Jump to content
  • Значајно
    Поуке.орг - инфо
    Поуке.орг - инфо

    Саопштење Светог Архијерејског Синода: Црква неће прекидати служење свете Литургије нити престати да причешћује вернике!

    spc-2.jpg
     
    Саопштење за јавност Светог Архијерејског Синода
     
     
    Поводом најновијих препорука Владе Србије да се у циљу сузбијања ширења вируса COVID-19 ,,верски обреди у верским објектима и на отвореном простору врше без присуства верникâ”, уз образложење да је циљ препорукâ безбедан начин вршења богослужења и заштита здравља становништва и истовремено омогућавање несметаног вршења богослужења, обавештавамо све наше свештенство, монаштво и верни народ да ће Српска Православна Црква применити ове препоруке, као што је то већ учинила у оним државама српске дијаспоре и региона где су овакве мере заштите донете пре неколико дана. Црква неће прекидати служење свете Литургије нити престати да причешћује вернике јер је то ствар око које се не може расправљати: она представља основу наше вере у Бога Живога. То конкретно значи да ће се у храмовима у току богослужења налазити свештеник (или свештеници) са ђаконом, појцима и црквењаком (како је где потреба и прилика).
     
    Позивамо све вернике старије од 65 година, као и млађе слабијег општег здравственог стања и слабијег имунитета, да се наредних дана и недеља уздрже од доласка у храмове на света богослужења и ни себе ни друге не изложе ризику.
     
    Понављамо: ризик није свето Причешће (напротив, њега примамо, поред осталог и ,,на исцељење душе и тела”) већ реално присутна опасност од вируса, независно од светог Причешћа, због његове експанзије на сваком кораку у последње време, а предстојећи период и кинески и домаћи стручњаци оцењују као најкритичнији и виде што већу изолацију као једини начин да се његово ширење заустави и да се избегне трагично искуство Италије и неких других земаља.
     
    Нашим верницима очински, пастирски одговорно и са љубављу благосиљамо да света богослужења прате путем телевизијског и радио-преноса и црквених интернет-страница, а да се са својим парохом благовремено договоре о термину причешћа у свом дому. Остала чинодејства, нарочито свету Тајну крштења, треба одложити до нормализације стања, а када је оно ипак хитно потребно, саобразити га мерама ванредног стања. Сахране треба вршити са што мањим бројем присутних.
     
    Посебно напомињемо да није добро да се одлазак у цркву користи као изговор пред својом савешћу и пред ближњима за непоштовање мере самоизолације. Зато још једном позивамо све наше свештенство, монаштво и верни народ да се у свему придржавају прописа које је донела држава  и упутстава о црквеном животу које је прописао Свети Архијерејски Синод.
     
    Из Канцеларије Светог Архијерејског Синода 
    Српске Православне Цркве
     



    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    пре 2 часа, Desiderius Erasmus рече

    Jel' može neko da objasni zašto bogoslužbeni Pravilnik (pogledati pitanja 2. i 3.) propisuje šta raditi ako se Agnec ubuđa, tj., ukvari? Kako to da su evharistijski Hleb i Vino podložni prirodnim zakonitostima?

    пре 2 часа, Desiderius Erasmus рече

    Znači, suština se gubi svaki put kada se služi Liturgija sv. Jakova?

    Kad se sjetim onog perioda dok si bio kreacionista...bio si kao bosiljak na kamenu, uznervozen u diskusiji, koji pustavši korijen usahne...

    Sad si skroz drugačiji, smiren, odmjeren u riječi ali ubojit, pustio si korijen u zdravo tlo :drugarstvo:

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 7 минута, Desiderius Erasmus рече

    :unbelieveble: Čekaj, jel' me zezaš ili ti stvarno uzimaš Pričešće kao antibiotik? а 7 – Светосавље

     

     

    A zar nije?? Lek za dusu i telo?? 

     

     

    Evo ovako, ajde mi objasni razliku izmedju liturgije apostola  Jakova i J. Zlatoustog?

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 4 минута, Justin Waters рече

    Pa svrha je u onome što je Hristos rekao "Ko ne pije i ne jede nema u sebi života"...ali to se ne odnosi na ovozemaljski nego na vječni život. 

    Pričešće nije medikament, kao svjedočanstvo postoje slučajevi iscjelenja, ali isto tako ima ih kod moltivi, ikona, moštiju itd...Pa nećemo reći da su ikone, mošti isto što i Pričešće. Pričešće ne popravlja zdravlje automatski, ne liječi dijabetes, rak, prehladu, grip, bolove u leđima, visok krvni pritisak itd...Pričešće je sjedinjenje sa Bogom u zalogu vječnog života. Dejstvo pričešća ćemo osjetiti u eshatonu, sad na zemlji živimo sa ovom prirodom u kojoj smo stvoreni i trpimo sve posljedice između ostalog i zaraze i bolesti. 

    Tako je, medikametn za dusu i telo.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Управо сада, Flojd рече

    :krstix: 

     

     

    Evo ovako, ajde mi objasni razliku izmedju liturgije apostola  Jakova i J. Zlatoustog?

    To već moraš da pitaš teologe, ali ono što znam je da se na Liturgiji sv. Jakova Pričešće dobija u ruku. Tu praksu su sad Hercegovci usvojili kao normu za vreme trajanja epidemije.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 1 минут, Desiderius Erasmus рече

    To već moraš da pitaš teologe, ali ono što znam je da se na Liturgiji sv. Jakova Pričešće dobija u ruku. Tu praksu su sad Hercegovci usvojili kao normu za vreme trajanja epidemije.

    Ne moramo ići ni do liturgije. SvJakova...Dovoljno se zapitati ko se pogrešno pričešćuje na svakoj liturgiji,  tje uopšte ne pričešćuje, vjerni sa kašičicom ili sveštenstvo iz ruke i putira. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 29 минута, Flojd рече

    koja je svrha uzimanja Hristove krvi itela

    Pričešće služi da se pričestiš

    Цитат

    Po tome Bog ne postoji...

    Bog postoji

    Цитат

    ....ako sec pricesce ukvari koja je svrha pricescivanja?

    svrha je mogućnost koja je otvorena čoveku (pričešće), da okusi (sjedini se) Život (Put Istinu i Život). kao što molitva kaže "za žrtve paljenice ne mariš, žrtva je Bogu duh skrušen, srce skrušeno Bog neće odbaciti" a srce ne može biti polovično skrušeno, dakle ukoliko čovek ZAISTA prilazi svim svojim bićem Bog mu daje vkusiti i vidjeti jako blag Gospod

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 34 минута, Justin Waters рече

    ali to se ne odnosi na ovozemaljski nego na vječni život

    mislim da ovde grešiš, cilj hrišćanskog života je zadobijanje Duha svetoga (dakle ovde i sada u ovom i ovakvom telu), odnosno kako teolozi govoreći u definicijama o Liturgiji vole da objasne da mi imamo "predukus Carstva Nebesnog" 

    пре 27 минута, Justin Waters рече
    Цитат

    Tako je, medikametn za dusu i telo.

    Nije za ovozemaljsko tijelo. Jeste za vaskrslo...

    upravo je za ovozemaljsko, i upravo ta činjenica je ono kada Atanasije kaže da je Hristos jedino autentično novo pod svodom nebesnim, dakle jedino On je stvarna novost za nas zemljane.

    пре 33 минута, Justin Waters рече

    Rekoh, ne liječi bolesti na način na koji to rade medicinski lijekovi. 

    Slažem se. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    црква никада неће затворити своја врата и ускратити причешће верном народу ... световна власт може донети неке репресивне мере и забранити богослужења али чак и тада богослужења неће стати ... 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 38 минута, Tumaralo. рече

    Može da se uvede i onlajn liturgija.

    Postoji ona televizija TV Hram..

    Mada, kapiram da bi i RTS dao termin.

    I svako sebe pričesti i eto, sve je košer.

    Samo da Patrijarh da Blagoslov.

    Reče mi jedan drugar, veroučitelj, da je u prvih pet vekova Hrišćanstva samopričešćivanje bilo nešto najnormalnije. U Crkvi bi se vernicima davali evharistijski Hleb i Vino da nose kući i tamo se pričešćuju po potrebi. Zato što su se tad ljudi pričešćivali maltene svaki dan.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 58 минута, dragisa рече

    mislim da ovde grešiš, cilj hrišćanskog života je zadobijanje Duha svetoga (dakle ovde i sada u ovom i ovakvom telu), odnosno kako teolozi govoreći u definicijama o Liturgiji vole da objasne da mi imamo "predukus Carstva Nebesnog" 

    Ne sporim...samo kod nekih se taj predokus Carstva razlikuje. Nekome je predokus u zanmenjima, da slušaju ili doživaljaju čuda, iscjelenja, mirotočenje i lebdenje ikona, ne prenošenje zaraze, a opet nekome je predukus mir, spokoj, ljubav trpljenje svog krsta. Ovi prvi žele da ubjede ove druge da je predokus carstva to što se ne možeš zaraziti putem pričešća, pa ne samo nego se ne možeš zaraziti uopšte unutar zidina Crkve. 

    Пре сат времена, dragisa рече

    upravo je za ovozemaljsko, i upravo ta činjenica je ono kada Atanasije kaže da je Hristos jedino autentično novo pod svodom nebesnim, dakle jedino On je stvarna novost za nas zemljane.

    U kontekstu prvog pasusa...mi smo "istovremeno" i ovozemaljski i nebeski...ali ono što je zemljano sad, to je glad, žeđ, bolesti i smrt ne možemo to izbjeći niti u djelovima na redovnoj bazi kako bito neki sugerisali, po formuli "pričešće je isto što i antibiotik"..a nebesko, mir, ljubav i spokoj. Gladni smo, žedni, i bolesni vazda, umrijećemo sigurno, ali za ovog života, mir, ljubav i spokoj moramo zadobitil možemo a i ne moramo. To je predjelo za glavno jelo koje će biti na nebskoj trpezi.. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    @Justin Waters 

     

    MENU

    - nema predjela

    - služi se samo glavno jelo

    - usluga po principu samousluživanja

    - vi možda očekujete da mi skuvamo za vas ali

    - vlast je data Šefu kuhinje, Vama, 'teli ste Pravdu izvolite

    - garantujemo dobijate Specijalitet, knjiga utisaka nema reklamacije

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима




    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...