Jump to content
  • Рилски
    Рилски

    Владика Варненски Јован: Питање МПЦ мора да се разматра канонски

      Владика није прецизирао да ли ће питање МПЦ бити разгледавано за време претстојеће посете Патријарха бугарског Неофита Москви.

     

                              %D0%B2(3).PNG

    Владика није прецизирао да ли ће питање МПЦ бити разгледавано за време претстојеће посете Патријарха бугарског Неофита Москви.

    Питање Македонске цркве је веома озбиљна тема, која мора да се разгледа на најодговорнији и канонски начин. До решења се мора доћи поштовањем православних канона и реда, који сами канони налажу, изјавио је данас Митрополит Варненски и Великопреславски Јован, упитан да ли ће Бугарска Патријаршија преузети улогу мајке-Цркве, Македонској православној цркви, преноси БТА.

    - Да ли БПЦ треба или не треба да преузме улогу ''мајке'' мпц, биће разматрано тек пошто чујемо мишљење и осталих Помесних Цркава - изјавио је владика Јован.

    http://plusinfo.mk/vest/134813/vladika-varnenski-jovan-prashanjeto-za-mpc-treba-kanonski-da-se-razgleduva




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    1 hour ago, Бранко Авдагић рече

    Sveta Petka Srpska: https://ru.wikipedia.org/wiki/Параскева_Сербская

    Sveti Dimitrije Rostovski za koga kažu svedoci da je pisao žitija svetih ne samo po izvorima i literaturi nego i po nadahnuću Duha Svetoga:

    https://ru.wikisource.org/wiki/Жития_святых_по_изложению_свт._Димитрия_Ростовского/Октябрь/14#Житие_преподобной_Параскевы

    Святая Параскева[20] родилась в Сербии, вблизи города Каллиократия, в селении Епиват[21].

     21 Епиват (Пиват, Турецкий Баядос) — местечко на взморье, между Селимвриею и Константинополем.

    Evo gde je Epivat i dokle su se Srbi naselili:

    https://bg.m.wikipedia.org/wiki/Селимпаша

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Bugari i Fyromci su nešto kao  Srbi i Crnogorci znači isti narod samo što ovi drugi veštački žele izgraditi neki  svoj poseban identitet izmišljajuci nepostojaće razlike tipa  potomstvo Aleksandra Makedonskog ili u drugom slučaju crnogorski jezik sa azbukom od 32 slova.

    Verovatno će slučaj MPC biti rešen onda kada bude bilo rešeno pitanje naziva makedonse države sa Grcima više je u tome problem neko neki kanonski sa SPC
     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 12 часа, MKD13 рече

    Kifa romejac baca neke "dokaze" i zheli da ubedi neko i u nesto u shta veruju uski srpski nacional-sovinisti. Al to niko na ovom belu svetu ne veruje. Nek zna i POA s kim ima posla.

    Brat Kifa ja bi mogo da napunim forum sa suprotnim dokazima i citatima, al je to tako ocevidno, da ne cu ni da pokusam da ti dokazem, nema smisla!  Isti ce da bude rezultat kao tvoje dokaze za Srbe u Makedoniju do Cara Dusana)))). U to poluvreme rezultat je 1000-de na spram 2 tvojih fakata. i to one su bili stative a ne golove. I ovi tvoji 17-18 vek su cisti promasaj, al i da bude istina, pokazi kak ste asimilari nas da postanemo srba?

    Ili NE. Bolje mi ti ispricaj kako su kinezi gradili ZID da se odbrane od vas srba?))))) i Koji su to srbi? Srbi tj. vi? Srbi Hrvati? Srbi slovenci? Srbi pobugareni? Ili Srbi Makedonci?))) Koji samoistrebiteljski narod? to je costvo i junastvo is koje hoces perspektive da pogledas...

    Al dosta je...necu vise da te zamaram, znam da vas boli

    I izvinjavam se ako sam bio malo grub i ne kulturan!

     

    Тринаестица Шовино- Бугарин је опет нервозан. Наравно, нервоза и јесте црта ситних фалсификатора и етношовиниста, који не верују документима већ својим маштаријама и фалсификатима.

    Зато је тринаестица нон стоп у сукобу са својим ветрењачама у глави, и у Македонији од словенојезичних види само Бугаре, или посрбљене Бугаре, или помакедончене Бугаре ... И наравно, још се као и сваки духовни слепац хвали својим безумљем.

    Поготово то важи код великобугарских квазиисторичара, кад не могу доказати своје великобугарске шовинистичке лажи и измишљотине.

    Наравно, онда су им криви и неутрални инострани документи. 

    Жалим, несретни МКД тринаестицо, ... знам да ти је мука од таквих докумената, јер си оболео духовно. Али, наравно ... то је твој проблем. 

    П.С. Пошаљи тринаестицо и још који осмех у поруци, па да ти наивчине поверују како си заиста сретан кад видиш толико извора о већинском српском присутву у Македонији.

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 11 часа, Бранко Авдагић рече

    Za crkvenoslovenski pišete o nekakvom starobugarskom jeziku a nas optužujete da smo falsifikatori!? Starobugarski jezik može biti samo tatarski, praturski...

    Читах скоро издање на "старобугарској рецензији старословенског" радова Никодима Светогорца (13 век) које је издао један њемачки институт, а добио Византолошки институт САНУ. Све се разумије; онда ја питам ове наше медиавелисте из САНУ какве су разлике између "српске" и "бугарске" рецензије старословенског, кажу никакве, сем нешто у правопису. Срамота је што се то не учи у школама. Иначе, тај Никодим се разумио у каноне и са таквом упућеношћу и лакоћом их објашњавао, да то не можете да нађете код савремених канониста. Бугарски изворни језик је наравно татарски. Данашњи Македонци у Вардарској, тзв БЈР, Македонији, показују сва генетска испитивања, разликују се већински и од Срба и од Бугара и генетски су очигледно већином неко словенско племе које је дошло нешто раније на Балкан. То се нарочито изгледа задржало у македонском фолклору. Но у културном смислу и Срби и Бугари и Македонци јесу један етнос, који се може формирати у различите политичке нације, као што су у генетском смислу (то су показала сва озбиљна истраживања) Срби и Хрвати један народ, али се духовно разликују.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 14 часа, Kifa рече

    Тринаестица Шовино- Бугарин је опет нервозан. Наравно, нервоза и јесте црта ситних фалсификатора и етношовиниста, који не верују документима већ својим маштаријама и фалсификатима.

    Зато је тринаестица нон стоп у сукобу са својим ветрењачама у глави, и у Македонији од словенојезичних види само Бугаре, или посрбљене Бугаре, или помакедончене Бугаре ... И наравно, још се као и сваки духовни слепац хвали својим безумљем.

    Поготово то важи код великобугарских квазиисторичара, кад не могу доказати своје великобугарске шовинистичке лажи и измишљотине.

    Наравно, онда су им криви и неутрални инострани документи. 

    Жалим, несретни МКД тринаестицо, ... знам да ти је мука од таквих докумената, јер си оболео духовно. Али, наравно ... то је твој проблем. 

    П.С. Пошаљи тринаестицо и још који осмех у поруци, па да ти наивчине поверују како си заиста сретан кад видиш толико извора о већинском српском присутву у Македонији.

     

    :)Kifa

    Evo vidi kako Beograd jos pre Egzarhije bugarizira tvoje srbe u Makedoniju  http://digital.bms.rs/ebiblioteka/publications/view/3162  i prelistaj malo predgovor))))))))))))))))

    Ja se nadam da ti iskreno verujes u to shto tvrdis inace bi bio jedan obican lazov i nista vise.  

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 4 часа, MKD13 рече

    :)Kifa

    Evo vidi kako Beograd jos pre Egzarhije bugarizira tvoje srbe u Makedoniju  http://digital.bms.rs/ebiblioteka/publications/view/3162  i prelistaj malo predgovor))))))))))))))))

    Ja se nadam da ti iskreno verujes u to shto tvrdis inace bi bio jedan obican lazov i nista vise.  

     

    U to vreme su bile ozbiljne kombinacije da knez Mihailo bude zajednički srpsko-bugarski vladar, nešto kao personalna unija dve države, pa se verovatno išlo na ustupke Bugarima da bi ih se pridobilo za zajedničku borbu protiv Turaka ili je autor ko zna čiji plaćenik.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 4 часа, Бранко Авдагић рече

    U to vreme su bile ozbiljne kombinacije da knez Mihailo bude zajednički srpsko-bugarski vladar, nešto kao personalna unija dve države, pa se verovatno išlo na ustupke Bugarima da bi ih se pridobilo za zajedničku borbu protiv Turaka ili je autor ko zna čiji plaćenik.

    Legende ste stvarno!!!

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 1 сат, MKD13 рече

    Legende ste stvarno!!!

     

    Ха ха ха ...

    Тринаестицо,

    Легендарна легендо свих великобугарских историјских легенди. 

    Великобугарске легенде никад не престају да нас забављају у вечерње сате. 

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    On 15.12.2017. at 4:27, Талични Том рече

    Зашто да не будемо сигурни у великобугарску политику Зорана Заева, када је он на сваком кораку испољава... 

    И још једна ствар: није читава ПОА-СПЦ подржала демонстрације које је водила тадашња ”опозиција”, на челу са Заевим. Богу хвала, постојао је у ПОА-СПЦ један мали део (али мудри) клира и народа, који се држао по страни, па чак и јавно се оградио од тадашње подршке једног дела епископата и верника ПОА.. 

    ПС: ово ”За име Бога..” је исувише театрално.

    Док сам читао твоj пост, нисам имао ни намере ни воље да одговарам на ово што си написао. Разлог je што ce paди о рафалима промашаjа смисла на коме лично инсистирам, а за коjи се више него jacно види, да тебе нити дотиче, нити je на било коjи начин део тебе.

    Одговарам због последње реченице, у коjoj, yзгред речено, jeдино помињеш Бога, и то "моjим устима" али на начин коjи je непримерен и коjи je антицрквен у ширем контексту, а коjи опет, потврђује да твоjи ставови, иако о Цркви (наизглед) говоре, са Истом, везе немаjy. 

    Спочитавати некоме да je "театрално позивати се на Божje име" личи само на неког ко je y Цркву или залутао или пак са Истом има искључиво прифесионални однос, у наjгорем смислу професионализма. 

    А имам и ja jeдан "ПС"  за тебе.. Наиме, живо ме интересуje, када ето, сам правиш такву диобу, коjи су то "мудриjи" а коjи "немудриjи" делови ПОА и ко су им еминенциje? 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Гре(х)ота je, како у има СрБства, тако и Бугарства, па Бога ми и Македонства, оставити толика питања без одговора илу бар коментара.. ;)

    П. С.  И Ромеjcтва ради, дакако

    ;) 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 6 часа, Рилски рече

    Гре(х)ота je, како у има СрБства, тако и Бугарства, па Бога ми и Македонства, оставити толика питања без одговора илу бар коментара.. ;)

    П. С.  И Ромеjcтва ради, дакако

    ;)

    Shta vise reci, posle mog, "krunskog dokaza", iz 1860g. ;) I drago mi je da su te istine pisane na srpskom jeziku i nadahnute bas na dan sv.Save!

    Predgovor se zavrsava:"U Beogradu, na dan sv.Savve, prvog Arhiepiskopa i velikog prosvetitelja Srbskog.1860g." 

    Slucajnost ili Bozji Promiso?!

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 53 минута, Orthophill рече

    Да су били Турци застидели и зажалили би се...
    http://bigorski.org.mk/istoriski-temi/ushte-edno-svedoshtvo-od-riznicite-na-nashata-machenichka-crkovna-istorija/

    Нека бигорцима буде на част овај текст а теби нека буде на част коментар уз линк. Трагично, заиста трагично. Вредно сажаљења и ево, сажаљевам! Наравно, тачно је да је историја ових, и свих других, простора препуна гадости пале људске природе али: Политичка идеологија је за политичке активисте а параноја је психијатријски поремећај. Офхорс, нека ми буде на част овај коментар :)

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима




    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...