Jump to content
  • Иван Ивковић
    Иван Ивковић

    Зоран Ђуровић: Евергетинос - Нема митарстава

    Сатана се указа једном брату који је пао у грех и рече: "Ти ниси хришћанин."

    "Ко год да сам", - одговори брат, "ти си још гори."

    „Тачно је, бићеш у паклу“, рече Сатана поново.

    "Ти ниси мој судија," - одговори брат, "а ни Бог за мене."

    А сатана, ништа не постигавши, повуче се. А брат приневши Богу искрено покајање, поста опитним подвижником.

     




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    пре 18 часа, Bokisd рече

    Pa, nisam monah da trcim odmah,.... nego kada odem u crkvu na sluzbu i kada sam spreman za ispovest.... itd...

    Pa kako ćeš na ispovest opet za isti greh kad te sveštenik prvi put otpustio sa idi i ne greši više?

    • Оплаках :)) 1

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 20 часа, Благовесник рече

    Зато је потпуно примитивно мишљење да ће Бог о некоме просудити само на основу његове вере и дела на земљи (тако ће судити само мени, теби и другима којима је много дано). 

    Пример,  а безброј је сличних. У логору мајци српске националности и православне вероисповести одузимају двоје деце (близанаца)... После Другог светског рата, једно успева да се врати фамилији, а другом нестају подаци и бива усвојено и васпитано у безбожном духу... Једно дете одраста са пуно љубави, вере и доброг православног васпитања, а друго дете,   такође доживи дубоку старост, али живи и умире са мржњом према Богу и православљу (из чега црпи и свој идентитет).  Очигледно, само стицајем околности, није добило љубави у животу,   ни васпитања у хришћанском православном духу, а одгој у  антихришћанском и антиправославном духу је у великој мери предодредио њ. "слободни избор".  

     

     

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 58 минута, Благовесник рече

    Љубав Божја је неугасива.

     

     

    И заиста ти кажем: нећеш изаћи док не даш до последњег динара (Мт. 5, 25, 26).

    Наравно. 

    Зато имамо Христову жртву, крштење, покајање и молитве Цркве. Својим силама дугове никад вратити нећемо. 

    Одбијајући Христову жртву, одбијамо спасење. 

    О онима који не чуше проповед, Свети Павле говори...

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Пре сат времена, Вукашин рече

    О онима који не чуше проповед, Свети Павле говори...

    Шта са онима који су и чули проповед и крштени, али савест у детињству кроз неадекватно усмерење и васпитање у великој мери пригушена, и са мајчиним млеком дат сто и један аргумент да се оправда мржња  ових и оних, плус, погрешна тумачења Светог Писма, а и из свега тога проистекну после и одређена недела од људи који су могли бити и свети да нису имали ту "срећу" да западну у руке такве социјалне околине... Зато Син Божји и каже да не судимо тј. не доносимо коначан суд о некоме, јер нам није познато све - Не судите да вам се не суди, јер каквим судом будеш судио тако ће ти се и судити.  

     

     

     

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 4 часа, Вукашин рече

    Нисам наишао нигде на овакво тумачење. Можда Бокит јесте? :D

    Занимљиво тумачење.

    Jeste, very interesantno,......ima raznih interpretacija sta je to vecna kazna i pakao.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 57 минута, Благовесник рече

    Шта са онима који су и чули проповед и крштени, али савест у детињству кроз неадекватно усмерење и васпитање у великој мери пригушена, и са мајчиним млеком дат сто и један аргумент да се оправда мржња  ових и оних, плус, погрешна тумачења Светог Писма, а и из свега тога проистекну после и одређена недела од људи који су могли бити и свети да нису имали ту "срећу" да западну у руке такве социјалне околине... Зато Син Божји и каже да не судимо тј. не доносимо коначан суд о некоме, јер нам није познато све - Не судите да вам се не суди, јер каквим судом будеш судио тако ће ти се и судити.  

     

     

     

     

    Започињеш нову тему, тј. мењаш тезе. О овоме нисмо разговарали, нити је неко судио.

    Његов је суд, а по Његовом сведочењу никога не оставља без бар 1 таланта. 

    Говорили смо о томе да нема никаквог доказа о неким накнадним судовима и прочишћењима. Ко хоће да верује тако - нека верује. Све ми то изгледа као нека мисаона гимнастика. 

    Ово је велико, безгранично:

    Цитат

     

    42. И рече Исусу: Сјети ме се. Господе. када дођеш у Царству своме.

    43. И рече му Исус: Заиста ти кажем, данас ћеш бити са мном у рају.

     

    Његов је суд, а наша обавеза молитва за цео свет.

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 4 минута, Вукашин рече

    Његов је суд, а по Његовом сведочењу никога не оставља без бар 1 таланта. 

    Dobro si zapazio,.... i jos i taj 1 talant treba da se umnozi, ne treba da ga zakopa u zemlju i bice pitan zasto nije nesto ucinio sa tim 1 talantom.

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 3 минута, Вукашин рече

    @Bokisd Побожни су осудили Христа. Само, та побожност је била споља видљива. Свети Антоније говори о оној скривеној од туђих очију.

    Da, slazem se, ta unutrasnja poboznost je mnogo bitnija i zato mnogi pobozni grese oslanjajuci se samo na spoljasnju poboznost,..... tako da bi trebalo da bude i spoljasnje i unutrasnje poboznosti,..... slicno kao ono oko posta, treba postiti ali nije sve samo da se posti , ako ne cinis i dobra dela....itd...

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 2 часа, Bokisd рече

    Sta si zapo'.....  pa nisam (kao onај) ubica i pljackas i bludnik i teski pijanica i slicno... itd...

    :smeh1:

     

    А шта би са оним пред Причешћем - "...од којих сам први ја!"

    Први, али не баш најпрви :)))

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима




    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...