Jump to content
  • Презвитер
    Презвитер

    Епископ Атанасије (Јевтић): СРПСКА АРХИЕПИСКОПИЈА ЖИЧКА – ПЕЋСКА ПАТРИЈАРШИЈА И ЦАРИГРАДСКА ПАТРИЈАРШИЈА, ОДНОСИ КРОЗ ИСТОРИЈУ

      Извор: https://eparhija-zahumskohercegovacka.com/?p=57667

      ЕПИСКОП АТАНАСИЈЕ (ЈЕВТИЋ)

      СРПСКА АРХИЕПИСКОПИЈА ЖИЧКА – ПЕЋСКА ПАТРИЈАРШИЈА И ЦАРИГРАДСКА ПАТРИЈАРШИЈА, ОДНОСИ КРОЗ ИСТОРИЈУ

      1) Покрштавање Српског народа из Цариградске

      Патријаршије (7-9. век)

      Покрштавање Српског народа, тј. примање вере у Христа и ступање у Цркву Његову, било је постепено и трајало је неколико векова. То је бивало и због насељавања Срба на широком простору Балканског Полуострва, јужно од река Дунава и Саве, уз реке Тимок, Нишаву, Вардар, Марицу, све три Мораве, Ибар, Дрину, Зету, Неретву и Требишњицу, па северније уз Врбас и низ Далматинске реке до Јадранског мора.




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    пре 10 минута, о.Небојша рече

    Мислим да су прије сваке сједнице Сабора прво питали једни друге : Видјесте ли шта кажу они на Поукама :aplauz:

    Шта год мислили о томе ипак је на Поукама vox populi. A Vox populi, vox Dei

    Да тaко схватају онда би им на боље кренуло. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Брате, нема меда без селидбе, а то значи одсуствовање са парохије, а често и са литургије. Све је добро док има ко да замијени.

    И док се народ и намјесник не буне.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 2 минута, о.Небојша рече

    Брате, нема меда без селидбе, а то значи одсуствовање са парохије, а често и са литургије. Све је добро док има ко да замијени.

    И док се народ и намјесник не буне.

    Сели их 2 пута годишње. Оставља читаву приколицу. Све је уредио. И намеснику да теглу-две два пута годишње. Свима добро. 

    Шта народ брига? Да ли им крадем? Моји говоре како су поносни што радим. Озбиљно. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 15 минута, Протомајстор рече

    Нисам нигде прочитао Ваш коментар.

    Боље што ниси. Овде сам затражио да се постави у пдф његов интервју. Постављен је на тену Сабор и на моју о безбожном Родољубу (ваљда тамо).

    Сада је ударио на Патријарха. Рекламира Павла да би понизио Иринеја. Са Амфилохијем ударају на Синод. Акција је координисана сасвим јасно. Ја писах, нису хтели да ме чују. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Овде 3 пута, багрем, сунцокрет , репица, Рађевина, Срем, Банат и сваки пут повратак кући да се извади мед. Овде свештеници имају камионе, неки и по 2.

    Људи су научили да је свештеник код цркве и да им је доступан у свако доба дана и ноћи, али буквално.

    Не воле конкуренцију, нарочито кад долази од попа. Једнога поетицојом преселили, јер се по њима превише посељачио. А он кад је дошао на другу парохију, баталио стоку и свиње, али поче да се бави повртарством на велико.

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 3 минута, о.Небојша рече

    Овде 3 пута, багрем, сунцокрет , репица, Рађевина, Срем, Банат и сваки пут повратак кући да се извади мед. Овде свештеници имају камионе, неки и по 2.

    Људи су научили да је свештеник код цркве и да им је доступан у свако доба дана и ноћи, али буквално.

    Не воле конкуренцију, нарочито кад долази од попа. Једнога поетицојом преселили, јер се по њима превише посељачио. А он кад је дошао на другу парохију, баталио стоку и свиње, али поче да се бави повртарством на велико.

    Али може да плати некога да то уради. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 7 минута, Zoran Đurović рече

    Боље што ниси. Овде сам затражио да се постави у пдф његов интервју. Постављен је на тену Сабор и на моју о безбожном Родољубу (ваљда тамо).

    Сада је ударио на Патријарха. Рекламира Павла да би понизио Иринеја. Са Амфилохијем ударају на Синод. Акција је координисана сасвим јасно. Ја писах, нису хтели да ме чују. 

    Да, да! Превише провидно.

    Скоро да су сви заборавили на Патријарха Павла а, наједном, овај га као случајно вади из нафталина

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 12 минута, о.Небојша рече

    Тешко, онај ко би то урадио има своје пчеле.  Други или не зна или неће.

    Може да ради декупаж и да продаје на интернету. Сад има на нету послова које од куће може да ради, Кинези и Руси плаћају одлично. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Da se prijavim na temu... 

    Uzivam citajuci komentare i Leona i o. Nebojse i Ave... 

    I mislim se mislim kolko nam vise treba takvih svestenika koji ce biti ljudi. Koliki je pritisak na vas popove i od jel establismenta i kolega i naroda. Sve se nesto ocekuje od vas da udjete u neki sablon... A to je tako tuzno. Ovako kad isplivaju u vasim iskrenim razgovorima vase iskre, stvarno je pravo uzivanje. 

    Mozda sto sam gradsko dete pa ne kontam sta je problem od toga da svestenik na selu i radi, u gradu isto mada bi to bilo tesko moguce zbog suludog radnog vremena i svega... Al zar smo dotle spali da vas neko ofira zato sto drzite pcele il svinje il sta vec. Zar ne treba da se ponose sto im je svestenik domacin, normalan, vredan... Jok duhovno ce ih savetovati neki mrsomud koji je umislio da drzi Boga za muda i misli da ima kljuceve raja?! 

    ... 

    Samo vi nastavite... 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 7 минута, Јелена011 рече

    Da se prijavim na temu... 

    Uzivam citajuci komentare i Leona i o. Nebojse i Ave... 

    I mislim se mislim kolko nam vise treba takvih svestenika koji ce biti ljudi. Koliki je pritisak na vas popove i od jel establismenta i kolega i naroda. Sve se nesto ocekuje od vas da udjete u neki sablon... A to je tako tuzno. Ovako kad isplivaju u vasim iskrenim razgovorima vase iskre, stvarno je pravo uzivanje. 

    Mozda sto sam gradsko dete pa ne kontam sta je problem od toga da svestenik na selu i radi, u gradu isto mada bi to bilo tesko moguce zbog suludog radnog vremena i svega... Al zar smo dotle spali da vas neko ofira zato sto drzite pcele il svinje il sta vec. Zar ne treba da se ponose sto im je svestenik domacin, normalan, vredan... Jok duhovno ce ih savetovati neki mrsomud koji je umislio da drzi Boga za muda i misli da ima kljuceve raja?! 

    ... 

    Samo vi nastavite... 

    Један мој пријатељ, ради у ЕУ где и живи са породицом. Штедели су, купили неко чудо од аутомобила. Видео то његов шеф па је схватио да је његов аутомобил лошији од аутомобила мог пријатеља. Сутрадан му се захвалио речима: Ви сте прерасли ову фирму. Ваше знање и способности овде не могу да напредују, најбоље да потражите други посао. 

    То је поп Небојша у праву. Успех се не прашта. Но, ако си играч - све може! 

    П. С. Слабо ми жене лајкују коментаре од оне вечери. :smeh1:

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Море часни оци, ман'те се меда и млека, већ шта ви мислите о нашим архипастирима? Хоће ли САС опозиција надвладати Синод (Вучићевце)? Није ли ово само гола борба за власт, а све остало (и космологија и еклисиологија) само параван?

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 6 минута, Протомајстор рече

    Море часни оци, ман'те се меда и млека, већ шта ви мислите о нашим архипастирима? Хоће ли САС опозиција надвладати Синод (Вучићевце)? Није ли ово само гола борба за власт, а све остало (и космологија и еклисиологија) само параван?

    Нас спасава секуларност које никада и нигде није било. Јер, ко с ђаволом тикве сади, о главу му се лупају

    Само то. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Умировљени а никад   несмирени владика Атанасије(како га је назвао еп.Давид)) написао је овај текст да би се оправдао што се није огласио до сада.Сада када је спасен привремно Максим и када је напрасвио раскол у Сабору.Може да пише шта хоће.Можда су му тако сугерисале његове и Максимове газде. У сваком случају боље би било да је одговорио како је потписао алтернативно Саопштење Сабора иако није био на Сабору.Према томе није у реду да се чланови Синода називају вучићевци.Овде је подела око Вартоломеја и аутокефалије а не ако Вучића.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 22 минута, Леон Професионалац рече

    П. С. Слабо ми жене лајкују коментаре од оне вечери

    To mu dodje neki internet uspeh :))

    Pomisle ko zna ko ce se javiti da prebrojava lajkove pa moze biti belaja:ani_biggrin:

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима



×
×
  • Креирај ново...