Jump to content

Разлика смиреноумља и комплекса ниже вредности


Препоручена порука

starac+porfirije.jpg

 

Старац је говорио о разлици између смиреноумља и комплекса ниже вредности. Смирен човек, говорио је он, није расцепљена личност. Он је свестан свога стања и није изгубио средиште своје личности. Свестан је своје грешности, своје ништавности, и прихвата примедбе свог духовника или своје браће. Тугује, али не очајава. Потиштен је, али не пада духом и не пада у јарост. Онај који је обузет комплексом ниже вредности, споља посматрано, испрва наликује на смиреног. Но, ако га само мало дирнеш или посаветујеш, његово раслабљено "ја" негодује, узнемирава се, односно губи и оно мало мира што има. То исто, говорио је Старац, дешава се са патолошки меланхоличним човеком у поређењу са покајаним грешником. "Меланхолик општи једино са собом и занима се само за себе. Грешник који се покаје и исповеди, излази из самог себе. То је оно велико што има наша вера: исповедник, духовник. Кад си нешто испричао духовном оцу и добио опроштај, не враћај се назад." То је изричито наглашавао: да се човек не враћа на претходне ствари, него да иде напред.

Manastir Glogovac

http://manastirglogovac.blogspot.com/2012/12/p.html

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Смирених има мало, са комплексом ниже вриједности, мало више, али зато оних са комплексом више вриједности је, забрињавајуће, пуно.

Господе, буди милостив мени грешној.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 2 years later...

Смирених има мало, са комплексом ниже вриједности, мало више, али зато оних са комплексом више вриједности је, забрињавајуће, пуно.

:aplauz: :aplauz: :aplauz: :aplauz: :aplauz: :aplauz: :aplauz: 8086.gif

                               :1321_womens:  Carpe Aeternitatem  :1321_womens:    

Заиста вам кажем, ако се не повратите и не будете као деца, нећете ући у царство небеско.

                                                      Јеванђеље по Матеју   глава 18:1-10

Link to comment
Подели на овим сајтовима

starac+porfirije.jpg

 

Старац је говорио о разлици између смиреноумља и комплекса ниже вредности. Смирен човек, говорио је он, није расцепљена личност. Он је свестан свога стања и није изгубио средиште своје личности. Свестан је своје грешности, своје ништавности, и прихвата примедбе свог духовника или своје браће. Тугује, али не очајава. Потиштен је, али не пада духом и не пада у јарост. Онај који је обузет комплексом ниже вредности, споља посматрано, испрва наликује на смиреног. Но, ако га само мало дирнеш или посаветујеш, његово раслабљено "ја" негодује, узнемирава се, односно губи и оно мало мира што има. То исто, говорио је Старац, дешава се са патолошки меланхоличним човеком у поређењу са покајаним грешником. "Меланхолик општи једино са собом и занима се само за себе. Грешник који се покаје и исповеди, излази из самог себе. То је оно велико што има наша вера: исповедник, духовник. Кад си нешто испричао духовном оцу и добио опроштај, не враћај се назад." То је изричито наглашавао: да се човек не враћа на претходне ствари, него да иде напред.

Manastir Glogovac

http://manastirglogovac.blogspot.com/2012/12/p.html

Право у срж теме.    Смајлић поклона.

                               :1321_womens:  Carpe Aeternitatem  :1321_womens:    

Заиста вам кажем, ако се не повратите и не будете као деца, нећете ући у царство небеско.

                                                      Јеванђеље по Матеју   глава 18:1-10

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Не чујемо једни друге, не гледамо једни у друге.
Корачамо газећи јако.

Више ни случајног врапчића на прозору нашем не примећујемо,

не ослушкујемо више песму ветра,

Не гледамо увече у звезде кад светла вештачка гасну.

Више ништа не може да упали сјај у нашем оку и радост у нашем срцу.

Пролазимо поред дуге када се појави,као да је свакодневница.

Ни мирис печених паприка у јесен , ни дах свежег зрака више не осећамо.

Отупела су сва наша чула.

Да ли је ово време безосећајности.

Ни у просјаку на улици не препознајемо да он понајмање паре тражи,

већ само мало самислости, и један топао осмех.

 

Загрљај маленог детета, и осемх безазлен његов......................

                               :1321_womens:  Carpe Aeternitatem  :1321_womens:    

Заиста вам кажем, ако се не повратите и не будете као деца, нећете ући у царство небеско.

                                                      Јеванђеље по Матеју   глава 18:1-10

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...