Jump to content

Сведочење библијског Стварања у свету код теолога и научника


о.Горан

Препоручена порука

Управо сада, Volim_Sina_Bozjeg рече

Ne znam nisam ni rekao da si ti to rekao, nego da sam ja rekao da ne verujem u besmrtnu dušu po prirodi.

Bila su tri čoveka kod Avrama.

Znači nema ih.ajde paljba onda.

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 14k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

  • Ведран*

    1372

  • Zoran Đurović

    1565

  • о.Горан

    1423

  • Bokisd

    1174

Популарни чланови у овој теми

Постоване слике

пре 1 минут, Кратос рече

Koji si ti platonista..sva sreća pa imamo moderne teologe da nam razbiju te viševekovne zablude....:ani_biggrin:

Не се секираш и ти модерни теолози исто исповедају :whackado:

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Bokisd рече

E, sad si me stvarno nasmejao :laugh1:,...... izvini ( na smehu ). 
 

Tolko nevešto i glupački pokušavaju da spočitaju nešto što niko i nigde nije rekao....pa to ni Vučiću ne polazi za rukom....a oni oće..pa ne ide....:))

  • Волим 1

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 28 минута, Zoran Đurović рече

Када би било чудо, онда бисмо могли да кажемо и да електронска форма Кратосових лупетања може да свари рибу и мед, јер Бог то може да уради, али то онда није доказ да је васкрсли Ис имао реално тело. Дечко је само јеретик докет и ништа више. Замолио бих Ивана да му скрене пажњу и да не хули на Васкрслог. Мене неће послушати, јер колико год да га крстим, он ће настравити да прди.    

Ja pratim nekoliko meseci Kratosova pisanija i nigde nisam primetio da on osporava temeljne hrišćanske dogmate. Koliko znam, on prihvata ljudsku prirodu Hrista, mada smatra da postoji samo jedna razlika kod nje, a to je činjenica da se Hristos nije začeo na način kao obični ljudi (tj. spajanjem spermatozoida i jajne ćelije, što je recimo tvrdio Džastin Voters). Dakle treba pogledati sva Kratosova pisanija glede ovog pitanja (ljudske prirode i tela Hristovog), a ne samo ova na ovoj temi i onda ih razmotriti u kontekstu. Ja sam letimično pročitao Kratosove statuse, bez ulaženja u detalje i sad ću još jedanput da ih pročitam, čisto radi veće jasnoće. Mislim da je i kod tebe i kod njega preovladala terminološka konfuzija jer se u napred niste dogovorili šta podrazumevate pod pojmovima "telo", "priroda", "u mogućnosti je da jede", "mora da jede", i slično. A onda je preovladalo klasično nerazumevanje i zavesa predrasuda je pala na ovu terminološku konfuziju i kod tebe i kod njega. Ne verujem da je Kratos, koji se drži nikeocarigradske, efeske i halkidonske dogme tek tako naprasno postao doketa, samo da bi tebi oponirao. Iako još uvek ne mogu sa sto postotnom sigurnošću da tvrdim šta je u pitanju, ponovo ću da pročitam sve sporne postove i da vidim korišćenje termina. Mislim da ovde imamo jedan slučaj Kvajnove teorije o neodredljivosti prevoda, ali na jednom više pedagoškom nivou. Da bih pojasniom šta mislim, to ti je ono kad neko zapne da je filioque jeres, a ti odmah odgovoriš da se to može tumačiti i u pravoslavnom ključu. Može. Ali je bitno dali je onaj, ko se pridržava sporne dogme/orosa/izjave spreman da je tako tumači tamo gde ona izvorno stoji (u dogmatikama, simvolima vere i slično) a ne ono šta nam kaže na ekumenskim komisijama, dok nas tapše po ramenu a mi onda to proglasimo za jedinu istinu, jer nam naše srce kaže da su te dobre čike iskrene prema nama. Dakle, ako već imaš običaj da ekonomišeš na taj način sa spornim delovima rkt dogmata, pokaži sada istu takvu velikodušnost i kad je Kratos u pitanju. Jer ja bih vrlo lako na osnovu filioque mogao rimokatolike da optužim za monarhijanstvo i da te pozovem da im kažeš da ne hule na Hrista. Umesto toga, daj mi vremena da prostudiram Kratosove statuse a vi malo smirite strasti i pokažite zdrav osećaj za ekumenski unutarpravoslavni dijalog:ani_biggrin:. Što se tiče Kratosovih opaski o Hristovom obedu pošto je vaskrsao, siguran sam da je on tu mislio da je :

1) Hristos mogao da jede

2) Hristos nije morao da jede

A ovo je sasvim dovoljno za pravoslavno ispovedanje. A što se tiče Bokisdovog korišćenja Božjeg predznanja, jasno je da on ovde ne osporava Božju atemporalnost, večć govori o Božjem predznanju sa stanovišta čisto temporalnih bića. Najzad, Hristos je tokom svog zemaljskog života, svojom ljudskom prirodom bio i temporalan, pa  je prorokovao i predviđao događaje. Dakle, sve njihove izjave na koje sam ja do sada obratio pažnju mogu se tumačiti u pravoslavnom ključu. Sa ću ponovo da ih pregledam sve, ali detaljno (možda ne baš sve noćas) pa ću da vidim. Ali, ponavljam, do sada nisam imao nikakve osnove dea sumnjam u Kratosovu pravoslavnost. Uveren sam da toga neće biti ni u buduće.

 

  • Волим 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Vedran рече

Не се секираш и ти модерни теолози исто исповедају :whackado:

To ti je ono kad se smeje svim svetiteljima Crkve a ovamo bi nekog ubio za njih i za njihovo pravilno ispovedanje.

Pa nauči bre Kratose pravilno da ispovedaš pa onda slobodno i umri i mi smo to već odavno uradili umrli da bi se rodili.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 16 минута, Кратос рече

I kamen je tvar pa nije vreme.

логичка грешка

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Vedran рече

Не се секираш и ти модерни теолози исто исповедају :whackado:

Pitaj avu  za besmrtnu dušu pa će da ti objasni....sve je to uticaj helenizma....čak i Crkva u početku nije imala pojma u šta veruje,nego su to vrsni teolozi iznedrili vremenom....a beše ono hrišćanstvo vera otkrivenja Božijeg,ni Petar nije pisao poslanicu,to neki teolozi pisaše....ne znam što da ti rečem,ja sam čovek glup i prost,verujem u Pismo i Predanje....

  • Волим 1

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 7 минута, Volim_Sina_Bozjeg рече

Koga bre nema?

Navedi mi jednog koji kaže da su to bili Isus i dva sveca iz eshatološke relanosti?JEDNOG ako nema šetnja bato moj da te ne teram pod mač jer sam rišćanin i human čovjek.:ani_biggrin:

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Кратос рече

Pitaj avu  za besmrtnu dušu pa će da ti objasni....sve je to uticaj helenizma....čak i Crkva u početku nije imala pojma u šta veruje,nego su to vrsni teolozi iznedrili vremenom....a beše ono hrišćanstvo vera otkrivenja Božijeg,ni Petar nije pisao poslanicu,to neki teolozi pisaše....ne znam što da ti rečem,ja sam čovek glup i prost,verujem u Pismo i Predanje....

Причињело ти се.

Држ се Писма и Предања и понекад их читај и све ће добро бити.

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 минута, Vedran рече

логичка грешка

Koja?

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...