Jump to content
  • александар живаљев
    александар живаљев

    Јм. Макарије, нови старешина Привине Главе: Пушачи више неће моћи да се причешћују

      Ова вест новосадског "Дневника" из неког разлога привукла је, накнадну пажњу портала Борба за веру, познатог по тражењу апокалиптичких знакова међу православном јерархијом. Несумњиво, вест је занимљива, а у погледу здравственог просвећивања, може да се слободно каже, и корисна. Разуме се, поставиће се питање, да ли је став оца Макарија и општи став Цркве?

      Вашем модератору, који је летос имао ту срећу да буде у Привиној глави, и да види огроман мисијски и градитељски успех, сада почившег игумана Гаврила, упало је у очи нешто друго: огромно сиромаштво и запуштеност самог села Привина глава, какву човек тешко може да очекује у једном сремском селу. Отворено ћу рећи, и резигнираност преосталих мештана у биртији због напретка манастира, а стагнације села. Такви проблеми, знамо из историје наше Свете Фрушке горе, могу да доведу до тешких спорова и грехова. 

      Надајмо се, да ће се уз Божију помоћ, новом настојатељу дати да и на том пољу социјалног служења помогне.

      Познавајући племенито срце и пастирску бригу Преосвећеног Владике сремског Василија, за сав поверен му народ, искрено очекујем акцију за спашавање и реланог живота у овом сремском селу, које има чиме да се поноси и поново да заживи.

      А.Ж.

       

       

    У МАНАСТИРУ ПРИВИНА ГЛАВА Пушачи не могу на причест

    02.02.2018 • 16:2016:21
    Извор: Dnevnik.rs
         
    ПРИВИНА ГЛАВА: На дан преподобног светог Макарија свечану литургију у манастиру Светих Архангела и Михајла, служио је нови старешина манастира Макарије уз саслужење бројног братства и искушеника манастира Светог Саве из Кувеждина.
    makarije
    Фото: Dnevnik.rs

    Монашко име Макарију је дао владика сремски Василије, по великом светитељу којег је красила смиреност.

    „ Ово је моја прва литургија у манастиру у Привиној глави. Сабрали се данас људи са свих страна, а највише је дошло из Кувеждина. Они долазе код мене да ме мало бодре и подржавају. Жао им је што сам отишао из Кувеждина“, рекао нам је Макарије након службе.

    Нови старешина манастира увео је правила која се неће свима допасти, али се морају поштовати. Забрањено је пушење у комплексу манастира и служење меса.

    „Пушење је грех и црква тражи да се њени верници одрекну пушења. Пушачи неће моћи примити причест. Трпеза љубави остаје и даље али у складу са правилима цркве. На менију неће бити заступљено месо. Типик налаже када је риба, када је дозвољено уље оно се примењује, а када је пост онда се све кува на води. Кување на води и придржавање правила цркве захтева и више радника у кухињи. Сада нас је овде десеторо“, појаснио је јеромонах Макарије.

    Д. Савичин




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    Imam pravo da postavim pitanje zato sto smo svi udovi jedni drugima i zato sto neciji greh utice i na moj zivot.
    Ako utice to sto neko negde jede samo suva leba i moli se bez prestanka isto tako utice i to sto neko pored mene zgresi. Isto tako i moj greh moze biti kap koja je prelila casu i moze uticati na njega. Ja tako kapiram ljubav, kao odgovornost.
     
     
     
     
     
     
     
     
     
    У духу реченог...
    Један Србин је ишамарао Черчила а сви награбусише. [emoji23] [emoji23] [emoji23]

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 2 минута, Гајић рече

    Показала си своје знање, а теологишеш, ТУЖНО. Коме писах :bu:

    Нити имам намеру да показујем знање, а још мање  да теологишем. Имам право на своје мишљење, бит твог поста сам схватила, и не схватам шта те  је толико узрујало у мом посту.    

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 1 минут, Рапсоди рече

    Брате драги живи како хоћеш...мени је рођена тетка умрла од пушачког рака плућа у својим најбољим годинама. Није стигла да ужива у пензији, није стигла да ожени сина, није стигла да се радује 2 и 3 унучету, нити да је најстарије запамти.Није нажалост стигла до пуноће, дуван ју је превишие испунио. Живела је последњу годину живота  са  боцом кисеоника од које се није одвајала. Ја и дан данас осећам и замишљам шта би било и како би било  да је жива и да није умрла од чега је умрла. Ето толико....

            

    Šta je to "pušački" rak pluća? Mnogi koji umru od raka pluća ne zapale nijednu cigaretu...

    Moja mama je umrla od raka u najboljim godinama, isto ništa od ovog nije stigla, nije pušila ni jela masno ni pila alkohol, pa čak ni kafu. Živela je besprekorno zdravim životom. Misliš da je isto nečim zaslužila to?

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 1 минут, Рапсоди рече

    Нити имам намеру да показујем знање, а још мање  да теологишем. Имам право на своје мишљење, бит твог поста сам схватила, и не схватам шта те  је толико узрујало у мом посту.    

    Мој пост није био оправдавање, јер немам потребу за истим! Настројење и устремљење из којих настаје горе наведени одговор си схватила :aplauz:

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 1 минут, Paradoksologija рече

    Šta je to "pušački" rak pluća? Mnogi koji umru od raka pluća ne zapale nijednu cigaretu...

    МОја тетка је умрла од пушачког рака. Значи да није пушила 90 посто не би оболела од пушачког  рака плућа . Оних 10 посто можемо да нагађамо. 

    пре 1 минут, Paradoksologija рече

    Moja mama je umrla od raka u najboljim godinama, isto ništa od ovog nije stigla, nije pušila ni jela masno ni pila alkohol, pa čak ni kafu

    Један од узрока је и пушење, наравно да није једини узрок.

    пре 1 минут, Paradoksologija рече

    Misliš da je isto nečim zaslužila to?

    Ко говори о заслугама ? ne_shvata  

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 3 минута, Гајић рече

    Мој пост није био оправдавање, јер немам потребу за истим! Настројење и устремљење из којих настаје горе наведени одговор си схватила :aplauz:

    Наравно да  није био оправдање, али је била одбрана користећи теолошке потке...:coolio:

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

     

     

    Размишљајући о оваквим питањима важно је да се подсетимо шта је грех. Да ли је то прекршај одређених законских моралних норми или све оно што нас отуђује од Бога. Грех је посрнуће правилног усмерења човекове воље, последица је помрачења ума и човекове егоцентричности у којој свет види као пројекцију сопствених страсти. У таквом стању човек живи у сталном страху и забринутости и грчевито тражи излаз кроз разне видове зависности и бега од стварности (алкохол, дрога, неморалан живот, видео игре). У оној мери у којој човек разним својим поступцима отуђује себе и од Бога и од своје аутентичне људске природе која нам је откривена преко Богочовека Христа, у тој мери живимо у стању греха, односно промашаја и заблуде. Уколико се не вратимо Богу, не преумимо, тј. покајемо грех постаје наша друга природа и у потпуности регулише наш однос према Богу и другима и човека води у стање дубоке духовне обмане која је ништа друго него духовна смрт. 

    Рече  о. Саво Јањића, Игуман манастира Дечани. 

     

    А дуван као дуван и зависност од њега , признали или не отуђује од Бога . Као и  слаткиши претерано :smeh1: ето да сте ви мени држали буквицу о зависности од истих  ја вам ни реч не бих рекла .Отело би ми се признање  да сам сва се претворила у слаткиш и да правилно не расуђујем као и да све видим кроз пројекцију  чоколадне свести....:smeh1: 

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 16 часа, Рапсоди рече

    Рече  о. Саво Јањића, Игуман манастира Дечани. 

    To onaj isti, što je pre ovoga rekao da pušenje nije greh?

    Što ga stavljaš sada u poziciju na temi o pušenju u kontekstu greha?

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 4 минута, Рапсоди рече

    :lupaglavu:

    Šta je bilo?

    O.Sava kaže da pušenje nije greh, što se sada ti njegovi rečima na ovoj temi opominješ greha?

    Ili je tema evulirala do greha? Ili je o. Sava promenio mišljenje, pa sad pušenje svrstava u greh, pa su onda i njegove reči o grehu prikladne za ovu temu?

    Šta si htela sa rečima o.Save o grehu na temu pušenja? 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 16 часа, Рапсоди рече

    А дуван као дуван и зависност од њега , признали или не отуђује од Бога

    O.Sava je rekao da je otuđenje od Boga greh, pri tom pušenje nije svrstao u greh i ti posle njegovih reči o grehu, natežeš čoveka, da je neki šarlatan koji sam sebe ne razume, pa je tako rekao da pušenje nije greh a u obrazloženju greha se jasno iz njegovih reči vidi da je pušenje greh.

    Bolje navedi duhovnike koji misle da je pušenje greh i daj njihovu definiciju greha u tom kontekstu, to bi bilo pošteno i prema nama i prema o.Savi.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 23 часа, АлександраВ рече

    Морам да напишем, манте се тог поређења цигарете вс ракија, као ракија се служи у манастирима па је ок. Ракија није ок. Да је среће па да не постоји, исто као и цигарете. Али постоје. Нисам видела пушача да после једне цигарете удари на ближњег, а човека после једне ракије на моју велику жалост јесам. Каква бре црна ракија, па ми смо народ алкохоличара, ако ћемо већ да прозивамо страсти. Алкохолизам се не гледа само кроз количину када неко пије токсикомански, алкохолизам је и стално, свакодневно конзумирање алкохола у дужем временском периоду без обзира на количину.

    Мука натера, молитва утврди, Бог допусти и опрости и човек се поправља. 

    Колико смо слаби не види се само из онога што чинимо него и онога што говоримо. То се баш лепо види и на овој теми.

    Ево ја покушавам да се сетим једног, али само једног алкохоличара који је притом непушач и немогадох да се сетим ниједног, ти? Кога год да се сетим,а  да знам да је алкохоличар, не могу да се сетим без у једној руци алкохол а у другој цигарета.

    Приде не знам ниједног наркомана да је непушач, а знам их поприличан број.

    Дакле не постоји ракија вс цигарете.... па као онда боље и ово него оно, то углавном иде заједно.

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 42 минута, Volim_Sina_Bozjeg рече

    Šta je bilo?

    O.Sava kaže da pušenje nije greh, što se sada ti njegovi rečima na ovoj temi opominješ greha?

    Ili je tema evulirala do greha? Ili je o. Sava promenio mišljenje, pa sad pušenje svrstava u greh, pa su onda i njegove reči o grehu prikladne za ovu temu?

    Šta si htela sa rečima o.Save o grehu na temu pušenja? 

     

    Мени је фасцинантно, ти опет цитираш?  Ја ти цитирах 10 светитеља и ти то пређе преко тога ко преко турског гробља, а сада одједном цитати и то оца Саве Јањића, коме свака част, али мени је нпр уз сво уважавање већи ауторитет по том питању један Патријарх Павле или Свети Јован Кронштатски.

    И пази до чега смо дошли, ти си овде дизао халабуку речима ма знам да је грех пушење, али нећу нико да ме одбија од причешћа и говорио си ма маните цигарете причамо о ставу оца Макарија знам ја да су цигарете штетне, знам ја да је то грех, знам ја да је то лоше, сад одједном ти цитираш и браниш чак и тезу да је пушење грех, јер није, рекао отац Сава Јањић, а то шта су рекли оних десетак цитираних угодника Божијих, пуј пике..

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима




    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...