Jump to content
  • Рилски
    Рилски

    Владика Варненски Јован: Питање МПЦ мора да се разматра канонски

      Владика није прецизирао да ли ће питање МПЦ бити разгледавано за време претстојеће посете Патријарха бугарског Неофита Москви.

     

                              %D0%B2(3).PNG

    Владика није прецизирао да ли ће питање МПЦ бити разгледавано за време претстојеће посете Патријарха бугарског Неофита Москви.

    Питање Македонске цркве је веома озбиљна тема, која мора да се разгледа на најодговорнији и канонски начин. До решења се мора доћи поштовањем православних канона и реда, који сами канони налажу, изјавио је данас Митрополит Варненски и Великопреславски Јован, упитан да ли ће Бугарска Патријаршија преузети улогу мајке-Цркве, Македонској православној цркви, преноси БТА.

    - Да ли БПЦ треба или не треба да преузме улогу ''мајке'' мпц, биће разматрано тек пошто чујемо мишљење и осталих Помесних Цркава - изјавио је владика Јован.

    http://plusinfo.mk/vest/134813/vladika-varnenski-jovan-prashanjeto-za-mpc-treba-kanonski-da-se-razgleduva




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    пре 3 часа, Перезвон рече

    Хвала ти македонио тринаест за овај историско теолошки податак. Ако се становништво тако препознавало онда је то озбиљна чињеница од које, у научном смислу, треба поћи да би се логичким закључивањем разрешио проблем расколничке мпц и следствено, јединства Цркве.

    Brate, vidim, da smatras da bezblagodatni raskolnici iz MPC, treba ako hoce da se spasu, da se prikluce POA i tako da se doje do jedinstva crkve. Ranije sam pitao, niko mi nije odgovorijo, sad pitam tebe. Ruska Zadgranicna Crkva kad je bila u raskolu sa Moskovskom Patrijarsijom, Carigrada i ostalih pomesnih crkava bila je <Karlovacki Raskol> ili ne?

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Брат МКД 13 написа: " Brat Kifa ovu moju tvrdnju je pobio ovako: " Око 950-те, Византијски Император Константин Порфирогенит записује да град "Серблиа" на положају југо-западно од Солуна има своје име од својих српских основача (око раног 7-ог века) . У 10-ом веку исти град је споменут као "Српчиште" у рукопису византијског писаца Јована Зонаре."

    Znaci jedan jedini izvor i to samo za jedan grad "Serblia" koji je dobio ime od srpskih osnovaca. A sve vizantiske letopise su ignorirane, gde na spornom podnebju pominju se samo bugari a srbi ne."

     

    Има још брате Бугарине ... 

    Чуо си за град Гордосервон (Gordoserbon, Србоград). То је град у древној Витинији. Спомиње се у византијским списима из 680 године. Име је добио од насељених Срба, присилно пресељених у Малу Азију, од стране Византијског Цара Константина Другог, и који су досељени из области реке Вардар. Исидор, епископ града Гордосервон се помиње у 680-681 г. Овај град се око 1200 године помиње као (Сервохориа, на српском Српско станиште).

    Значи, Срби су ту пресељени из околине реке Вардар, што значи да је одређених мањих група Срба било и раније од седмог века у Македонији. 

     

     
    • Constantine Porphyrogenitus, "De administrando imperio"
    • Erdeljanovich.J. "O naseljavanju Slovena u Maloj Aziji i Siriji od VII do X veka" Glasnik geografskog drushtva vol. VI 1921 pp. 189
    • Lequien, M., "Oriens Christianus" I, 1740. pp. 659–660
    • Micotky, J., "Otiorum Chroate", Vol. I ,Budapest, 1806. pp. 89–112
    • Lubor Niederle, "Slovanske starozhitnosti" Dilu II,Svazek pp. 389–399; pp. 444–446
    • George Alexandrovič Ostrogorsky "Bizantisko-Juzhnoslovenski odnosi", Enciklopedija Jugoslavije 1,Zagreb 1955,pp. 591–599
    • W. M. Ramsay "The Historical Geography Of Asia Minor", London, 1890. pp. 183, pp. 210

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    "Најгенијалнија" тврдња брата МКД 13, иначе Бугарина, је следећа : "Ukratko balans je bio kao danas, samo danas bugari zvanicno se izjasnavaju kao makedonci, a srba je I danas  kolko je I bilo I u to vreme."

    Ето шта је великобугарски фанатизам и шта значи бугарашење скоро сваког у Македонији ... Значи Македонци у Македонији су Бугари, иако се изјашњавају национално као Македонци. Шта би ти рекла огромна већина Македонаца данас? Да су Бугари, али се изјашњавају као Македонци? Ма није ваљда ...

    А тек о проценама баланса да и не говоримо ... просто шоу.

    И још нешто. Скоро нико од Срба овде на форуму није тако нешто рекао за Македонце. Да су на пример они Срби. Ми поштујемо слободну вољу људи и не бавимо се посрбљавањем свакога у Македонији. 

    И кад сам писао све ово у расправи са тобом, писао сам то као историју. Не да било кога данас посрбљавам. Овде је црквена тема а не национална на првом месту.  

    А заборављаш и реалност да су данас у Македонији ствари сасвим другачије. Вас Бугара, званично, има на попису још мање него Срба у Македонији. Тако да нити смо ми нити сте ви данас већина у Републици Македонији, већ Македонци. Ми смо мањине. 

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 33 минута, MKD13 рече

    Brate, vidim, da smatras da bezblagodatni raskolnici iz MPC, treba ako hoce da se spasu, da se prikluce POA i tako da se doje do jedinstva crkve. Ranije sam pitao, niko mi nije odgovorijo, sad pitam tebe. Ruska Zadgranicna Crkva kad je bila u raskolu sa Moskovskom Patrijarsijom, Carigrada i ostalih pomesnih crkava bila je <Karlovacki Raskol> ili ne?

    Не брате. Нешто није у реду. Нити сам помињао "безблагодатност" нити "прикључивање". Пошто сам смешан човек а "смешан човек" сања и ја сањам о одговору епископа у расколу (МПЦ) на пружену руку Пећке Патријаршије и аутономне Охридске Архиепископије.

    Што се тиче "Карловачког раскола" то питај неког другог. Мени је бесмислено да се постојање једног раскола правда примерима других раскола у историји Цркве. 

    Поздрав, веруј да те поштујем само се на моменте мало више шалим јер смо на ове теме већ толико пута разговарали и ... ћорак - синод МПЦ пише писмо синоду БПЦ а испред зграде "тихо" бдење.. да се не ради о Цркви па се човек изнасмеје и изнапсује.

     

     

     

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Брат МКД 13 рече да се данас у Македонији Бугари изјашњавају као Македонци ... ваљда да би тако у неком свом фото финишу у глави, ипак као Бугарин прешао 50 посто становништва. 

    Но сами Македонци, не дакле Срби у Македонији који су мањина, већ Македонци који су велика већина, студенти у Скопљу, на питање Ал Џазира Телевизије -коју суседну државу највише волите - одговорили су:

    Србију 62 %, Грчку 19%, ниједну 9%, а Бугарску само 6% ... Дакле, међу студентима Македонцима у Скопљу, Србија је популарнија од Бугарске целих десет пута. Погледај од 22 минута и 45 секунди ... па надаље ...

    Предлажем ти да се вратимо на црквене теме, јер ово је црквени сајт, а не на национално пребројавање и тумачење ко се како заиста национално осећа ако данас каже да је национално Македонац. То више спада у психијатрију и социологију. 

    Лаку ноћ брате МКД 13.  

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Читајќи на темата за Албанската Православна Црква се сетив на еден барем мене интересен предлог. 
    Зошто да не дојде до возобновување на Охридската и Јустинијана Прва Архиепископија која во себе би ги вклучувала МПЦ и АПЦ. МПЦ и АПЦ да бидат автономни, во рамките на Охридската Архиепископија. Архиепископот Охридски да биде само поглавар со епархија околу Охридското Езеро, а митрополиите или архиепископиите скопско-македонска и тирано-албанска да си имаат автономија и да си управуваат самостојно во своите држави, без мешање од архиепископот или другиот синод. При црковен суд за епископ, архиепископијата би имала доволен број на епископи.

    И онака Православните и во Македонија и во Албанија имаат заеднички светци, заедно биле членови на древната и славна Охридска Архиепископија.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Брат Ортофил рече: "Читајќи на темата за Албанската Православна Црква се сетив на еден барем мене интересен предлог. 
    Зошто да не дојде до возобновување на Охридската и Јустинијана Прва Архиепископија која во себе би ги вклучувала МПЦ и АПЦ. МПЦ и АПЦ да бидат автономни, во рамките на Охридската Архиепископија. Архиепископот Охридски да биде само поглавар со епархија околу Охридското Езеро, а митрополиите или архиепископиите скопско-македонска и тирано-албанска да си имаат автономија и да си управуваат самостојно во своите држави, без мешање од архиепископот или другиот синод. При црковен суд за епископ, архиепископијата би имала доволен број на епископи.

    И онака Православните и во Македонија и во Албанија имаат заеднички светци, заедно биле членови на древната и славна Охридска Архиепископија."

    Нисам знао да је почела емисија ... Жеље и честитке ... Али хајде да се играмо, кад је музика већ бесплатна . Имам такође предлог, кад је већ почела комедија, да се мало нашалимо.

    Можда је најбоље да се обнови древна Јустинијана Прима (из 535) са седиштем у Србији, код Лебана на локалитету Царичин Град. И да у њу уђу, као Аутономне Цркве, СПЦ, АПЦ, БПЦ и ПОА. Архиеписко Јустинијане Приме да буде само поглавар, са седиштем у царичином Граду. Ионако Православци у Србији, Бугарској, Македонији и Албанији имају заједничке свеце, и заједно су били чланови Славне Епархије Јустинијане Приме, касније Охридске Архиепископије. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Митрополит  БПЦ - Антониј  
    Свети синод неће деловати једнострано по питању МПЦ

     

    28.11.2017

     

     

     

    Mitr_Antonij_m.jpg

    Циљ Светог синода је да Македонска православна црква изађе из шизме те да успостави евхаристијско општење са осталим помесним црквама, рекао је Западно и Средњеевропски митрополит Антониј. Првенствено треба започети преговоре са Македонском црквом, како би се превазишла потенцијална историјска размимоилажења.

     

    Није ред да овај процес, БПЦ разматра и решава једнострано. Из тог разлога је наша црква и донела овакво решење, управо да би могла на прави начин да се усаглашава са осталим православним помесним црквама, у заједничким напорима ка канонском статусу МПЦ, њеном напуштању схизме и успостављању евхаристијског општења са остлим помесним црквама.То је најважније,будући та црква већ дуги низ година страда у изолацији. Наш је дуг, да на њихову жељу за нашим учествовањем, адекватно одговоримо.

    Решење Светог синода је недвосмислено јасно. Вођен нашом дужношћу да пројављујемо  хришћанску љубав, Свети синод је благорасуђивањем, после више него темељне дебате, усвојио решење да у садејству са помесним православним црквама допринесе успостављању канонског статуса Македонске православне цркве. Непосредно после тога, синод је одредио двотрећинску комисију од чланова синода, која броји 8 митрополита са Старозагорским митрополотом Кипријаном на челу. Наиме, ова комисија ће се пре свих других активности сусрести са адекватном комисијом коју је МПЦ унапред одредила, не би ли конкретизовали и усагласили све  подробности њихових захтева, како би пред другим помесним црквама могли да иступимо са јасним и конкретним захтевима МПЦ. После тога, остаје нам само да очекујемо нова, будућа решења.

    Ово је једино канонско решење и није у реду да се оно доноси под било каквим притисцима. Не постоји никаква могућност да једнострано признамо автокефалност МПЦ - био је категоричан митрополит Антониј 

    Ако би смо и признали автокефалност МПЦ, велика је опасност да би и сами подпали под схизму, а у таквом развоју догађаја не би постојао начин да икако помогнемо МПЦ. Морамо се уздржати и оградити од крајњих националистичких настројења.

    Митрополит је назначио да ће синод консултовати и стручњаке на пољу канона али и историје, како би односи  МПЦ и осталих помесних православних цркви били најуспешније решени

     

    Схизма је уведене од стране Српске цркве, са којом МПЦ преговара о скидању исте - подвукао је митрополит Антониј

    ИЗВОР:

    http://news.bnt.bg/bg/a/mitropolit-antoniy-svetiyat-sinod-ne-deystva-ednostranno-otnosno-mpts

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Веома разумно и лепо речено од стране Митрополита Антонија из БПЦ. Потпуно се слажем са оним што овде пише.

    Важно је доћи до канонског тј. Црквеног решења у Републици Македонији. У духу љубави а не у духу национализма и етнофилетизма. Било оног српског, било бугарског, било макеодонског.

    Црква није шалтер за признавање нација, већ прихвата сваког човека, било које нације. Ако неко каже да је Македонац он је за мене Македонац, а и за Цркву то није проблем. Такође ако се неко изјашњава као Бугарин или Србин. То су небитне ствари за Цркву. Црква прихвата људе свих нација у своје чланство, не на основу националне, већ на основу верске и моралне опредељености. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 44 минута, Kifa рече

    Очевидно иза целе политичке акције великобугарског притиска на БПЦ стоје западне службе, а све то представља отворени напад на постојање саме Македоније и националног идентитета и посебности самих Македонаца, као већинског народа у Републици Македонији.

    У овој реченици се крије моменат наше одговорности. Наизглед`делује бесмислено .. али није.
    Југословенска наша прошлост, јесте превасходно била како анти- српска, тако и анти-Црквена. Заправо била је анти Српска, искључиво зарад Православља Срба. Постоји моменат који је морао бити боље искориштен. То је пресудна улога СПЦ у повратку БПЦ у канонске оквире 50. година 20. века.
    Да се тада, на конто тих плодова, заједно са Бугарском црквом решавало канонско питање новонасталог раскола са ''мпц'' све би било другачије. Али се за то, једноставно у оно време није имало снаге.
    У многоме  је из ових разлога настао и раскол у САД у СПЦ.
    Но добро, било шта било, сада се мора гледати напред, али се мора бити свестан сопствене одговорности јер је Србија у оно време када је раскол са ''мпц'' настајао била је под већим утицајем ''страних-западних-служби'' него било ко у Православном свету. Заправо је и сама била преко Југославије оаза западног утицаја у тадашњем региону. Управо из тих разлога, морамо имати разумевања за све што се око нас дешава, чак и више него неки други.
     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Доц. Марјан Стојадинов

    Автокефалију даје само пуноћа канонских православних цркава

     

    Ни једна црква не може самостално давати автокефалију

     

    БПЦ полази са слабих позиција у преговоре - желећи уз астал ономе, коме је поручила да је лош домаћин

    27.11.17                                                                              Аутор: Антоанета Петричанска - Радио Пловдив                                                                                        

    95cff1a9a2b3865daca977c703852de3.jpg

    доц. Мариjaн Стоjaдинов, зам. декан и професор догматског богословља на Православном богословском факултету Великотрновског универзитета "Св.Кирил и Методиј". 

    Решење Светог синода претставља, пре свега, повратак наше Цркве у оквире свеправославног дијалога и активно учествовање у истом, а из ког је наша Света црква била отсутна од момента када је одлучила да не оде на Критски Сабор.
    Најважнија ствар у свему овоме јесте, да се наша света Црква придржавала предсаборских одлука о давању аутокефалије, тј. да аутокефалију може дати само пуноћа православне Цркве а никако нека помесна црква својом једностраном одлуком.

    Автономију може дати једна црква, али само у оквирима својих територијалних граница. То управо значи, да наша црква, ако процени, може да да автономију било којој од епархија у оквирима  своје јурисдикције - дакле само у оквирима онога што поседујеМи не можемо давати автономију нечему, што није у нашим оквирима . 

    Стојадинов је објаснио, да су се у правцу аутономије кретали и досадашњи преговори између Београда и Скопља, и да је последња веза македонских епархија управо веза са Српском Православном Црквом.

    Маријан Стојадинов ја назначио да у преговорима за признавање Македонске православне цркве постоји још један, нов и веома битан моменат:

    До сада су преговори  вођени између две,  а сада можда и три стране. Разлог томе је што у Македонији постоји још једна јурисдикција - Православна Охридска архиепископија, чији предстојатељ није повукао свој потпис са Нишког споразума из 2002. године. ПОА - има четири епископа, који имају незанемариво присуство у Македоноији.  До сада се говорило, како нико незна  када ће отпочети  преговори између Македонске православне църкве, ПравославнеОхридске архиепископије и Српске патријаршијеОвим,  и ми улазимо у тај круг.

    На питање да ли ће решење БПЦ бити корак напред у овој ситуацији ''један народ – две државе'' - Стојадинов је појаснио:

    Грчки народ има пет цркава. Кипарски грци имају своју државу. Грци на Криту имају своју од архиепископије посебну цркву. Васељенска патријаршија је друга, Јерусалим, Александрија ... Није то фатално, ни из близа. Проблем је да се изнађе решење, са којим нећемо потпасти под изолацију у сопственој самодовољностиНапросто, не постоји начин да приморамо друге да нас  прихвате, ако се ми сами  не саобразимо са њима

    Автокефалију могу да дају само све православне цркве заједно, подвукао је Маријан Стојадинов. Писмо Синода МПЦ Бугарском синоду, Стојадинов је описао као ''феномен'' и објаснио да је оно настало у контексту недавног међудржавног споразума Бугарске и Македоније о ''добросуседским односима и заједништву''.
    Међутим, Стојадинов је истакао да Бугарски Архијереји немају никакву могућност да преговарају о имену Р. Македоније - То је искључиво политичко питање, који ће сигурну бити решено у веома блиској будућности.

    Коментаришући решење Светог синода о ''мајчинству'' македонској цркви, Стојадинов је подвукао:
    У сваком случају, добро је да се кренуло са мртве тачке.

     

     

    ИЗВОР
    http://bnr.bg/plovdiv/post/100901697/nito-srabskata-carkva-nito-nashata-moje-da-dade-avtokefalia-samostoatelno

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

     

    Најлицемерније, што се Синода МПЦ тиче, су двоструки стандарди, неискреност, непринципијелност као и сервилност већине чланова Синода МПЦ новим политичким НАТО трендовима и великобугарским претензијама. Бугарска Црква, јавно, без пардона и писмено, не признаје Македонској Православној Цркви име Охридска Архиепископија, а Синод МПЦ, и поред тога ... благодари Бугарској Црквој за мајчинство. Ово је заиста циркус и трагикомедија НАТО интеграција, кроз јавно самоукидања МПЦ. Бугари им укинуше пола имена, и то ону половину која носи назив Охридска Архиепископија, а баш тај део имена им Нишким Споразумом признаје и СПЦ, и признао би им сав остали свет православни свет, осим изгледа Бугара, који и даље живе у великобугарским сновима. У исто време великобугарски интелектуалцу у Софији, Македонској Православној Цркви, очевидно у великобугарском стилу, само као регионално бугарско име, признају име Македонска Православна Црква, иако такво име не прихвата ни Цариград ни највећи део осталих Помесних Православних Цркава, заједно са Српском, Грчком, Кипарском, Јерусалимском, Александријском и Руском итд. И сад се поставља питање - Да ли Бугарска Црква помаже или одмаже МПЦ, кад се неканонски умешала да расправља око питања Цркве у Републици Македоније, која није канонска територија Бугарске Цркве? Наравно, одмаже. Потпуно је јасно, као што се види на сто километара, да иза ове сервилности Синода МПЦ стоји НАТО политика, на крилима великобугарштине из Софије. И може ли уопште НАТО, и било која великонационална политика - бугарска, српска, македонска или грчка, помоћи у решавању црквених питања? Наравно да не може. А посебно не може ако иза те политике стоје НАТО и западне обавештајне службе, као што је сада случај са најновијом иницијативом Синода МПЦ, да се обрате Бугарској Цркви за мајчинство.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 3 часа, MKD13 рече

    :coolio:  Баш да видим како ће то Бугари, као велика мањина у Македонији, а и Бугарска Црква, без Српске Цркве и осталих Помесних Православних Цркава, решити проблем у Републици Македонији. Волим кад су карте све отвореније. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима




    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...