Jump to content

Питајте о. Саву Јањића, Игумана манастира Дечани

Оцени ову тему


Препоручена порука

Поштовани чланови,отац @Архимандрит Сава Јањић има превише обавеза у манастиру и везано за све са чиме се суочава наша Црква на Косову и Метохији, те вас молимо за разумевање. Отац ће одговорити кад буде имао времена да се посвети вашим питањима. Знате да о. Сава одговара веома студиозно на сва ваша питања.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 2 weeks later...
  • Одговори 2.7k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Популарни чланови у овој теми

Постоване слике

  • 2 weeks later...

Молим те, врати књиге у Православац, Свето Писмо... Хвала.

Оче благословите

Можда је мало глупо питање али интересује ме Оче да ли има негде објашњено како се чита псалтир по катизмама у току седмице? Нпр. у понедељак првих 5 катизми, у уторак те и те катизме итд... Ако имате линк тиме боље, ако не онда можете и у поруци одговорити. Треба пре свега мени лично ради читања, а и хтео сам у Псалтир да убацим и у моју андроид апликацију Православац . Хвала Вам много на разумевању!

На линковима испод можете погледати апликације.
Православац

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.pravoslavac

 

Све православне андроид апликације можете видети на линку на гоогл плај продавници:

https://play.google.com/store/apps/developer?id=Хаџи+Срђан+Ћирковић



Послато са XT1635-02 користећи Pouke.org мобилну апликацију

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 1 month later...

Све који су заинтересовани позивам да посете нови веб сајт манастира Високи Дечани. Наша презентација манастира доступна је на више језика и пружа разноврсан садржај. Сајт је доступан на www.decani.org

Sve koji su zainteresovani pozivam da posete novi web-site manastira Visoki Dečani. Prezentacija manastira je dostupna na više jezika i pruža raznovrsan sadržaj. Sajt je dostupan na www.decani.org

Screen_Shot_2019-02-08_at_11_56.47_AM.png

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 20 минута, Архимандрит Сава Јањић рече

Све који су заинтересовани позивам да посете нови веб сајт манастира Високи Дечани. Наша презентација манастира доступна је на више језика и пружа разноврсан садржај. Сајт је доступан на www.decani.org

Sve koji su zainteresovani pozivam da posete novi web-site manastira Visoki Dečani. Prezentacija manastira je dostupna na više jezika i pruža raznovrsan sadržaj. Sajt je dostupan na www.decani.org

Screen_Shot_2019-02-08_at_11_56.47_AM.png

delimo!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 2 weeks later...

Помаже Бог драга браћо и сестре!

Апликацију охридски пролог која је била на српском комплет сам пребацио на руски језик. У охридском пролог поред пролога на руском ту имају још молитве, акатисти, канони на руском. Тропари, посни и цветни триод, часослов, октоих итд...је на црквенословенском. Ако неко зна руски тиме боље или ако је неко почео да учи руски ето прилике да се едикује.

Охридски пролог на српском имате као што знате у апликацији православац:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.pravoslavac

Андроид апликацију охридски пролог можете преузети  са гоогл плај продавнице:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.ohridskiprolog

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 4 weeks later...

Поштовани оче Саво, 

Какво је бројчано стање у манастиру ? Да ли примате нове искушенике и да ли могуће доћи на послушање неких недељу дана ?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 2 weeks later...

Pomaze Bog oce Savo,

Nadam se da ste dobro.

Bila bih Vam veoma zahvalna ako biste me posavjetovali po ovom pitanju.Imam 29 godina i zivim sa roditeljima i sestrom.

Moji roditelji su posteni ljudi zdravih porodicnih i licnih vrijednosti i naizgled licimo na savrsenu porodicu.Medjutim,sve cesce dolazim u konflikt sa njima i obuzima me osjecaj da me nimalo ne razumiju.Ovo se osjetno pojacalo od kad sam se srela sa Gospodom i pocela da idem u crkvu.Prepirke uvijek krenu zbog sitnica, prevacuju mi zbog mog shvatanja zivota,nemanja partnera,odlaska u crkvu...Odnos sa sestrom je takodje zahladnio.Ni osnos izmedju oca i majke nije najsjajniji...Shvatam da smo svi mi ljudi gresni i puni mana pa samim tim i oni su,i da uprkos tome ljubav i postovanje (pogotovo prema roditeljima) treba da bude iznad svega toga.Zbog toga se bojim da ce poljuljati moju ljubav i postovanje i da ce se u meni uvuci sjeme odbojnosti i hladnoce prema njima, a to nikako ne zelim.

Da li se i meni dogadja ono sto je Gospod rekao da ce neprijatelji covjeku postati njegovi domaci i kako da se prema tome postavim? Kako da izbjegnem misleni rat sa njima i ne dozvolim da mi narusavaju mir (bar dok zavisim od njih).

Hvala Vam oce puno unaprijed i veliki pozdrav za Vas.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 2 months later...

poštovani oče Savo,

bez namere da vas uvlačim u aktuelne političko-crkvene teme vezane za davanje autokefalije, moje pitanje je hipotetičke prirode možda čak i ne realno:

- da li je moguće zamisliti Pravoslavlje bez autokefalnih crkava?

naime svedoci smo da insitucija autokefalnosti koja (koliko razumem) ima smisao da olakša funkcionisanje verujućih a da pri tome obezbedi bratske veze sa drugima pravoslavnima, postaje alatka, ako ne i oružije vancrkvenih interesa, i na određen način postaje alatka za udaljavanje mržnju ili hegemoniju među pravoslavnima umesto za zbližavanje.

da li je možda došao trenutak da pravoslavna crkva samožrtveno iznađe novi način organizovanja (po cenu ukidanja postojeće strukture) kako bi "svetu" izbili iz ruku bilo kakvu želju i mogućnost za uplitanje u crkvene stvari. koliko smo sami odgovorni za ovo što nam se dešava i koliko sami imamo mogućnosti da ponudimo nešto novo?

znamo iz istorije crkve da stvari oko ustrojstva nisu ne promenljive, dobar primer je prevazilaženje apostolskog uputstva da episkop bude dobar domaćin muž jedne žene...itd., da bi se kasnije usled objetivnih razloga i problema prešlo na totalnu suprotnost biranje episkopa isključivo iz monaškog reda. da li je neki takav radikalan rez moguć i potreban danas?

Everyone’s got a plan until they get hit.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 1 month later...
On 21.9.2015. at 15:07, Архимандрит Сава Јањић рече

 

После васкрсења и васрксла и преображена постојећа тела биће потпуно другачијег састава и природе од ових које ми имамо. И код Христовог васкрслог тела видимо да га ученици не препознају (већ смо говорили о "другом обличју ετέρα μορφή" Он се чудесно појављује међу апостолима, не улазина врата, али потврђује да је он показујући ране од страдања и показује да није фантом тражећи да једе. Погледајте јако лепу фреску Панселиноса у Протату на Св. Гори "Ο Χριστός "εν ετέρα μορφή" на http://goo.gl/OoqXXD са објашњењем.

 

Што се тиче тога да нема полова у Царству небеском, мислим да то није сакаћење личности ако личност схватимо на прави начин. Проблем нашег времена јесте да човека сводимо на сексуално биће. То је само пролазни и индивидуални аспект у овом (палом) начину постојања. Апостол Павле каже у Гал 3.27-28 „Јер који се год у Христа крстисте, у Христа се обукосте. Нема више Јудејца ни Јелина, нема више роба ни слободнога, нема више мушког ни женског, јер сте ви сви један (човјек) у Христу Исусу.“ Ово се не односи само на будућу, есхатолошку стварност, већ на  нови идентитет који задобијамо крштењем, јер крштењем већ улазимо у будући начин постојања. Знамо да је Павле био нежења, али знамо да је ово стварно рекао. Мислим да то не негира и не умањује св. тајну брака већ само указује да брак није по превасходности полна заједница, већ заједница која иконизује Христа и Цркву, иако у овом свету и веку има и телесну димензију. Господ нам каже да ћемо у вечности бити као анђели, дакле реч је о потпуно другом смислу телесности него у овом свету, а не о наставку, преживљавању индивидуе.

To je sada pitanje zasto ga nisu prepoznali. Da li je u pitanju sto odsto promenjena fizonomija ili nesto drugo? Visina,crte lica, konstitucija i gradja treba da ostanu isti da bi se bliznji prepoznali medju sobom. Ako bi telo bilo skroz drugacije do neprepoznatljivosti to bi onda bilo kao reinkarnacija sa razlikom da covek ima secanja, identicno ponasanje i glas. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 2 months later...

Oce igumane Savo, oprostite na ovoj osisanoj latinici, da li mozda znate, kako se zove pravoslavna svetinja u Klini opstina Pec?

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...