Jump to content
  • александар живаљев

    Професор Здравко Пено: Против дарвинизма аргументима Светог Максима Исповедника (Апел на апел - наставак)

      Др Здравко Пено, редовни професор на Богословском факултету "Свети Василије Острошки" Универзитета у Источном Сарајеву, управо је објавио (http://www.geopolitika.rs/index.php/sr/stav/930-2017-07-27-06-38-00)

      наставак своје аргументације против Дарвинове теорије еволуције и њеног "усаглашавања" са црквеним учењем. Поштујући заинтересованост читалаца Поука за ову тему, доносимо прилог професора Пена у целини, при чему сматрамо да нисмо позвани да судимо ни њему, ни карактеру првобитног Апела наставника и сарадника Православног богословског факултета Универзитета у Београду, који професор Пено критички процењује.

     

    Непосредно након што се у појединим штампаним медијима и на интернету појавио критички осврт на Апел наставника и сарадника ПБФ против потписника Иницијативе групе грађана у вези с „ревизијом изучавања теорије еволуције у нашим школама и факултетима“, појавила се потреба за разјашњењем одређених дилема и давањем одговора на додатна питања верника наше Цркве у вези с теоријом еволуције и хришћанским ставом који у вези с њом треба заузети. Како у краткој форми првобитног текста, под насловом Апел на апел, коју је одредило јавно обраћање широј јавности, није био могућ детаљнији осврт на  кључне разлоге против ставова теолога дарвиниста, овом приликом ћу, у циљу оповргавања истих, указати на одређена места из богословља светог Максима Исповедника. Овај велики отац и учитељ Цркве је, наиме, дао одговоре на кључне проблеме на плану космологије и антропологије и на тај начин дао добре полазне основе за разрешење многих савремених питања. 

    Група професора и сарадника ПБФ у петој тачки Апела заступа став да „хришћанска вера у тројичног Бога, који је слободни творац света и живота, уопште није (нужно) у сукобу са теоријом еволуције“. Свети Максим, пак, каже да је о Богу, иако је уз­ви­ше­ни­ји од свих ство­ре­ња, мо­гу­ће го­во­ри­ти на осно­ву на­чи­на по­сто­ја­ња би­ћа:„Не­ће­мо ни­кад на­зва­ти му­дри­ма оне ко­ји ни­су мо­гли или ни­су хте­ли по­зна­ти Бо­га пре­ко Ње­го­вих ство­ре­ња“.[1] Надаље, Светитељ нас подсећа да: „Бо­га по­зна­је­мо не по Ње­го­вој су­шти­ни, не­го по Ње­го­вим ве­ли­чан­стве­ним де­ли­ма и про­ми­слу о би­ћи­ма. Кроз њих, као у огле­да­лу, раз­у­ме­мо Ње­го­ву бес­крај­ну до­бро­ту, пре­му­дрост и си­лу“.[2] Сходно учењу светог Максима „сва би­ћа по­сто­је на три на­чи­на: по су­шти­ни, ра­зно­ли­ко­сти и жи­во­ту“.[3] О на­чи­ну на ко­ји је Све­та Тро­ји­ца из­о­бра­же­на у тво­ре­ви­ни свети Мак­сим го­во­ри још од­ре­ђе­ни­је: „Као што на осно­ву по­сто­ја­ња би­ћа ве­ру­је­мо да по­сто­ји и сам над­су­шта­стве­ни Бог, та­ко на осно­ву раз­ли­ке су­шти­на ме­ђу би­ћи­ма по вр­ста­ма, са­зна­је­мо да по­сто­ји Прему­дрост ко­ја је уро­ђе­на Ње­го­вој су­шти­ни, ко­ја одр­жа­ва би­ћа. И опет, на осно­ву су­штин­ског кре­та­ња би­ћа по вр­ста­ма, схва­та­мо да по­сто­ји Жи­вот ко­ји је уро­ђен Ње­го­вој су­шти­ни и ко­ји до­пу­њу­је би­ћа, сти­чу­ћи и по­јам о Све­тој Тро­ји­ци – о Оцу и Си­ну и Све­том Ду­ху – кроз це­ло­му­дре­но по­сма­тра­ње тво­ре­ви­не. Јер, веч­на Бо­жи­ја Си­ла је­сте Ло­гос, као јед­но­су­штан Ње­му, а веч­но Бо­же­ство је­сте савечни (Оцу) Све­ти Дух“.[4] Недвосмислен је Светитељ у исказу да је постојање света на основу раз­ли­ке су­шти­на (природа) ме­ђу би­ћи­ма по вр­ста­ма темељ вере у Сина – Премудрост и да су­штин­ско (природно) кре­та­ње би­ћа по вр­ста­ма представља основ вере у Светог Духа.

    На основу овако исказаног учења о односу између Божијег начина постојања и постојања света јасно је да неприхватање разлике међу врстама представља исказивање неверовања у Сина, Који одржава бића у постојању, а да неприхватање природног кретања по врстама представља одбацивање вере у Светог Духа, Који допуњује бића у њиховом постојању. Немогуће је исповедати веру у Свету Тројицу, а не исповедати веру у Сина и Светог Духа који заједно са Оцем стварају свет, јер Отац ствара кроз Сина у Духу Светом, тако да у сваком акту стварања учествује свецело Света Тројица.

    Немогуће је исповедити веру у Бога Логоса без вере у логосе бића. Сходно учењу св. Максима, логоси бића су истоветни са Божијом вољом, а огле­да­ју се „у одр­жа­њу стал­но­сти сва­ке по­је­ди­не вр­сте“.[5] То значи да свака врста има постојаност у Божијој вољи, тј. логосу бића који јој претходи. Стварајући свет, Бог, дакле, није оставио могућност преласка из врсте у врсту. Бог је, по хришћанском схватању, дао ипо­стас це­ло­куп­ној при­ро­ди ко­ју ви­ди­мо и није је оста­вио да се кре­ће сти­хиј­ски, не­го је „у сва­ку од вр­ста ко­ји је обра­зу­ју по­се­јао ду­хов­не ло­го­се му­дро­сти и на­чи­не бла­го­род­ног по­на­ша­ња, та­ко да би (сва створења), не са­мо не­му­шта, мо­гла да про­по­ве­да­ју ве­ле­гла­сно свог Твор­ца, об­ја­вље­ног ло­го­си­ма ства­ра­ња, не­го да би и чо­век, ру­ко­во­ђен за­ко­ни­ма при­ро­де и на­чи­ни­ма (њи­хо­ве) об­ја­ве, мо­гао ла­ко да на­ђе пут прав­де ко­ји во­ди ка Ње­му“.[6]

    Свети Мак­си­м подвлачи да се постојаност бића потврђује и у природним законима, који се огледају „у исто­вет­но­сти при­род­не енер­ги­је сва­ке вр­сте“.[7] Ло­го­се би­ћа, дакле, не тре­ба по­сма­тра­ти ми­мо за­ко­на при­ро­де, јер и јед­ни и дру­ги пред­ста­вља­ју основ­не претпоставке по­сто­ја­ња тва­ри. У биљном и животињском свету не постоји никаква „природна потреба“ за преласком из врсте у врсту, за „мешањем“ врста, јер се сва бића понашају по инстинкту или урођеном природном закону.

    Проблеми настају када људи почињу да преусмеравају природну енергију других бића или своју енергију. Поред опасности конструкције митолошких сирена и кентаура и различитих генетски модификованих организама (ГМО), посебна и заправо највећа опасност јесте погрешно усмеравање људске енергије. Најкобније пошасти нашег времена, хомосексуализам и чедоморство, управо су последица неприродног усмеравања људске енергије (хомосексуализам) и прекида те енергије која је уствари прекид живота новог бића (абортус). Због тога треба имати на уму учење светог Максима о томе да наспри­род­ни за­ко­ни по­у­ча­ва­ју ко­јој вр­сти при­па­да сва­ко од би­ћа, с ци­љем да „чо­век на­у­чи да не ме­ња при­род­ни са не­ким дру­гим – не­при­род­ним за­ко­ном“.[8]

    Тво­ре­ви­на ло­го­си­ма према којима се управља об­ја­вљу­је сво­га Твор­ца, а при­род­ним за­ко­ни­ма, ко­ји про­жи­ма­ју сва­ко би­ће, усмерава чо­ве­ка у вр­ли­ни. Ис­пу­ње­њем за­ко­на при­ро­де, ко­ји се от­кри­ва­ју у исто­вет­но­сти при­род­не енер­ги­је сва­ке вр­сте, чо­век се вас­пи­та­ва за вр­ли­не. Сва­ка при­ро­да мо­же има­ти са­мо јед­ну при­род­ну енер­ги­ју, те се не мо­же до­зво­ли­ти по­де­ље­ност у де­ло­ва­њу при­ро­де.[9] Деј­ство у су­прот­ном прав­цу од при­род­ног пред­ста­вља грех, јер је по­сре­ди за­о­крет од бо­го­у­ста­но­вље­ног на­чи­на упо­тре­бе енер­ги­је. По­гре­шно усмер­ење при­род­не енер­ги­је или ње­на зло­у­по­тре­ба је­су раз­ло­зи за­што вр­ли­не, иако при­па­да­ју при­ро­ди сло­ве­сних би­ћа, ни­су јед­на­ко при­сут­не и делатне код свих љу­ди.

    Свети Мак­сим го­во­ри и о „нео­ства­ре­њу оно­га што при­па­да при­ро­ди“.[10] Зато, следујући његовом учењу о мудрости и доброти, које се дарују онима који ће задобити вечно добробитије, треба рећи да поред тога што „не­ће­мо ни­кад на­зва­ти му­дри­ма оне ко­ји ни­су мо­гли или ни­су хте­ли по­зна­ти Бо­га пре­ко Ње­го­вих ство­ре­ња“, исто тако, нећемо назвати добрима оне који искривљују природне законе и који не испуњавају врлине. Имајући ово у виду, шта рећи онима који немарно приступају тајнама вере? За све који су ступили на пут учитељства у Цркви, опомињуће звуче речи светог Максима: „Мно­го нас је ко­ји го­во­ри­мо, а ма­ло ко­ји де­ла­мо. Али, ни­ко не тре­ба да кри­во­тво­ри реч Бо­жи­ју због сво­је не­мар­но­сти, не­го сва­ко да ис­по­ве­да сво­ју не­моћ и да не кри­је исти­ну Бо­жи­ју, ка­ко не би са пре­сту­па­њем за­по­ве­сти би­ли оп­ту­же­ни и за по­гре­шно ту­ма­че­ње ре­чи Бо­жи­је“.[11]

    У Литургији, у молитви Приношења, свештеник се моли за своје грехе и незнања народа, јер он нема право и не може да буде у незнању или да остане „необавештен“ о узвишености своје службе, док могућност незнања, али до одређеног степена и времена, припада само верницима. Исто тако, у обраћању јавности нико не сме да иступа у име Цркве, а да не познаје њено учење, нити да у име Цркве износи своје личне ставове. Недопустиво је, дакле, износити партикуларно мишљење у име Цркве поводом тако осетљивог питања као што је теорија еволуције, без елементарне „обавештености“ о Дарвиновом учењу о врстама и пореклу човека. Потписници Апела су били у обавези да прочитају бар његово кључно дело Порекло човека, и да не пренебегну ћутке следећи његов исказ: „Барем сам, надам се, ипак учинио добру услугу, јер сам помогао да се обори догма о посебном стварању“,[12] тј. о засебном стварању врста. Уколико су, пак, све ово знали и упркос томе одлучили да стану на страну еволуциониста, њихова одговорност је заиста велика. Вољни грех и јавна саблазан подразумевају добровољно покајање и јавно исповедање вере.

    Недопустива је, напослетку, и инфериорност потписника Апела пред научним круговима, тако да се питање стварања света и човека препушта, без остатка, биолозима. Наука иде својим током и православно богословље се никада није мешало у њен развитак, као што је то много пута у историји био случај на Западу. То, међутим, не значи да ће православни теолози, без критичког односа, прихватати ставове оних научника који у објашњењу појава у свету примењују начела онтолошког натурализма, а не просто методолошког натурализма. Следећи логику онтолошког натурализма, неки генетичари се не заустављају на познању бића и њихове структуре, него, спроводећи интервенције у геному, вршећи трансмисију гена из једне врсте у другу, чине корак даље у настојању да промене структуру бића.

    Никако није довољно рећи „Бог је створио човека“, а биолозима препустити  одговор на питање како га је створио. У библијској перикопи о стварању се јасно каже да је човек створен од праха земаљског и да му је Бог дао Дух те је човјек постао душа жива (Пост. 2, 7). Да ли ћемо биологе питати како ће Бог поново човека васкрснути из земље у коју је сахрањен? Или ћемо их питати како постоје свете мошти (моћи или енергије) великих светитеља (као нпр. св. Василија Острошког)? Или ћемо од њих тражити појашњење појаве невештаственог огња на Велику Суботу (који се даје само на молитву православног јерусалимског патријарха) или некварљивости богојављенске воде?

    Биологија заиста јесте наука којој, по свим релевантним предвиђањима, припада блистава будућност, али она има своје домете као и свака област људског духа. Биолозима не можемо дати удео у ономе што им објективно не припада, а то је тумачење питања порекла и крајњег назначења човека, зато што они, по правилу, или не виде даље од смрти или теже природној бесмртности. Вера у Христа као Победитеља смрти је неодвојива од вере у Њега истог који је постао Син Човечији. То је вера у Христа као Новог Адама, по чијем лику је саздан први Адам. Свака друга антропологија, супротстављена истини Божијег Откривења, а посебно мајмунообразна антропологија, не само што је неприхватљива, него је и осуде вредна. То је грех неверовања, то је, према учењу светог Максима Исповедника, хула на Духа Светога.[13]

    Нетачна антропологија узрокује и искривљену христологију. Ако су нам мерило речи светог Теофила Антиохијског: „По­ка­жи ми твог чо­ве­ка, па ћу ти ја по­ка­за­ти свог Бо­га“,[14] онда је јасно да на основу човека који има „дарвиновско“ порекло није могуће показати било каквог Бога. Тим више, немогуће је показати Христа, јер Он се у Оваплоћењу присајединио сјемену Аврамову(Јевр. 2, 16), коме је предак био Адам, први човек и носилац Христове генеалогије по телу, као уосталом и наше. Христос се, дакле, није присајединио ни анђелима, тј. није узео њихову природу, да би примио људску природу и обожио је. Предвечни Логос је испунио логос свог бића у телу тако што се оваплотио и што је пострадао. У Оваплоћењу Логос је испунио логос промисла, а у Страдању је испунио логос суда људске природе. Логос промисла и логос суда су, према светом Мак­симу, „кри­ла, ко­ји­ма Ло­гос на тај­но­вит на­чин до­ле­ће – до­ла­зи би­ћи­ма у њи­хо­вом по­сто­ја­њу“.[15]

    Када је реч о ве­зи из­ме­ђу ло­го­са про­ми­сла и ло­го­са су­да са Ло­го­сом, треба нагласити да се про­ми­сао про­ја­вљу­је у не­тру­ле­жном на­чи­ну ипо­ста­сног сје­ди­ње­ња Ло­го­са са сло­ве­сним те­лом, а суд се са­сто­ји у тај­ни жи­во­твор­них стра­да­ња ра­ди нас ова­пло­ће­ног Бо­га. Логос се, другим речима, сједињује са словесним, а не са бесловесним телом. На овај на­чин про­ту­ма­че­ни про­ми­сао и суд има­ју чи­сто он­то­ло­шки ка­рак­тер, јер је њи­хов циљ очу­ва­ње при­род­ног (κατάφύσιν) на­чи­на по­сто­ја­ња би­ћа и задобијање благодатног обожења. За­јед­но са до­га­ђа­јем ства­ра­ња све­та ни из че­га, они пред­ста­вља­ју из­раз ства­ра­лач­ке љу­ба­ви Ло­го­са пре­ма ство­ре­њи­ма.Уза­јам­на по­ве­за­ност ло­го­са би­ћа са ло­го­си­ма про­ми­сла и су­да ука­зу­је на ди­на­мич­но по­сто­ја­ње би­ћа и на крајњи циљ– Будући век ка ко­ме су усме­ре­на. Отуда, одбацивање посебности човека доводи под сумњу смисао Христовог Оваплоћења и Страдања, а тиме и Васкрсења.

    Учењу о логосима промисла и суда свети Мак­сим Ис­по­вед­ник је дао ев­ха­ри­стиј­ско ту­ма­че­ње. Пре­му­дра Ико­но­ми­ја Бо­жи­ја, тј. Бо­жи­ји про­ми­сао, про­ја­вљу­је се у личном сје­ди­ње­њу чо­ве­ка и предвечног Ло­го­са у БогочовекуХри­сту, а Бо­жи­ји суд се по­ка­зу­је у тај­ни жи­во­твор­них стра­да­ња. Бо­жан­ски про­ми­сао се испуњавау при­че­шћу Те­лом Го­спод­њим, а суд се оства­ру­је у при­че­шћу Кр­вљу Го­спод­њом. Све­та Ев­ха­ри­сти­ја, сходно учењу светог Мак­си­ма, је­сте сре­ди­ште ис­пу­ње­ња Бо­жи­јег про­ми­сла и су­да, бу­ду­ћи да је она до­га­ђај у ко­ме се од­ви­ја во­згла­вље­ње це­ло­куп­не Бо­жи­је Ико­но­ми­је, у чијем су средишту Ова­пло­ће­ње и Стра­да­ње Го­спо­да Ису­са Хри­ста. На свакој Литургији се испуњава Божији промисао о Оваплоћењу Христа у животима верних и испуњавају се Христове речи: Сада је суд овоме свијету (Јн. 12, 31), јер по мери састрадавања са Христом, верник који се причешћује Њиме, не ступа на Суд на крају историје, него је већ прешао из смрти у живот (Јн. 5, 24). Питање порекла човека и његове иконичности тиче се, да закључимо, нашег спасења, живота или смрти, а не испразне академске полемике.

    Недопустива је неодговорност потписника Апела пред Црквом, као и заклањање иза институција образовног система државе. Искрен однос према проблему дарвинизма подразумева или потпуно прихватање вере Цркве у стварање света по врстама и стварање човека по икони и подобију Божијем, или, пак, остајање на позицијама дарвинизма, што подразумева отворену борбу за сопствене ставове. Свако скривање иза свог или нечијег прста, не само да је знак лицемерја, које Господ Христос посебно осуђује, него, уколико се ништа не промени, представља опасност по будуће нараштаје студената и свих чланова црквене заједнице, који би могли и надаље бити изложени дарвинистичко-атеистичкој пропаганди.

    Господ Христос упозорава на потребу непрестаног стражења у вери, тако да немарним у вери говори у Откривењу: Знам дјела твоја, да ниси ни хладан, ни врућ. О, да си хладан или врућ! Тако, пошто си млак, и ниси ни студен ни врућ, избљуваћу те из уста својих (Откр. 3, 15–16). Свима нама су потребна дела достојна истинске вере и покајања, али је тешко после јавног иступања у име Цркве, отклонити настале последице. Зато је Господ посебно нагласио: Гледајте да не презрете једног од ове моје најмање браће (Мт. 18, 10).

     

     

    У Београду, 07. 06. 2017. године                                   Проф. др Здравко Пено

                                                                                        редовни професор Богословког факултета

                                                                                       Универзитета у Источном Сарајеву

                                                                                            

     

     

     

    [1]    ΜαξίμουὉμολογητοῦ,Μυσταγωγία, 23, PG91, 697 C.

    [2]    ΜαξίμουὉμολογητοῦ,Κεφαλαίαπερὶἀγάπης,  1, 96, PG90, 981 C.

    [3]    ΜαξίμουὉμολογητοῦ,Ἐρωταποκρίσεις,105, ЕПЕ, 14А΄, Θεσσαλονίκη1992,198.

    [4]    ΜαξίμουὉμολογητοῦ,ΠρὸςΘαλάσσιον,13, PG 90, 296 B.

    [5]    ΜαξίμουὉμολογητοῦ,ΠρὸςΘαλάσσιον,51, PG 90, 485 D.

    [6]    ΜαξίμουὉμολογητοῦ,ΠρὸςΘαλάσσιον,51,PG 90,476 С.

    [7]ΜαξίμουὉμολογητοῦ,ΠρὸςΘαλάσσιον,51, PG 90, 485 D.

    [8]    ΜαξίμουὉμολογητοῦ,ΠρὸςΘαλάσσιον,51, PG90, 488 A.

    [9]    ΜαξίμουὉμολογητοῦ,γχειρίδιαθεολογικάκαὶπολεμικά,16, PG91, 201C.

    [10]  ΜαξίμουὉμολογητοῦ, ΔιάλογοςμετὰΠύρρου,PG 91, 309 B.

    [11]ΜαξίμουὉμολογητοῦ,Κεφαλαίαπερὶἀγάπης,4, 85, PG 90, 1069Α.

    [12]Чарлс Дарвин, Човеково порекло и сполно одабирање, Матица Српска, Нови Сад 1977, 63.

    [13]„Све оно у чему неко греши према људима има многе мотиве (разлоге) опраштања – јер неко, грешећи према (једном) човеку, а другом човеку добро чинећи, природи којој је сагрешио њој се и оправдава, а хула на Духа – која је неверовање, које нема други повод за праштање него да неко постане верник – с разлогом, ономе који у неверју оконча живот, не допушта да му се опрости грех неверовања и безбожности, ни овде ни у будућем (веку)“. ΜαξίμουὉμολογητοῦ,Πέυσειςκαὶἀποκρίσεις,189, ЕПЕ 1992, 14 Α΄, 260.

    [14]  ΘεοφίλουἈντιοχείας, ΠρὸςΑὐτόλυκον,1, 2,PG6, 1025 B.

    [15]  ΜαξίμουὉμολογητοῦ,ΠρὸςΘαλάσσιον,54, PG90, 517 D.




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    [mention=5984]Аурор[/mention] 
    Svi znaju da je energija čakri pesto puta jaca od energije duse... zapravo, kad se cakre pojave dusa is their bitch. E sad, iako je to naucno dokazana cinjenica, meni je ipak nesto sumnjivo pa mi treba par pojasnjenja... da li je energija cakri istovetna energiji duse ili se radi o fizicki razlicitim energijama?
    Ako o energijama raspravljamo iz nivoa nauke (ipak pricamo o TE, right?) , zar ne bi prvo trebalo da znamo sta je dusa da bi smo mogli da spekulisemo sa "energijama duse"?
    Na kraju, postoji li neki naucni rad na temu energije duse koji bih mogao da procitam, tema je za mene nova ali sam jako znatizeljan da je sagledam iz naucnog ugla. Fala unapred! 


    Чакре су чворишта енергија тела.
    Пошто је човек психосоматско биће (тј постоји чврста душевно-телесна повезаност) и многе болести су психосоматске природе (тј душа утиче на тело, тако бар тврди наука), то се деловањем на чакре лече последице (тј утиче на правилан ток телесних енергија) али због двосмерне конекције може се самим тим утицати у извесном смислу и на други, паралелни извор енергије - душевни. :)
    Јасније?

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 2 часа, Благовесник рече

    Evolucionomisleci su nas ubedjivali da su oblici i strukture raznih bica nastali e usled  prilagodjavanja...

     

    пре 1 сат, Justin Waters рече

    images?q=tbn:ANd9GcR-AT5ijRNK19nnn1fiGBx

    Jel ovo bice ima svoje logose i kao takvo stvoreno je od Boga da bude takvo kako jeste?

    Па то је риба, зар не? Постала је таква јер се нечег много уплашила и почела да живи на великим дубинама. :ani_biggrin:

    У оном тексту који сам приложио, Пено, тумачећи Свете Григорија Ниског, Максима Исповедника и Јована Дамаскина, каже да је Бог установио почетну материју, силе раста и развоја (ово и Дарвин тврди), разврставши их по врстама (ово Дарвин већ не тврди). Све је то осмислио у препочетку и допустио да се развија у времену.

    Питање је сад на које се врсте мисли? Рибе су рибе, мекушци су мекушци (>главоношци>хоботнице), варијације постоје у зависности од средине, итд. Људи су различитих раса, а пси још различитијих, али ипак остају људи и пси.

    Лав је мачка и месојед је. Ако га је Бог у почетку осмислио као биљоједа, сигурно да није изгледао као што данас изгледа, већ се за његов изглед побринуо развој у оквиру те врсте мачке.

    Схватам у том правцу, мада нисам биолог и не владам баш добро биодиверзитетском поделом: врста, род, ред, породица, итд.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 16 минута, Матусал рече

    ако је творевина по Максиму логосна тј. у логосима Божијим или парадигми је постојала замисао о стварању конкретних врста бића и ако оне у себи(та бића) носе одраз логоса и иконичност виших небеских ствари по свом назначењу онда је немогуће говорити о еволуцији јер у њој и не постоје врсте него сталне мутације, или можда неки сматрају да је у еволуцији задата логосна информација  и да еволуција има своју коначност када се уподоби своме логосу по коме је замишљена. Логос задаје свакоме бићу облик и начин постојања и држи његове границе дефинишући га као засебну врсту кроз коју ми проничући у саму суштину врсте спознајемо тај логос Божији тј. оно Божије што се на створењима јасно види. Овако сам ја разумео светог Максима.

    Лепо речено :skidamkapu:

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Da rezimiram.

    Bog stvara Adama i Evu u "predvelikoprasnom univerzumu" zatim ih zbog greške (njihove, ne njegove) goni iz njega. Na planeti Zemlji, koja je kasnije, u odnosu na vreme  ali ne i na prostor(-vreme), stvorena on smešta izgnanike, međutim tamo je već pokrenuo drugi eksperiment ("fiat evolutio..!"). Dakle, pošto su prispeli ("pali") na zemlju  (Nefili?) mešaju se sa divljim homonekakvim i linearna historija (koja ima sve šanse da se pretvori u histeriju) startuje od toga trenutka. Pošto se sećaju sunčanih i lepih dana svoga kvantnog prasvemira ustanovljujiu razne rituale i običaje kojima mole boga da ih vrati nazad u "carstvo kvanta". Bog blagonaklono gleda na sve to i obećaje im pomoć pod određenim strogim uslovima koje oni, hteli-ne hteli, moraju da prihvate... etc. 

    (Ovo nije religija, ovo je nešto što bi moglo prerasti u dobar SF scenario. I, da nije tužno, bilo bi smešno)

     

    Крадете Његошеве делове из Луче, нимало оригинално.

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 2 минута, Протомајстор рече

    варијације постоје у зависности од средине, итд

    Nema nikakvih varijacija, to je jedan te isti evolucijski proces, onaj proces koji je razvrstao macke na lavove tigrove i geparde je isti onaj koji je razvrstao primate na ljude, simpanze, gorile itd.... Jos nikad niko od kreacionista koji tvrdi, pa to su samo varijacije, nema evolucije nije na ovom forumu ni niti nigdje na svijetu objasnio koji mehanizam zaustavlja da se dogodi makroevolucija. Koji su to molekularni procesi, sta se desava u DNK lancu pa da ne dodje do prolongiranja tih varijacija na duze vrijeme. Pretpostavljam da ni ti nemas odgovor. ;)

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 21 минута, Матусал рече

    суштину врсте

    Ovo je kljuc citave zablude. Anticki Grci pocev od Aristotela su filozofirali kako odredjeni predmeti i pojave u svijetu imaju svoju sustinu. Lav ima sustinu, kamen ima sustinu, svjetlost ima sustinu, voda ima sustinu, zemlja ima sustinu, vatra ima sustinu, krokodil ima sustinu, orhideja ima sustinu, tulipan ima sustinu i to sustastvo je jedinstveno i ono je sto cini tu neku stvar jedinstvenom i neponovljivom. Zabluda koje su se drzali i sv.Oci pa i Sv.Maksim ispovednik. Nema tako necega poput sustine lava ili tigra, sustine zabe ili gavrana...prema tome nema nikakvi logosa bica i vrste nisu vrste kako ih razvrstava ni sv.Maksim ni Aristotel nego onako kako ih razvrstva moderna nauka. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 2 минута, Јанко рече

     


    Крадете Његошева делове уз Луче, нимало оригинално.

     

    Nažalost, nisam čitao Luču Njegoševu, ali Vam verujem da ima nekih podudarnosti s ovim što ja napisah, jer, Vi ste sigurno čitali to delo pa znate. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 6 минута, Justin Waters рече

    Ovo je kljuc citave zablude. Anticki Grci pocev od Aristotela su filozofirali kako odredjeni predmeti i pojave u svijetu imaju svoju sustinu. Lav ima sustinu, kamen ima sustinu, svjetlost ima sustinu, voda ima sustinu, zemlja ima sustinu, vatra ima sustinu, krokodil ima sustinu, orhideja ima sustinu, tulipan ima sustinu i to sustastvo je jedinstveno i ono je sto cini tu neku stvar jedinstvenom i neponovljivom. Zabluda koje su se drzali i sv.Oci pa i Sv.Maksim ispovednik. Nema tako necega poput sustine lava ili tigra, sustine zabe ili gavrana...prema tome nema nikakvi logosa bica i vrste nisu vrste kako ih razvrstava ni sv.Maksim ni Aristotel nego onako kako ih razvrstva moderna nauka. 

    Е то мораш видети са Максимом. У сваком случају ми верујемо да ће се поред човека спасити и сва твар. Постаће ново небо и нова земља и неће више бити колебања нити промене. У есхатону би тиме свака врста требала добити своју коначност управо по логосу по којем је замишљена исто као и сваки човек, значи да за верујуће постоји крајња Божија замисао о васкрслој творевини пошто ће постојећу смрт прогутати. Мада будући да је Христос узео људску природу и њоме се вазнео са десне стране Оца у есхатон, само оваплоћење нас наводи на мисао да морамо говорити о суштини људске природе. Питање је једноставно шта је то човек? Коју је то природу узео Христос у себе?

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 2 часа, Џуманџи рече

    Radi onih koji citaju, osvrcem se na ovo

    Nigde ne sledi da:

    1) je sv. Vasilije bio kreacionista u dananjem smislu te reci (pripadnici extremnog oblika protestantizma i ostalh sekti koji negiraju kako starost Zemlje, tako i TE)

    2) iko ko prihvata TE negira da je Bog stvorio svet

    Zato ovakvo "zakljucivanje" nema smisla i pokazuje se kao namerno podmetanje. Hvala na paznjE :D

    Ali, pogledaj, ovde se radi o principijalnom i doslednom gledanju na ovo pitanje.

    Jer, sam sv. Vasilije kaze, da mozemo veru u Boga, predpostaviti znanju kao odlici coveka. Znaci, da moze u nekim slucajevima, da ide prvo  znanje, pa onda vera. I, navodi primer, kako mozemo  poimati  postojanje Boga, putem posmatranja stvorenja. Putem toga sticemo znanje o samom Bogu, i zatim sledi vera i na kraju poklonjenje.

    Takav je princip i u naucnom kreacionizmu. Putem naucnih metoda, dolazimo do saznanja o postojanju Boga i na kraju, u veru u Njega. Vera dolazi na kraju tog procesa. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Ovo je kljuc citave zablude. Anticki Grci pocev od Aristotela su filozofirali kako odredjeni predmeti i pojave u svijetu imaju svoju sustinu. Lav ima sustinu, kamen ima sustinu, svjetlost ima sustinu, voda ima sustinu, zemlja ima sustinu, vatra ima sustinu, krokodil ima sustinu, orhideja ima sustinu, tulipan ima sustinu i to sustastvo je jedinstveno i ono je sto cini tu neku stvar jedinstvenom i neponovljivom. Zabluda koje su se drzali i sv.Oci pa i Sv.Maksim ispovednik. Nema tako necega poput sustine lava ili tigra, sustine zabe ili gavrana...prema tome nema nikakvi logosa bica i vrste nisu vrste kako ih razvrstava ni sv.Maksim ni Aristotel nego onako kako ih razvrstva moderna nauka. 


    Ако прихватимо Божије промишљање о свету, онда итекако постоји - као предвечна промисао о сваком делићу света који ће створити...

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Nažalost, nisam čitao Luču Njegoševu, ali Vam verujem da ima nekih podudarnosti s ovim što ja napisah, jer, Vi ste sigurno čitali to delo pa znate. 


    Чуј читао, одговарао пред бившим министром вера :)

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 4 минута, Јанко рече

     


    Ако прихватимо Божије промишљање о свету, онда итекако постоји - као предвечна промисао о сваком делићу света који ће створити...

     

    Kakve veze ima to sa sustinom. Sta je sustina macaka, sta je sustina gmizavaca da budemo u toku sa temom?

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 3 минута, Јанко рече

     


    Чуј читао, одговарао пред бившим министром вера :)

     

    Ispit, il`?

    (A da bih se opravdao moram reći da sam pročitao Gorski vijenac prije stotinu ljeta, i jedinu rečenicu koju sam upamtio i kasnije često citirao je: "Bez budalah tupoga pogleda bil` umovi mogli blistat svijetli?" :ani_biggrin:)

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Kakve veze ima to sa sustinom. Sta je sustina macaka, sta je sustina gmizavaca da budemo u toku sa temom?


    Имаш проблема са језичким трансформацијама логоси-Логос-суштина. Прво је од старих Грка, друго од Отаца, а треће наш превод.
    Свети овде мисле о Тројичном промишљању о свету, јер је суштина свега у Творцу.
    Узми Символ вере, други члан, задње две речи...
    Кашће ти се само...

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима



×
×
  • Креирај ново...