Jump to content

Иницијатива за опорезовање зараде по основу вероисповести

Оцени ову тему


karabanana

Препоручена порука

Ma nije samo na račun popisa... da 85% ljudi želi da daje Crkvi 1% od svoje plate svakog meseca... ne bi ti za to trebao zakon i Crkva ne bi ni morala da uzme ni dinar od države...

Веруј ми да сваки прави верник - а таквима је Србија богата - уопште не би правио питање око 500 динкића; дали би људи и више, али ово је само предлог, па сам намерно циљао симболичну цифру. Него би се овако олакшало и уредовило оно што људи иначе дају.

А све верске организације би коначно биле сигурне по питанју прихода, а не као сада да зависе од добре воље државе да им да оно што им већ припада*.

*већ се издвајају средства за верске организације, али тај новац прво иде држави: свих 20%; овако би 19% и даље ишло право држави, а 1% директно верским организацијама.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Aпсолутно против. Црква то треба да решава директно са верницима, држава не би требало да се меша.

Али тренутно стање и јесте такво да се држава меша!!!

Овако би свака радна организација - фирма - предузеће директно уплаћивало на рачуне верских организација, већ по одлуци својих запослених: без државе као посредника.

А онда би могло и да се види која предузећа узгајају толеранцију ка вероисповестима, а која директно крше права верника. Можда чак и сачинити некакав списак и учинити исти јавно видљивим?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Какве везе имају предузећа, зашто компликујеш ствар?

Верници могу директно да дају Цркви колико се договоримо или колико ко жели/може. Када идеш у продавницу да купиш хлеб не дајеш новац министарству пољопривреде него продавцу...

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Aпсолутно против. Црква то треба да решава директно са верницима, држава не би требало да се меша.

Pa dobro, u toj priči država praktično samo prikuplja i prosleđuje... nije baš neko mešanje... svakako je manje mešanje i veća nezavisnost Crkve nego ovako kako je sad - kad razni ministri i gradonačelnici određuju koliko će da zahvate iz budžeta i daju Crkvi...

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Јесте мешање зато што држава мора да "запосли" људе који ће на томе да "раде" и да их плаћа од истог тог пореза. Па ће онда (пред изборе, наравно) доћи на генијалну идеју да покреће разне "пројекте" и потрошити све паре. Па ће онда да се задужује или штампа паре, па ћемо сви да се чудимо одакле инфлација и економска криза.

Од мојих 500 динара не да ни пола неће доћи до Цркве, него ће још отићи у минус.

Не могу да верујем да су људи после свега што смо проживели и даље толико наивни да очекују од државе и политичара било какво добро... То су бре највећи пробисвети, лопови и нерадници.

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Зато и кажем: да избацимо посредника!!!

Предузећа да директно уплаћују верским организацијама и Цркви, а запослени да тачно имају увид у те уплате - а не као сада прво држави па онда држава да одлучује када да удели милостињу!!!

И да једном за свагда укинемо тај адут неверницима: ето им онда тих 500, па нек слободно накриве шешир.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Јесте мешање зато што држава мора да "запосли" људе који ће на томе да "раде" и да их плаћа од истог тог пореза. Па ће онда (пред изборе, наравно) доћи на генијалну идеју да покреће разне "пројекте" и потрошити све паре. Па ће онда да се задужује или штампа паре, па ћемо сви да се чудимо одакле инфлација и економска криза.

Од мојих 500 динара не да ни пола неће доћи до Цркве, него ће још отићи у минус.

Не могу да верујем да су људи после свега што смо проживели и даље толико наивни да очекују од државе и политичара било какво добро... То су бре највећи пробисвети, лопови и нерадници.

Ne mislim ništa dobro o političarima... ali govorimo samo o tome da se jedan deo prikušljenih poreza prosledjuje Crkvi... nije tu potrebno nešto mnogo zaposlenih... to se radi automatski, samo još jedna stavka u kompjuteru... a što se tiče ideje da će da potroše pare koje se prosleđuju crkvi... to je već fantastika i za Srbiju... pa možeš onda i da kažeš da će pred izbore da uđu u crkve, poskidaju zlatne predmete i pretope ih...

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Зашто предузећа? Не иду предузећа у Цркву него верници.

Предузећа већ сада у овом часу врше обрачун зарада, и уплаћују држави порез на зараде, пензијско и инвалидско, итд. То и јесте разлика између бруто и нето зараде.

Дакле, паре предузеће уплати држави, па држава одлучује коме ће и како дати, и по ком аршину. А у тај обрачун просечан верник никако нема увида, нити зна колико је дато Цркви, а колико је отишло на изборе и слично.

Овако би сваки верник директно своја давања дао својој Цркви, или својој верској организацији, без мешања посредника.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Али зашто? Тај корак је сасвим сувишан. Уместо да се прикупља порез, даш лепо људима те паре па нека их они употребе како желе - дају Цркви итд.

Чекај бре, ко је овде атеиста...? Од вас ли треба да браним секуларну државу... :)

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Предузећа већ сада у овом часу врше обрачун зарада, и уплаћују држави порез на зараде, пензијско и инвалидско, итд. То и јесте разлика између бруто и нето зараде.

Дакле, паре предузеће уплати држави, па држава одлучује коме ће и како дати, и по ком аршину. А у тај обрачун просечан верник никако нема увида, нити зна колико је дато Цркви, а колико је отишло на изборе и слично.

Овако би сваки верник директно своја давања дао својој Цркви, или својој верској организацији, без мешања посредника.

Предузећа треба да уплаћују паре на рачун запослених, а они са њима да раде шта желе - то је онда "без мешања посредника". Твој предлог подразумева да се сваки запослени изјасни да ли је верник или не. Зашто би послодавца уопште интересовало да ли си ти верник или не? То је твоја приватна ствар која са послом никакве везе нема.

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Али зашто? Тај корак је сасвим сувишан. Уместо да се прикупља порез, даш лепо људима те паре па нека их они употребе како желе - дају Цркви итд.

Чекај бре, ко је овде атеиста...? Од вас ли треба да браним секуларну државу... :)

Jel ja od tebe treba da branim nezavisnost Crkve? :)

Dokle god se Crkva finansira iz budžeta "po nahodjenju" a ne po unapred propisanim pravilima... postojaće opasna sprega izmedju Crkve i političara... i takva situacija daleko više ugrožava sekularnost države nego da država prosledjuje jedan fiksiran deo plate vernika Crkvi... jer ako nisi razumeo... ta varijanta isključuje mogućnost da država osim tih para da i jedan jedini dinar Crkvi... ako i tvoj model podrazumeva ovo drugo, podržaću te, još bolje... samo mislim da to nije realano...

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Друга ствар је што то онда предузетницима прави проблеме и трошкове. Већина није свесна колико времена и труда треба да се испоштују све бесмислене глупости које држава намеће привредницима. И уместо да се концентришу на посао, да развију бизнис и отварају радна места, они морају да губе време на свакакве "обрачуне", формуларе и сулуду бирократију.

Најједноставније би било да им се држава лепо 100% скине са врата, да послодавац запосленом исплаћује 100% зараде без икаквих харача па нека људи онда уплаћују где желе и шта желе.

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Jel ja od tebe treba da branim nezavisnost Crkve? :)

Dokle god se Crkva finansira iz budžeta "po nahodjenju" a ne po unapred propisanim pravilima... postojaće opasna sprega izmedju Crkve i političara... i takva situacija daleko više ugrožava sekularnost države nego da država prosledjuje jedan fiksiran deo plate vernika Crkvi... jer ako nisi razumeo... ta varijanta isključuje mogućnost da država osim tih para da i jedan jedini dinar Crkvi... ako i tvoj model podrazumeva ovo drugo, podržaću te, još bolje... samo mislim da to nije realano...

Зашто би држава уопште давала Цркви или било којој верској заједници било шта? Ја сам апсолутно против тога.

  • Волим 1

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...