Jump to content
  • Рилски
    Рилски

    Владика Варненски Јован: Питање МПЦ мора да се разматра канонски

      Владика није прецизирао да ли ће питање МПЦ бити разгледавано за време претстојеће посете Патријарха бугарског Неофита Москви.

     

                              %D0%B2(3).PNG

    Владика није прецизирао да ли ће питање МПЦ бити разгледавано за време претстојеће посете Патријарха бугарског Неофита Москви.

    Питање Македонске цркве је веома озбиљна тема, која мора да се разгледа на најодговорнији и канонски начин. До решења се мора доћи поштовањем православних канона и реда, који сами канони налажу, изјавио је данас Митрополит Варненски и Великопреславски Јован, упитан да ли ће Бугарска Патријаршија преузети улогу мајке-Цркве, Македонској православној цркви, преноси БТА.

    - Да ли БПЦ треба или не треба да преузме улогу ''мајке'' мпц, биће разматрано тек пошто чујемо мишљење и осталих Помесних Цркава - изјавио је владика Јован.

    http://plusinfo.mk/vest/134813/vladika-varnenski-jovan-prashanjeto-za-mpc-treba-kanonski-da-se-razgleduva




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    пре 23 часа, Бранко Авдагић рече

    Само сањај Рилски. Да се одржи референдум у Македонији да ли су за припојење Бугарској или за самосталну државу бугараши би доживели потоп!

    Дедер Бранко, дедер мој голубе бијели .. виђу тицо, што ти Перезвон написа ..

    пре 2 часа, Перезвон рече

    Чекај, стани, пази, Рилски је написао "кад би се бугари питали" а ти пишеш о референдууму у Македонији !?

    Изгледа да Бан Авдага, под Бугарима у мом писанију, већ и сам види житеље наше браЦке јужне сусједе - македоније оф рипаблик..
    А ја просто писо о Бугарима ..оним правим.. бугарским - Бугарима, источним српским сусједима ..Оним бре.. татаро-монголима који ништа заједничко са македонцима а тек и поготову са Србима - никад нису имали..
    ..осим, наравно деце својих Принцеза и царица које су биле супруге српских Краљева и царева..тј потоњих владара српских ..

    :::::::::::  Но ...
    Није лоше кад видиш да, ипак, и упркос свему, као и унаточ свем, понеко и чита па чак и размишља пре него што нешто каже, па још и на ''артију тури''

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Од денешната седница на САС на МПЦ-ОА.

    http://plusinfo.mk/vest/138490/timotej-sinodot-odluci-da-prodolzat-razgovorite-megju-mpc-oa-i-bpc

    ПС: Вчера митрополитот Петар, претседателот на комисијата за преговори, истакна дека нема да се отстапува од македоно-бугарските разлики (различна држава, јазик, народ итн).

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    On 12/22/2017 at 10:37, Orthophill рече

    Да су били Турци застидели и зажалили би се...
    http://bigorski.org.mk/istoriski-temi/ushte-edno-svedoshtvo-od-riznicite-na-nashata-machenichka-crkovna-istorija/

          Е да су Турци, застидели би се да Бугари из Бигорског Манастира, пишу и причају о српским злочинима у Македонији. Што не пишу о оним бугарским масовним зверствима из Првог Светског рата, тако и онима из Другог ... Па онда и о српским појединачним злочинима између два рата. Јад је и чемер души тај национал-шовинизам обојен гордошћу и мржњом. Мора да је човеку много лоше кад спада на такав ниво комуникације.

        Само болесни умови могу овакву трагичну и тужну причу да наводе као доказ нечије неисправности у ставовима или пак нечије исправности у дискусији. Прича о бугарском дечаку из Македоније.

         А ако ћемо о злочинима, свако ко има грам истинољубивости зна да их је било на све три стране. И грчке и бугарске и српске. Слава Богу, припадам српском народу, мада у сваком народу има добрих и честитих људи и у сваком злих и опаких нељуди. Но, припадам ипак оном народу који је учинио најмање злочина над другим народима на Балкану, што потврђује и потпуно видљива српска ширина душе, па чак и данас у Србији имате две општине са бугарском већином, док их у Бугарској и Грчкој, па и у Републици Македонији, нема. А подсетићу да је у све три данашње државе, до пре националних превирања у 19 и 20 веку било већинских српских средина. Како то само Срби брзо испарише, у свим државама осим у Србији, иако су староседеоци Балкана. Да није од љубави братских нам народа? А ето баш у Србији постоје и данас две општине са бугарском већином. Да смо такви зликовци и асимилатори, као што желе представити болесни умови из Бигорског Манастира, зар би Бугари уопште и постојали данас у Републици Србији? А камо ли да су већина у две општине. 

    Но, не пада снег да покрије брег, већ ...     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 20 минута, MKD13 рече

    Ja vam govorim da niste normalni)))...dobra Srbistika!

    Како си се упецао! :)

    боље је бити комсомолац, политички активиста било које странке, лепити плакате и тући се у борби за власт него бити државни верник :) 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Meni nesto dosadno, pa resih vratiti se, oko dva veka unazad).

    1767-te Carigradska Crkva prisvaja sebi sve eparhije do tada autokefalne Ohridske Crkve. Ako je ucinila to kanonski(znamo da nije), to po kojim kanonima? Ako to je uradila ne kanonski, zasto? I dali zato treba pred nekim odgovarati ili ona moze takve stvari raditi kad kod zazeli i ne odgovarati pred nikim? Nije li ovo najgrublje mesanje u drugu pomesnu crkvu?

    Kasnije te eparhije osporava Egzarhiji, a potom iste (pro)daje Srpskoj Crkvi, koja nikad do tada nije ih imala.

    Znaci, eparhije koje nekanonski je zahvatila sad daje nekoj trecoj autokefalnoi crkvi dobrovolno. A ova treca tj. SPC ne da ih nikome ili ce da ih da kad ona pozeli. Po toj logici SPC moze, radi interesa, da ih da i nekoj cetvrtoj autokefalnoj crkvi?!

    Ili sta je bilo bilo je, sad od belog lista, vaze novi zakoni. Neka dogovorenost izmegu danasnih autokefalnih crkva: majka crkve daje Tomos uz saglasnosti Patrijarha Carigradskago i ostalih poglavara. OK! 

    Al nemojmo pricati o kanone i o tome shto je kanonski ili nekanonski, vec o nekoj danasnoj DOGOVORENOSTI izmegu pravoslavnih!

    I dali imajuci sve ovo u vidu, znaci bez etnofiletizma,  Ohridska Crkva treba da bude autokefalna ili ne?

    Dali samo MPC snosi odgovornost za raskol i samo ona treba da se pokaje? ILi svoju vinu u ceo slucaj imaju i  Carigradska Crkva i SPC?

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 11 часа, MKD13 рече

    Meni nesto dosadno, pa resih vratiti se, oko dva veka unazad).

    1767-te Carigradska Crkva prisvaja sebi sve eparhije do tada autokefalne Ohridske Crkve. Ako je ucinila to kanonski(znamo da nije), to po kojim kanonima? Ako to je uradila ne kanonski, zasto? I dali zato treba pred nekim odgovarati ili ona moze takve stvari raditi kad kod zazeli i ne odgovarati pred nikim? Nije li ovo najgrublje mesanje u drugu pomesnu crkvu?

    Kasnije te eparhije osporava Egzarhiji, a potom iste (pro)daje Srpskoj Crkvi, koja nikad do tada nije ih imala.

    Znaci, eparhije koje nekanonski je zahvatila sad daje nekoj trecoj autokefalnoi crkvi dobrovolno. A ova treca tj. SPC ne da ih nikome ili ce da ih da kad ona pozeli. Po toj logici SPC moze, radi interesa, da ih da i nekoj cetvrtoj autokefalnoj crkvi?!

    Ili sta je bilo bilo je, sad od belog lista, vaze novi zakoni. Neka dogovorenost izmegu danasnih autokefalnih crkva: majka crkve daje Tomos uz saglasnosti Patrijarha Carigradskago i ostalih poglavara. OK! 

    Al nemojmo pricati o kanone i o tome shto je kanonski ili nekanonski, vec o nekoj danasnoj DOGOVORENOSTI izmegu pravoslavnih!

    I dali imajuci sve ovo u vidu, znaci bez etnofiletizma,  Ohridska Crkva treba da bude autokefalna ili ne?

    Dali samo MPC snosi odgovornost za raskol i samo ona treba da se pokaje? ILi svoju vinu u ceo slucaj imaju i  Carigradska Crkva i SPC?

    U Republici Makedoniji postoji kanonska pravoslavna Crkva - Pravoslavna ohridska arhiepiskopija. Ovo je njen sajt:

    http://www.poa-info.org/

    Izvolite se smiriti Makedonci i sa smirenjem potčiniti zakonitoj, kanonskoj jerarhiji. Imate punu autonomiju, svoj sinod, poglavara, makedonski jezik kao bogoslužbeni, i kada budete zreli za autokefaliju sigurno će te je dobiti. Da niste 1967. godine otišli u raskol, danas bi ste sigurno već imali autokefaliju!

    BPC će vas sigurno uputiti na http://www.poa-info.org/

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 11 часа, Бранко Авдагић рече

    U Republici Makedoniji postoji kanonska pravoslavna Crkva - Pravoslavna ohridska arhiepiskopija. Ovo je njen sajt:

    http://www.poa-info.org/

    Izvolite se smiriti Makedonci i sa smirenjem potčiniti zakonitoj, kanonskoj jerarhiji. Imate punu autonomiju, svoj sinod, poglavara, makedonski jezik kao bogoslužbeni, i kada budete zreli za autokefaliju sigurno će te je dobiti. Da niste 1967. godine otišli u raskol, danas bi ste sigurno već imali autokefaliju!

    BPC će vas sigurno uputiti na http://www.poa-info.org/

    POA je virtualna srpska crkva u Makedoniji. Kanonska i zakonita jerarhija na teritoriji Ohridske crkve ne moze biti ni SPC kao shto ne moze biti ni carigradska patriarshija. Mi cemo se smiriti kad vi budete gledati svoja posla u Srbiji a nas ostavite na miru. Smirit cemo se kad kanonska pravda pobedi, razume se, kad bude priznana Autokefalna Ohridska Arhiepiskopija.

    Zreli za SPC mi nikad necemo da budemo...i mi to znamo.

    Mi pitamo kad ce SPC poceti ponasati kao shto dolikuje hriscanima. Isto vazi i za grke. Zamutili ste shto ste zamutili, i sad unazad necete se okrenuti, stidno je! JL kanonski bilo ukidanje ohridske Crkve? Jl kanonski bilo prodaja eparhije SPC? I sve to protiv volje naroda (a narod je i crkva) koji zhivi tu. Ko treba da se smiri i pokaje? Ko i za shta? Naravno vi i grci nemate za shto da se kajete! 

    Mi stradamo na krstu, hocete priznati ili ne, radi vas. I zname istine i pravde je sraslo u nasim rukama...nikako nemozete da ga prisvojite...ni izmishlenim kanonima ni novovedenoj DOGOVORENOSTI. Solidarnost sa grcima to je vase zname i mi znamo zasto! Al to je zname stida i nepravde koje ste pocinili! 

    I sad mozete RPZC okarakterizirati kao karlovacki raskol! Mozete se pozivati na pravoslavni Sabor kod Duba na kom je izvrgnut jeretik Zlatoust! Mozete biti ako hocete i Ana i Kajafa! Uporstvujte u farisejtvo i nazivajte sebe Sinovi Bozji! Svaka vam cast!!!

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Читателите на Двери откроиха като водещо събитие в живота на БПЦ през изминалата 2017 г. заявеното желание на нашето църковно ръководство да съдейства на Македонската православна църква за уреждане на нейния каноничен статут. Този избор свидетелства за желание БПЦ да участва активно в живота на Вселенската църква и да не пребивава в изолация. Македонският въпрос има две страни – едната е свързана с патриотични настроения и националната ни идентичност. Вторият аспект на македонския църковен въпрос е разпознаваем предимно за въцърковените хора, които виждат в половинвековната схизма в съседната ни страна рана и отговорност за цялата Христова църква. Това събитие е важно не само за изминалата 2017, но ще продължава да е актуално и през новата година, когато се очаква въпросът да намери своето разрешение.

    https://dveri.bg/uad3k

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    On 12/29/2017 at 10:05, MKD13 рече

    Mi cemo se smiriti kad vi budete gledati svoja posla u ________ a nas ostavite na miru

    Хришћанин ово не би изјавио. :) (небитно је да л' стоји Србија, Тунгузија, Нарнија).

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    On ‎12‎/‎29‎/‎2017 at 3:05, MKD13 рече

    Mi stradamo na krstu, hocete priznati ili ne, radi vas.

    Nije svako stradanje - Hrista radi. Da je ovo sto si rekao makar iole tacno, zar ne mislis da bi Pravoslavni svet osudio SPC zbog vaseg navodnog "stradanja"? Gledati/dozivljavati sebe kao zrtvu ima u psihologiji svoje ime. Ako su nepravedni Kanoni I crkvena politika, cega mi svi treba da se bojimo, osim Boga jedinoga Koji dopusta iskusenja radi nasega spasenja. Pokajanje kod hriscana nije nametnuta dimenzija, vec htednuta, voljna, kao I na licnom planu. Slozices se da je I pokajanje dar Svise. Bogoborstvo u srcu jedinstva Crkve nije "stradanje" o kojem ti pricas.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 48 минута, Џуманџи рече

    Хришћанин ово не би изјавио. :) (небитно је да л' стоји Србија, Тунгузија, Нарнија).

     

    Ne bih se opravdavao al nek se zna. Hricani su vadili jednim drugim oci i ne tolko u prenosnom smislu vec i u bukvalnom i tome svedoci ne samo istorija vec i zitija svetih. i slicne ludske slabosti bozja promisao preokrene u svojoj slavi...

    a ti meni o jednoj izjavi koja je u nekm smislu i opravdana (-:

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 26 минута, "Tamo daleko" рече

    Nije svako stradanje - Hrista radi. Da je ovo sto si rekao makar iole tacno, zar ne mislis da bi Pravoslavni svet osudio SPC zbog vaseg navodnog "stradanja"? Gledati/dozivljavati sebe kao zrtvu ima u psihologiji svoje ime. Ako su nepravedni Kanoni I crkvena politika, cega mi svi treba da se bojimo, osim Boga jedinoga Koji dopusta iskusenja radi nasega spasenja. Pokajanje kod hriscana nije nametnuta dimenzija, vec htednuta, voljna, kao I na licnom planu. Slozices se da je I pokajanje dar Svise. Bogoborstvo u srcu jedinstva Crkve nije "stradanje" o kojem ti pricas.

    Docice i to vreme, mada kod vas pokajanje, nema ni iz bliza. Mi se nadamo da cemo biti opravdani pred pravoslavnim svetom. Al i da se to ne desi, jer pravoslavni svet danas malo je bogonadahnut a zivi u svojim strastima (prvi sam ja), i ima toliko  svoji drugih problema, da pitanje MPC bespristrastno moze da se resi, samo uz osobitu Bozju naklonoscu.

    U svakom slucaju nasi svedocu su Bog istorija i krv koja je prolita!

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима




    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...