Jump to content
  • александар живаљев
    александар живаљев

    Јм. Макарије, нови старешина Привине Главе: Пушачи више неће моћи да се причешћују

      Ова вест новосадског "Дневника" из неког разлога привукла је, накнадну пажњу портала Борба за веру, познатог по тражењу апокалиптичких знакова међу православном јерархијом. Несумњиво, вест је занимљива, а у погледу здравственог просвећивања, може да се слободно каже, и корисна. Разуме се, поставиће се питање, да ли је став оца Макарија и општи став Цркве?

      Вашем модератору, који је летос имао ту срећу да буде у Привиној глави, и да види огроман мисијски и градитељски успех, сада почившег игумана Гаврила, упало је у очи нешто друго: огромно сиромаштво и запуштеност самог села Привина глава, какву човек тешко може да очекује у једном сремском селу. Отворено ћу рећи, и резигнираност преосталих мештана у биртији због напретка манастира, а стагнације села. Такви проблеми, знамо из историје наше Свете Фрушке горе, могу да доведу до тешких спорова и грехова. 

      Надајмо се, да ће се уз Божију помоћ, новом настојатељу дати да и на том пољу социјалног служења помогне.

      Познавајући племенито срце и пастирску бригу Преосвећеног Владике сремског Василија, за сав поверен му народ, искрено очекујем акцију за спашавање и реланог живота у овом сремском селу, које има чиме да се поноси и поново да заживи.

      А.Ж.

       

       

    У МАНАСТИРУ ПРИВИНА ГЛАВА Пушачи не могу на причест

    02.02.2018 • 16:2016:21
    Извор: Dnevnik.rs
         
    ПРИВИНА ГЛАВА: На дан преподобног светог Макарија свечану литургију у манастиру Светих Архангела и Михајла, служио је нови старешина манастира Макарије уз саслужење бројног братства и искушеника манастира Светог Саве из Кувеждина.
    makarije
    Фото: Dnevnik.rs

    Монашко име Макарију је дао владика сремски Василије, по великом светитељу којег је красила смиреност.

    „ Ово је моја прва литургија у манастиру у Привиној глави. Сабрали се данас људи са свих страна, а највише је дошло из Кувеждина. Они долазе код мене да ме мало бодре и подржавају. Жао им је што сам отишао из Кувеждина“, рекао нам је Макарије након службе.

    Нови старешина манастира увео је правила која се неће свима допасти, али се морају поштовати. Забрањено је пушење у комплексу манастира и служење меса.

    „Пушење је грех и црква тражи да се њени верници одрекну пушења. Пушачи неће моћи примити причест. Трпеза љубави остаје и даље али у складу са правилима цркве. На менију неће бити заступљено месо. Типик налаже када је риба, када је дозвољено уље оно се примењује, а када је пост онда се све кува на води. Кување на води и придржавање правила цркве захтева и више радника у кухињи. Сада нас је овде десеторо“, појаснио је јеромонах Макарије.

    Д. Савичин




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    пре 5 минута, Nebojš.a рече

    I ja odgovor neodgovornim i licemernim.

    Istinski i jedini pad čoveka, je otuđenost od Boga, zadržavati se na moralnim pridigama onih koji su u Crkvi i pokušavaju da kanališu strasti prema Bogu i sa Bogom žive, nema nekog smisla. Zašto nema smisla? Zato što jedan vidljivi greh kod nekog može da sakrije 100 drugih vrlina, a jedna osuda greha kod drugog, može da sakrije 100 tvojih drugih nevidljivih a svakodnevno prisutnih grehova te veličine.

    Zato su jedino smrtni gresi ti, koji kod duhovnika mogu da izazovu reakciju i eventualnu epitimiju, tj. ne dozvoljavanje pristupa Čaši.

    Da je duvan štetan, to niko ne spori ali niko nek si ne uzima za pravo da budući on sam ne čineći taj greh, zahteva i od drugog isti podvig.

    U takvu trku ne želim da ulazim. Hoćemo li uslovljavati drugog samo u onim podvizima koje smo sami uspeli da pobedimo?

    I Hristos je bio čovek, ko Ga je dostigao u podvigu?

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 36 минута, goranger рече

    imaš u priči o strašnom sudu

    Znači ja mogu u životu pušiti tri kutije cigareta dnevno i umrijeti od raka pluća ali kad dođem pred Isusa on će se pretvarati da to nije vidio..

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 4 минута, Volim_Sina_Bozjeg рече

    Zato su jedino smrtni gresi ti, koji kod duhovnika mogu da izazovu reakciju i eventualnu epitimiju, tj. ne dozvoljavanje pristupa Čaši.

    Невезано за дуван. Сваки грех је смртан. Грех одваја од Бога. Одбацивање греха и покајање води ка Богу.

    Епитимија је мера, пут ка покајању.

    Не можемо причати о гресима који нису смртни, јер то нису греси.

    Наравно, на свештенику је да одреди меру епитимије, и то дал да се човек причести, или не. Ал немојмо причати о несмртним гресима, пошто таквих грехова нема.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    1 hour ago, Vladan3 рече

    Сада има да добијеш етикете воајера, удбе, цепидлаке, моралисте, лицемера, секташа а и питање ти је нехришћанско... :mahmah:

    Брате, ниси уопште скапирао. Нико не сматра да је пушење у реду и да није промашај.

    Ја као бивши пушач сматрам да је то лагано саомоубиство. Престао сам и мислим да сви треба да престану.

    Дакле,грех је.

    Мислим да је погрешан концепт у коме ми причамо колико после причешћа је ок да се запали цигарета. Па није никад ок. Али као што рекох људи нису исти, неко ће на прву да престане, неко ће се борити и изборити, неко неће (нажалост) али последњу реч има Бог и он гледа све и оно што ми не видимо.

    Мислим бесмислено расправљамо, и да кажем јуридичко-католички.

    Грех је грех сваки, и не треба га чинити никада. А оваким приступом "син фри зон" упадамо у неке чудне рупе.

    Немојмо набијати људима на нос њихове слабости. Сви знамо своје, имамо духовника, свештеника, исповест...Зато мислим да је ово опште мудровање о појединачним стварима које свако са Богом и собом уз помоћ свог пастира треба да реши. И зато кажем удба и воајерство је кад се овако ситиничаво бавимо греховима других људи.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 16 минута, Nebojš.a рече

    I ja odgovor neodgovornim i licemernim.

    Амин :)

    Свој ти посао! Надигравате се овде к'о митари, делите моралне лекције. То што сте "нека висина", па будите, зналци сте, а чега? Не питам Кога, већ чега?!  

    Који је то човек позван да улази у вертикалу односа: "Бог-човек"? Ти и Владан? Слава Богу, нисте :)

     Један је услов за причешће, а то је покајање, но то није дато теби знати у кога је искрено, а у кога не. 

    Свој ти посао, ако и знаш шта имаш у своме дворишту порадити, а не митарити и надмудривати се.

    Хоће ли ко пијан прићи, то није моје. Ако ли ми и каже да је пијан пришао, тек онда није моје да га поучавам, јер је поуку добио! 

    То ли је Бог одлучио у "задња времена" да снисходи :aplauz:

    Оно што сам имао рећи о теми, написах у личном примеру, никако у примеру другога! 

    А тебе премудрог бих замолио да ми покажеш човека који не пада, сваки има своју несвест по сушти! Но, није сушт крива, јер је по потреби у нехотичном! 

    Трик питања и надигравање, нису учтиви, веома су нељубазан однос, опадачки су, јер би ти и теби слични ловци да ловите. 

    Због себе потребе немам писати, но због дрзника који се камењем бацају и куцам, а ти свој посао и не смућуј слабе!

     

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 1 минут, Вилер Текс рече

     

    Па по митарима не смеш ни мислити након причешћа :D уствари смеш, невидива је то радња :0205_whistling:

    Колико ли су слабих обесхрабрили и од Христа одбили и смутили, то само Бог зна, а овамо ревнују.

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 9 минута, Вилер Текс рече

    Брате, ниси уопште скапирао.  ... ситиничаво бавимо греховима других људи.

    пре 4 минута, Гајић рече

    Који је то човек позван да улази у вертикалу односа: "Бог-човек"? Ти и Владан? Слава Богу, нисте :)

    Шта је вама? Где сам ја казао ишта о било коме, где? Чак ништа ни о пушачима не рекох. Само говорим о појави и ставовима.

    Зашто ми учитавате оно што ви сами радите?

    Ви непрестано о себи и другима на личној основи говорите... и лепите етикете из дубине вашег покајања и смирености.

    Нека само ви лепите ево мени фале још три сличице да попуним свој преподобни албум :smeh1:

     

    пре 7 минута, goranger рече

    znaš za Milanka? Bogu je sve moguće

    Миланку свака част али ако сте пажљиво одслушали видео снимак чућете да је човек у сред цркве исповедио своје пушење као највећи и најтежи проблем и као једину ствар која га одваја од самог Бога.

    Али ми свеједно не причамо о људима ни појединачно ни групно него о појави и ставовима...

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 1 минут, Vladan3 рече

    Шта је вама? Где сам ја казао ишта о било коме, где? Чак ништа ни о пушачима не рекох. Само говорим о појави и ставовима.

    Зашто ми учитавате оно што ви сами радите?

    Ви непрестано о себи и другима на личној основи говорите... и лепите етикете из дубине вашег покајања и смирености.

     

    А шта си ти хтео да кажеш? Не разумем те. Објасни ми молим те.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 12 минута, Гајић рече

    А тебе премудрог бих замолио да ми покажеш човека који не пада, сваки има своју несвест по сушти! Но, није сушт крива, јер је по потреби у нехотичном! 

    Трик питања и надигравање, нису учтиви, веома су нељубазан однос, опадачки су, јер би ти и теби слични ловци да ловите. 

    Због себе потребе немам писати, но због дрзника који се камењем бацају и куцам, а ти свој посао и не смућуј слабе!

     

    Ti prvo uzmeš i zameniš teze, pa onda malo izdramiš, onda te uhvati neka plitka poetika, da bi na kraju oponentu učitao ono što ti odgovara a na šta ćeš se u nastavku ostrviti kao da je on to mislio ili rekao.

    Neko sa strane bi mogao da pomisli kako diskutuješ sam sa sobom.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима




    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...