Jump to content
  • александар живаљев
    александар живаљев

    Јм. Макарије, нови старешина Привине Главе: Пушачи више неће моћи да се причешћују

      Ова вест новосадског "Дневника" из неког разлога привукла је, накнадну пажњу портала Борба за веру, познатог по тражењу апокалиптичких знакова међу православном јерархијом. Несумњиво, вест је занимљива, а у погледу здравственог просвећивања, може да се слободно каже, и корисна. Разуме се, поставиће се питање, да ли је став оца Макарија и општи став Цркве?

      Вашем модератору, који је летос имао ту срећу да буде у Привиној глави, и да види огроман мисијски и градитељски успех, сада почившег игумана Гаврила, упало је у очи нешто друго: огромно сиромаштво и запуштеност самог села Привина глава, какву човек тешко може да очекује у једном сремском селу. Отворено ћу рећи, и резигнираност преосталих мештана у биртији због напретка манастира, а стагнације села. Такви проблеми, знамо из историје наше Свете Фрушке горе, могу да доведу до тешких спорова и грехова. 

      Надајмо се, да ће се уз Божију помоћ, новом настојатељу дати да и на том пољу социјалног служења помогне.

      Познавајући племенито срце и пастирску бригу Преосвећеног Владике сремског Василија, за сав поверен му народ, искрено очекујем акцију за спашавање и реланог живота у овом сремском селу, које има чиме да се поноси и поново да заживи.

      А.Ж.

       

       

    У МАНАСТИРУ ПРИВИНА ГЛАВА Пушачи не могу на причест

    02.02.2018 • 16:2016:21
    Извор: Dnevnik.rs
         
    ПРИВИНА ГЛАВА: На дан преподобног светог Макарија свечану литургију у манастиру Светих Архангела и Михајла, служио је нови старешина манастира Макарије уз саслужење бројног братства и искушеника манастира Светог Саве из Кувеждина.
    makarije
    Фото: Dnevnik.rs

    Монашко име Макарију је дао владика сремски Василије, по великом светитељу којег је красила смиреност.

    „ Ово је моја прва литургија у манастиру у Привиној глави. Сабрали се данас људи са свих страна, а највише је дошло из Кувеждина. Они долазе код мене да ме мало бодре и подржавају. Жао им је што сам отишао из Кувеждина“, рекао нам је Макарије након службе.

    Нови старешина манастира увео је правила која се неће свима допасти, али се морају поштовати. Забрањено је пушење у комплексу манастира и служење меса.

    „Пушење је грех и црква тражи да се њени верници одрекну пушења. Пушачи неће моћи примити причест. Трпеза љубави остаје и даље али у складу са правилима цркве. На менију неће бити заступљено месо. Типик налаже када је риба, када је дозвољено уље оно се примењује, а када је пост онда се све кува на води. Кување на води и придржавање правила цркве захтева и више радника у кухињи. Сада нас је овде десеторо“, појаснио је јеромонах Макарије.

    Д. Савичин




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    пре 3 часа, МилошБГ рече

     

    Мени је фасцинантно, ти опет цитираш?  Ја ти цитирах 10 светитеља и ти то пређе преко тога ко преко турског гробља, а сада одједном цитати и то оца Саве Јањића, коме свака част, али мени је нпр уз сво уважавање већи ауторитет по том питању један Патријарх Павле или Свети Јован Кронштатски.

    И пази до чега смо дошли, ти си овде дизао халабуку речима ма знам да је грех пушење, али нећу нико да ме одбија од причешћа и говорио си ма маните цигарете причамо о ставу оца Макарија знам ја да су цигарете штетне, знам ја да је то грех, знам ја да је то лоше, сад одједном ти цитираш и браниш чак и тезу да је пушење грех, јер није, рекао отац Сава Јањић, а то шта су рекли оних десетак цитираних угодника Божијих, пуј пике..

    Dakle, jesam li konačno uspeo da ti odgovorim sve sa ovog tvog posta napisanog meni?

    Ako ima još neki detalj da razjasnimo rado ću ti dozvoliti da me poteraš još 3 stranice.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Dakle koje sam ja to citate o.Save postavljao, da bi prolazio pored citata svetitelja kao pored turskog groblja?

    Nijedan. Ali to nije ni važno, jer sam ja miloša namučio u 3 strane to da mu objasnim ali na žalost sam ga ustvari ganjao da mu objasnim kako mu pamet nije bila dobra prilikom postavljanja pitanja.

    Nikako da pamet naidje i da vidi svoje odsustvo, no se još brani da pamet jeste prisutna i vedra no da pušači od dima pamet ne vidoše.

    Verovatno zato što smo mutirane prirode između čovjeka i demona, pa nas tri strane opšte ne umara, no smo još i za posmatranje.

    Dakle brate miloše, el došla pamet koja če priznati da pameti nije bilo prilikom tvog pitanja meni?

    Daj mi citat koji sam ja postavio od o.Save koji te je nagnao da me mučiš u tri strane?

    Nijedan citat na ovoj temi od o,Save nisam postavio.

    • Оплаках :)) 1

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    @Volim_Sina_Bozjeg

    Невероватно колико се усвајање: "Символа Вере"; искаже у сваком сегменту.

    Баш као што разоваплоћавају Господа својим јересима, тако и свуда чине, али они спасавају правослаље :0205_whistling: 

    Још само Сарагуда да улети :))

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 13 минута, Гајић рече

    @Volim_Sina_Bozjeg

    Невероватно колико се усвајање: "Символа Вере"; искаже у сваком сегменту.

    Баш као што разоваплоћавају Господа својим јересима, тако и свуда чине, али они спасавају правослаље :0205_whistling: 

    Још само Сарагуда да улети :))

     

    Pa da, ja mu tačnost u broju svetitelja postavim samo usputno, kao nešto o čemu bi trebalo da vodi inače računa dok piše a centralno mesto mog odgovora ustvari zauzima njegova laž, da sam ja citirao o.Savu kako bi prošao kao pored turskog groblja pored citata svetih otaca.

    Na osnovu te laži on dalje konstruiše svoju priču o što ti kažeš razovaploćava svu diskusiju i završava je sa time da nisam normalan i da se ganjam na 3 stranice da dokažem kako nije bilo 10 citata no 5.

    I sad, ja znajući sve to unapred šta će se izgleda desiti, nisam ni slutio da ima onih koji to ne vide čitajući sa strane.

    A upravo vaki kao miloš izgleda na ovce uvek računaju.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 6 часа, МилошБГ рече

    то углавном иде заједно.

    Није тачно.

    Мој девер је алкохоличар а није пушач.

    Моја бивша колегиница није пушач али је свакога дана цепала виски на послу.

    Итд...

    Знам најмање четири другара мојих синова који се убијају од дувања и раде се на сваком окупљању, а нису пушачи дувана, а један не пије ни алкохол. Син ми је и причао и да су неки клинци из друштва пушачи који су оставили цигаре, али дувају и користе још свашта, јефтиније им је, ураде се и не треба им цигара. 

    Стереотипи, стереотипи, дижу из нас оно што нас не буди да заиста видимо и разумемо, него да жмурећки описујемо и тврдимо.

    Боље би нам било да добро отворимо и очи и срце.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 46 минута, АлександраВ рече

    Није тачно.

    Мој девер је алкохоличар а није пушач.

    Моја бивша колегиница није пушач али је свакога дана цепала виски на послу.

    Итд...

    Знам најмање четири другара мојих синова који се убијају од дувања и раде се на сваком окупљању, а нису пушачи дувана, а један не пије ни алкохол. Син ми је и причао и да су неки клинци из друштва пушачи који су оставили цигаре, али дувају и користе још свашта, јефтиније им је, ураде се и не треба им цигара. 

    Стереотипи, стереотипи, дижу из нас оно што нас не буди да заиста видимо и разумемо, него да жмурећки описујемо и тврдимо.

    Боље би нам било да добро отворимо и очи и срце.

     

    Чуј стереотипи и чуј није тачно, какав /пун себе/ закључак, на два набројана лична искуства и причу сина. А чак иако знам да је то код мене правило, још се оградим уз "углавном" није, али није довољно, Милоше гнусни затвореног срца и очију.

    Ок твоје окружење је такво, допушташ да то не значи закључак који си изнела или не?

    Ја на бази од сигурно преко 20 људи (а можда је тај број и већи, али их се не могу све ни сетити) од којих су неки алкохоличари, неки лечени алкохоличари а неки наркомани,неки лечени наркомани, а неки нажалост и упокојени немам ниједног који не пуши или није пушио цигарете, ама баш ниједног.

    Чуј, оставили цигаре и прешли на марихуану јефтиније је...па то не значи да нису пушачи, јер су дакле пушили па прешли на јаче и схватили поред тог јачег им цигаре и нису потребне, значи опет им цигарета била то семе из које је изникло нешто даље и горе. Али признаћеш ретко ко је кренуо стрејт по питању цигарета на било коју дрогу, од дувања, па на даље.

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

     

    Па да видим и ја тај осећај лома...а не да љубоморно чуваш за себе (мислим на пуцање чира)

    Мада да ти речем и није нешто, но ако је теби леп осећај, немаш фрке Винкославе.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 1 минут, Гајић рече

    Неком пуче чир, па ми дели минусе 12:smeha:

    :POPOcorn1:

    kao jedeš kokice a svima je jasno da ste ti i vasabi popušili kutiju više zbog ove duvanske afere. još samo da tražite da se uvede takav emotikon koji duvani :) 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима




    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...