Jump to content
  • Поуке.орг - инфо
    Поуке.орг - инфо

    Владика Иринеј за "Данас": У Цркви не постоји „деликт мишљења“

    1738445130_04-pojedini-vladika-dozet(2)_620x0.jpg.c193dff35641dba6c3caec476e0e362d.jpg

    Епископ новосадски и бачки др Иринеј (Буловић), члан Синода и портпарол СПЦ, о разлозима разрешења владике Максима и доцента Марка Вилотића са Православног богословског факултета Београдског универзитета.

     

    Свети архијерејски синод, свакако, није ни олако, ни радо, ни без одговарајућег образложења разрешио преосвећеног владику Максима и доцента Марка Вилотића права поучавања на Богословском факултету.

    Образложење је опширно и није намењено јавности. Оно је теолошке природе и највећем делу јавности не би било довољно схватљиво. Одлука Синода је, иначе, у потпуном складу не само са Уставом Српске православне цркве него и са Статутом Богословског факултета, који је Универзитет у Београду својевремено прихватио. Иначе, такозвана „missio canonica“ од стране Цркве за професоре теологе је општеважећа међународна пракса – каже у разговору за Данас епископ бачки Иринеј (Буловић), члан Синода и портпарол СПЦ, о разлозима разрешења епископа западноамеричког Максима и доцента Марка Вилотића са Православног богословског факултета, око чега се подигла велика прашина у црквеној и политичкој јавности.

    * Да ли бисте због специфичности Православног богословског факултета БУ појаснили у којим сегментима његовог рада и на који начин утиче СПЦ – њен Свети архијерејски сабор и Синод?

    – Одговор на ово питање аутоматски проистиче из дефиниције Факултета у његовом Статуту као највише просветне установе СПЦ и као равноправног члана београдског Универзитета и академске заједнице уопште. Kонкретни „сегменти“ који из тога следе јесу следећи: нико се не може уписати на основне студије без благослова надлежног епископа; нико не може конкурисати на било коју службу на факултету без благослова надлежног епископа; нико не може постати наставник Факултета и напредовати у служби без благослова и одобрења Светог синода, а избор декана постаје валидан тек после потврде од стране Синода. Све ово као норматив и начин функционисања регулисано је не само важећим Уставом СПЦ и Статутом Богословског факултета, који Универзитет аутоматски прихвата поштујући идентитет и аутономију сваког факултета, па и Богословског.

    * Да ли синодске одлуке о смени двојице професора, од којих је један на једногодишњем неплаћеном одсуству, имају везе са догађајима и неслагањима на овогодишњем мајском заседању Сабора и да ли је то нека врста постсаборске „одмазде“ према епископу Максиму, што због критике власти у Србији, што због расправе на Сабору о његовим ставовима о украјинском питању и аутокефалији, за које се, саборском одлуком, извинио?

    – Није ми јасно на какве „догађаје и неслагања“ на овогодишњем заседању Сабора мислите. Сабор је највише црквено тело, а не партијски конгрес: на њему сваки члан Сабора потпуно слободно износи и брани своје ставове и предлоге, а одлука се доноси или једногласно или, када то није могуће, путем гласања, при чему важи древно правило васељенских сабора да се треба држати „гласа већине“. Kада се, на један или други начин, одлука донесе, онда је она одлука Сабора, светиња и обавеза за све, без обзира на то шта су претходно заступали током расправе и приликом гласања. Из личног искуства могу да потврдим да сам доста пута у својој епископској служби примењивао, заступао и бранио одлуке за које нисам био пре њиховог доношења на Сабору, али су самим саборским изгласавањем постале и за мене обавезујуће и чак личне. Ово је у ствари искуство сваког нашег епископа, а не само моје. Следи да неслагања може бити само у току Сабора, а никако по његовом завршетку. Из тога следи даље да је било каква и било чија „постсаборска одмазда“ и теоретски и практично немогућа и незамислива. Осим тога, у Цркви не постоји „деликт мишљења“, а понајмање деликт политичког мишљења и односа појединих епископа према било којој власти, идеологији и друштвеном поретку. Границе личног слободног изјашњавања епископа постоје само када су у питању истине православне вере и начела вековног црквеног устројства, односно канонског поретка.

    Одлука Синода се, иначе, не темељи на ставовима епископа Максима за које је од Сабора тражио и добио опроштај. За њу постоји образложење које, по природи ствари, није намењено јавности, а још мање је намењено самопроглашеним „верским аналитичарима“, који готово по правилу, или не знају ништа о Цркви или врло површно знају понешто, уз напомену да међу њима има и дежурних клеветника СПЦ – и то искључиво ње, не и других Цркава – а има и острашћених антитеиста. Питам се на којем ли се факултету стичу квалификације за то звање. Вас лично не убрајам у такве премда садржајем доброг броја Ваших написа о животу и проблемима наше Цркве нисам био нимало одушевљен. Штавише, одајем Вам признање због тога што сте један од врло ретких новинара, од оних којих има мање него прстију једне руке, који се уопште обраћа мени као званичном, никако самопроглашеном!, портпаролу Цркве, а не ослања се само и искључиво на анонимне изворе „блиске врху Цркве“, „из Патријаршије“ и слично, нити преноси трачеве најниже врсте.

    Kористим прилику да додам и следеће: појединци мени лично приписују нетрпељивост – неки чак и мржњу – према мом бившем студенту, сада млађем сабрату у епископској служби, владици Максиму, па покушавају да идентификују моје наводно осветољубље и у једногласној синодској одлуци. Извесни призивају у помоћ и чињеницу јавне размене различитих мишљења о горућим питањима савременог православља између владике Максима и мене. Свесно, међутим, превиђају другу чињеницу – да је посреди била размена аргумената и контрааргумената, а не острашћени лични обрачун и да ја нисам ни вређао ни понижавао свог сабеседника. Исто тако, јавни карактер тог богословског дијалога нисам изазвао ја. Одговорно, дакле, изјављујем да тај јавни дијалог ни на који начин не утиче на мој однос према владици Максиму као брату у Христу. Уосталом, као што у мојој души нема ни злобе ни нетрпељивости према њему – о мржњи пак не може бити ни речи, верујем да их нема ни у његовој души у односу на мене. У противном, ни ја ни он не бисмо били хришћани, па ни људи.

    * Због чега сте после мајског Сабора, чија је одлука била да се „случај“ владике Максима не износи у јавност, ипак објавили, најпре део у Саопштењу, а потом и целокупну одлуку у коментару на писање београдске штампе?

    – На мајском Сабору није било одлуке да се „случај“ владике Максима „не износи у јавност“, како Вас је неко нетачно обавестио. О овоме не бих никад јавно ни проговорио да се не шире такве гласине. Саборска саопштења се не пишу одока, по сећању, већ искључиво на основу саборских одлука како су оне формулисане у записницима Сабора, а они постају валидни чим их Сабор одобри и присутни епископи потпишу. У записнику који се односи на дан расправе о питању које помињете нема ни речи о томе да се тема прећути у јавности. Зато сам на пажљив, дискретан – а по мом сопственом мњењу и братољубив – начин унео и ту тему у саопштење. После тога ме је телефоном позвао владика Максим и замолио да дам нову формулацију тог дела саопштења у којој се не би помињало његово име него само чињеница да су сви епископи, без изузетка, сагласни да је светосавска аутокефалија Цркве српских земаља из 1219. године била канонска, дакле правилна и законита. Притом се позвао на неформални договор таквог карактера, признајући искрено да га нема у званичним записницима Сабора. Ја сам му саопштио да за такав договор не знам, али да ћу на његову реч изменити формулацију. И сам сам, наиме, сматрао да је истицање опште сагласности саборских отаца много важније од помињања било којег имена. Доцније сам разговарао са већим бројем епископа и нико од њих није знао за такав неформални договор. Али, то у суштини не мења ствар. Владика Максим није од мене тражио да се прећути тема као таква него да се не истиче његово име. Ја сам поступио по његовој молби или, ако то лепше звучи, по његовом предлогу. Не кајем се због тога. Дакле, није било званичне саборске одлуке да се ствар не износи у јавност, а како ће бити изнета, са именима или без имена, то је најмање битно.

    Ви даље помињете „писање београдске штампе“ и моје објављивање изворног текста обраћања владике Максима Сабору. Овде ћу бити кратак. Није било „писања београдске штампе“ него је само Блиц објавио клеветнички текст на мој рачун по којем сам ја исфабриковао ту тему и говорио неистину, односно фалсификовао чињенице. Због тога сам био принуђен да објавим текст владике Максима, иако сам принципијелно против објављивања интерних црквених докумената и аката, како би се видело ко фалсификује и говори ноторне неистине – да ли епископ бачки или новинарка Блица, односно њени евентуални „лауфери“.

     

    Саопштење Сабора није фалсификат

     

    * Kад ће на званичном сајту СПЦ бити исправљено званично саопштење Сабора, за које више архијереја тврди да је „нетачно“, посебно у делу који се тиче доласка председника Србије Александра Вучића у Патријаршију?

    – Ви напослетку доводите у питање, опет на основу непроверених информација, званично саопштење Сабора и, за разлику од патријарха, Синода и већине епископа, очекујете да оно буде „исправљено“ и то „у делу који се тиче доласка председника Србије Александра Вучића у Патријаршију“. Али у самој ствари ту нема шта да се „исправља“. Саопштење само преноси оно што је приликом Вучићеве посете изговорено, између осталог и шта све Србија у пракси чини за опстанак Срба на Kосову и у Метохији. Занимљиво је притом да се у одређеним круговима посета председника Србије негативно коментарише, док се присуство и реч господина Милорада Додика потпуно прећуткује и игнорише. Још ваља нагласити да је обојицу позвао Његова светост патријарх у име Сабора, да је тема разговора било стање Цркве и народа како на Kосову и Метохији, тако и у Босни и Херцеговини, да је сусрет одржан ван саборске дворане, у времену између двеју седница и да је сваки епископ могао, ако би то желео, да не присуствује састанку. Група моје браће архијереја је издала своје посебно, алтернативно саопштење у којем се горња тема сагледава из другог угла или и не помиње, сада се већ и не сећам. То јесте, без даљега, њихово право, али то је саопштење оних који су га потписали, а не званично саопштење. Ту нико никог не може оптуживати за фалсификат. Kако званично саопштење може бити фалсификат кад је оно временски претходило другом, алтернативном саопштењу? Ако бисмо „терали мак на конац“, пре би се могло казати да ово друго представља фалсификовање оног првог. Али, ја то не кажем. Само констатујем да је оно израз неслагања групе архијереја са описом разговора чланова Сабора и председника Вучића.

    Из неких алузија провејава и мишљење да је вајни портпарол хотимице избегао да текст саопштења предочи Сабору пре његовог пуштања у јавност. Такву инсинуацију најодлучније одбацујем. Јер, ствар стоји овако. Према Правилнику о раду Сабора, Сабор се не завршава последњом седницом него касније, читањем и усвајањем записника са последње седнице и саопштења за јавност. Тако се поступало још у време мојих првих година у епископском служењу, али се, нажалост, већ одавно изобичајило. У пракси већина браће архијереја одлази одмах после последње седнице, а портпарол остаје да сачека последњи записник и да онда пише саопштење. Звучаће нескромно, можда и неумесно, али морам рећи да у току последњих четврт века Сабор за мене увек траје дан дуже него за све остале чланове Сабора. Мимо моје жеље и воље, физички нисам у могућности да текст саопштења предочим Сабору ради евентуалних исправки, измена и допуна. Стога сам принуђен да са његовим садржајем најчешће упознам само Његову светост патријарха као председника Сабора. Због свега тога сматрам да морално право на критику саопштења о раду Сабора немају они који не сачекају ни записник, а он не може бити готов за неколико минута!, а ни саопштење које изискује кудикамо више времена од записника. Увек сам вољан или, тачније, дужан да текст саопштења изнесем пред Сабор, на оцену и усвајање. У том случају нико не би имао разлога да се жали, а антицрквена и жута штампа, снабдевена измишљотинама из својих „инсајдерских“ извора, не би могла да данима и недељама прежвакава глупости и пуни своје трач-рубрике. Мудри стари архијереји су својевремено све предвидели и благоразумно осмислили. Ми, њихови наследници, треба само да њима меримо и проверавамо себе. Kонкретно, треба да поштујемо и примењујемо Правилник који су они срочили и који и данас важи. Тада ће и вук бити сит и овце на броју.

     

    Долази висока делегација из Цариграда

     

    Владика Иринеј бачки потврдио је за Данас да ће „у догледно време“ поглавара и Синод СПЦ „посетити високорангирана делегација Цариградске патријаршије коју ће предводити митрополит пергамски Јован (Зизјулас)“.

    Kоји су разлози ове посете и о чему ће се разговарати, то заиста ни ја ни било ко други сада не зна, јер нам није саопштено. Ваше нагађање да би посета могла бити у некаквој вези са проблемима Цркве у Украјини и у Северној Македонији није нелогично, али је непроверљиво. Ја лично не могу да кажем ништа одређено, јер нисам пророк. Уосталом, време ће показати, па ће тада и јавност бити обавештена – каже владика Иринеј.

     

    Извор: Данас




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    пре 9 минута, Вукашин рече

    А то бре овај из Французије. Што су код њега бивши Мирашови пулени саслуживали недавно.

    Знам сад који је.

    Брате, има да се усрећимо.

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    О Зизјуласовој теологији првенства, рекао бих да оно крије велику опасност која се сада остварује. Принцип, по којем примат у Цркви треба да се заснива на примату Бога Оца у унутарњем постојању Свете Тројице, носи опасност ангажовања првога као јединственог узрочника других. То се већ остварује код Фанара, наметањем себе као јединствене Мајке Цркве.

    Што се тиче питања еволуције, оно заиста залази у сферу теологије и вере, те зато постоји оправдање за одређеним санкционисањем исповедања. Када еволуфилисти тумаче библијског Адама, неизбежно се долази до заблуде и кварења вере.

    Зизјулас је наметнуо научну еволуцију и Велики прасак као незаобилазне тачке догмата вере, што је јако слично геоцентристима, из њихове ондашње перспективе. Наметнут је класични Велики прасак као библијски почетак творевине, као да није могло бити библијског стварања и живота у Едему пре тога.

    Шта год било, Зизјулас је Адамов пад објаснио као промашај у превазилажењу већ задате и актуелне смрти природе коју наука објашњава, а не као узрок појаве смрти. Све то пуно компликује и доводи у питање основе вере.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Управо сада, Александар Милојков рече

    @Ćiriličar иди мешај малтер, боље је него да лупаш глупости. Нећу више одговарати на твоја баљезгања а уколико наставиш да ме спопадаш идеш на блок листу.

    Evo kako tece hriscanska i akademska diskusija:

     

    Milojkov kaze: Zizjulas dolazi u BG, odlicno on je pravi covek, ima ugled i sl.

    Ja kazem: Nije.

    Milojkov kaze jeste, magistrirao je na Zizjulasu, zna svaku njegovu rec, i bice zanimljivo sta Zizjulas kaze o raskolu u Ukrajini i Fanarovom "omoforisanju" raskolnika.

    Ja kazem: evo ti covece sta je prof istorije objavio 2012., gde dokayuje kako Zizjulas na predavanju pre 2000 (al to se Milojkovom provuklo kroz citanje) zalaze za upravo ono sto se desilo u Ukrajini deceniju kasni ...dve decenije.

    Milojkov, opet brzajuci, kaze treba analiza Popovica.

    Ja mu kopiram brutalno janse reci i analizu profesora istorije, jasnu, glasnu gde se Zizjulas zalaze za upravo ono sto imamo danas.

    Milojkov preti blokadom.

     

    Toliko o akademskoj raspravi....nema fusnota i nema poena, s toga ni motivacije...posebno kad sam sebe izblamiras.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Управо сада, Milan Nikolic рече

    Шта год било, Зизјулас је Адамов пад објаснио као промашај у превазилажењу већ задате и актуелне смрти природе коју наука објашњава, а не као узрок појаве смрти. Све то пуно компликује и доводи у питање основе вере.

    Zato David uvek podvlaci, cak uvlaci, naizgled nepotrebno, u kontekst da je smrt posledica greha i da nije tvarnost uzrok smrti (jer ozivljena Zivotodavcem tvar ce vecno ziveti, biti besmrtna, sve dok je uz Tvorca...mislim, obicna ljudska logika to moze zakljuciti). A o poseldicama...iha-ha. Narokas fusnota, redovno se slihtas, prepisuje, nesto nadodas, nesto izokrenes, nesto izkobinujes i eto ga...naucni rad (ako imas kad) :)

    I am off...sokiran sam kako neki ljudi, visoko obrazovani, rezonuju....bukvalno je sokantno i ponizavajuce za zdravu pamet. A sve je to posledica opijenosti nadumnim teologom, pa zelja da budemo kao neki, pa onda izgibija i trka....i u toj trci od drveta celu sumu ne vidimo.

     

    Brate Aleksandre, jos jednom oprosti, nista licno, i obecavam, micem ti se s puta forusmog, po tvojim zeljama - ali, ne zanimajuci me i bez zelje da uznizavam tebe licno, ti si produkt pogresne teologije kod nas. To ne znaci da nisi dobar covek, da nisi pravoslavan, da neces biti svet....ne, ali sokantno je to nizak nivo. Tako je inace....bubacenje, poeni bez ikavog pozitivnog odraza na zivot Crkve...e zato ovo pisem. Ljudi, poleteli ste visoko, drzite se dalje od prosvete...a radite sta ocete.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    """Образложење је опширно и није намењено јавности. Оно је теолошке природе и највећем делу јавности не би било довољно схватљиво."""

    Meni je ova izjava baš slatka. Je Suis Debilčići. :bu:

     

    Да прости преосвећени владика Иринеј, (којег бајДвеј јако ценим и штујем) ова његова реченица је сјајан пример свештенослужитеља+дипломате... 

     

    •  

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Управо сада, Драшко рече

    Ali si ga Zato sačekao na svakom ćošku i isprozivao do dna i nisko

    bez šmeka

    Za koji se zalazes

    Mozda se ne izrazim ispravno, a ako se i obratim licno, uvek polazim od onoga "ne osudjuj pogresnika nego pogresku" (da ublazim malo). Mislim, valda smo to naucili osnovno, ako toga nemamo onda nismo nigde. On je mogao biti bilo ko. Ja sam bio na temama gde je vladika Maksim tema, on ga brani, uz to iznosi argumente...da se izrazim ovako, iskreno, kako ja iz srca nastupam: nije nikakav napad na Aleksandra, nije, ne daj Boze, neka komparacija tipa unizi njega uzvisi sebe (pa toliko nisko ne verijem da sam pao), vec je kritika nekih postupaka i posledica tih postupaka. Milojkov - pricamo o, ajde, nauci, je klasican primer srpskog DOBROG (bas tako mislim), vrednog, djaka-teologa. Problem je, sto smatram, da je steta da mu nisu dali nesto drugo, da bi bilo bolje i za njega i sve nas. Iako je kritika, to je i uzdizanje, branjenje i njegove titule, i njega kao teologa visokog ranga, ustvari branjenje teologije i ranga - a ja mu ne osporavam nista od toga. Kazem samo da to nije, po mom misljenju, onako kako smatram da bi trebalo biti. I dodajem, ne bih zelio da iko ko zdravo-za gotovo uzima Zizjulasovu teologiju, ko smatra da se volucija ne kosi sa Pravsolavljem (ne znam o tome Aleksandrov stav i ne zanima me, a i nisam ga svrstao pod "darviniste") ne bih zelio da uci moju decu. Da budu u crkvenoj prosveti. Samo, ako je samo, u toj meri, za mene je to licno Aleksandar. Da bio Jeftic, Jovanovic mako isto bi bilo, samo ne bi bio Zizjulas nego Darvin. To mucanje, nije, al ne mora da znaci...ma jok. Poenta je da je to, cak ako je u saglasju sa pravoslavljem, trla-baba-lanananje. Poenta je da srpska teologija, jedan deo, a najvise opijeni Zizjulasom, ide u neke sfere a ovamo katastrofalni propusti.

    Na tri posta, jednim kopiranim tekstom pokazao sam da Aleksandar cak nije ispratio krucialne stvari od Mitropolita, a magistrirao na njemu...ok, ja nisam teologomer - ali ta eklisiologija dere Crkvu, mozda gore nego 1054. Dace Bog da se urazumimo.

     

    Sad, ako ti kontas da sam ja takav pas, da osudjujem coveka a ne stvari koje smatram pogresnim kod njega - to je druga stvar. To je indirektno gore etiketiranje nego da sma ma sta rekao Aleksandru. Ili, ako smatras da je meni, ili ma kome od nas, vazniji odnos ne forumu od toga sto nam je Crkva u raskolu, kad se u CG krv priziva, kad u Ukrajini krv pada (znas li ti sta su fasisti unijatski radili tamo, a oce crkvu ko i Milo, palili zive ljude po skolama)...onda, brate tek imamo problem.

    Ima sablon kako ti ljudi rezonoju. Procitaj ti pazljivo prepisku o Zizjulasu - covek bukvalno sam sebi protivreci, i onda kaze: nije ako ovako je. To je taj duh "prepodobnosti"...a mi smo svi zli, puni mrznje, ruzimo Crkvu, vladike i sl...klasicna zamena teza.

    Kao sto sam obecao, od sada ni na prozivku, oko Aleksandra ne odgovaram. Bog je srceznalac, pa neka On svakom srca sagleda. Dakle - nista licno, daleko od toga. Stanje na PBFu nije sjajno, to su teske teme i daleko su od toga da je Aleksandar krivac ili da ce ih resiti...nema nista sa tim, tek "produkt" tog stanja. Episkopi, sad tek krecu naznake, ne cine mnogo, a sta ce videcemo. Sta ako za 10 godina neka ucenja Mitropolitova budu osudjena na nekom saboruu? Sta cemo onda? Do tada ko pomene Nikolja bice mrzitelj, borbozaveras srBski, a ko pomene Zizjulasa bice prepodobni dobrica, koji sve voli...uzdravlje.

    (Nadam se da ce se sestra Jefimija moliti za mene grsnog, a i brat Aleksandar)

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Da li se neko seća, gde je i u kakvom statusu bila Crkva u dijaspori (Amerika) do pre trideset godina?
    Zašto je imala takav status i zašto nije htela pod omofor Pećke Patrijaršije od kraja II Sv. Rata? 
    Da li je sada ova situaija vraćanje na staro ili je nešto novo?
    I na kraju...
    Koja je razlika izmedju predloga čuvenog Konkordata i ove situacije koju danas imamo u majčici Srbiji?

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 11 минута, Ćiriličar рече

    Sad, ako ti kontas da sam ja takav pas, da osudjujem coveka a ne stvari koje smatram pogresnim kod njega - to je druga stvar

    Ne kontam tako 

    Smiri se

    Ne inputiraj 

    Stil ti je malo pregrub i previše direktan za nekoga ko je došao jutros na forum

     

    Uopšte ne govorim o sadržaju teme

    Tema je više nego ozbiljna 

    Ali odnos može da bude "akademskiji" 

    Pristojniji...ali...Neće to "akademizovati" suštinu

    Ne brini 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Znas kako, (ja ovaj forum pratim godinama, cisto onako da bolje znam stanje u Crkvi), a "stil" je takav kakav je, suprotan je "prepodobnosti", svi se I love you, cmoka! Pravoslavlje, brate nije romantika i sentimentalizam...ja sam coveku nacrtao da sam protiv svojih reci govori. Pa sam mu kopirao profesora, naseg najuglednijeg crkvenog istoricara sta pise pre 8 godina, 7. Kaze ocu analizu. Covece evo ti analiza, ne pravi me blesavim i sve nas. On kaze sve sam procitao, magistrira, bice lepo cuti sta kaze Zizjulas. Ja mu kazem, aman evo ti Zizjulas rekao prije 20 godina, to je njegova eklisiologija PRVOSTI, evo ti izvor, evo ti analiza najboljeg istoricara naseg, i eno nam Ukrajine gde zive hriscane spaljuju po skolama unijaceni fasisti koji oce svoju "crkvu".

     

    To sto je Zizjulas prico, fanar sproveo. A Milojkov kaze: sve cito, i da cujemo sta kaze Zizjulas. Niti je citao, niti je tacno sto govri da mitropolit nema stava o Ukrajini, niti ista. Ima milion svedocenja, od Amfilohija i drugih kako Zizjulas navodi vodu na fnarski mlin...e ovo od Popovica je skoro prorocki....imamo fakat u zivotu Crkve gde se odelotvorila Zizjulasove eklisiologija "prvoga". I ko je lud? Ja sam zao, mrzitelj, a doticni je prepodobi koja, eto ja, izubijah i izvredjah. Laz i zamena licemerna zamena teza! Sta je tu "stil" forumasa, brate. KRV se lije, kapiras. Sta cemo ako je to na necijem uciteljstvu? Ne trazim ja glave, nego da se ne lazemo dok nam bracu ubijaju...ne treba tu kanonsko pravo, Zlatanovic, Tesa Tesanovic, ljudi verovatno ne mnogo crkveni, u  svakom slucaju ne-teolozi osecaju Duhom, iako gresni ko i mi, da je to laz! I sad dokazes, nacrtas, i doktor se pravi englez...sve sa hvalbom samog sebe kako je sve procitao i pisao teze.

     

    Tu i jeste problem....necu da se u instituciji moje, nase Crkve pisu teze i titule sticu na teologiji, koja  moze da proleva bratsku krv. Sta neki Milojkov ili Cirilicar ima u tom sirokom kontekstu da nesto tu sebe pripisuje...te floskule "mrzis, smiri se, nemas ljubavi"...to je gore od Borbe za veru i sektasenja...to je klasicno sektasko izvrtanje istine. Milojkov moze biti Djordjevic a Cirilicar Mrzovoljkov...to nema veze. Poenta je, ako si na forumu, jesi da tracis vreme, ili da iznosis svoj stav. Aksiom hriscanski: mi ne osudjujemo coveka nego postupak! To zna svaka budala...a doktori teologije indirektno odricu drugima da tako nastupaju...cekaj, nemoj da preskacemo prve lekcije, one nisu rezervisane ni za koga, i svako moze i treba da ih usvoji.

    Ljdi drzite se makar temelja komunikacije, manite to "seks i grad" I love you, kiss "prepodobstvo"...to je bljutavost.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 1 минут, Ćiriličar рече

    drzite se makar temelja komunikacije,

    pa drzi se

    ako mozes

    niko ti nije rekao da nemas ljubavi, vec se pravis baja i nekulturan si

    nema to veze sa Zizjulasom ili teologijom

    ima sa vaspitanjem i ne ponizavanjem sagovornika!

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 5 минута, Ćiriličar рече

    Znas kako, (ja ovaj forum pratim godinama, cisto onako da bolje znam stanje u Crkvi), a "stil" je takav kakav je, suprotan je "prepodobnosti", svi se I love you, cmoka! Pravoslavlje, brate nije romantika i sentimentalizam...ja sam coveku nacrtao da sam protiv svojih reci govori. Pa sam mu kopirao profesora, naseg najuglednijeg crkvenog istoricara sta pise pre 8 godina, 7. Kaze ocu analizu. Covece evo ti analiza, ne pravi me blesavim i sve nas. On kaze sve sam procitao, magistrira, bice lepo cuti sta kaze Zizjulas. Ja mu kazem, aman evo ti Zizjulas rekao prije 20 godina, to je njegova eklisiologija PRVOSTI, evo ti izvor, evo ti analiza najboljeg istoricara naseg, i eno nam Ukrajine gde zive hriscane spaljuju po skolama unijaceni fasisti koji oce svoju "crkvu".

     

    To sto je Zizjulas prico, fanar sproveo. A Milojkov kaze: sve cito, i da cujemo sta kaze Zizjulas. Niti je citao, niti je tacno sto govri da mitropolit nema stava o Ukrajini, niti ista. Ima milion svedocenja, od Amfilohija i drugih kako Zizjulas navodi vodu na fnarski mlin...e ovo od Popovica je skoro prorocki....imamo fakat u zivotu Crkve gde se odelotvorila Zizjulasove eklisiologija "prvoga". I ko je lud? Ja sam zao, mrzitelj, a doticni je prepodobi koja, eto ja, izubijah i izvredjah. Laz i zamena licemerna zamena teza! Sta je tu "stil" forumasa, brate. KRV se lije, kapiras. Sta cemo ako je to na necijem uciteljstvu? Ne trazim ja glave, nego da se ne lazemo dok nam bracu ubijaju...ne treba tu kanonsko pravo, Zlatanovic, Tesa Tesanovic, ljudi verovatno ne mnogo crkveni, u  svakom slucaju ne-teolozi osecaju Duhom, iako gresni ko i mi, da je to laz! I sad dokazes, nacrtas, i doktor se pravi englez...sve sa hvalbom samog sebe kako je sve procitao i pisao teze.

     

    Tu i jeste problem....necu da se u instituciji moje, nase Crkve pisu teze i titule sticu na teologiji, koja  moze da proleva bratsku krv. Sta neki Milojkov ili Cirilicar ima u tom sirokom kontekstu da nesto tu sebe pripisuje...te floskule "mrzis, smiri se, nemas ljubavi"...to je gore od Borbe za veru i sektasenja...to je klasicno sektasko izvrtanje istine. Milojkov moze biti Djordjevic a Cirilicar Mrzovoljkov...to nema veze. Poenta je, ako si na forumu, jesi da tracis vreme, ili da iznosis svoj stav. Aksiom hriscanski: mi ne osudjujemo coveka nego postupak! To zna svaka budala...a doktori teologije indirektno odricu drugima da tako nastupaju...cekaj, nemoj da preskacemo prve lekcije, one nisu rezervisane ni za koga, i svako moze i treba da ih usvoji.

    Ljdi drzite se makar temelja komunikacije, manite to "seks i grad" I love you, kiss "prepodobstvo"...to je bljutavost.

    Koji si ti ćiriličar jer ima jedan koji je povjesničar i ateista i mnogo pametan.

    Jesi ti taj ili drugog da čekamo?

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 1 минут, kopitar рече

    Koji si ti ćiriličar jer ima jedan koji je povjesničar i ateista i mnogo pametan.

    Jesi ti taj ili drugog da čekamo?

    ćiriličar који пише латиничним писмом!?  :)  

    видиш да је неки зајебант! 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима




    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...