Jump to content
  • Поуке.орг - инфо
    Поуке.орг - инфо

    Саопштење за јавност Информативне службе Српске Православне Цркве

     

    AVvXsEindwqIKQvNSDjFhDmEbF84wZQSfQ63wVFG

    Примили смо мноштва оштрих протеста и негодовања поводом јучерашње објаве немачке политичарке Виоле фон Крамон, дате после разговора са Епископом диселдорфским г. Григоријем, да у Немачкој не постоји Српска Православна Црква, те смо одговорни да, истине ради, изјавимо: 

     

    Српска Православна Црква постоји у Немачкој, као део једне,  недељиве  аутокефалне Српске Патријашије. Устав Српске Православне Цркве и уредбе важе као и било где на њеном канонском подручју и на теориторији Немачке, а сва црквено-јерархијска тела су обавезна да се по њима управљају. На основу Устава Српске Православне Цркве одговарајуће црквене власти постављају и разрешавају управе свих тела и органа, а Свети Архијерејски Сабор поставља и, по потреби, разрешава епархијског архијереја.    

     

    Информативна служба  Српске Православне Цркве  




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    Rekao je i da ce ih daviti golim rukama i ono sto sam citirao, to sto ti tek sada cujes za to, a bilo je i u stampi je iskljucivo tvoj problem i zaista nemam nameru da dokumentujem nesto sto je opste mesto i svi znaju da se desilo, i svi se trude da sto pre zaborave da se ikad odigralo - sto je i razumljivo, jer je zaista mnogo ruzno i niko ne zeli da se toga seca!

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Жена је хтјела рећи да СПЦ није "монархистичка" организација попут РКЦ гдје је папа главни за све католике и има директног утицаја на дневне послове, већ да је СПЦ децентрализована и да су епархије доста самосталне.

    Е то што је глупо пренијела не пазећи на језик, па је буквално написала да "СПЦ не постоји као таква" (јер то и означава глагол "the" - одређивање нечега конкретног, као таквог) је друга прича. Њој је заправо чудесно како нека црква може бити тако... па... демократска. Зато се изненадила.

    Ох шта ћеш... Зелени су то.

    Напријед ФДП 0513_music 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Прво, то није опште место нити је било у штампи, осим овако кулоарски. Друго, ако је то тачно, да ли се он извинио, покајао...? Ако није, зашто би се то заборавило "јер је много ружно" и "нико не жели да се сећа". Не, то није ружно (ако се догодило) него је НЕДОПУСТИВО и никако није за заборав и несећање.

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    @Ристо Подвожњак

    Него да те питам....нашао сам гроб претка, ратни швапски заробљеник, умро тамо Мученик...би ли епархиј апомогла да се ексумира, превезе у српске земље. Државу сам контактирао спремни су административно да помогну са Швабама. Ја би, наравно, поднео трошкове сахране, али немам појма колико кошта есхумација и то.

    Можете ли шта помоћи ту?

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    @Родољуб Лазић

    ПС: Мислим, срамота и ужас, шкорава швапске бабе пљују по Србји, а кости наших предака труну тамо, умрлих као Мученици од тешког рада. одведени као робље.

    Може ли држава, локална заједница макар да плати багер да се ископа, и ауто да га мртвог врате у његову отаџбину - живог су га одвели и искориђтавали, робовао им је до смрти. Умро од тифуса, никад му нико опело није извршио. Може ли, хоже ли, требали, ради ли епархија ишта на томе?

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Па ова би СПЦ запалила бензином:)

     

    Сребреница

    Главна лобисткиња за независно Косово, отворено је окривила Србију и српски народ за почоњени наводни геноцид у Сребреници, а истовремено захтевала од Владе Србије и председника да исти и признају.

    - Одбрана мурала још је један пример онога што Влада Србије и председник Вучић мисле о помирењу, владавини права, демократији и регионалној сарадњи. Још једном су српске власти и српски највиши политички дужносници еклатантно демонстрирали да не поштују међународну правду и њене пресуде, као ни жртве југословенских ратова. Потпуно је неприхватљиво да земља кандидат за чланство у ЕУ распореди своју полицију како би заштитила мурал осуђеног ратног злочинца, који је директно одговоран за злочине и масовна убиства у и око Сребренице у јулу 1995., чиме је директно придонијела поновној трауматизацији жртве - истакнуто је у саопштењу, па је додато и следеће:

    Позивамо српске власти да престану негирати геноцид у Сребреници и величати осуђене ратне злочинце јер је то противно свим европским и универзалним вредностима темељних и људских права. Грађани Србије заслужују живети у земљи чија влада поштује жртве и људска права, а не у земљи која штити мурале ратних злочинаца - написано је у саопштењу, а једна од потписница истог је Виола фон Крамон.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 5 часа, Родољуб Лазић рече

    Прво, то није опште место нити је било у штампи, осим овако кулоарски

    Prvo - jeste objavljeno, drugo - ne moras uvek i po svaku cenu biti u pravu, trece - pokusaj da kontrolises sujetu, ako je moguce, kvalitetnije cemo debatovati 😀

    NOVICENTAR.RS

    „Čim Vučić padne, klaću vas jednog po jednog! Ma ima motkama da vas najurim...
    WWW.ALO.RS

    „Čim Vučić padne, klaću vas jednog po jednog! Ma ima motkama da vas najurim...

    Itd, itd, itd...

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 6 часа, The Godfather рече

    Prvo - jeste objavljeno, drugo - ne moras uvek i po svaku cenu biti u pravu, trece - pokusaj da kontrolises sujetu, ako je moguce, kvalitetnije cemo debatovati 😀

    Добро, јесте објављено, мада је то један исти текст у више новина. Али, хајде. Друго, да ли морам или не морам увек бити у праву, није до мене него до аргумената. :D Треће, то да сам сујетан није нетачно, као што не би било нетачно ни када бих ја теби рекао исто то. Али се то зове етикета, аргумент напада на личност, кад човек не зна шта би рекао. И не користе га људи сигурни у своје аргументе. Четврто, ако је све то тачно, да је претио некима/свима у Сабору, остаје и даље нејасно зашто није вођен поступак против њега. Тј. зашто су ти архијереји говорили те ствари новинарима, а нису покренули поступак, што би било сасвим логично и нужно у таквом случају. Та сентиментална причица да су хтели да што пре забораве не пије воду.

    И пето, најважније - мислим да је тема зрела за затварање, из сасвим одређених разлога. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Пре сат времена, Родољуб Лазић рече

    Али се то зове етикета, аргумент напада на личност, кад човек не зна шта би рекао. И не користе га људи сигурни у своје аргументе.

    Kako si se izleteo sad, ali dobro, samo potvrdjujes ono sto sam napisao.

    Пре сат времена, Родољуб Лазић рече

    ако је све то тачно, да је претио некима/свима у Сабору, остаје и даље нејасно зашто није вођен поступак против њега

    Izmedju ostalog - zato sto je bio pod zastitom nekih mocnih ljudi u SPC koji su se ponasali i vise nego autonomno ( najblaze receno ) i pod zastitom odredjenih stranih i domacih entiteta ( sto je i danas slucaj )

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 7 минута, The Godfather рече

    Kako si se izleteo sad, ali dobro, samo potvrdjujes ono sto sam napisao.

    А и ти потврђујеш оно што сам ја написао. :)

    пре 16 минута, The Godfather рече

    Izmedju ostalog - zato sto je bio pod zastitom nekih mocnih ljudi u SPC koji su se ponasali i vise nego autonomno ( najblaze receno ) i pod zastitom odredjenih stranih i domacih entiteta ( sto je i danas slucaj )

    Значи, није (превасходно) њихова жеља да забораве ружан догађај, како си првобитно рекао. Но добро, немам потребе да се даље овим бавим, јесте и ружно и тужно...

    Него, потпуно независно од теме. Неко је помињао раније да си свештено лице у СПЦ. Занима ме да ли је то тачно - да ли си у неком свештеном чину у Православној Цркви? 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Да сачекамо са брисањем теме можда Швабица одговори како јој је жао за тхе Сербиан Цркву :) а да она њена другарица сада зна да немамо везе са Русима. Можда и пређу у православље:)

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Konačno, treći dan od tvita koji je pokrenuo ove reakcije, oglasila se i sama Fon Kramon, zahvalivši se još jednom Vladiki na, kako je kazala, „konstruktivnom razgovoru“.

    „Zaista, ni u jednom trenutku nismo razgovarali o unutrašnjem uređenju Srpske Pravoslavne Crkve, niti doveli u pitanje njenu autokefalnost i jedinstvo“, poručila je.


    Fon Kramon tvrdi da ostaje čvrsto posvećena međuverskom dijalogu, te da u tom smislu ceni vredan doprinos verskih poglavara poput vladike Grigorija.

    Sa druge strane, kaže da je njena poruka „imala za cilj da ukaže na lepotu pluraliteta mišljenja i pristupa unutar jedne, nedeljive Srpske pravoslavne crkve“.

    WWW.BLIC.RS

    „Ni u jednom trenutku nismo razgovarali o unutrašnjem uređenju SPC, niti doveli u pitanje njenu...

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Цитат

    Zaista, ni u jednom trenutku nismo razgovarali o unutrašnjem uređenju Srpske Pravoslavne Crkve, niti doveli u pitanje njenu autokefalnost i jedinstvo“,

    Ово може да се тумачи на разне начине.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима




    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...