Jump to content
  • александар живаљев
    александар живаљев

    Јм. Макарије, нови старешина Привине Главе: Пушачи више неће моћи да се причешћују

      Ова вест новосадског "Дневника" из неког разлога привукла је, накнадну пажњу портала Борба за веру, познатог по тражењу апокалиптичких знакова међу православном јерархијом. Несумњиво, вест је занимљива, а у погледу здравственог просвећивања, може да се слободно каже, и корисна. Разуме се, поставиће се питање, да ли је став оца Макарија и општи став Цркве?

      Вашем модератору, који је летос имао ту срећу да буде у Привиној глави, и да види огроман мисијски и градитељски успех, сада почившег игумана Гаврила, упало је у очи нешто друго: огромно сиромаштво и запуштеност самог села Привина глава, какву човек тешко може да очекује у једном сремском селу. Отворено ћу рећи, и резигнираност преосталих мештана у биртији због напретка манастира, а стагнације села. Такви проблеми, знамо из историје наше Свете Фрушке горе, могу да доведу до тешких спорова и грехова. 

      Надајмо се, да ће се уз Божију помоћ, новом настојатељу дати да и на том пољу социјалног служења помогне.

      Познавајући племенито срце и пастирску бригу Преосвећеног Владике сремског Василија, за сав поверен му народ, искрено очекујем акцију за спашавање и реланог живота у овом сремском селу, које има чиме да се поноси и поново да заживи.

      А.Ж.

       

       

    У МАНАСТИРУ ПРИВИНА ГЛАВА Пушачи не могу на причест

    02.02.2018 • 16:2016:21
    Извор: Dnevnik.rs
         
    ПРИВИНА ГЛАВА: На дан преподобног светог Макарија свечану литургију у манастиру Светих Архангела и Михајла, служио је нови старешина манастира Макарије уз саслужење бројног братства и искушеника манастира Светог Саве из Кувеждина.
    makarije
    Фото: Dnevnik.rs

    Монашко име Макарију је дао владика сремски Василије, по великом светитељу којег је красила смиреност.

    „ Ово је моја прва литургија у манастиру у Привиној глави. Сабрали се данас људи са свих страна, а највише је дошло из Кувеждина. Они долазе код мене да ме мало бодре и подржавају. Жао им је што сам отишао из Кувеждина“, рекао нам је Макарије након службе.

    Нови старешина манастира увео је правила која се неће свима допасти, али се морају поштовати. Забрањено је пушење у комплексу манастира и служење меса.

    „Пушење је грех и црква тражи да се њени верници одрекну пушења. Пушачи неће моћи примити причест. Трпеза љубави остаје и даље али у складу са правилима цркве. На менију неће бити заступљено месо. Типик налаже када је риба, када је дозвољено уље оно се примењује, а када је пост онда се све кува на води. Кување на води и придржавање правила цркве захтева и више радника у кухињи. Сада нас је овде десеторо“, појаснио је јеромонах Макарије.

    Д. Савичин




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    Мени ова прича око пушења ко дан мрмота, мало мало па се појави дискусија.

    Да ли је то не знам колики грех, није, али је грех. Сад има она опција код људи који тврде грех је грех и не постоји скала грехова.

    Међутим давно читах, да су цигаре један од грехова над којима се рогати највише смеје човеку.  Објашњење је следеће, цигаре су порок то сви знају, онај ко пуши није далеко од наркомана, у тренутку када нема цигаре није му тешко попети се на марс да би дошао до цигара, цигаре су штетне за организам и то свако зна, самим тим ако је човечије тело храм Божији ми цигарама урушавамо тај храм, даље цигаре нити су бесплатне, нити јефтине, људи раде за цркавице а онда троше месечно велики проценат онога што су зарадили да би се тровали и на крају крајева на свакој паклици пише пушење је штетно, убија, слике оболелих људи због пушења, уништених органа због цигарета, разних нус појава али ни то људе не либи да ипак оставе пушење, него и даље настављају и сад не знам где то читах, али у суштини због свега набројаног а било је још ствари али ја заборавих овом греху и пороку се ђаво највише смеје и радује, јер поред толико разлога човек је и даље склон пушењу и даље јури за цигарама.

    Што се новог игумана Макарија тиче, видим да је из Кувеждина дошао, опште је познато да је отац Варнава одатле велики противник пушења. Исто тако овај текст видим као ето неку нову страницу Прибине главе у смислу тога да је блаженопочивши игуман Гаврило био пушач и да је између осталог на манастирским трпезама било послуживано месо, па ето да од сада тога неће бити. Јер било је мало чудних ситуација да нпр отац Гаврило тамо беседи са цигаром у устима и слично ( не осуђујем, кажем), па могуће и отац Макарије да жели да расчисти са том праксом, да не би на трпези људима стално говорио да је у манастиру сад забрањено пушење.  А у скоро свим манастирима и јесте, само сам ту видео да није било забрањено.

    Да ли треба бранити причешће онима који пуше, свакако да да, али само уколико свештенство и монашство који пуше исто буду кажњени на неки начин због тог греха, овако је мало глупо, са друге стране опет то постаје нека врста типика манастира, па ако пушиш и немаш благослов да се причестиш па ти брате и сестро не иди тамо да се причестиш, иди на другу страну код онога ко ти благослови.

    Опет некако мало ми је криво што наша црква нема јасне ставове по многим питањима или ако већ је тако да ипак нико не напада једног или другог јавно или иза кулиса јер има другачији став од оног другог, ружно је.

    Иначе свети владика Николај није пушио бар касније, мада поредити пушење тада у то време, домаћи српски дуван и данашње ствари је исто као рећи нпр да се неко опијао јер је пио меку ракију пре 100 година и да се тиме правда неко ко данас пије чивас регал и опија се.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 22 минута, МилошБГ рече

    Мени ова прича око пушења ко дан мрмота, мало мало па се појави дискусија.

    Да ли је то не знам колики грех, није, али је грех. Сад има она опција код људи који тврде грех је грех и не постоји скала грехова.

    Међутим давно читах, да су цигаре један од грехова над којима се рогати највише смеје човеку.  Објашњење је следеће, цигаре су порок то сви знају, онај ко пуши није далеко од наркомана, у тренутку када нема цигаре није му тешко попети се на марс да би дошао до цигара, цигаре су штетне за организам и то свако зна, самим тим ако је човечије тело храм Божији ми цигарама урушавамо тај храм, даље цигаре нити су бесплатне, нити јефтине, људи раде за цркавице а онда троше месечно велики проценат онога што су зарадили да би се тровали и на крају крајева на свакој паклици пише пушење је штетно, убија, слике оболелих људи због пушења, уништених органа због цигарета, разних нус појава али ни то људе не либи да ипак оставе пушење, него и даље настављају и сад не знам где то читах, али у суштини због свега набројаног а било је још ствари али ја заборавих овом греху и пороку се ђаво највише смеје и радује, јер поред толико разлога човек је и даље склон пушењу и даље јури за цигарама.

    Што се новог игумана Макарија тиче, видим да је из Кувеждина дошао, опште је познато да је отац Варнава одатле велики противник пушења. Исто тако овај текст видим као ето неку нову страницу Прибине главе у смислу тога да је блаженопочивши игуман Гаврило био пушач и да је између осталог на манастирским трпезама било послуживано месо, па ето да од сада тога неће бити. Јер било је мало чудних ситуација да нпр отац Гаврило тамо беседи са цигаром у устима и слично ( не осуђујем, кажем), па могуће и отац Макарије да жели да расчисти са том праксом, да не би на трпези људима стално говорио да је у манастиру сад забрањено пушење.  А у скоро свим манастирима и јесте, само сам ту видео да није било забрањено.

    Да ли треба бранити причешће онима који пуше, свакако да да, али само уколико свештенство и монашство који пуше исто буду кажњени на неки начин због тог греха, овако је мало глупо, са друге стране опет то постаје нека врста типика манастира, па ако пушиш и немаш благослов да се причестиш па ти брате и сестро не иди тамо да се причестиш, иди на другу страну код онога ко ти благослови.

    Опет некако мало ми је криво што наша црква нема јасне ставове по многим питањима или ако већ је тако да ипак нико не напада једног или другог јавно или иза кулиса јер има другачији став од оног другог, ружно је.

    Иначе свети владика Николај није пушио бар касније, мада поредити пушење тада у то време, домаћи српски дуван и данашње ствари је исто као рећи нпр да се неко опијао јер је пио меку ракију пре 100 година и да се тиме правда неко ко данас пије чивас регал и опија се.

    И тако је мрмот замотао чоколадицу! Где си себе одредио читај у тексту који си приредио. 

    Заиста је Христос Цар, који је вама праведнима саблазан!

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    И да, причали смо о многим гресима генерално многе теме су се отварале за многе грехе су се отварале и причало се, дискутовало, бодрили су се људи да превазиђу тај грех, да се боре против њега...само су цигаре бар за ово моје битисање на форуму увек доводиле до свађа па и оваквих простих флоскула и до брањења као да је у питању највећа врлина пушити а чак се нападају који кажу па добро можда и не би требало, јер ко си ти да то кажеш, изиграваш Бога, до тих глупости и владика Николај је пушио и остало.

    Ма чадите, ваша ствар, имам право на своје мишљење, воздра.

    • Свиђа ми се 1

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 40 минута, МилошБГ рече

    И да, причали смо о многим гресима генерално многе теме су се отварале за многе грехе су се отварале и причало се, дискутовало, бодрили су се људи да превазиђу тај грех, да се боре против њега...само су цигаре бар за ово моје битисање на форуму увек доводиле до свађа па и оваквих простих флоскула и до брањења као да је у питању највећа врлина пушити а чак се нападају који кажу па добро можда и не би требало, јер ко си ти да то кажеш, изиграваш Бога, до тих глупости и владика Николај је пушио и остало.

    Ма чадите, ваша ствар, имам право на своје мишљење, воздра.

    Јбг пола форума никотински зависници а ти ударио по цигарама.

    Мораш разумети људе који се дрогирају.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Пушење није грех, него порок који на жалост изазива зависност, неки кажу после хероинске, можда и највећу, са друге стране, осим здравствених проблема које може да изазове, не изазива психичке проблеме и промене, у том смислу не може се никако поредити са дрогама било лаким или тешким, као ни са алкохолом.

    П.С. шта рећи, неће се ићи у Привину Главу

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 1 минут, Ведран* рече

    зависност је психички "проблем".

    то јесте, али ако говоримо у контексту (звучи ли ти познато :smeh1:), греха, да ли дуван скрнави душу више од нпр. обичног оговарања 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Да да, пушење није грех, то је веелика врлина. Једино што у пушачком аскетизму још увек није дефинисано како је најбоље да се изнурава тело.

    Може рецимо овако:

    - зилоти пуше без филтера тј. крџу

    - новотарци пуше цигарете без никотина да не би постали фанатици

    - преподобни када пуше не једу и не пију

    - неофити пућкају било шта јер немају појма, час се отрују са крџом час прате моду са аромом тамјана

    - строге бабе и деде по храмовима пуше по две три одједном да се види да имају стаж

    - католици и протестанти одавно пуше електричне

    - свештеници само најскупље, владике само томпусе, а калуђери се гребу и од једних и од других.

    :) :mahmah:

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 4 минута, Снежана рече

    то јесте, али ако говоримо у контексту (звучи ли ти познато :smeh1:), греха, да ли дуван скрнави душу више од нпр. обичног оговарања 

    Склност пушењу је страст. Као и свака страст она умртвљује вољу човекову до те мере да он не може да влада собом. Не може да каже "нећу" с тиме што никотин додатно делује и на тело преко унетих супстанци. Дуван, дим, сам по себи не скрнави душу, душу скрнави робовање било чему па и дувану, али тело скрнави јер му штети. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 2 минута, Ведран* рече

    Као и свака страст она умртвљује вољу човекову до те мере да он не може да влада собом.

    нисам приметила, исто као што ти ниси свестан да си завистан од интернета јер ниси покушао да га оставиш, до душе ја сам дуван остављала. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима




    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...