Jump to content
  • александар живаљев
    александар живаљев

    Јм. Макарије, нови старешина Привине Главе: Пушачи више неће моћи да се причешћују

      Ова вест новосадског "Дневника" из неког разлога привукла је, накнадну пажњу портала Борба за веру, познатог по тражењу апокалиптичких знакова међу православном јерархијом. Несумњиво, вест је занимљива, а у погледу здравственог просвећивања, може да се слободно каже, и корисна. Разуме се, поставиће се питање, да ли је став оца Макарија и општи став Цркве?

      Вашем модератору, који је летос имао ту срећу да буде у Привиној глави, и да види огроман мисијски и градитељски успех, сада почившег игумана Гаврила, упало је у очи нешто друго: огромно сиромаштво и запуштеност самог села Привина глава, какву човек тешко може да очекује у једном сремском селу. Отворено ћу рећи, и резигнираност преосталих мештана у биртији због напретка манастира, а стагнације села. Такви проблеми, знамо из историје наше Свете Фрушке горе, могу да доведу до тешких спорова и грехова. 

      Надајмо се, да ће се уз Божију помоћ, новом настојатељу дати да и на том пољу социјалног служења помогне.

      Познавајући племенито срце и пастирску бригу Преосвећеног Владике сремског Василија, за сав поверен му народ, искрено очекујем акцију за спашавање и реланог живота у овом сремском селу, које има чиме да се поноси и поново да заживи.

      А.Ж.

       

       

    У МАНАСТИРУ ПРИВИНА ГЛАВА Пушачи не могу на причест

    02.02.2018 • 16:2016:21
    Извор: Dnevnik.rs
         
    ПРИВИНА ГЛАВА: На дан преподобног светог Макарија свечану литургију у манастиру Светих Архангела и Михајла, служио је нови старешина манастира Макарије уз саслужење бројног братства и искушеника манастира Светог Саве из Кувеждина.
    makarije
    Фото: Dnevnik.rs

    Монашко име Макарију је дао владика сремски Василије, по великом светитељу којег је красила смиреност.

    „ Ово је моја прва литургија у манастиру у Привиној глави. Сабрали се данас људи са свих страна, а највише је дошло из Кувеждина. Они долазе код мене да ме мало бодре и подржавају. Жао им је што сам отишао из Кувеждина“, рекао нам је Макарије након службе.

    Нови старешина манастира увео је правила која се неће свима допасти, али се морају поштовати. Забрањено је пушење у комплексу манастира и служење меса.

    „Пушење је грех и црква тражи да се њени верници одрекну пушења. Пушачи неће моћи примити причест. Трпеза љубави остаје и даље али у складу са правилима цркве. На менију неће бити заступљено месо. Типик налаже када је риба, када је дозвољено уље оно се примењује, а када је пост онда се све кува на води. Кување на води и придржавање правила цркве захтева и више радника у кухињи. Сада нас је овде десеторо“, појаснио је јеромонах Макарије.

    Д. Савичин




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    једном сам чула причу како је Владика Давид, одлучио од Чаше жену која је јутро пре причешћа пушила, и са тим се апсолутно слажем, ја јесам пушач, али светиња је светиња, требало би се потрудити макар толико, ако не можемо да скроз напустимо ту страст, а оно бар ноћ и јутро пре причешћа не запалити цигару.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 42 минута, ana čarnojević рече

     

    u redu je boriti se protiv revnitelja razoblicavanjem licemerja ali sta cemo sa revniteljima slobode i ljupaFi?

     

    Те две крајноси су потпуно исте. Потпуно је погрешно постављати неке високе стандарде, тј тешка бремена исто као и своју раслабљеност постављати за стандард. Што се дешава врло често.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    1 hour ago, Снежана рече

    једном сам чула причу како је Владика Давид, одлучио од Чаше жену која је јутро пре причешћа пушила, и са тим се апсолутно слажем, ја јесам пушач, али светиња је светиња, требало би се потрудити макар толико, ако не можемо да скроз напустимо ту страст, а оно бар ноћ и јутро пре причешћа не запалити цигару.

    ОК што се тиче уздржавање од пушења пре причешћа али како (ви пушачи) гледате на пушење (одмах) после причешћа тј. свете литургије?

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 5 минута, Vladan3 рече

    ОК што се тиче уздржавање од пушења пре причешћа али како (ви пушачи) гледате на пушење (одмах) после причешћа тј. свете литургије?

    А како да гледамо кад се ја или ти или Ђура наљутимо на некога после причешћа, рецимо у саобраћају ?

    Чему брате воајерски однос према према страстима? 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 20 минута, Вилер Текс рече

    А како да гледамо кад се ја или ти или Ђура наљутимо на некога после причешћа, рецимо у саобраћају ?

    Чему брате воајерски однос према према страстима? 

    Изједначаваш хотимичну и свесну радњу са импулсивном реакцијом?

    Какав воајерски однос са страсима? Немам појма шта то значи... Очекивао сам неко поређење са постом пре причешће типа не једем нити пијем пре, а једем и пијем после рецимо.

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 18 минута, Vladan3 рече

    Изједначаваш хотимичну и свесну радњу са импулсивном реакцијом?

    Какав воајерски однос са страсима? Немам појма шта то значи... Очекивао сам неко поређење са постом пре причешће типа не једем нити пијем пре, а једем и пијем после рецимо.

     

    Добро није можда право поређење.

    Воајерски однос према стастима је ово стављање коришћења дувана под лупу. Лоше је, ја сам први престао да пушим. Хвала Богу! Али шта ми испитујемо људе да ли они после причешћа пале или не пале цигарету. То је воајерски. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 43 минута, Vladan3 рече

    ОК што се тиче уздржавање од пушења пре причешћа али како (ви пушачи) гледате на пушење (одмах) после причешћа тј. свете литургије?

    ja mogu da ti kažem  kako ja na to gledam i koji je moj kodeks, nikada ne bih zapalila cigaru u porti posle liturgije ili u parohijskom domu ako niko ne puši ili je zabranjeno, kao što ne pušim kod prijatelja u kući koji su nepušači.

    Измењено од Снежана

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Што воајерски? Не гледам никога кришом шта ради после литургије као нека баба... Лепо питам жену тј. пушаче шта мисле о томе и томе. Сад не смемо да разменимо мишљења о односу према литургији да не би неко рекао да смо воајери. Претеривање....

    А питање се односило на (унутрашњи) став према пушењу након литургије без обзира на то да ли други пуше или не и без обзира да ли је то у порти или на улици рецимо.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    1 hour ago, Вилер Текс рече

    Добро није можда право поређење.

    Воајерски однос према стастима је ово стављање коришћења дувана под лупу. Лоше је, ја сам први престао да пушим. Хвала Богу! Али шта ми испитујемо људе да ли они после причешћа пале или не пале цигарету. То је воајерски. 

    Imam jedno neprijatno iskustvo sa ovim voajerizmom

    Vrlo sam se prešao i vrlo povredio jednu osobu. ..nije pušenje u pitanju već nešto drugo....bolje da ne pominjem

    Ali mi je tad bilo jasno kroz "duhovne batine" da ne smem da se mešam u to ako neko želi da se pricesti a pre toga je......123456789

    Bukvalno nije naš posao da se umesamo u to

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 19 минута, Vladan3 рече

    Што воајерски? Не гледам никога кришом шта ради после литургије као нека баба... Лепо питам жену тј. пушаче шта мисле о томе и томе. Сад не смемо да разменимо мишљења о односу према литургији да не би неко рекао да смо воајери. Претеривање....

    А питање се односило на (унутрашњи) став према пушењу након литургије без обзира на то да ли други пуше или не и без обзира да ли је то у порти или на улици рецимо.

    Унутрашњи став и једини исправан да је то страст које требамо да се ослободимо. Све остало је ствар за духовника/свештеника и конкретну особу. Иначе постајемо духовна полиција.

    Изрази воајеризам и духовна полиција нису пубквални, већ метафорични али добро описују ствар.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 7 минута, Вилер Текс рече

    Унутрашњи став и једини исправан да је то страст које требамо да се ослободимо. Све остало је ствар за духовника/свештеника и конкретну особу. Иначе постајемо духовна полиција.

    Изрази воајеризам и духовна полиција нису пубквални, већ метафорични али добро описују ствар.

    Не слажем се.

    Пре свега, многи немају свест о пушењу као нечему што одваја од Христа, тј. не виде проблем у томе што пуше. Како се каже, има и већих грехова од пушења, и не желе да се суоче са собом да имају проблем. Неко просто ужива у томе, и то му причињава ретко задовољство које може себи да приушти.

    Изнет је став да је није ОК пушити пре причешћа. Тј. да не би требало да се причешћују људи који нису у стању да издрже једно јутро без цигарета. Потпуно је легитиман питање да ли је ОК причестити се, ако се цигара мора запалити одмах по изласку из цркве.

    Честа је појава да се пушачи издвајају након литургије, ако остану после на дружењу, и да иду изван порте како би попушили, и да се после враћају на послужење, и на дружење.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 11 минута, Ђорђе Р рече

    Потпуно је легитиман питање да ли је ОК причестити се, ако се цигара мора запалити одмах по изласку из цркве.

    Честа је појава да се пушачи издвајају након литургије, ако остану после на дружењу, и да иду изван порте како би попушили, и да се после враћају на послужење, и на дружење.

    Е ово је воајерски 100% брате. Можда тај неки има свет о томе, можда ово можда оно. Можда исповеда то...То су ствари о којим свештеник и поверено му чедо причају.

    Може неко да се љути колико хоће али удба тече у нашим венама.

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    @Вилер Текс @Драшко

    Овде имамо бркање термина изгледа... Једно је став нечији а друго су речи а треће дела тј. шта он ради. Ако пажљиво читате у мом првом питању сам лепо рекао "како ви пушачи гледате на" дакле јасно сам питао за став тј. гледање а не за лична дела тј. шта ко од њих ради у ком случају би била ОК примедба за тај "воајеризам".

    Ја на пример имам став да је празнословље лоше, али ипак то свакодневно радим, можда чак и док пишем ово, чиме сам лицемер према самом себи итд. итд.

    Ја дакле добро пазим шта и зашто пишем и питам. Зато људе нисам питао шта раде него какав став имају о којем је ваљда још увек легитимно да нормално дискутујемо...

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 4 минута, Вилер Текс рече

    Е ово је воајерски 100% брате. Можда тај неки има свет о томе, можда ово можда оно.

    Може неко да се љути колико хоће али удба тече у нашим венама.

    Шта ту има воајерски? Какава удба? Не разумем против чега се ти буниш?

    Имамо очи да видимо, ал не смемо да причамо? Њих није срамота због тога, не крију се у тоалету, као у школама што раде. Не кажем да треба да се крију, ал ме то подсећа управо на пушење деце у школским тоалетима. Окупљају се у групе, праве посебне "агапе" око цигарета. Зашто је то табу тема, зашто је примећивање те појаве "воајеризам", шпијунирање, "удба"?

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима




    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...