Jump to content
  • александар живаљев
    александар живаљев

    Владика Максим за НИН: Надам се да у будућности нећемо црвенети због садашњег односа према власти

      view_image.jpg

    Владика западноамерички Максим дао је интервју новинарки Драгани Николетић и главном и одговорном уреднику НИН-а Милану Ћулибрку, који је објављен на шест страница овог магазина.

    На почетку интервју је разјашњено да је "крајем септембра декан ПБФ, епископ браничевски Игнатије, обавестио "црквену владу" да не може да спроведе (јулску) одлуку Синода." Како за НИН каже владика Максим: Декан је уважио мишљење Синода, али и указао да је оно не само неосновано, него и у несагласности са Статутом Универзитета, Законом о високом образовању и Законом о раду."

    Сходно Уставу наше свете Цркве, наставља владика Максим, Свети Архијерејски Сабор има власт да контролише рад Синода, као и да решава несугласице међу архијерејима. Због тога је владика потписао захтев да се одржи редовно јесење заседање Сабора.

    Иако се не слаже са одлуком Синода о свом разрешењу професорске дужности, владика Максим, наглашава да ту одлуку поштује, али очекује од Сабора да да коначну одлуку, коју ће "као и увек до сада" поштовати.

    Владика Максим је опширно говорио о статутарности свог наставничког рада на Универзитету, а осврћући се да је Синод у свој одлуци навео и неке теолошке разлоге "сматрајући да је моје учење у неком смислу проблематично", владика је рекао: "Желим да верујем да је и овде реч о неспоразуму који ће се веома лако отклонити на предстојећем Архијерејском сабору."

    На питање новинара о вези питања Косова, односа према косовској политици председника Србије А. Вучића и ставу архијереја по тим питањима, епископ Максим је приметио да се у медијим инсистира на тој вези, али је понови став епископа бачког Иринеја "да у Цркви нема деликта мишљења". Још је навео: "Могу одговорно да тврдим да по том питању (Косова и Метохије -прим-приређ.) сви епископи имају неподељено мишљење, тако да ми не знамо ни за "меко" ни за "тврдо" решење.

    На питања о односу Цркве и државе, владика Максим је рекао " У Цркви је често заступљена једна превазиђена и доста наивна вера у симфонију цркве и државе по узору на средњи век, заснована на тренутној процени односа снага. Упркос свему, надам се да пред долазећим нараштајима нећемо црвенети због садашњег односа према власти."

    Он је поводом додељивања Ордена Светог Саве председнику Вучићу рекао да када орден као симбол фунционише на прави начин он тада и обједињује, а да је у овом случају дошло до превида. "И док садашњи председник Србије непрекидно понавља да је за разграничење и поделу, дотле Сабор Српске цркве трајно инсистира да разграничење и подела представљају издају. Како сада то двоје помирити? Ето, тај парадокс не може да појми најмање половина српских архијереја, а ни велики део наше Цркве".

    Епископ Максим опширно је говорио о томе зашто је потписао петицију групе наставника и сарадника ПБФ о теорији еволуције.

    Говорио је и о томе да му је замерена благонаклоност према таоизму, а он је у свом тексту на ту тему само цитирао трећег аутора.

    Епископ Максим је навео и да је потребно да се отклоне сумње, настале због лоше информисаности, о новој верзији Устава СПЦ у САД. Изразио је очекивање да ће чланови Синода у томе да помогну.

    У интервју НИН-у доста је речено и о стању српске мисије у дијаспори, задацима Српске цркве итд.

     

     




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    пре 8 часа, Просечан србенда рече

    Шта сам лоше рекао?

     

    (izvini nije bilo upuceno tebi, to je bilo kao neko moje nacelno misljenje nevezano za tvoju pricu sa Milanom,....vise sam se nadovezao na Milanovu poruku)

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 18 часа, Yorgos рече

    Одличан интервју Владике Максима! Свака част!

    Свака част Вучићу!

    Знам и ја да ботујем

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 13 часа, feeble рече

    Evo ovo za ove Maksimovce, i sam veruje da ga Vucic nije smakeo sa faksa. Tako da moze taj spin da se stavi ad acta?

    И шта сад ја да радим? Максим је покварен и оће да ме остави без леба! Како сад даље да наставим да браним Вучића ако га он не напада, како?!

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 10 часа, Desiderius Erasmus рече

    Dobro, ali postoje i neka pravila institucije (BU) u kojoj radiš...

    Drugo, poslušnost u Crkvi ipak nije bespogovrona. Hristos da je slušao crkvene glavare prestao bi da propoveda i leči kad su to tražili od Njega.

    Ако сматраш да је то упоредиво онда већ стојиш на позицијама да је Синод сачињен од покварених људи, који иако знају да Максим чини добро, желе у томе да га спрече, јер им "одводи народ" и изазива нереде доводећи до могућности да Рим(ондашњи НАТО) поново интервенише и разори и њихову власт и државу. Колико знам Максим баш жели супротно, да удовољи садашњем Риму, иде му низ длаку. То је била суштина критике коју је Синедрион упућивао Христу. Ипак, Христос није дошао да прави или подржава расколе или да удовољава НАТО-у већ да испуни завет.

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Тема је поново отворена очишћена од троловања.

    Ако само неко поново нешто зуцне на овој теми о оном "Љ", обећавам да ћу га бановати.

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 35 минута, Жељко рече

    Тема је поново отворена очишћена од троловања.

    Ако само неко поново нешто зуцне на овој теми о оном "Љ", обећавам да ћу га бановати.

     

    бановић страхиња sFun_bat

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 2 часа, Просечан србенда рече

    Идем ја улицом и видим вл. Максим ме са излога трафике гледа питомог и наивног погледа:).

    ...

    И мене је исто гледао са трафике, само притворним, извештаченим и позерским погледом.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Пре сат времена, farisejski.bukvojed рече

    И мене је исто гледао са трафике, само притворним, извештаченим и позерским погледом.

    Ово би могао да буде матерјал за добар хорор филм са измишљеним ликовима :ani_biggrin:

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 19 часа, Жељко рече

    Ако сматраш да је то упоредиво онда већ стојиш на позицијама да је Синод сачињен од покварених људи, који иако знају да Максим чини добро, желе у томе да га спрече, јер им "одводи народ" и изазива нереде доводећи до могућности да Рим(ондашњи НАТО) поново интервенише и разори и њихову власт и државу. Колико знам Максим баш жели супротно, да удовољи садашњем Риму, иде му низ длаку. То је била суштина критике коју је Синедрион упућивао Христу. Ипак, Христос није дошао да прави или подржава расколе или да удовољава НАТО-у већ да испуни завет.

     

    Au, brate, gde ti ode... NATO, Rim... 

    Kažem samo da poslušnost u Crkvi nije bespogovorna, a u ovoj konkretnoj stvari ne stajem ni na čiju stranu. I kažem da, ako je već Ignjatije smatrao da nije ispravno otpuštati Maksima, nije trebalo ni da ga otpušta. A otkaz je popio i ovako i onako. Jer mu nisu oprostili oklevanje. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 59 минута, The Godfather рече

    I opet - Ignjatijevo " licno " misljenje je irelevantno...

    Nije, brate, irelevantno. Crkva nije CK KPJ. Uostalom, on je uradio ono što se od njega tražilo. A jako je glupo naterati nekoga da - protiv svoje savesti - uradi nešto, pa ga onda kazniti zato što nije to uradio momentalno. Pa, ko velim, Ignjatije je onda bar mogao uspravno da napusti to radno mesto.

    Uostalom, ako je Ignjatijevo mišljenje irelevantno, ne znam zašto bi Bulovićevo bilo relevantnije? A mnogo bolji poznavaoci crkvenih prilika od mene mi kažu da on lično stoji i iza Maksimovog uklanjanja i iza davanja ordena Vučiću (ne znam da li su u pravu, ali mi to kažu ljudi kojima prilično verujem). A, posebno je glupo da Bulović optužuje Maksima za neodgovoran rad sa studentima, a onda ovde čitam od svršenih teologa da je sam Bulović ispitivao po par studenata po roku, i da im nije dozvoljavao čak ni da mu se lično obrate, nego samo preko posrednika.

    I pritom - izgleda to čovek ovde mora stalno da ponavlja - nisam ni neki Maksimov fan. Očigledno i on, kao i Bulović, ima ogromnih mana. Zato treba izbeći svrstavanje u tabore. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    @Desiderius Erasmus opet se bukvalizuje termin " licno misljenje ", odluke Sinoda se moraju postovati - ponovicu opet - niko nije trazio od njega ( sada ja moram da bujvalizujem ) da ukrade, da ubije itd, znaci - prosto i jednostavno - kao u vojsci - izvrsi, pa se zali. Ep. Ignjatije nije civil, crkveni poredak se mora postovati, a ne podrivati. Moze on da ima " licno " misljenje o svemu ovome i u bukvalnom smislu, ali kao civil, sto podrazumeva - ostavka na mesto ep., mantija o civiluk, pa onda sa Begovicem i ostalim placenim skrabalima do mili volje o demokratiji, civilizacijskim tekovinama, slobodi BU i modernih estradnih misli...

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима




    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...