Jump to content
  • Поуке.орг - инфо
    Поуке.орг - инфо

    Патријарх Иринеј: У Црној Гори Цркви горе него под Османлијама, а Србима него у НДХ

      Патријарх Српске Православне Цркве г. Иринеј оцијенио је у ексклузивном разговору за „Дан“ да је положај Цркве у Црној Гори данас гори него у вријеме окупације Османлија, док је положај Срба као у вријеме озлоглашене фашистичке Независне државе Хрватске (НДХ).

    Патријарх је коментаришући честе негативне поруке државних званичника према Митрополији црногорско-приморској, те најава да би држава могла да одузме Православној Цркви имовину, односно цркве и манастире, оцијенио да је то незамисливо у 21 вијеку. -Читајући нешто о том питању и проблему, увиђам да је то незамисливо у нашем времену. Да су то радили Турци или усташе у своје вријеме, то би се могло разумјети и схватити. Али да се то ради у времену мира и слободе, у времену када владају принципи закона и законитости, то је апсолутно неприхватљиво, не само за Европу него и за Азију, казао је Патријарх за „Дан“.
     
    Његова Светост је навео да ће он као Патријарх али и Српска Православна Црква стати у одбрану Митрополије црногорско-приморске. -Не само да хоћемо, него је наша обавеза да као Црква иступимо и заштитимо Митрополију. На Сабору је већ било о томе ријечи и ми смо упутили Влади Црне Горе допис и надамо се да ће од тог безакоња одступити јер ту нема никакве логике. Митрополија није од јуче. Она постоји стотинама година, и оно што припада званичној цркви не може бити ни на који начин узето или одузето. Ми ћемо ако до тога дође, ангажовати не само себе, него ћемо алармирати цијели свијет. Црква и вјерници бране Цркву, а ни правна логика не дозвољава такво понашање, истакао је патријарх Иринеј.
     
    Он је незадовољан и положајем и третманом Срба у Црној Гори. -Ја нисам баш много упознат, али како чујем, положај Срба у Црној Гори није добар. Нажалост! То је један народ који се подијелио. Свака част држави Црној Гори, она је и раније била самостална држава и нормално сваки Србин прихвата и подржава постојање Црне Горе као државе, али створити таквав однос према Србима у Црној Гори је несхватљиво , казао је Патријарх српски.
     
    На питање са којом историјском епохом би упоредио положај Срба данас у Црној Гори, патријарх Иринеј је казао да га подсјећа на стање у Хрватској у доба фашизма. -Упоредио бих га са положајем Срба у Хрватској, у доба ендехазије (НДХ). Нажалост у Хрватској ни данас није бољи положај Србима. Можда то непријатељство у Црној Гори није као оно које је било код усташа, али мржња у народу нажалост постоји. Сигурно да то чине они који не желе добро ни Србији ни Црној Гори. Стара је истина – Подијели па владај – па се вјероватно држе тог принципа. Надам се да ће народ бити свјеснији од оних који га воде и да ће наћи начин да постоји и заједно живи, поручио је Патријарх.
     
    Коментаришући слања црногорских војника у јужну српску покрајину, Косово, Патријарх сматра да је то нонсенс. -И то је један нонсенс нашег времена! Нажалост. Да Црна Гора пошаље војнике на Косово и да тамо стишава и смирује Србе и ко зна шта још да ради, то здрав разум и здраво поимање не разумију. Тим прије што то ради Црна Гора, која је православна земља, српска земља, да чини такво једно дјело у корист оних који су стотинама година рушили и палили и отимали и сада да им још помогне у том незаконитом дјелу, закључио је Његова Светост Патријарх Иринеј.
     
    Милан Секуловић, Дан
     



    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    Još 90ih se osećao taj anti-belgrade-anti-srb spirit u CG

    Iako imam puno tamo dragih, nisu se ustezali da predamnom kažu kako je "u voz bilo puno Srbijančetinaaa"...ali pošto me znaju onda sam im bio " ovo je najbolji dečko u Beograd"

    Kad sam tamošnjem drugaru rekao kako sam Srbin on se sablažnjavao jer "tata ti je  Crnogorac a majka Ruskinja kako možeš biti Srbin?"

    A no što?

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 24 минута, Драшко рече

    Još 90ih se osećao taj anti-belgrade-anti-srb spirit u CG

    Iako imam puno tamo dragih, nisu se ustezali da predamnom kažu kako je "u voz bilo puno Srbijančetinaaa"...ali pošto me znaju onda sam im bio " ovo je najbolji dečko u Beograd"

    Kad sam tamošnjem drugaru rekao kako sam Srbin on se sablažnjavao jer "tata ti je  Crnogorac a majka Ruskinja kako možeš biti Srbin?"

    A no što?

    Idi sad to lijepo objasni @Дидимy "kako si ti Srbin a niko ti nije Srbin, ni otac ni majka".

    Sad ste valjda konačno razumjeli o čemu pišem. :0212_rolleyes:

    • Свиђа ми се 1

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 3 минута, Драгана Милошевић рече

    Ти су мирисали тамјан. :)))

    Они су Срби такође, али мисле Миловом главом.

    U redu, da odmah javim ovamo da od danas imamo novu slovensku naciju Milosrbi ili možda Srbogorci? :D 

    http://slovane.org/

     

    • Хахаха 1

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 20 минута, Zayron рече

    A ti koji su ti postavljali takva pitanja su šta?

    Što kaže Dragana očigledno misle Milovom ili nečjom drugom,

    Učeni su "pravoj istoriji"

    Šta da se radi

    Kompleks od Srbije

    Kao da smo ih eksploatisali, doduše ono izdvajanje za Cg posle zemljotresa se ne spominje kao exploatacija...šta ćeš

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Имовина се отима само у рату,

    оног Мираша смо прогласили одавно за кловна.

    Патријарх има право да виче!

    Колико су из ЦГ населили Косово? И шта сад? Да иде брат на брата зарад нечијег интереса?

    Још Мило тражи извињење.

    мало морген.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 2 часа, Ивановић рече

    Ја сам из Црне Горе и сматрам да је ова изјава која долази од црквених великодостојника, благо речено неодмјерена. Постоји и горих мјеста у Европи за православну цркву. Узмите, рецимо, Украјину. Тамо се и гони црква, имате грађански рат, убијене свештенике итд. Али погледајте ријечи било ког владике УПЦ. Само позивају на мир, љубав, држање Божјих заповијести. Зашто се овдје за најмању ситницу имате мржњу, вријеђање, позив на линч других итд? Реалност је да у Црној Гори постоје национални Срби и национални Црногорци. Такође је чињеница да Црногорци чине већину у православном дијелу становништва, као и да су преко 95% вјерници канонске цркве. Проблем односа између Срба и Црногораца лежи у отвореном богоборству и нецрквеном животу највећег дијела народа. Када би се истински вратили цркви, и мржња и неразумијевање би били далеко мањи. Ми се не сабирамо око Христа, већ око пролазних ствари које се мијењају.

    Što se više Crkva bavi politikom, to će se više i politika baviti Crkvom... iz potpuno promašenih (političkih) razloga, SPC se nažalost već dugo vremena u CG ponaša kao politički faktor... SPC je mogla da sve vreme drži stav: "svi iz CG su naši vernici... i ovi koji su za Mila i ovi koji su za Momira... i ovi koji su za otcepljenje i ovi koji su za ostanak u zajednici sa Srbijom... i oni koji se izjašnjavaju kao Crnogorci i oni koji se izjašnjavaju kao Srbi... sve je to naša pastva i nećemo da se mešamo u njihove međusobne političke i "nacionalne" sukobe, naša misija je verska"... umesto toga, SPC se tamo sve vreme ponaša maltene kao opoziciona partija i to srpska partija i taj stav samoj SPC ništa dobro neće doneti... iako sam siguran da SPC misli da je to najbolje za CG.

    Da ne bude ideja da SPC kritikujem jer mi je Milo gotivan... Milo je klasičan krimos-diktator i što ga se pre CG reši to će joj biti bolje... ali je SPC zeznula sopstvene interese kada se upustila u otvorenu borbu sa njim...

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Moderna genetika kaze da su razlike na ovim prostorima minorne ali su Srbima blizi Rumuni, Hrvati i Bosnjaci, zatim Makedinci i Bugari pa te onda Crnogorci, hahaha:D

     

    "Analiza varijacije 660.000 autosomalnih SNiP-ova iz populacije šest naroda zapadnog Balkana, pokazuje da je to stanovništvo, iako kulturološki različito, genetički vrlo slično međusobno - Velika analiza dr Gorana Nikolića ekskluzivno za Nedeljnik"

    http://www.nedeljnik.rs/nedeljnik/portalnews/sta-kaze-moderna-genetika-srbima-najblizi-bosnjaci-hrvati-i-rumuni-pa-makedonci-i-bugari-pa-tek-onda-crnogorci/

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    1 hour ago, Драшко рече

    Što kaže Dragana očigledno misle Milovom ili nečjom drugom,

    Učeni su "pravoj istoriji"

    Šta da se radi

    Kompleks od Srbije

    Kao da smo ih eksploatisali, doduše ono izdvajanje za Cg posle zemljotresa se ne spominje kao exploatacija...šta ćeš

    No, vidim da je situacija ozbiljna, nema druge nego da se ti spori riješe objektivno i uradi to sve nepristrasno. Zato vam mi šaljemo ovog našeg moravskog Japanca koji je uspio konačno pomiriti vjekovne, hiljadugodišnje rivale Čehe i Moravane. Kad je to on uspio kod nas onda će taj vaš srpsko-crnogorski spor biti za njega dječija igra. :D 

    https://tinyurl.com/ycy3hjw3

     

     

     

     

     

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 7 минута, Zayron рече

    No, vidim da je situacija ozbiljna, nema druge nego da se ti spori riješe objektivno i uradi to sve nepristrasno. zato vam mi šaljemo ovog našeg moravskog Japanca koji je uspio konačno pomiriti vjekovne, hiljadugodišnje rivale Čehe i Moravane. Kad je to on uspio kod nas onda će taj vaš srpsko-crnogorski spor biti za njega dječija igra. :D 

    https://tinyurl.com/ycy3hjw3

     

     

     

     

     

     

     

    Odgledao je sve Zayronove video klipove i pogledajte šta se onda dogodilo!!??!!

    :smeh1:

    Izvini Zaki!

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 7 минута, Драшко рече

    Odgledao je sve Zayronove video klipove i pogledajte šta se onda dogodilo!!??!!

    :smeh1:

    Izvini Zaki!

    Postao Moravak! :D 

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима




    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...