vidis da poljoprivreda propada?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 минута, grigorije22 рече

Naravno da jeste. U Postanju pise da ce zena da radja u mukama, i tu nema nicega cudnog jer pisac postanja je jednostavno imao iskustvo i gledao porodjaj zena. Danas je napredovala tehnologija i medicina tako da zene mogu da radjaju bez bolova. Ako se prihvati tvoje tumacenje Postanja onda ispada da covek moze da opovrgne Boziju kaznu. Takodje danas ljudi rade kao profesori, inzinjeri,lekari,sudije, koriste kompjutere i uopste ne sticu hleb u znoju lica svog kako je to bilo u srednjem veku i u periodu nastanka postanja. Ne znam gde ti to vidis da poljoprivreda propada?

Зар жене и даље не рађају у мукама? Једино која не може да поднесе онда то и не мора јер Бог није мучитељ.Пољопривреда и те како пропада јер је све више гмо, пестицида и инсектицида укључено у њу. А здраве пољопривреде је све мање и постаје скупа. У осталом, изречене речи Божије се вероватно само на Адама и Еву односе директно а на нас преносно.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 24 минута, Просечан србенда рече

пестицида и инсектицида

joooj

Nemoj da se ljutiš ali meni se čini da se ti ništa ne razumeš u poljoprivredu.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 57 минута, Просечан србенда рече

То што си навео је доказ да човечснство по својој слабости хоће по своме и да је породица као институција све више деградирана

Da li ovo znači da je po tebi porodica degradirana zato što žene više ne moraju da radjaju u mukama?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 11 минута, Branka62 рече

Da li ovo znači da je po tebi porodica degradirana zato što žene više ne moraju da radjaju u mukama?

Не него је то само један од индикатора духовне раслабљености данашњих жена а наравно не уопштавам и не осуђујем.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 минута, Просечан србенда рече

Не него је то само један од индикатора духовне раслабљености данашњих жена а наравно не уопштавам и не осуђујем.

Ma ne, nisam ni mislila da osudjuješ. Više mi je bila smešna konstrukcija. Pa evo i sada; misliš da je žena koja nepotrebno trpi porodjajne bolove duhovno jača (štagod to značilo ) od žene koja primi epidural?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 19 минута, Branka62 рече

Pa evo i sada; misliš da je žena koja nepotrebno trpi porodjajne bolove duhovno jača (

Нисам тај који ће да просуђује која је духовно јача и да ли су болови не потребни. Имаш реч Божију па просуђуј. Ја сам само навео на основу речи Божије да је то духовна слабост у смислу не спремности да се поднесе тај бол рађања. Мада схватам да је бол веома велики.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...