Jump to content
  • Александар Милојков

    Одговор Епископа западноамеричког Г. Максима поводом текста Епископа бачког Господина Иринеја „Опасни портпароли“

    О ПИТАЊИМА ПАСТИРСКИМ И „ПОРТПАРОЛСКИМ“

     

     

     

     

     

    „Оне који ти противрече изобличи силом својих врлина,
    а не својим острашћеним речима“ (Ава Исаак Сирин)

    Као епископ и пастир верника Западноамеричке епархије, објавили смо током прве недеље Свете и Велике Четрдесетнице Саопштење које је имало за циљ да разјасни недоумице наших клирика и верника по питању свеправославног саслуживања у дијаспори, а конкретно у Сједињеним Америчким Државама. На нашу адресу, наиме, јавили су се наши свештеници и верници са питањем да ли смеју да саслужују са свештенством и народом из других православних јурисдикција, с обзиром на то да су били збуњени приспелим противречним информацијама око тог питања. Разни весници (а не један) са збуњујућим порукама били су повод објављеном Саопштењу.

    Објавивши Саопштење, одмах смо добили недвосмислену подршку са разних страна будући да смо објаснили да се канонско-јерархијско и благодатно-евхаристијско општење не прекида када је Српска Православна Црква у питању. Од свештенства из поверене нам епархије, као и из других епархија и од сабраће епископа, укључујући и руске, добили смо само речи подршке и захвалности због настојања да се спречи „скретање у неканонско отцепљење од општења“ и саслуживања Оваплоћеном Логосу „Који приноси и Који се приноси“ у Светој Литургији васцелог света. Иако је ово саопштење наишло на свесрдно одобравање и похвале, у нашој свести је остало уверење да нисмо учинили ништа више од оног што нам је сами Господ заповедио као каквом-таквом епископу и пастиру.

    Maksim222.jpg.f4f8299e3a5251e50efaab9572e122c2.jpg

    Једини који се нашао да се осврне на наше Саопштење, додуше запањујуће негативно, био је један српски епископ, владика бачки Иринеј са текстом „Опасни портпароли“ (http://www.spc.rs/sr/opasni_portparoli). У нади да је његово реаговање било резултат врло жалосног неспоразума, а не свесног извртања чињеница, пожелели смо да дотичном сабрату у епископству појаснимо своје ставове. Прво и најважније: наше Саопштење је написано да би у тренутку збуњености око једног питања помогло нашим верницима у западној Aмерици. Стога изазива чуђење што на њега реагује неко коме, као што ће се јасно видети у наставку, овдашња ситуација није ни блиска ни разумљива. У том смислу, истичем да наше Саопштење садржи у суштини само један став и он се тиче поглавито канонског стања у америчкој дијаспори а заснован је на следећим чињеницама:

    1. И поред текућег великог и болног проблема у односима између двеју Патријаршија, Васељенске и Московске, поводом тзв. украјинске кризе, ми православни Срби општимо и са једном и са другом, непромењено, као и до сада, као што то, уосталом, чине и све Православне Цркве по свету. У Саопштењу се та сушта чињеница констатује.
    2. Ниједна од постојећих православних канонских јурисдикција у Америци (укупно их има осам) нити њихове канонске епархије нису у расколу са Српском Православном Црквом. То је радосна вест за све доброжелатељне Србе, били они део јерархије или лаоса Божијег.
    3. Сабрање канонских православних епископа Сједињених Америчких Држава постоји и успешно дела на овдашњем простору већ девет година на основу одлуке Предсаборске свеправославне конференције од 6-12. јуна 2009. године. У међувремену је сва православна Сабрања по свету потврдио Свети и Велики Сабор одржан на Криту 2016. године. Ако обратимо пажњу, видећемо да су у свим званичним документима, као и на званичној веб страни Епископског сабрања (http://www.assemblyofbishops.org/about/canonical-jurisdictions), тачно набројане канонске јурисдикције које према свеправославном консензусу делају на тлу Сједињених Америчких Држава, о чему се свако добронамеран и недобронамеран може обавестити. Све те јурисдикције (укључујући и српску) набројали смо у Саопштењу да не би било конфузије ко је ту канонски а ко није (не заборавимо да српска јурисдикција у Америци обухвата више парохија са обраћеницима ради којих је нашу српску јурисдикцију требало поменути). Српска Црква никада није саопштила да са неком од побројаних јурисдикција не треба општити. Према томе, пошто ниједна ранија или недавна синодска (или саборска) одлука Српске Православне Цркве ништа не мења по питању канонског свеправославног општења у Сједињеним Америчким Државама, ми смо наше вернике подсетили на ту чињеницу. Додајмо као важно и то да је, знајући шта је став нашег Сабора, и Епископски савет Српске Цркве у Америци ове године по питању свеправославних саслуживања закључио да српски јерарси наставе са сарадњом и саслуживањем са свима у Америци као и до сада. Дакле, ништа самовољно ни произвољно нисмо тврдили, па је далеко од истине тврдња Преосвећеног теолога да смо наступали као „слободни стрелац“.
    4. Узевши речено у обзир, нетачна је тврдња епископа бачког да се нашим Саопштењем препоручује саслуживање са било којом црквеном заједницом непризнатом од стране Српске Православне Цркве (видети и наш коментар ниже). Напротив, Саопштење, чији је циљ да охрабри вернике да не мењају столетњу праксу, нигде, ни имплицитно ни експлицитно, не заговара општење са „аутокефалном Православном Црквом Украјине“ (непризнатом од Српске Цркве), као ни са њеном јерархијом. Између којих редова је баш то чега нема (а не оно што ми, супротно томе, тврдимо) могао да прочита видовити бачки епископ остаје енигма.
    5. Свако тенденциозно повезивање „аутокефалне Православне Цркве Украјине“ и некаквих „грађана“ из те земље са нашим Саопштењем (а управо ту немогућу мисаону акробатику изводи бачки епископ у тексту „Опасни портпароли“) јесте недобронамерно и апсолутнонеосновано. Као што је познато, јурисдикција Васељенске патријаршије у Сједињеним Америчким Државама укључује и Украјинце али они нису део поменуте новоосноване „аутокефалне Православне Цркве Украјине“ него су одавно у саставу Васељенске патријаршије (много пре ове наше 2019. године). Са њима су српски јерарси деценијама саслуживали, и дан-данас то чине, не игноришући ту еклисиолошку датост, док сасвим одбацују дневнополитички контекст у који жели да их прокрустовски смести епископ бачки када изнова инсинуира у свом тексту да ми, набрајајући Цркве са којима смо у општењу, „мудро прећуткујемо“ Порошенкову „Православну Цркву Украјине“. Старији, али ипак очигледно неупућени, бачки владика заборавља да „Порошенкови Украјинци“ не постоје као црквени ентитет у Америци (него као туристи долазе у посету), те је сувишно било уопште спомињати их (као што је неумесно, међу осталим сувишним стварима, маштовити владика Иринеј у свом тексту поменуо и Мираша Дедеића).
    6. Сасвим је нетачно да је епископ Максим, како инсинуира аутор текста „Опасни портпароли“, позвао све на „свеправославно саслуживање“ на Недељу Православља. Напротив, као што стоји у Саопштењу, тај епископ је само охрабрио своје свештенство и вернике да у својим местима наставе са досадашњом праксом. Он, осим тога, није мислио да „убеђује“ оне који међусобно не саслужују да то чине – опет епископ бачки врши учитавање у поменуто Саопштење! – него је своје вернике једноставно подстакао да опште са онима са којима су и до сада општили. Уистину, био је то позив и подстицај који је донео радост добронамернима (сходно „праву свакога православног епископа, клирика и хришћанина на примену позитивних канонских прописа“, да цитирам аутора текста „Опасни портпароли“). Како је пак бачки владика успео да у амерички контекст трансплантира проблем несаслуживања представника Јерусалима и Антиохије (у Америци) нама заиста није јасно. А проблем је буквално непостојећи будући да парохије из некадашњег Јерусалимског викаријата у Америци већ скоро десет година постоје као делови већ постојећих разних јурисдикција и, самим тим саслужују са представницима Антиохије (једна од таквих бивших јерусалимских парохија је драговољно дошла под омофор епископа западноамеричког). Колико сазнајемо, православни Срби по целој дијаспори су и ове године, премда у датим околностима, саборовали са Јелинима, Русима, Румунима, Бугарима и осталима. Чујемо да су недавно руски и цариградски свештеник у Бечу заједно служили! Да опет поновимо: Срби у Америци настављају да се молитвено сабирају са онима које су обухваћени нашим Саопштењем.
    7. Можда због тога што не познаје довољно канонску ситуацију у дијаспори или зато што је непажљиво читао наше Саопштење епископ бачки није схватио да ми уопште не позивамо на општење са некаквим „грађанима“ (Филаретом, Епифанијем и Макаријем). Тако нас, уосталом, није схватио нико осим њега, што је, признаћете, само по себи симптоматично. Понесен жаром, он нам поставља директно, али суштински непотребно и бесмислено питање: да ли бих саслуживао са поменутим епископима и да ли њихове присталице очекујем на „свеправославном саслуживању“? Но, свако ко пажљиво чита наше Саопштење види prima facie да је одговор негативан. Ми нити то хоћемо (без одлуке Сабора Српске Цркве), нити можемо (јер у Америци њих нема). У свом обраћању, епископ бачки нам је (питамо се, у којој улози?) отворено поставио и низ других директних питања на која нам не би тешко било да одговоримо када би она имала иоле везе са нама. Али, срећом, немају! Заиста нам је несхватљиво да се један стари јерарх и бивши професор универзитета у своме писму није успео фокусирати на једину тему-питање иначе врло кратког Саопштења: да ли православни Срби у Америци могу или не могу да учествују у заједничком богослужењу са свим осталим православнима (испоставља се да могу!), него је одлучио да изнесе низ оптужби, клевета и инсинуација, држећи нам при том лекције (по мало из канонског права, дипломатије, еклисиологије, а помало из етике, схватања аутокефалности итд.).
    8. Да је наше Саопштење било јасно и плодотворно како за нашу паству тако и за друге, говори и податак да је у Недељу Православља широм наше Епархије (а како видесмо и у многим парохијама Епархија Српске Цркве у дијаспори) било црквено општење са свим канонским јурисдикцијама. У неким градовима до свеправославног (или, како је неком милије: „међуправославног“) саслуживања не би ни дошло да није било нашег Саопштења. Осим тога, за неке наше парохије и мисије би погубна била препорука „да се клонимо општења“, попут мисије у Бојзију (држава Ајдахо), у којој наш народ опслужује осведочени пријатељ наше Цркве и народа и гостољубиви домаћин Јелин архимандрит Нектарије Серфес. Јесмо ли заиста доспели дотле да нам се узима за зло то што се боримо за елементарнуцрквеност? Можда би могао помоћи податак да чак и Синод Руске Заграничне Цркве у Њујорку допушта својим верницима да одлазе у храмове Васељенске патријаршије у дијаспори, не уважавајући у потпуности одлуке Москве око потпуног прекидања заједништва будући свестан шта то у пракси значи. Тако, сазнајемо, многи руски пастири у дијаспори не бране своме народу „да прима причешће у грчким храмовима и грчким верницима у руским црквама“. И закључује један руски јерарх: „то је различито од одлуке Московске Патријаршије“ (видети: https://www.synod.com/synod/engdocuments/enart_bpgeorgeinterviewaus.html).

    Да завршимо овај осврт. Истина је да епископи у отаџбини понекад нису свесни изазова са којима се сусреће наша паства у расејању. То им се не може замерити. Али остаје тужан и горак осећај када се једном искључиво пастирски надахнутом реаговању, какво је било наше, припишу неке сасвим друге намере и учитају непримерене конотације („неке нетачности и погрешне поруке“). Док је мотив нашег Саопштења искључиво пастирски, питамо се који су мотиви обраћања које обилује ad hominem заједљивим провокацијама!? У нашем Саопштењу се не може ни наслутити (осим ако се машти пусти на вољу) држање било чије стране, сем једино брига за Цркву Христову која је у историји пројава Тројичног Божанства. Ту исту бригу не негирамо Преосвећеном епископу бачком, али му овим текстом показујемо да он, а не ми, „свесно замагљује и изврће ствари“. Овај преосвећени сабрат је у свом осврту на наше Саопштење искривљено представио наше еклисиолошке (а и неке теолошке) ставове. Разумемо га делимично: свакоме се може десити да у брзини или у стању премора изнесе погрешно тумачење чињеница (у овом случају низ неистинитих тврдњи!). Међутим, исти епископ Српске Цркве је српској јавности допустио себи нешто много горе: једног свог брата у епископству је без иједног ваљаног аргумента представио као особу која манипулише истином прећуткујући чињенице и инсинуирајући при том да је тај епископ нечији „портпарол“. Преко такве клевете у овом нашем одговору нисмо могли прећи. Све остало му, као и много пута до сада, опраштамо. За коју му је сврху требао тај жалосни (ис)пад, знано је, вероватно, само њему.

    Напослетку, служба епископа у Цркви има изнад свега евхаристијско-жртвени карактер. Благодарни Господу на дару епископства који одговорно делимо са нашом браћом у Светом Архијерејском Сабору Српске Цркве, верујемо да испуњавамо обавезу чувања јединства Цркве Божије, жудећи за Царством Божијим у коме нема деоба него где ће сви бити „једно“ (уп. Јн. 17, 21). Остаје нам да се молимо да Господ у нашим међуљудским односима још сада, у историји, очисти све оно што са Његовим Царством нема ништа заједничко. А свима нека дарује „дух смиреноумља, трпљења, љубави и неосуђивања ближњих“.

    Епископ западноамерички Максим

     




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    пре 9 минута, Zoran Đurović рече

    Ако неко закључа тему имаће озбиљних проблема са Авом. Не шалим се ни најмање, крв ћу некоме пустити...

    Нема закључавање теме док г. Милојков не постане координатор за верску наставу у Херцеговини, или бар у САД! 0507_music

    Едит: Ово је било подло с моје стране. Ако није касно, ја бих се г. Милојкову јавно извинио. Читам свој јадни коментар по трећи пут и сваки пут ми све одвратније звучи. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 8 минута, Zoran Đurović рече

    Ако неко закључа тему имаће озбиљних проблема са Авом. Не шалим се ни најмање, крв ћу некоме пустити...

    Неће, само ће јој променити име у: Разговори о вери... :0205_whistling:

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 2 минута, Леон Професионалац рече

    ...сада господин Милојков покушава да нам објасни како исто раде обојица...

    Зато сам и извео аналогију. 

    У поруци коју сам копирао са главне теме Раскол се захуктава, ја сам се питао какве везе има портпарол са западноамеричком паством? С обиром да је Максимово саопштење наводно упућено локалној пастви СПЦ (која треба да саслужује са свима укључујући и СПЦ!?). 

    А пошто је једина могћа веза та што портпарол "збуњује" паству преко океана, ја сам сад, преко другог океана, остао збуњен одговором на одговор од стране Еп. Максима. 

    Ко ће мени сада да уклони збуњеност неким приопћењем?

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 3 минута, Ведран* рече

    У поруци коју сам копирао са главне теме Раскол се захуктава, ја сам се питао какве везе има портпарол са западноамеричком паством? С обиром да је Максимово саопштење наводно упућено локалној пастви СПЦ (која треба да саслужује са свима укључујући и СПЦ!?). 

    А пошто је једина могћа веза та што портпарол "збуњује" паству преко океана, ја сам сад, преко другог океана, остао збуњен одговором на одговор од стране Еп. Максима. 

    Ко ће мени сада да уклони збуњеност неким приопћењем?

    Сјајно Ведране! Баш тако! 

    Тиме се нисам ни бавио. Дивно сте срочили. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 3 минута, Ведран* рече

    У поруци коју сам копирао са главне теме Раскол се захуктава, ја сам се питао какве везе има портпарол са западноамеричком паством? С обиром да је Максимово саопштење наводно упућено локалној пастви СПЦ (која треба да саслужује са свима укључујући и СПЦ!?). 

    А пошто је једина могћа веза та што портпарол "збуњује" паству преко океана, ја сам сад, преко другог океана, остао збуњен одговором на одговор од стране Еп. Максима. 

    Ко ће мени сада да уклони збуњеност неким приопћењем?

    Evo ja cu da ti uklpnim svu zbunjenost.

    Obrati paznju: ti nisi procitao ono sto jei tebi se to samo cinilo. ti sada spavas i kada se probudis bice ti sve jasno 

    12:smeha:12:smeha:

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 1 минут, Trifke рече

    Ti bas nemas milosti

    Е да си пратио своју главну тему када је Барт одговорио Албанцима видео би каква је бритка сабља @Августин... ово није ништа... :) 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Људи су збуњени ево једног коментара са мог профила на фејсбуку

    где сам ставио објаву

    КО КРЕНЕ НА ИРИНЕЈА БАЧКОГ У СТАРТУ СЕ З... Б.О

    Епископ Максим је звезда сајта .cerkovina.ua који држи тзв ПЦУ коју је склепао патријарх Вартоломеј из Истанбула. Одговор Максиму, темељно негирајући његове изворе као неверодостојне учинили су на .teologija.net и у ауторском чланку доцент Историје Права др.Зоран Чворовић. Епископ Максим је прошао као бос по трњу. Али нигде у том поређењу Св.Саве са тзв Епифанијем Максим није поменуо мени драгог владику Иринеја. Епископ Максим са симпатијама говори о крсту који је у тзв Украјини понео патријарх Ватроломеј прогнозирајући да ће то једног дана бити оцењено као прави питез. На званичном сајту ПЦУ се као два архи зла апистрофирају наш свјатејши патрихарх Иринеј и владика Бачки Иринеј, као главна брана "осталим" епископима који су за аутокефалију тзв ПЦУ. Где то Максим напада Иринеја (Буловића)?

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    1 hour ago, Ведран* рече

    Пријатељу, не знам зашто ово радиш, али срамотиш се. Без било какве зле намере ти ово кажем, баш пријатељски.

    Или стварно не капираш, у шта сумњам.

    Не говорим ни ја о "ПЦУ" у Америци (мада има и тога, ако ниси упућен), него управо о "цариградској дијаспори" која укључује те Денисенкове расколнике. А ти то упорно и врло невештно избегаваш, уосталом као и владика Максим у свом одговору в. Иринеју. С тим што он "није ни знао" да Денисенковци постоје у Америци. А то је чак и баба Јелица могла да сазна.

    Али владика Максим, у свом првом обраћању, се обраћа својој епархији, говорећи да ће се нормално наставити општење са другим помесним Црквама у САД-у. Понављам, код њега у Сједињеним Америчким Државама. "Денисенковци" све и да физички постоје у САД-у, они не представљају еклисијалну стварност тамо. Не само зато што их наша СПЦ не признаје, већ и зато што има та територија, све и да их сви признајемо као Цркву, канонски не припада. На тој територији, еклисијално не постоје никакви други украјински православци од оних који су и раније били под јурисдиксијом Цариграда и са којима је тамошња наша епархија СПЦ уобичајено евхаристијски општила. Колико ја разумем, владика Максим се потрудио да управо ово објасни. Ево линка ка канонским Украјинцима тамо:

    https://www.uocofusa.org/

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 1 минут, Предраг М рече

    ја сам се шалио :skidamkapu:

    Добро је, јер јер једна већ била закључана. Овде ће бити определење. Нема зезања. Ове шарлатанске форе еп. Максима не могу да прођу. Тврди да су фанариоти бандити као и Свети Сава! Ја сам фанариот, али да ми кажу да сам бандит и безаконик, то не прихватам. Јер добијање аутокефалије са Савине стране је било канонско. Овај лажни удварач Цариграду пласира лажне тезе. Он може само да учи од Буловића. Иринеј је институција. Тај човек ништа не избацује тек тако, него је промишљен. Да не говорим о образовном нивоу који не може да се пореди са Максимовим. Иза Иринеја имамо мисао, иза Максима ваздух. Ништа. И јуа то говорим као доктор патристичких наука. У њима имам 8 година жестоке специјализације, што нема Максим. Он није доктор у овој области. То само у Србији могу да се продају ... за ... Многи не знају шта је дрил и пролазак кроз озбиљну школу. Ја је имам на врхунском светском нивоу и сама та чињеница говори о томе колико сам квалификован да проценим ове ствари. Тамо (у Србији) могу да поклањају дипломе једни другима, али зна се шта је нпр. један Ђоковић. Е, Иринеј је наш Ђоковић. И онда дође овај шанер (не могу да нађем бољи израз) и да њему соли памет као да је овај приглуп!? Узима да га зеза са "портпалор", "видовњак" и сл.? Ја знам све наше теологе, јустиновце и све остале, и кажем да је Иринеј најпоузданији, најутемељенији. Таса је навијач. То му помрачује ум. Амфилохије је доста политичан и закукуљује ствари, Игњатију мањка мало од оригиналности, иако има чак бољих ствари од Зизјуласа. Ишао би, по мом суду, и више напред кад би себе више ценио. Вукашиновић је комплетан. Има много имена која бих прескочио јер нису за овлаш коментар. 

    Једина ствар коју хоћу да нагласим да се јавио један теологчић, не знам ни како бих то назвао, да држи лекције Буловићу. Кад сам прочитао његов одговор, помислио сам да је дошао Рагнарок. Без шале. Одакле су измилели ови људи?  

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 3 минута, Александар Милојков рече

    "Денисенковци" све и да физички постоје у САД-у, они не представљају еклисијалну стварност тамо. Не само зато што их наша СПЦ не признаје, већ и зато што има та територија, све и да их сви признајемо као Цркву, канонски не припада.

    Брате, боље ти иде патрологија од канонског права. Денисенкови су сједињени са ЦГ и као такви признати за цркву. Они физички постоје у Америци. И они су са Томосом део ЦГ. Не схватам зашто ти негираш Томос? Зато сам ти рекао да причаш безвезе ствари. Украјинска дијаспора која је под Денисенко/Епифаније је под ЦГ. Шта ти је ту нејасно? Сам Максим каже да је то тако. Зашто негираш њега? Зашто покушаваш да не присајединиш украјинску дијаспору Цариграду? То је по Томосу и канонски. Где Максим говори да украјинска дијаспора не треба да је под Цариградом?  

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 3 минута, Zoran Đurović рече

    Добро је, јер јер једна већ била закључана. Овде ће бити определење. Нема зезања. Ове шарлатанске форе еп. Максима не могу да прођу. Тврди да су фанариоти бандити као и Свети Сава! Ја сам фанариот, али да ми кажу да сам бандит и безаконик, то не прихватам. Јер добијање аутокефалије са Савине стране је било канонско. Овај лажни удварач Цариграду пласира лажне тезе. Он може само да учи од Буловића. Иринеј је институција. Тај човек ништа не избацује тек тако, него је промишљен. Да не говорим о образовном нивоу који не може да се пореди са Максимовим. Иза Иринеја имамо мисао, иза Максима ваздух. Ништа. И јуа то говорим као доктор патристичких наука. У њима имам 8 година жестоке специјализације, што нема Максим. Он није доктор у овој области. То само у Србији могу да се продају ... за ... Многи не знају шта је дрил и пролазак кроз озбиљну школу. Ја је имам на врхунском светском нивоу и сама та чињеница говори о томе колико сам квалификован да проценим ове ствари. Тамо (у Србији) могу да поклањају дипломе једни другима, али зна се шта је нпр. један Ђоковић. Е, Иринеј је наш Ђоковић. И онда дође овај шанер (не могу да нађем бољи израз) и да њему соли памет као да је овај приглуп!? Узима да га зеза са "портпалор", "видовњак" и сл.? Ја знам све наше теологе, јустиновце и све остале, и кажем да је Иринеј најпоузданији, најутемељенији. Таса је навијач. То му помрачује ум. Амфилохије је доста политичан и закукуљује ствари, Игњатију мањка мало од оригиналности, иако има чак бољих ствари од Зизјуласа. Ишао би, по мом суду, и више напред кад би себе више ценио. Вукашиновић је комплетан. Има много имена која бих прескочио јер нису за овлаш коментар. 

    Једина ствар коју хоћу да нагласим да се јавио један теологчић, не знам ни како бих то назвао, да држи лекције Буловићу. Кад сам прочитао његов одговор, помислио сам да је дошао Рагнарок. Без шале. Одакле су измилели ови људи?  

    мој коментар је био шала алудирајући на то да се тема закључа док брат Милојко не објави најављени одговор. никако не закључавати тему јер је мени који нисам ни т од теолога крајње занимљива. а већ сам раније написао да са нестрпљењем чекам наставак дијалога између Иринеја и Максима. Плашим се само да ће следећи Иринејев рафал бити "смртоносан". :945729:

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима




    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...