Jump to content
  • Александар Милојков

    Одговор Епископа западноамеричког Г. Максима поводом текста Епископа бачког Господина Иринеја „Опасни портпароли“

    О ПИТАЊИМА ПАСТИРСКИМ И „ПОРТПАРОЛСКИМ“

     

     

     

     

     

    „Оне који ти противрече изобличи силом својих врлина,
    а не својим острашћеним речима“ (Ава Исаак Сирин)

    Као епископ и пастир верника Западноамеричке епархије, објавили смо током прве недеље Свете и Велике Четрдесетнице Саопштење које је имало за циљ да разјасни недоумице наших клирика и верника по питању свеправославног саслуживања у дијаспори, а конкретно у Сједињеним Америчким Државама. На нашу адресу, наиме, јавили су се наши свештеници и верници са питањем да ли смеју да саслужују са свештенством и народом из других православних јурисдикција, с обзиром на то да су били збуњени приспелим противречним информацијама око тог питања. Разни весници (а не један) са збуњујућим порукама били су повод објављеном Саопштењу.

    Објавивши Саопштење, одмах смо добили недвосмислену подршку са разних страна будући да смо објаснили да се канонско-јерархијско и благодатно-евхаристијско општење не прекида када је Српска Православна Црква у питању. Од свештенства из поверене нам епархије, као и из других епархија и од сабраће епископа, укључујући и руске, добили смо само речи подршке и захвалности због настојања да се спречи „скретање у неканонско отцепљење од општења“ и саслуживања Оваплоћеном Логосу „Који приноси и Који се приноси“ у Светој Литургији васцелог света. Иако је ово саопштење наишло на свесрдно одобравање и похвале, у нашој свести је остало уверење да нисмо учинили ништа више од оног што нам је сами Господ заповедио као каквом-таквом епископу и пастиру.

    Maksim222.jpg.f4f8299e3a5251e50efaab9572e122c2.jpg

    Једини који се нашао да се осврне на наше Саопштење, додуше запањујуће негативно, био је један српски епископ, владика бачки Иринеј са текстом „Опасни портпароли“ (http://www.spc.rs/sr/opasni_portparoli). У нади да је његово реаговање било резултат врло жалосног неспоразума, а не свесног извртања чињеница, пожелели смо да дотичном сабрату у епископству појаснимо своје ставове. Прво и најважније: наше Саопштење је написано да би у тренутку збуњености око једног питања помогло нашим верницима у западној Aмерици. Стога изазива чуђење што на њега реагује неко коме, као што ће се јасно видети у наставку, овдашња ситуација није ни блиска ни разумљива. У том смислу, истичем да наше Саопштење садржи у суштини само један став и он се тиче поглавито канонског стања у америчкој дијаспори а заснован је на следећим чињеницама:

    1. И поред текућег великог и болног проблема у односима између двеју Патријаршија, Васељенске и Московске, поводом тзв. украјинске кризе, ми православни Срби општимо и са једном и са другом, непромењено, као и до сада, као што то, уосталом, чине и све Православне Цркве по свету. У Саопштењу се та сушта чињеница констатује.
    2. Ниједна од постојећих православних канонских јурисдикција у Америци (укупно их има осам) нити њихове канонске епархије нису у расколу са Српском Православном Црквом. То је радосна вест за све доброжелатељне Србе, били они део јерархије или лаоса Божијег.
    3. Сабрање канонских православних епископа Сједињених Америчких Држава постоји и успешно дела на овдашњем простору већ девет година на основу одлуке Предсаборске свеправославне конференције од 6-12. јуна 2009. године. У међувремену је сва православна Сабрања по свету потврдио Свети и Велики Сабор одржан на Криту 2016. године. Ако обратимо пажњу, видећемо да су у свим званичним документима, као и на званичној веб страни Епископског сабрања (http://www.assemblyofbishops.org/about/canonical-jurisdictions), тачно набројане канонске јурисдикције које према свеправославном консензусу делају на тлу Сједињених Америчких Држава, о чему се свако добронамеран и недобронамеран може обавестити. Све те јурисдикције (укључујући и српску) набројали смо у Саопштењу да не би било конфузије ко је ту канонски а ко није (не заборавимо да српска јурисдикција у Америци обухвата више парохија са обраћеницима ради којих је нашу српску јурисдикцију требало поменути). Српска Црква никада није саопштила да са неком од побројаних јурисдикција не треба општити. Према томе, пошто ниједна ранија или недавна синодска (или саборска) одлука Српске Православне Цркве ништа не мења по питању канонског свеправославног општења у Сједињеним Америчким Државама, ми смо наше вернике подсетили на ту чињеницу. Додајмо као важно и то да је, знајући шта је став нашег Сабора, и Епископски савет Српске Цркве у Америци ове године по питању свеправославних саслуживања закључио да српски јерарси наставе са сарадњом и саслуживањем са свима у Америци као и до сада. Дакле, ништа самовољно ни произвољно нисмо тврдили, па је далеко од истине тврдња Преосвећеног теолога да смо наступали као „слободни стрелац“.
    4. Узевши речено у обзир, нетачна је тврдња епископа бачког да се нашим Саопштењем препоручује саслуживање са било којом црквеном заједницом непризнатом од стране Српске Православне Цркве (видети и наш коментар ниже). Напротив, Саопштење, чији је циљ да охрабри вернике да не мењају столетњу праксу, нигде, ни имплицитно ни експлицитно, не заговара општење са „аутокефалном Православном Црквом Украјине“ (непризнатом од Српске Цркве), као ни са њеном јерархијом. Између којих редова је баш то чега нема (а не оно што ми, супротно томе, тврдимо) могао да прочита видовити бачки епископ остаје енигма.
    5. Свако тенденциозно повезивање „аутокефалне Православне Цркве Украјине“ и некаквих „грађана“ из те земље са нашим Саопштењем (а управо ту немогућу мисаону акробатику изводи бачки епископ у тексту „Опасни портпароли“) јесте недобронамерно и апсолутнонеосновано. Као што је познато, јурисдикција Васељенске патријаршије у Сједињеним Америчким Државама укључује и Украјинце али они нису део поменуте новоосноване „аутокефалне Православне Цркве Украјине“ него су одавно у саставу Васељенске патријаршије (много пре ове наше 2019. године). Са њима су српски јерарси деценијама саслуживали, и дан-данас то чине, не игноришући ту еклисиолошку датост, док сасвим одбацују дневнополитички контекст у који жели да их прокрустовски смести епископ бачки када изнова инсинуира у свом тексту да ми, набрајајући Цркве са којима смо у општењу, „мудро прећуткујемо“ Порошенкову „Православну Цркву Украјине“. Старији, али ипак очигледно неупућени, бачки владика заборавља да „Порошенкови Украјинци“ не постоје као црквени ентитет у Америци (него као туристи долазе у посету), те је сувишно било уопште спомињати их (као што је неумесно, међу осталим сувишним стварима, маштовити владика Иринеј у свом тексту поменуо и Мираша Дедеића).
    6. Сасвим је нетачно да је епископ Максим, како инсинуира аутор текста „Опасни портпароли“, позвао све на „свеправославно саслуживање“ на Недељу Православља. Напротив, као што стоји у Саопштењу, тај епископ је само охрабрио своје свештенство и вернике да у својим местима наставе са досадашњом праксом. Он, осим тога, није мислио да „убеђује“ оне који међусобно не саслужују да то чине – опет епископ бачки врши учитавање у поменуто Саопштење! – него је своје вернике једноставно подстакао да опште са онима са којима су и до сада општили. Уистину, био је то позив и подстицај који је донео радост добронамернима (сходно „праву свакога православног епископа, клирика и хришћанина на примену позитивних канонских прописа“, да цитирам аутора текста „Опасни портпароли“). Како је пак бачки владика успео да у амерички контекст трансплантира проблем несаслуживања представника Јерусалима и Антиохије (у Америци) нама заиста није јасно. А проблем је буквално непостојећи будући да парохије из некадашњег Јерусалимског викаријата у Америци већ скоро десет година постоје као делови већ постојећих разних јурисдикција и, самим тим саслужују са представницима Антиохије (једна од таквих бивших јерусалимских парохија је драговољно дошла под омофор епископа западноамеричког). Колико сазнајемо, православни Срби по целој дијаспори су и ове године, премда у датим околностима, саборовали са Јелинима, Русима, Румунима, Бугарима и осталима. Чујемо да су недавно руски и цариградски свештеник у Бечу заједно служили! Да опет поновимо: Срби у Америци настављају да се молитвено сабирају са онима које су обухваћени нашим Саопштењем.
    7. Можда због тога што не познаје довољно канонску ситуацију у дијаспори или зато што је непажљиво читао наше Саопштење епископ бачки није схватио да ми уопште не позивамо на општење са некаквим „грађанима“ (Филаретом, Епифанијем и Макаријем). Тако нас, уосталом, није схватио нико осим њега, што је, признаћете, само по себи симптоматично. Понесен жаром, он нам поставља директно, али суштински непотребно и бесмислено питање: да ли бих саслуживао са поменутим епископима и да ли њихове присталице очекујем на „свеправославном саслуживању“? Но, свако ко пажљиво чита наше Саопштење види prima facie да је одговор негативан. Ми нити то хоћемо (без одлуке Сабора Српске Цркве), нити можемо (јер у Америци њих нема). У свом обраћању, епископ бачки нам је (питамо се, у којој улози?) отворено поставио и низ других директних питања на која нам не би тешко било да одговоримо када би она имала иоле везе са нама. Али, срећом, немају! Заиста нам је несхватљиво да се један стари јерарх и бивши професор универзитета у своме писму није успео фокусирати на једину тему-питање иначе врло кратког Саопштења: да ли православни Срби у Америци могу или не могу да учествују у заједничком богослужењу са свим осталим православнима (испоставља се да могу!), него је одлучио да изнесе низ оптужби, клевета и инсинуација, држећи нам при том лекције (по мало из канонског права, дипломатије, еклисиологије, а помало из етике, схватања аутокефалности итд.).
    8. Да је наше Саопштење било јасно и плодотворно како за нашу паству тако и за друге, говори и податак да је у Недељу Православља широм наше Епархије (а како видесмо и у многим парохијама Епархија Српске Цркве у дијаспори) било црквено општење са свим канонским јурисдикцијама. У неким градовима до свеправославног (или, како је неком милије: „међуправославног“) саслуживања не би ни дошло да није било нашег Саопштења. Осим тога, за неке наше парохије и мисије би погубна била препорука „да се клонимо општења“, попут мисије у Бојзију (држава Ајдахо), у којој наш народ опслужује осведочени пријатељ наше Цркве и народа и гостољубиви домаћин Јелин архимандрит Нектарије Серфес. Јесмо ли заиста доспели дотле да нам се узима за зло то што се боримо за елементарнуцрквеност? Можда би могао помоћи податак да чак и Синод Руске Заграничне Цркве у Њујорку допушта својим верницима да одлазе у храмове Васељенске патријаршије у дијаспори, не уважавајући у потпуности одлуке Москве око потпуног прекидања заједништва будући свестан шта то у пракси значи. Тако, сазнајемо, многи руски пастири у дијаспори не бране своме народу „да прима причешће у грчким храмовима и грчким верницима у руским црквама“. И закључује један руски јерарх: „то је различито од одлуке Московске Патријаршије“ (видети: https://www.synod.com/synod/engdocuments/enart_bpgeorgeinterviewaus.html).

    Да завршимо овај осврт. Истина је да епископи у отаџбини понекад нису свесни изазова са којима се сусреће наша паства у расејању. То им се не може замерити. Али остаје тужан и горак осећај када се једном искључиво пастирски надахнутом реаговању, какво је било наше, припишу неке сасвим друге намере и учитају непримерене конотације („неке нетачности и погрешне поруке“). Док је мотив нашег Саопштења искључиво пастирски, питамо се који су мотиви обраћања које обилује ad hominem заједљивим провокацијама!? У нашем Саопштењу се не може ни наслутити (осим ако се машти пусти на вољу) држање било чије стране, сем једино брига за Цркву Христову која је у историји пројава Тројичног Божанства. Ту исту бригу не негирамо Преосвећеном епископу бачком, али му овим текстом показујемо да он, а не ми, „свесно замагљује и изврће ствари“. Овај преосвећени сабрат је у свом осврту на наше Саопштење искривљено представио наше еклисиолошке (а и неке теолошке) ставове. Разумемо га делимично: свакоме се може десити да у брзини или у стању премора изнесе погрешно тумачење чињеница (у овом случају низ неистинитих тврдњи!). Међутим, исти епископ Српске Цркве је српској јавности допустио себи нешто много горе: једног свог брата у епископству је без иједног ваљаног аргумента представио као особу која манипулише истином прећуткујући чињенице и инсинуирајући при том да је тај епископ нечији „портпарол“. Преко такве клевете у овом нашем одговору нисмо могли прећи. Све остало му, као и много пута до сада, опраштамо. За коју му је сврху требао тај жалосни (ис)пад, знано је, вероватно, само њему.

    Напослетку, служба епископа у Цркви има изнад свега евхаристијско-жртвени карактер. Благодарни Господу на дару епископства који одговорно делимо са нашом браћом у Светом Архијерејском Сабору Српске Цркве, верујемо да испуњавамо обавезу чувања јединства Цркве Божије, жудећи за Царством Божијим у коме нема деоба него где ће сви бити „једно“ (уп. Јн. 17, 21). Остаје нам да се молимо да Господ у нашим међуљудским односима још сада, у историји, очисти све оно што са Његовим Царством нема ништа заједничко. А свима нека дарује „дух смиреноумља, трпљења, љубави и неосуђивања ближњих“.

    Епископ западноамерички Максим

     




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    пре 5 минута, Bokisd рече

    (ne znam kako da posmatramo onih 12 anatema protiv Nestorija koje je Kiril izdao kada putem pisama (bese tri pisma) vise nije mogao da urazumi Nestorija)

    Е немој да отвараш ту најпроблематичнију тему из Историје Цркве молим те.Обавести се мало на шта је личио тај сабор.Извини .

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 1 минут, farisejski.bukvojed рече

    'Звини, ниси конзумирао халуциногене печурке, или неке друге опијате?

    Прекидање општења без одлуке Сабора нико није помињао, изузев Владике Бачког који је управо истакао да нисмо прекинули општење. Само је препоручена суспензија саслуживања.

    Све побожне а неписмене баба Јелице виде разлику, па не разумем с ким се свађаш.

    Само једну исправку пошто сам упознат са проблематиком дрога.Халуциногене дроге или психоделици не спадају у опијате.Опијати су мак и деривати мака.Значи чај од макових главица,опијум и хероин.И деловање је тако рећи супротно.Опијати делују као анелгетици практично а код психоделика имамо визије и сличне ствари..

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 1 минут, Августин рече
    пре 8 минута, Bokisd рече

    (ne znam kako da posmatramo onih 12 anatema protiv Nestorija koje je Kiril izdao kada putem pisama (bese tri pisma) vise nije mogao da urazumi Nestorija)

    Е немој да отвараш ту најпроблематичнију тему из Историје Цркве молим те.Обавести се мало на шта је личио тај сабор.Извини .

    (jooj brate i gospodine Avgustine nemojte da se izvinjavate , nema potrebe,.....  zbog toga sam i stavio u zagradu kao mala napomena i  da se ne siri tema)

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Милојко, мој другар - јер се ја другара не одричем - није одговорио на сва битна питања. Он није глуп дечко, али се правио луд. Надам се конкретним одговорима на конкретна питања, јер ни ми нисмо приглупи, како је инсинуирао Макс на Иринејев рачун. Дефакто је то инсинуирао, или је поставио као темељ предубеђење да Иринеј по злоби делује. Ти си човек који треба да брани докторску тезу, и привео си оно Григоријево писмо, а ми смо озбиљни људи, па би да чујемо одговоре. Али без да нас зајебаваш. Ако не можеш да одговориш, реци то отворено и склони се. Исус је највише мрзео лицемерје. Ја највише мрзим вређање интелигенције. Брате, кажеш поштено да ниси у колу и да из тога излазиш. - И наравно да ти све ово није требало пред одбрану, која ће имати добар завршетак, јер се Ава молио, али немој да нас попрц... са овим менталним мас... Америчког.       

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 16 минута, Александар Милојков рече

    Наиме, ако се руководимо акривијским начелом да онај ко је признао расколнике и сам постаје расколник, онда ћемо морати да прекидамо општење и са Светом Гором. Јер неки од Светогораца јесу примили у општење тзв. аутокефалну ПЦУ.

    Зашто спинујеш?

    Св Гора није "неки од светогораца" (свега у два ман. су саслуживала ако се не варам). "Неки" су конкретни људи.

    Сунце ти пољубим!

    пре 19 минута, Александар Милојков рече

    Размислите добро

    :nene:

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 1 минут, farisejski.bukvojed рече

    'Фала лепо, очигледно нисам у материји. ne_shvata

    Молим лепо.А где овај нађе(Милојков) да помиње КирилаАлександријског.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    А и место чини своје.Како рече Дугин не знаш да ли је крајњи исток или крајњи запад та Западна америка.Па се људима мути у глави.Има два одлична филма Дејвида Линча како је то страшно месте.Мислим Холивуд.Замисли улица која се зове Булевар сумрака.Скоро као зона сумрака.А дугааачка улица може да се залута.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    1 hour ago, Ведран* рече

    Зашто спинујеш?

    Св Гора није "неки од светогораца" (свега у два ман. су саслуживала ако се не варам). "Неки" су конкретни људи.

    Сунце ти пољубим!

    :nene:

    Света гора је посебна прича. Епископ не а тамо власт као што у СПЦ рецимо има Митрополит Амфилохије у Острогу. Манастири немају епархијски разрез као у СПЦ, не може Епископ Цариграда да располаже манастирском имовином, он долази кад га позову да рукополаже а често и други епископи то раде... Није Света гора добар пример ни за овако нешто а ни за правоверје. Има свачега и тамо.

    А ако мене питате, најпаметнији су испали Бугари - карантин и мирна Бачка! ?

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Баш читам све на теми и посебно су ми привукле пажњу речи еп. Максима да је пат. Вартоломеј узео тежак крст на себе. Па се питам јел он својим поступцима узима или скида тежак крст са себе.

     Зар сваки патријарх не носи тежак крст и по чему је сада његов тежи? 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Бојим се да је узео нешто друго. Патријарх Кирил патријарху Вартоломеју:

    ,,Ако пак поступите у складу с намерама које сте навели у свом писму, заувек ћете изгубити могућност да служите јединству светих Божијих Цркава, престаћете да будете Први у православном свету који броји на стотине милиона верника, а страдања која нанесете православним Украјинцима пратиће Вас на Страшном суду непоткупљивог Господа нашег и сведочиће пред Њим против Вас.''

    http://spc.rs/sr/poslanica_poglavara_ruske_pravoslavne_crkve_patrijarhu_vartolomeju

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 2 часа, Ведран* рече

    Задивљујуће. Не у позитивном смислу. 

    Упорно избегаваш да адресираш кључно питање. 

    Кажеш да денисенковци не представљају еклисијалну стварност.

    Ево, директно и конкретно ћу да те питам.

    1. Да ли за тебе представља еклисијалну стварност ова парохија која се приклања новој "ПЦУ"? (Владан је ископирао вест)

    2. Да ли за тебе представљају еклисијалну стварност Денисенкове парохије које су се приклониле Цариграду?

    3. Да ли је за тебе Америка канонска територија Цариградске Патријаршије? Јер и то наслућујем из овог твога одговора. 

    Дакле, да чујемо. 1, 2, 3 - пали :)

    Ја се извињавам свима, али не могу све да вас испратим са одговорима. Покушаћу да на ова питања одговорим:

    1. Свака украјинска парохија која у дијаспори иступи из ЦП постаје неканонска.

    2. Постају канонске само ако уђу у канонску Цркву (надам се да не морам да објашњавам шта значи ово "ући у канонску Цркву"). 

    3. Није. Да јесте, Цариград би морао све постојеће јурисдикције да прогласи неканонским, а то није учинио до сада.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Цитат реченице која ми два дана боде очи, тим пре што се ради о једном од највећих, најученијих, најпаметнијих, најлепших итд:

    Једини који се нашао да се осврне на наше Саопштење, додуше запањујуће негативно, био је један српски епископ, владика бачки Иринеј са текстом „Опасни портпароли“. 

    Е, нису су владика бачки и текст скупа осврнули већ се владика бачки осврнуо ТЕКСТОМ. То се бачком не би десило никада. 

    Морао сам јер смета.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    @Александар Милојков хвала ти на одговору.

    Одговараш ми на врло интересантан начин.

    1. На питање да ли је "еклисијална стварност" расколнича парохија која приступа новоствореној структури у Украјини, ти одговараш тако што кажеш да свака украјинска парохија која иступи из ЦП постаје неканонска. Занимљиво. Прво, ова парохија не иступа из ЦП. Тако да је одговор потпуно неадекватан. Друго, очигледно сматраш да свака украјинска парохија у Америци може да постоји само и искључиво у склопу ЦП и никако другачије. На основу чега то закључујеш и на чему темељиш своје мишљење није сасвим јасно?

    2. На питање да ли расколничке групе које пристану да се потчине Цариграду представљају "еклисијалну стварност", одговараш тако што кажеш да ако уђу у канонску Цркву онда постају канонске. Другим речима, расколници постају Црква тако што их Цариград потчини себи. Нећу даље коментарисати ово, за сада. Претпостављам да владика Максим исто мисли. Али, опет, питам се на основу чега ти (и он?) закључујеш (те?) да је ово еклисиолошки утемељен став?

    3. Кажеш да Америка није канонска територија Цариградске Патријаршије. ОК. Мада чудно имајући у виду твоја горња два става.

    Ово сам написао ради резимеа, јер ми се "јавља" да ће бити потребно да се користи овај резиме касније.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима




    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...