Jump to content

Борба са блудним помислима и страшћу блуда уопште за хришћанина у свијету


Препоручена порука

Evolucioni 

 

Да, тога се нисам сетио, има логике. Можда је било много више људи него што је било хране, па су покушали да секс учине што непривлачнијим чак и када је у браку...

Evolucioni pritisak. :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Мени би било баш заниљиво истраживање шта је био разлог појаве таквих екстремних обичаја и шта је била њихова функција... Не знам да ли се и где уопште могу наћи научни радови на ту тему, мора да се неко бавио тиме код нас...

Pitala sam jednu baku, koja je vrlo strogih nazora, kakva je situacija bila u vrijeme njene mladosti...da li su se odupirali nagonima, i kako je to u njeno vrijeme izgledalo?

Pogledala me mudro, napravila dramsku  pauzu, i uz šapat rekla: "Jedini način da ti mjesec vidi tabane je da ih podigneš... drugačije nema načina. I ne slušaj ove što ti tvrde drugačije, vazda bilo i vazda će biti, a Bog ljubav pozdravlja."

Divna starica. :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Evolucioni 

 

Evolucioni pritisak. :)

 

И ја за већину ствари видим објашњење у еволуцији :) требало је биолог да будем мајку му :D

  • Волим 1

Et cognoscetis Veritatem et Veritas liberabit vos.
"Овако вели Господ : ево, што сам саградио ја разграђујем, и што сам посадио искорењавам по свој тој земљи. А ти ли ћеш тражити себи велике ствари? Не тражи..." Јер. 45, 4, 5.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Да, тога се нисам сетио, има логике. Можда је било много више људи него што је било хране, па су покушали да секс учине што непривлачнијим чак и када је у браку...

 

А да ипак не претерујете мало. Живко Николић није снимао документарце. Шта ако је у питању његова визија, нешто чиме је хтео да истакне карактер главног лика као симболику стидљивог патријархалног морала ? Иначе, у друштву које је наоружано до зуба и где влада закон око за око, зуб за зуб , није баш препоручљиво навикавати се да слободно изражаваш емоције .

Link to comment
Подели на овим сајтовима

А да ипак не претерујете мало. Живко Николић није снимао документарце. Шта ако је у питању његова визија, нешто чиме је хтео да истакне карактер главног лика као симболику стидљивог патријархалног морала ? Иначе, у друштву које је наоружано до зуба и где влада закон око за око, зуб за зуб , није баш препоручљиво навикавати се да слободно изражаваш емоције .

 

Не знам стварно, ја сам мислио да редитељ није измислио цео један обичај... Али нисам сигуран, можда си у праву. Све што сам писао је под претпоставком да је такав или сличан обичај стварно постојао.

Et cognoscetis Veritatem et Veritas liberabit vos.
"Овако вели Господ : ево, што сам саградио ја разграђујем, и што сам посадио искорењавам по свој тој земљи. А ти ли ћеш тражити себи велике ствари? Не тражи..." Јер. 45, 4, 5.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Не знам стварно, ја сам мислио да редитељ није измислио цео један обичај... Али нисам сигуран, можда си у праву. Све што сам писао је под претпоставком да је такав или сличан обичај стварно постојао.

Nije postojao takav običaj...bar nije ostao slučaj da svjedoči o tome. Moram priznati da je mnoge šokiralo par scena iz njegovih filmova...čak se mnogima zamjerio, jer je predstavio svoj narod na jedan vrlo primitivan način.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

И ја за већину ствари видим објашњење у еволуцији :) требало је биолог да будем мајку му :D

Kako mi je bilo zanimljivo kad sam citao u Humane nature da svrha sexa nije reprodukcija, jer bi se u tom slucaju covjek mogao razmnoziti bespolno kao hidra i jos neki organizmi, cak nije ni uzivanje, jer mnoge zivotinje to obave brzo, vec raznolikost posto dobijamo 50% gena i od majke i od oca i sta nam oni u stvari znace. Obozavam evolucionu biologiju. :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

To sto podrazumevam pod uzivanjem, ne bih ti mogla odgovoriti jer odgovor ne bi bio u duhu ovog foruma.

 

E sad gledaj sta ces sa privatnim porukama. :D Mada nakon onog filmskog performansa Meg Rajan ocito je da bilo koja objasnjenja i/ili tih fenomena gube smisao. :D



 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Kako mi je bilo zanimljivo kad sam citao u Humane nature da svrha sexa nije reprodukcija, jer bi se u tom slucaju covjek mogao razmnoziti bespolno kao hidra i jos neki organizmi, cak nije ni uzivanje, jer mnoge zivotinje to obave brzo, vec raznolikost posto dobijamo 50% gena i od majke i od oca i sta nam oni u stvari znace. Obozavam evolucionu biologiju. :)

 

Има ли тај чланак негде на нету? :)

  • Волим 1

Et cognoscetis Veritatem et Veritas liberabit vos.
"Овако вели Господ : ево, што сам саградио ја разграђујем, и што сам посадио искорењавам по свој тој земљи. А ти ли ћеш тражити себи велике ствари? Не тражи..." Јер. 45, 4, 5.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Nije postojao takav običaj...bar nije ostao slučaj da svjedoči o tome. Moram priznati da je mnoge šokiralo par scena iz njegovih filmova...čak se mnogima zamjerio, jer je predstavio svoj narod na jedan vrlo primitivan način.

 

Хвала на инфо, нисам знао да је човек просто тако измишљао ствари. :)

Et cognoscetis Veritatem et Veritas liberabit vos.
"Овако вели Господ : ево, што сам саградио ја разграђујем, и што сам посадио искорењавам по свој тој земљи. А ти ли ћеш тражити себи велике ствари? Не тражи..." Јер. 45, 4, 5.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Тенк ју мај брадр. :) Реци ми молим те само да ли знаш да ли морам да узимам овај двонедељни пробни период, тј. да се региструјем или може се скине без тога? :)

  • Волим 1

Et cognoscetis Veritatem et Veritas liberabit vos.
"Овако вели Господ : ево, што сам саградио ја разграђујем, и што сам посадио искорењавам по свој тој земљи. А ти ли ћеш тражити себи велике ствари? Не тражи..." Јер. 45, 4, 5.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Занимљива тема! (^_^)/

Кад се каже да је неко "заблудео" подразумева се да се изгубио. Појам "блуд" је нарочито постао везан за злоупотребу полних активности мада се може применити и шире. Што се њих тиче односи се на неблагословене односе, најпре ванбрачне, који се тичу полности а постоји и блуд у смислу прељубе и разноразних застрањења која могу починити и они који су у браку. То би било оно "прљање" брачне постеље...

 

Шире тумачење овог појма подразумевало би свако удаљавање од Бога и Његове благодати отуђењем у самовољу, свакојаким испуњавањем своје на рачун испуњавања Божје воље, приклањање неким својим идолима без којих "не можемо" и сл.

 

С тим у вези препоручујем леп текст нашег брата Н. Ђоловића: https://upodobljavanje.wordpress.com/2015/01/30/%D0%B1%D0%BB%D1%83%D0%B4/

"Пролази обличје овога света..." (Кор. 7, 31)

podviznickaslova.wordpress.com

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Sad sam konfuzna...

Odgovori li iko konkretno - je li grijeh imati intimni kontakt (biram riječi da mi ne zamjeri ko -.-) tokom posta?

 

Ima negde na forumu i pisanije oca Ljube, koji vazi za konzervativnu "tvrdu" struju...

U principu, odnosi u braku i post nisu vezani. Ide pricom o tome da je apostol zapravo rekao ne zabranjujte se osim u molitvi, a da je post kasnije dodat..

Svodi se da se od odnosa uzdrzavamo uoci pricesca, u Velikom postu u strasnoj sedmici, na velike praznike i slicno...to je neka da kazem donja granica. Dakle pocetak, odnosi u braku i u postu da, pa kad po dogovoru mozete da se suzdrzavate to je super. 

Svako po meri, karakteru, libidu i ostalom.

A ne cak ni po svojoj meri nego po meri bracnog druga onog slabijeg.

Bas je lepo opisao i recimo mnoge pravoslavne zene koje se istripuju u braku da poste, pa se zabranjuju muzu i izigravaju prepodobne monahinje, koliko je to dovelo do suludog stanja u braku i razvoda i do toga da muskarci koji i nisu bili nesto verujuci napuste veru.

Mi obicno procenjujemo sebe na osnovu namera, a druge na osnovu akcija

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Иначе, увек сам за то да се чује и прочита шта су поручили разни искусни познаваоци људске душе. Безбедније је, мада не врло продуктивно.С друге стране постоји и могућност да по свом умовању и интуицији "набадамо" нешто али то су већ игре на срећу које углавном прођу са многим повредама а релативно малом користи. Најбоље је најпре расуђивати. И то опасно... (0_0)!

 

Ево још неколико сличних тема па кога занима нека баци поглед.

 

Зоран Ђуровић: Онан- Онанија

Седам знакова да превише мастурбирате

Како се развија блуд у човеку?

Блуд, модерна веза, страсти

Прељуба

"ко отпусти своју жену и ожени се другом, чини прељубу према њој; и ако она отпусти свога мужа и уда се за другога, чини прељубу" Верност жене

"Пролази обличје овога света..." (Кор. 7, 31)

podviznickaslova.wordpress.com

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...