Jump to content
  • александар живаљев
    александар живаљев

    Јм. Макарије, нови старешина Привине Главе: Пушачи више неће моћи да се причешћују

      Ова вест новосадског "Дневника" из неког разлога привукла је, накнадну пажњу портала Борба за веру, познатог по тражењу апокалиптичких знакова међу православном јерархијом. Несумњиво, вест је занимљива, а у погледу здравственог просвећивања, може да се слободно каже, и корисна. Разуме се, поставиће се питање, да ли је став оца Макарија и општи став Цркве?

      Вашем модератору, који је летос имао ту срећу да буде у Привиној глави, и да види огроман мисијски и градитељски успех, сада почившег игумана Гаврила, упало је у очи нешто друго: огромно сиромаштво и запуштеност самог села Привина глава, какву човек тешко може да очекује у једном сремском селу. Отворено ћу рећи, и резигнираност преосталих мештана у биртији због напретка манастира, а стагнације села. Такви проблеми, знамо из историје наше Свете Фрушке горе, могу да доведу до тешких спорова и грехова. 

      Надајмо се, да ће се уз Божију помоћ, новом настојатељу дати да и на том пољу социјалног служења помогне.

      Познавајући племенито срце и пастирску бригу Преосвећеног Владике сремског Василија, за сав поверен му народ, искрено очекујем акцију за спашавање и реланог живота у овом сремском селу, које има чиме да се поноси и поново да заживи.

      А.Ж.

       

       

    У МАНАСТИРУ ПРИВИНА ГЛАВА Пушачи не могу на причест

    02.02.2018 • 16:2016:21
    Извор: Dnevnik.rs
         
    ПРИВИНА ГЛАВА: На дан преподобног светог Макарија свечану литургију у манастиру Светих Архангела и Михајла, служио је нови старешина манастира Макарије уз саслужење бројног братства и искушеника манастира Светог Саве из Кувеждина.
    makarije
    Фото: Dnevnik.rs

    Монашко име Макарију је дао владика сремски Василије, по великом светитељу којег је красила смиреност.

    „ Ово је моја прва литургија у манастиру у Привиној глави. Сабрали се данас људи са свих страна, а највише је дошло из Кувеждина. Они долазе код мене да ме мало бодре и подржавају. Жао им је што сам отишао из Кувеждина“, рекао нам је Макарије након службе.

    Нови старешина манастира увео је правила која се неће свима допасти, али се морају поштовати. Забрањено је пушење у комплексу манастира и служење меса.

    „Пушење је грех и црква тражи да се њени верници одрекну пушења. Пушачи неће моћи примити причест. Трпеза љубави остаје и даље али у складу са правилима цркве. На менију неће бити заступљено месо. Типик налаже када је риба, када је дозвољено уље оно се примењује, а када је пост онда се све кува на води. Кување на води и придржавање правила цркве захтева и више радника у кухињи. Сада нас је овде десеторо“, појаснио је јеромонах Макарије.

    Д. Савичин




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    Управо сада, Vladan3 рече

    Шо? Ако није грех а може вернику да помогне да среди мисли, опусти се и отвори пред исповедником... зашто да не?

    Добри исповедници се већ труде да створе атмосферу поверења и искрен однос да се људи лакше и потпуно отворе, свака помоћ је добродошла.

    Претпостављам да ниси разумео зашто сам то рекао, јер нисам рекао да није грех.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Управо сада, Ведран* рече

    Претпостављам да ниси разумео зашто сам то рекао, јер нисам рекао да није грех.

    Ти наравно ниси рекао да није грех али други јесу, ја се на то настављам и следим даљу логику у расуђивању.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Управо сада, Vladan3 рече

    Ти наравно ниси рекао да није грех али други јесу, ја се на то настављам и следим даљу логику у расуђивању.

    Па немој онда да се на мене настављаш. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 1 минут, Ведран* рече

    Па немој онда да се на мене настављаш. 

    Па извини али твој коментар је био једна од тих карика... У сваком случају батаљујем јер видим да ти је већ пресело.

    Позз :)

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 10 минута, Vladan3 рече

    Па извини али твој коментар је био једна од тих карика... У сваком случају батаљујем јер видим да ти је већ пресело.

    Позз :)

    Могуће да сам после овога више осетљив него што бих иначе био. Али ако си се надовезао на мене у томе смислу само као на једну карику, боље би било да си питао уопштено хипотетски, а не мене директно да ли бих ја да сам духовник благословиио да пуше на исповести. То ми је било мало много.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 3 минута, Ведран* рече

    боље би било да си питао уопштено хипотетски

    Да у праву си. Мени је потпуно свеједно о коме је реч него ме је занимало како би се расуђивање даље развијало са датим полазним тачкама...

    Људи су када је о пушењу реч склони да буду веома субјективни и осетљиви без обзира какав став имају.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Сваки пут када се заподене разговор на ову тему, иако се у првом моменту тргнем и имам ту реакцију да се оправдавам и/или инатим, на крају приче дођем до тога да се осећам заиста лоше. Не зато што пушим (због тога се свакако већ осећам углавном лоше без да ми неко каже), него зато што се на неки начин ми пушачи етикетирамо по спољашњим, видљивим "гресима" (или гресима, страстима, какогод), а нико од свих људи на овом свету не зна ко сам, кроз шта пролазим, одакле сам кренула и докле сам дошла. Нећу да правим поређење са другим "категоријама греха", свако за себе зна шта је успут у животу закачио, па то тегли, вуче и не може да се отараси напасти, колико год се трудио, желео и борио. Ако је неко донео одлуку да се нећу причешћивати због тога што сам пушач, ја ћу се једноставно повући. Не зато што не желим (или не могу) да оставим цигарете, већ због тога што су цигарете нешто што је толико малецно у односу на оно због чега падам, трескам, и посустајем, свакодневно. Ако себе тако сагледам, ако себе тако изанализирам, ја се не смем причестити никада. Не желим да се поредим са другима, па да кажем - аха, а причешћују се криминалци, лажови од политичара, алкоси, овакви, онакви. Не. Не знам ја шта је у њиховим душама и у њиховом сусрету са Богом, а још мање знам одакле су пошли да би стигли до тога какви јесу данас. За себе знам. Пошла сам из личног пакла у сусрет Богу, и загрлила га јако и не пуштам, чак и када треснем носином о под. Али, ако нисам достојна да се причестим зато што пушим, ево рећи ћу - хеј, па то је најмањи разлог. Имам ја тога на кљун колико хоћете. Нажалост.

    Не знам како ме Бог види, али знам како ја видим њега. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    On 2/7/2018 at 20:10, Vladan3 рече

    А ја сам три пута написао да нисам за аутоматско одлучење јер је, између осталог, то компликована страст и потребна је велика пажња и духовника и верника око тога како, шта и којим темпом раде и јер нисмо сви исти. Као што неко рече, можда је то некоме једини или неопходан вентил, мање зло, све је то људски.

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 28 минута, Vladan3 рече

    то компликована страст

    А која страст то није? Нема такве. И по томе пушење није посебна и другачија. 

    Али мени се чини да неки кажу да то и није страст. А ја се питам онда шта је? Али видим да сам упао у тему где ми није место.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Мислим да нико не спори да је пушење гријех и да је штетно по човјека и у физичком и у духовном смислу као и сваки други гријех. Питање је само у коју га категорију сврставамо и како се према њему односимо. Рјешавање овог питања би требало оставити човјеку који се бори против ове страсти и ономе ко је духовно одговоран за њега. Духовник или парохијски свештеник би требао да има најбољи увид у духовно стање сваког човјека који му повјерен од Бога на старање и у складу са тиме да се руководи по овом и свим другим питањима. На жалост у пракси је ситуација везана за познавање духовног стања парохијске заједнице тотално конфузна па се онда прибјегава неким соломонским рјешењима. При томе се нема реалан однос приликом категоризације гријехова и сада имате ситуацију да се паушално одређује ко се смије а ко не смије причешћивати и ту долазимо до одређеног апсурда. У сваком случају, треба у смирењу поштовати поредак сваке епархије, манастира, парохијске заједнице и не треба драмити као да је одлука донешена на васељенском нивоу, а своје личне борбе оставити за људе који су преузели духовну одговорност за нас.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 6 часа, Vladan3 рече

     

    Slažem se , velika je opasnost nešto uskratiti što je sam Bog dao i pozvao: uzmite o jedite ovo je tijelo moje i uzmite i pijte.. Ne znam koliki mora biti razlog za tako nešto.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 9 часа, Volim_Sina_Bozjeg рече

    Tako je moraš razumeti nas grešne, Hristos je radi nas došao, ne radi vas.

    Видиш прво сам Бог, а онда постадох безгрешан, шта је следеће...

    И то све јер сам рекао да пушење није добро и није врлина.  Наравно није ни пушење исто, има људи који пуше паклицу 3-4 дана, ако немају тренутно ништа, а има оних који пуше по две паклице дневно, који када им се приближи крај пакле јурцају у продавницу, оне које не можеш замислити без цигарете.

    Иначе чуј назива пакла цигарете. Тек сад сконтах.

    На крају крајева, цитираћу пар Божијих  угодника.

    Патријарх Павле је рекао да човек треба да пуши, Бог би му уградио оџак.

    Свети Јован Кронштатски је рекао да је пушење кађење ђаволу.

    Свети Филарет: Дуван је заслађена пилула ђавола, коју је он дао телу, кријући се иза привидне потребе, њене бесмислене похоте. Четири зла ђаво одједном чини кроз дуван: убија драгоцено време, скраћује живот, изазива најглупљу жељу и сиромашнима одузима насушну храну.

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Да се разумемо причест по мени не сме бити условљена са тиме да ли је неко пушач или не и ја да сам свештеник не би бранио пушачима причешће, али немој да испадне да је то још врлина и добра страна човека. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Пушење дакле ако гледате самог себе

    - Штети организму, може бити узрочник многих оболења, штетан је поготово за плућа, прво што вам доктор препоручи јесте да га оставите

    Ако гледате ваше ближње

    - Штети и вашим ближњима, пасивно пушење повећава 30 посто могућности оболења од неких болести, иако само удишете дим или боравите у просторији где неко други пуши, реално дакле ви пушите а онда и други осим вас а обично су то они са којима живите, дакле ближњи, испаштају

    Ако гледате са аспекта дуван је природно нешто

    - Можда дуван и јесте, али цигарете свакако нису. Данас цигарета садржи преко 7.000 различитих хемикалија, од тога преко 60 су канцерогене, угљен моноксид, цијанид, арсеник, катран, разне боје и многе друге вештачке додатке да би пушење било што пријатније и притом да је због те све хемије зато и много теже оставити цигарете него пре х година.

    Ако гледате са аспекта финансија

    - Цигарете су скупе и тенденција је да буду све скупље, у земљама у близини, пакла цигарета кошта увелико од 5,6 еура до 20 еура, код нас су око 300 динара, просечно колико контам људи дају месечно око 100 еура за цигарете, у земљи у којој је реална просечна плата негде око 300 еура.

    Ако гледате са аспекта Православља

    - Довољно је отићи само данас у манастире и видети да је свуда забрањено пушење, негде стоје натписи овде се кади тамјаном а не дуваном, негде нешто друго, али суштински нигде то није врлина нити добро. Ако гледамо са аспекта наше тело је храм, ако је јасно дакле да цигарете убијају и штете тело, онда је ваљда јасно.

    Друге тенденције

    - Услед свега овога најпре сазнања да је пушење штетно за човеков организам, постоје друге тенденције које су се појавиле у свету, цигарете су избачене из ресторана, забрањено је пушити на многим местима постоје нпр земље у свету где је пушење чак и на отвореном забрањено, свуда постоје смокинг ареа где се људи тискају и гурају да би запалили цигарету. Много је ружно. 

    И опет није довољно.

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима




    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...