Jump to content

Питајте о. Саву Јањића, Игумана манастира Дечани

Оцени ову тему


Препоручена порука

Благословите Оче Саво.

Пратим вас и на фб и на твитеру... и свуда ђе нађем нешто ваше или ваше име :) 

Хвала на свему што пишете.

Поставио бих вам једно питање, без намјере да вас не дај Боже увриједим или да покушавам да на нешто циљам што можда није прикладно, а посебно мени са ове даљине... Али ме чисто знатижеље ради интересује...

 

Зашто сте скинули натпис са улаза Дечана и поставили овај нови, који је Шиптарима некако милији???

Свако добро.

 

Одговор је једноставан. Стари натпис из 1950 није скинут и још стоји, али је поред њега додата табла коју смо добили од Завода за заштиту споменика културе Србије са тројезичним текстом (на српском, енглеском и албанском). Ова нова табла је урађена према критеријумима које је поставио УНЕСКО и постављена је са одобрењем Министарства културе Србије. Занимљиво је да имамо и трећи натпис, малу плочицу изнад саме капије из времена пре Другог светског рата. Као што видите, нисмо променили назив манастира. Кад дођете можете се сами у то уверити.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 2.7k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Популарни чланови у овој теми

Постоване слике

Oče Savo,

imate li neku preporuku kako se moliti, koliko dugo, koje molitve?

I, kako se boriti protiv straha?

Hvala unapred!

 

О молитви можете наћи веома много корисних текстова и књига. Једна од најлепших дефиниција молитве јесте она од Св. Теофана Затворника који каже да је то један стални духовни осећај присуства Божијег. То значи да је истинска молитва изнад сваке речи и израза, то је дисање душе и најприроднији покрет душе. Посебно се сећам савета покојног Патријарха Павла који је наглашавао да они који се уче молитви треба да се вежбају најпре у пажњи. И сам блаженопочивши Патријарх када се молио полако је изговарао речи молитава закључавајући ум у речи молитве, пазећи на звук сваке речи. Јачањем пажње постепено се стиче способност да осетимо дубину значења сваке речи молитве и улазимо интуитивно, а не рационално у њен дубљи смисао јер она од молитве ума постаје постепено умно-срдачна молитва. Највећи непријатељи молитве су фантазирање и рационално размишљање. Зато велики учитељи молитве говоре о огољењу ума нпр. Св. Исак Сирин јер тако улазимо у простор молитвеног постојања када молитва тече спонтано и природно и постаје трајни догађај, а не ствар тренутка када изговарамо речи или их читамо из молитвеника.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Захваљујем на пажњи и постављеним питањима. Онима који су покушавали да поставе питање преко чет-прозора предлажем да напишу питање редовним путем.

 

Лаку ноћ и благослов Господњи из Високих Дечана.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

 Благословите оче Саво.

 

 Да ли можда знате какво је здравствено стање Охридског владике Јована, који се налази у затвору Идризово,невино  осуђен и оклеветан?

 Молимо се Господу за владику мученика Јована, али нам храна коју једемо застаје у грлу, и вода коју пијемо је тешка  када се сетимо његових мука.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

О молитви можете наћи веома много корисних текстова и књига. Једна од најлепших дефиниција молитве јесте она од Св. Теофана Затворника који каже да је то један стални духовни осећај присуства Божијег. То значи да је истинска молитва изнад сваке речи и израза, то је дисање душе и најприроднији покрет душе. Посебно се сећам савета покојног Патријарха Павла који је наглашавао да они који се уче молитви треба да се вежбају најпре у пажњи. И сам блаженопочивши Патријарх када се молио полако је изговарао речи молитава закључавајући ум у речи молитве, пазећи на звук сваке речи. Јачањем пажње постепено се стиче способност да осетимо дубину значења сваке речи молитве и улазимо интуитивно, а не рационално у њен дубљи смисао јер она од молитве ума постаје постепено умно-срдачна молитва. Највећи непријатељи молитве су фантазирање и рационално размишљање. Зато велики учитељи молитве говоре о огољењу ума нпр. Св. Исак Сирин јер тако улазимо у простор молитвеног постојања када молитва тече спонтано и природно и постаје трајни догађај, а не ствар тренутка када изговарамо речи или их читамо из молитвеника.

Ја бих на ово питање имао још једно подпитање, ако може. А како могу да задржим пажњу и да уопште задржим молитву када је у свету један такав хаос (ем трубе кола, ем вриште свакојаки гласови са радио, телевизије, општа бука, галама, да не набрајам)? Наиме, Бог ме је удостојио да сам доживео део лепоте коју пружа молитва, али када се вратим у свет на свакодневне обавезе страх ме да не изгубим тај осећај присуства божјег и молитву. Како да је задржим? 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Srdačan pozdrav za oca arhimandrita Savu Janjića kojeg si vrlo cijenim s par linkova o njemu i o Dečanima. Vrlo lijepo ste predstavljeni kod nas na Glorii - manastir Dečani:

 

Vrlo lijepa biografija o. Save Janjića na jednom od čeških hrišćanskih portala:

http://www.getsemany.cz/node/2574

Decani Monastery

http://gloria.tv/?media=46774

Kosovo. Decani, Sopocani, Sokolica. 2004. 1/2

http://gloria.tv/?media=392463

Dva andjela

http://gloria.tv/?media=390308

Dečanski monasi - Moleban svetom kralju Stefanu Dečanskom

http://gloria.tv/?media=473747

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Одговор је једноставан. Стари натпис из 1950 није скинут и још стоји, али је поред њега додата табла коју смо добили од Завода за заштиту споменика културе Србије са тројезичним текстом (на српском, енглеском и албанском). Ова нова табла је урађена према критеријумима које је поставио УНЕСКО и постављена је са одобрењем Министарства културе Србије. Занимљиво је да имамо и трећи натпис, малу плочицу изнад саме капије из времена пре Другог светског рата. Као што видите, нисмо променили назив манастира. Кад дођете можете се сами у то уверити.

 

Хвала вам на одговору.

Потрудићу се да скорије дођем.

Сви ваши одговори су крајње прецизни. Хвала вам.

Трудите се МОЛИМ ВАС да нас и даље обавјештавате о стању на нашем Космету.

 

"Пред безумним не говори, јер неће марити за мудрост беседе твоје" Приче Соломунове 23:9

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Oce Savo,

 

Vase misljenje o postojanju cenovnika u odredjenim crkvama,kako vi licno gledate na tu pojavu? Da li monasi imaju zabranu da u ishrani koriste meso? Da li Albanci dolaze u manastir i kakva su vasa iskustva u razgovoru sa njima,kako razmisljaju u pogledu svih tih desavanja na Kosmetu i da li se zna ko je ucestvovao u napadima na manastir,da li su pocinioci uhapseni?

I zanima me posto ste naveli u nekoj prethodnoj poruci slucaj bivseg episkopa i monaha koji su otisli za njim,zanima me otprilike procentualno koliko je monastva otislo sa bivsim episkopom? Nesto jos iz vase biografije,gde ste se skolovali,gde ste se i kad zamonasili,ko vas je zamonasio...?

Isto,da li se mogu negde online naruciti i kupiti neka izdanja iz manastira Decani? 

 

hvala jos jednom.

Христос воскресе из мертвих,смертију смерт поправ и сушчим во гробјех живот даровав

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Помаже Бог оче Саво, благословите.

 

Моје питање односи се на дивљу градњу и уништавање шума свуда око манастира и цркви. Како решавате питање неовлашћене градње и заштиту животне средине око српске културне баштине? При овом не мислим само на манастире који су под заштитом УНЕСКО-а, нарочито мислим на оне манастире и цркве што нису под заштитом. Колико је ту структура Цркве, животна средина и природа нарушена? Знам да је грубо нарушена, него има ли ту шта да се спасава где је већина локалног становништва шиптарско становништво? Хвала.

Јачи од смрти и лажи

Link to comment
Подели на овим сајтовима

 Благословите оче Саво.

 

 Да ли можда знате какво је здравствено стање Охридског владике Јована, који се налази у затвору Идризово,невино  осуђен и оклеветан?

 Молимо се Господу за владику мученика Јована, али нам храна коју једемо застаје у грлу, и вода коју пијемо је тешка  када се сетимо његових мука.

 

Митрополит Јован је у врло тешким условима у затвору у Идризову. Он је велики мученик нашег времена који страда због јединства Цркве и сасвим је несхватљив однос македонских власти према овом човеку и нашем свештенству и верницима Охридске Архиепископије. Недавно сам лично о томе причао са Владиком Стобијским Г. Давидом и планирам, акко Бог да, да у току месеца одем до Скопља и посетим нашу браћу. Морамо много да се молимо али и да користимо сваку прилику да укажемо да овај прогон Цркве који се дешава пред нашим очима.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Oce Savo,

 

Vase misljenje o postojanju cenovnika u odredjenim crkvama,kako vi licno gledate na tu pojavu? Da li monasi imaju zabranu da u ishrani koriste meso? Da li Albanci dolaze u manastir i kakva su vasa iskustva u razgovoru sa njima,kako razmisljaju u pogledu svih tih desavanja na Kosmetu i da li se zna ko je ucestvovao u napadima na manastir,da li su pocinioci uhapseni?

I zanima me posto ste naveli u nekoj prethodnoj poruci slucaj bivseg episkopa i monaha koji su otisli za njim,zanima me otprilike procentualno koliko je monastva otislo sa bivsim episkopom? Nesto jos iz vase biografije,gde ste se skolovali,gde ste se i kad zamonasili,ko vas je zamonasio...?

Isto,da li se mogu negde online naruciti i kupiti neka izdanja iz manastira Decani? 

 

hvala jos jednom.

 

Питање ценовника у одређеним парохијама је питање које је у надлежности локалних Епископа и нисам у могућности да то коментаришем.

Већина православних монаха не користи месо у исхрани иако то није експлицитно правило. Месо као и све друге намирнице је благословено када се користи умерено и ван времена постова, а разлог зашто се у манастирима обично не једе вероватно потиче из ранијих времена када су месо већином јели богати људи. Монаси дају завет сиромаштва и у складу са тим користе већином јефтинију и лакше доступну храну.

 

Пост је важан за све хришћане али пост је средство, а не циљ. Циљ и поста и молитве јесте да себе још више учврстимо као чланове црквене заједнице јер спасење долази од Цркве као тела Христовог што потврђујемо и учешћем у евхаристији, а не од наших појединачних подвига и врлина или пак само правилног исповедања вере. Без поста и молитве као и врлина које стичемо држањем заповести Божијих подложнији смо страстима које нас одвлаче у индивидуализам и себичност и самим тим удаљују од Цркве као благодатне заједнице. Аскетизам је у потпуности у нашој Цркви у служби евхаристијског начина постојања, а сам по себи нема никакву вредност јер нечастиви нити једе нити спава па опет је оно што јесте. 

 

Остали одговори следе у следећем посту....

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Oce Savo,

 

Da li Albanci dolaze u manastir i kakva su vasa iskustva u razgovoru sa njima,kako razmisljaju u pogledu svih tih desavanja na Kosmetu i da li se zna ko je ucestvovao u napadima na manastir,da li su pocinioci uhapseni?

.......

 

Долазе нам и Албанци са Косова и из Албаније. Као и код свих људи не може се ништа генерализовати. Има добрих и добронамерних људи, а има и оних који нису добронамерни и који нам праве проблеме. Албанци јако мало знају о нашој Цркви и као и све што је везано за Србе гледају још политичким очима. Улажемо велике напоре да покажемо да наша Црква није политичка институција и да је њен циљ спасење свих људи и васцеле творевине. Иако СПЦ на овом простору има посебну одговорност за наш српски православни народ, никада не смемо да заборавимо и васељенски аспект наше вере и чињеницу да они који не познају Христа треба да у нама препознају његове слуге, а не поборнике овосветских идеологија. 

 

Наш манастир је нападан након рата укупно 4 пута. Имали смо два минобацачка напада 2000.г. па затим један минобацачки напад 2004. за време Мартовског погрома, и последњи напад је био напад зољом 2007. године. Ниједан напад није причинио знатнију штету нити је кога повредио и то је заиста велико чудо Божије и Св. Краља. Што се тиче починилаца само је пронађен онај из 2007. један локални Албанац који је на суду осуђен на затвор у трајању од 2.5 године. Остали починиоци су највероватније неки од локалних албанских екстремиста који нам неретко прете преко медија или на друге начине. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

 

I zanima me posto ste naveli u nekoj prethodnoj poruci slucaj bivseg episkopa i monaha koji su otisli za njim,zanima me otprilike procentualno koliko je monastva otislo sa bivsim episkopom? Nesto jos iz vase biografije,gde ste se skolovali,gde ste se i kad zamonasili,ko vas je zamonasio...?

Isto,da li se mogu negde online naruciti i kupiti neka izdanja iz manastira Decani? 

 

hvala jos jednom.

 

Са бившим епископом Артеијем отишло је отприлике око једна трећина целокупног монаштва Епархије Рашко-призренске. Сматрамо то за веома трагичан избор јер међу њима има и оних који нису сасвим без свести шта значи живети одвојен од евхаристијске заједнице Православне Цркве. Искрено се надам да ће многи од њих преиспитати своју одлуку и вратити се у наручје Цркве. 

 

Основну и средњу школу завршио сам у Требињу. Студирао сам енглески језик и књижевност на филолошком факултету у Београду где сам пратио и предавања на Богословском факултету иако га никада званично нисам уписао. У марту 1989. постао сам искушеник у манастиру Црна Река. Из тих дана у најлепћем сећању чувам тадашњег оца Артемија који нас је учио основама монашког живота, али и верности Цркви преносећи нам оно што је научио од Св. Аве Јустина. Замонашен сам у новембру 1991 године у Црној Реци и по благослову тада већ Епископа Артемија прелазим у Призрен где сам заједно са тадашњим ђаконом Теодосијем помагао Епископу. Године 1992 у марту месецу Теодосије и ја прелазимо у манастир Дечани који је обновљен доласком младог братства и од тада сам, слава Богу, у Дечанима.

 

За сада наша издања имамо у манастиру и можда понеким црквеним књижарама. На интернету, на сајту Светосавље.орг мислим да има електронска верзија Тумачења еванђеља по Матеју од Теофилакта Охридског. Нажалост због свих послератних збивања и сталних проблема са којима се суочавамо мало смо стали са издавачком делатношћу, али наставићемо чим се ствари мало нормализују.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Молим вас ако сте поставили пар питања на овој теми да се не одомаћујете олако, није тема замишљена са радним насловом " МилошБг пита оца Саву" или "Владан пита оца Саву" ...дајте прилику и другим форумашима да поставе питање.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Молим вас ако сте поставили пар питања на овој теми да се не одомаћујете олако, није тема замишљена са радним насловом " МилошБг пита оца Саву" или "Владан пита оца Саву" ...дајте прилику и другим форумашима да поставе питање.

 

Apsolutno nepotrebna poruka. Tema stoji,otac Sava odgovara,niko nikom ne brani da postavi pitanje koje zeli. To sto imam priliku da postavim neka pitanja ocu Savi iz Decana koga postujem i sto tu priliku iskoriscavam,ne znaci da ikome drugom time uskracujem pravo da to isto ucini i ne vidim kako bi to uopste to tako moglo. I ne znam na koji nacin moze bilo ko sa svojim pitanjima za oca Savu da ne pruzi priliku drugima da ono sto ga zanima postave. Ako stvarno ima takav,neka se javi,da mu se divim.

Ili stavite u pravilo teme da moze svaki korisnik tacno toliko i toliko pitanja,pa onda da se pridrzavamo pravila.

 

Ja sam ugasio i svoj fejsbuk profil,a twitter nikad nisam ni imao,tako da ako vi ono sto vas interesuje imate priliku putem tih sajtova da pitate,ja nemam.

 

Ovo deluje kao debeli off ali moram da odgovorim kad sam spomenut,uostalom otac Sava ima svu svoju licnu slobodu da odgovara ili ne odgovara nekome na pitanja,ne treba portparol.

 

Ocu Savi jos jednom hvala na odgovorima.

Христос воскресе из мертвих,смертију смерт поправ и сушчим во гробјех живот даровав

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...