Jump to content

Патолошки лажови


marija

Препоручена порука

  • Гости

Нема јер једна лаж води другој и тако у недоглед.

Пази, ако нема смисла зашто људи у њу верују? Немогуће је веровати у нешто бесмислено.

Ако бих сада ја овде причао како сам био у земљи где сви људи ходају наглавачке, да трава расте на небу и да евро(ви) расту по дрвећу не би ми нико веровао. То је бесмислена лаж. Но, постоје и лажи које имају смисла. Добар пример су рекламе на телевизији или предизборне кампање.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Laz mozda ima smisla ako ne nanosi nikome stetu.Recimo,ako nas neko pita da otkrijemo neciju tajnu ili nesto slicno a mi kazemo da ne znamo nista o tome.Ili ako radimo kao menadzeri za prodaju ili u banci mi smo primorani da lazemo o nekim stvarima "poslovno",mada je to mozda ipak greh.Ako precutimo nesto jer bi nas iskren odgovor naneo veliku stetu nekome(svaleracija,bolset,ogovaranje...)

тако некако...много пута морамо да'' лажемо'''у животу..просто, не зависи од нас...и стварно, некад нека лаж и има смисла, кад бринеш о нечијим осећањима, да неког не повредиш...нећеш му на пр. рећи да је ружан или глуп...или да је неко нешто ружно рекао о њему...

а сама реч ''лаж'' је веома широк појам...

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Postoji knjiga koju je napisala Anieli Kowalik, i koja se bavi temom laži, tu je i Odisej i Avram i skoro sve biblijske ličnosti, čak i Pinokio sa svojim nosem.

U suštini ja sam na kraju zaključio da "onaj koji laže za svoju korist je zao čovek a onaj koji lažju nekoga drugoga zaštiti i spase u pozitivnom smislu je veliki čovek".

  • Волим 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Шта је то лаж?

можда лаж и не постоји...као што је и зло одсуство добра, тако је и лаж одсуство истине...

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Postoji knjiga koju je napisala Anieli Kowalik, i koja se bavi temom laži, tu je i Odisej i Avram i skoro sve biblijske ličnosti, čak i Pinokio sa svojim nosem.

U suštini ja sam na kraju zaključio da "onaj koji laže za svoju korist je zao čovek a onaj koji lažju nekoga drugoga zaštiti i spase u pozitivnom smislu je veliki čovek".

ma nije valjda, ja cu da lazem sve u sesnajst u svoju korist, ako recimo neko oce na primer da me istuce pa nek budem zao kolko oces :lol:

jednom da nisam slagao mozda bih se udavio u Dunavu, a drugi put da nisam slagao mozda ne bi imao sad grkljan, pa ti vidi jel ta tvoja definicija ima smisla :)

  • Волим 1

Zayron: Pa tamo ni nema svađa oko vjere i nacije jer se o tom uošte ni ne priča. Priča se kakva je koja ribica i na šta se fata, na mrmka, na glistu, na kruh, hljeb ili angelbrot, na na lažni mamac itd. Evetualno o tom kako se koja peče i koja je ukusnija.

cloudking: "Ne postoje cuda... postoje samo stvari koje jos ne razumemo."

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Sve su to samo različiti uglovi gledanja.

лаж јесте угао гледања, уколико је несвесна.

уколико је свесна, не постоји тако нешто као благочестива лаж.

ђаво најчешће употребљава 90% истине и само 10% сакривености мотива не би ли преварио човека ...

може се ублажити истина, пронаћи речи које неће повредити неког, ал ја више волим да ми неко разбије илузију истином него да живим у лажи.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

[quote name=Милан Меденица :)' timestamp='1325337880' post='551720]

ал ја више волим да ми неко разбије илузију истином него да живим у лажи.

Potpis.

Vise cenim i volim takve ljude , ma koliko to sto mi kazu bilo mozda bolno ili mi ne odgovaralo da cujem, nego one sto su mi prijatelji, a osecam i naslucujem da nesto precutkuju ili uvijaju pricu da ne kao ne bi povredili, po njihovom misljenju. A upravo takvo ponasanje boli i nervira.

A da li laz ima smisla? Ima, ako ukljucuje zrtvu,kao kada npr. brat laze roditelje da sestra ne bi dobila batine, ili ih primi umesto nje (i obrnuto).

  • Волим 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

[quote name=Милан Меденица :)' timestamp='1325337880' post='551720]

лаж јесте угао гледања, уколико је несвесна.

уколико је свесна, не постоји тако нешто као благочестива лаж.

ђаво најчешће употребљава 90% истине и само 10% сакривености мотива не би ли преварио човека ...

може се ублажити истина, пронаћи речи које неће повредити неког, ал ја више волим да ми неко разбије илузију истином него да живим у лажи.

Хмм, шта мислиш, можда нисмо увек спремни за истину, а некад је чак и не препознамо кад је чујемо, видимо или помислимо?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Хмм, шта мислиш, можда нисмо увек спремни за истину, а некад је чак и не препознамо кад је чујемо, видимо или помислимо?

има и тога...

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

има и тога...

А ја мислим да то није понекад, већ да је правило, да важи за свакога од нас. Што је човек смиренији у хришћанском смислу, то је спремнији да прихвати истину о себи.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Хмм, шта мислиш, можда нисмо увек спремни за истину, а некад је чак и не препознамо кад је чујемо, видимо или помислимо?

моје мишљење је да бисмо умрли од шока кад бисмо сазнали пуну истину ... просто би била поразна у односу на илузију коју живимо, а илузијом сматрам сваку фаличност у односу на пуноћу.

поред тога што сам емотивно везан за цитат из коринћана - јер делимично знамо ..., јер сад видимо као у огледалу ...

углавном, можемо само да постајемо све више пријемчиви на истину, а све више да разбијамо илузије, или да пустимо други неко да нам то уради па да нас научи и како сами касније ...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...