Jump to content
  • александар живаљев
    александар живаљев

    Поуке сазнају: Синод Македонске цркве у расколу и архиепископ Стефан признали Бугарску Патријаршију за мајку цркву и затражили да их убудуће представља у православном свету

        Пише: др Александар Живковић

       

    Како поуздано сазнајемо из редова клирика МПЦ у расколу који се не слажу са актуелним ставовима руководства те неканонске организације, Синод МПЦ-ОА, на седници од 9. новембра ове године упутио је писмо Светом Синоду Бугарске Патријаршије у коме ову Помесну цркву признаје за мајку цркву и овлашћује је да је представља  пред Васељенским патријархом и осталим православним црквама. Заузврат, се моли да се МПЦ-ОА прими у евхаристијско јединство са БПЦ, а изричито се не помиње аутокефалија Македонске цркве. Комплетно писмо доносимо на крају вести.

    У међувремену су и неки македонски медији дошли до истих докумената и оправдано најављују повратак бугарске егзархије у Македонију, нпр. данашњи курир.мк:  http://kurir.mk/makedonija/vesti/dali-se-vraka-bugarskata-egzarhija-po-dogovorot-na-zaev-so-bugarija-na-prodazhba-i-mpts/

    Овомо је претходио читав низ предрадњи и кампања на Бугарској државној телевизији на којој се бизнисмен Милан Врабевски похвалио како је организовао сусрет македонских архијереја у расколу и бугарских митрополита, а учествовао је и у састављању писма расколничке јерахије Бугарској цркви:https://bnt1.bnt.bg/bg/a/priznava-li-makedonskata-arkhiepiskopiya-blgarskata-patriarshiya-za-tsrkva-mayka

    Занимљиво је да се и у писму Синода МПЦ-ОА, ни у емисијама Бугарске телевезије не помиње обавезујуће признавање аутокефалности од стране Бугарске цркве, питање које је наводно 50 година било централно у српско-македонском црквеном спору, већ само признање зарад евхаристијског јединства и, од Синода МПЦ-ОА заступање идеје о аутокефалности пред Васељенском патријаршијом.

    Текст писма Синода МПЦ доносимо на српском, као и копију самог писма на македонском:

    Ваша Светости, Ваша Високопреосвештенства, чланови Светог Синода,

    Свети архијерејски синод (САС) Македонске православне цркве - Охридске архиепископије на својој редовној седници, одржаној 9. ноивембра 2017. године у Македонској архиепископији у Скопљу, посеветио је озбиљну пажњу статусу МПЦ-ОА и постизању њвхаристијског јединства са Помесним православним црквама. У том духу Синод је једногласно одлучио да упути одређене предлоге и молбе сестринској Бугарској православној цркви, и то:

    - Бугарска православна црква - Бугарска патријаршија имајући у виду јединство Православне цркве и реалне духовне пастирске потребе, успоставља евхаристијско јединство са обновљеном Охридском архиепископијом у лицу Македонске православне цркве;

    - Македонска православна црква - Охридска архиепископија препознаје и признаје Бугарску православну цркву - Бугарску патријаршију као Мајку Цркву, која прва признаје и прихвата њену аутокефалност, обзнањује је и актуелизује пред Васељенском патријаршијом и другим помесним црквама;

    - Потписивањем ове сагласности између поглавара двеју цркава, успоставља се евхаристијско јединство између њених епископа, што ће бити и основа за евхаристијско јединство са епископима осталих Помесних православних цркава;

    - О признавању и успостављању евхаристијског јединства, Бугарски патријарх обавештава васељенског патријарха и остале поглаваре Помесних цркава.

    Изражавајући наду да ће ови предлози и молбе бити прихваћени од Светог архијереског Синода БПЦ, на радост светог Климента Охридског и за добро пуулноте целокупног православља,

    Председник САС МПЦ-ОА

    Стефан, архиепископ македонски

     

     

    стефан.jpg




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    - Од СПЦ никогаш немало искрена желба за да се реши прашањето со црквите, бидејќи тие секогаш манипулирале со луѓето и останувале цврсто на својот став. Ако навистина постои искрена намера од СПЦ, тогаш многу лесно ќе седнеме и ќе го решиме спорот, но ако не постои такво нешто, тогаш проблемот ќе продолжи да се влече со години и со векови. Едноставно, за да се реши еден проблем, потребно е сите страни да попуштат, да направат отстапки и компромис – вели владиката Петар.

     

    - МПЦ досега правеше буквално сè за да го оневозможи дијалогот и решението, првенствено со затворот на архиепископот Јован и судските процеси, кои, еве, сè уште траат (моја забелешка: процесот што трае сега е за перење пари и тука МПЦ не е замешана, барем не директно). Нашиот став е афирмативен, ние сме отворени за дијалог. Епископите на МПЦ ќе треба да покажат доблест и да се извинат за расколот, како што тоа го правеле сите цркви што од раскол сакале да се вратат во соборноста и да го прифатат тоа што им се дава со нашата Архиепископија. Па, оттука натаму да продолжиме да разговараме за сите отворени прашања – вели г. Давид.

    http://plusinfo.mk/vest/134752/raspolozenie-ima-sinodot-na-mpc-oa-go-kroi-planot

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Владика Варненски Јован: Питање МПЦ мора да се разматра канонски

                              %D0%B2(3).PNG

    Владика није прецизирао да ли ће питање МПЦ бити разгледавано за време претстојеће посете Патријарха бугарског Неофита Москви.

    Питање Македонске цркве је веома озбиљна тема, која мора да се разгледа на најодговорнији и канонски начин. До решења се мора доћи поштовањем православних канона и реда, који сами канони налажу, изјавио је данас Митрополит Варненски и Великопреславски Јован, упитан да ли ће Бугарска Патријаршија преузети улогу мајке-Цркве, Македонској православној цркви, преноси БТА.

    - Да ли БПЦ треба или не треба да преузме улогу ''мајке'' мпц, биће разматрано тек пошто чујемо мишљење и осталих Помесних Цркава - изјавио је владика Јован.

    http://plusinfo.mk/vest/134813/vladika-varnenski-jovan-prashanjeto-za-mpc-treba-kanonski-da-se-razgleduva


    Ова порука је постављена и на насловну страницу Поуке.орг

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Ово је опет превише Политике од Стране такозване ”МПЦ" после Споразума Заева са Буагрима.

    Ако им је важно канонско јединство  са осталим православним црквама ,нек прихвате Нишки споразум  и проблем је решен. Класичан пример Филетизма за који ми нисмо криви .Смешне су оптужбе из Скопља да ми њима оспоравамо националоност или териротију али,Црквени канони нису политика и морају се поштовати.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 21 минута, Loznica-Srbija рече

    Класичан пример Филетизма за који ми нисмо криви .

    А што е филетизам? И дали филетисти можат да бидат само некои народи (и Цркви)?
     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 25 минута, Поуке.орг инфо рече

    Мислиш "етнофилетизма"?

    Според терминологијата на т.н. помесен собор, свикан од подржувачите на „Мегали Идејата“ на кој е осуден бугарскиот “етнофилетизам“ - филетизам и етнофилетизам се синоними.

    Дополнето: Во “оросот“ на овој собор не се спомнува етнофилетизам, туку само филетизам.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 4 часа, Bokisd рече

    Znam za to pismo, ali, takodje sam citao i u jednom pismu od Germana II u kome brani pravo Carigrada da vrsi i poslove na svojoj teritoriji, gde potpada i Ohridska arhiepiskopija i zbog toga je i mogao Sava da trazi samostalnost od Carigrada.  Pismo sam pronasao u jednoj Ilustrovanoj enciklopediji Srpske crkve ( ne mogu da se setim tacno koja je u pitanju ).

    Ne znam za Teofilakta, ali, on je bio klirik Velike Crkve gde je izabran za episkopa i poslat da stoluje u Ohridu. Kako je mogao da bude kao episkop poslat od Carigrada da bude arhiepiskop, ako je Ohrid imao potpunu samostalnost ? Uostalom, on pise da je Carigrad pokusavao da sprovede svoju vlast na teritoriji Ohrida, dok se ( Ohrid ) bunio i branio svoju samostalnost. Ohridska arhiepiskopija je dobila neku samostalnost , koliko se secam, jednom Justinijanovom darovnicom koja nema,  strogo gledano, uporista u kanonskom pravu.

    Zbog toga je Carigrad sa pravom pricao da je ova teritorija pod njegovom vlascu, gde je Ohrid imao potpunu autonomiju. Sad, sto je zbog politickih i drzavnih  prilika  Ohrid koristio takve situacije da se potpuno osamostali od Carigrada je druga prica, kanonski nije bas tacno i zbog toga je Carigrad teorisjki u pravu kada zamera Ohridu na nekim crkvenim stvarima. Jedna od njih je i miropomazanje za cara epirskog Teodora, koji je bio politicki suparnik Nikejskog vizantisjkog cara i ovo miropomazanje mirise na politicko - drzavni cin, i  manje na crkveni cin i potrebu.

    Ali, opet gledano, politicku i drzavnu realnost na terenu crkva vremenom prihvati i kanonskim putem, tako se nadam da ce kanonski status MPC biti u buducnosti resen na zadovoljavajuci nacin.

    Posle pada Samoilovog carstva, car Vasilije Bugaroubica sa tri hrisovulje daje ona ista prava koja je imala Ohridska crkva za vreme bugarskih careva. Sto se tice Teofilakta i drugih klirika carigradske patriarsije koji su postali episkopi u ohridskoj crkvi na predlog vizantijskog cara, odobreni su i rukopolagani od strane ohridskog sinoda a ne carigradskog patriarha o cemu govore i Teofilakt i Hometijan ima i drugi izvori koje to potvrguju. Nema nijedan izvor koji bi dokazao da je ohridski arhepiskop rukopolagan od strane patriarha. Tacno je da car ustolicavao ohridskog arhiepiskopa na isti nacin kao i carigradski patrijarh u samom Carigradu.

    Al i da je tako kako kazes, gde je tu autonomija srpske crkve. Liijepo je covek otisao u Nikeju i trazio autokefaliju, za uzvrat politicku i materijalnu pomoc. I Carigrad od uvek je tako radio, kad mu treba voeno saveznistvo i pomoc, daje autokefalije, kad mu netreba ukida njih. Kanone tu nisu ni pri cemu.

    I sad nije neka tajna da grci drze monopol u pravoslavnom svetu, drze najvise pomesnih crkva, u saveznistvom sa srba. I da rusi nisu imali problem sa ukrajincima, odavno bi se umesali na stranu MPC. Kanone koje izmishlate i kanonicnost koju trazite od nas, prvo da ste je primenjavali kad ste se vi osamostojavali...za atinsku arhiepiskopiju i da nepisem kako je dobila autokefaliju, pa onda nama pricajte o autonomiju i druge novotarije.

    Al sta je tu je ima Bog i sve vidi...

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Руси би се умешали на страну "МПЦ" ?? Знаш да су Патријарх Кирил и Мит.Иларион подржали Архиепископа Јована и довели га на лечење у Русију после пуштања из затвора.Погледај пример Белорусије где нема никавих проблема. У Украјини је 70% народа под Московском Патријаршијом а проблеме прави само такозвана ”УПЦ” коју води Филарет .Изгледа да сте се ви у Македонији баш угледали на Филарета уместо да следите пример Белоруске и Украјинске Православне Цркве Московског Патријархата. Понављам опет: важнији вам је филетизам/етнофилетизам (обе речи имају исто значење ) од канонског јединства са осатлим помесним црквама.Уместо да измишљате даље неке разлоге које нико у Православној Цркви не прихвата ,прихватите Нишки споразум и крај приче или чете даље лутати у тој јереси.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 15 минута, Loznica-Srbija рече

    Руси би се умешали на страну "МПЦ" ?? Знаш да су Патријарх Кирил и Мит.Иларион подржали Архиепископа Јована и довели га на лечење у Русију после пуштања из затвора.Погледај пример Белорусије где нема никавих проблема. У Украјини је 70% народа под Московском Патријаршијом а проблеме прави само такозвана ”УПЦ” коју води Филарет .Изгледа да сте се ви у Македонији баш угледали на Филарета уместо да следите пример Белоруске и Украјинске Православне Цркве Московског Патријархата. Понављам опет: важнији вам је филетизам/етнофилетизам (обе речи имају исто значење ) од канонског јединства са осатлим помесним црквама.Уместо да измишљате даље неке разлоге које нико у Православној Цркви не прихвата ,прихватите Нишки споразум и крај приче или чете даље лутати у тој јереси.

    Rusu za razliku od vas mnogo tacnije i nepristrasnije prikazuju istoriju i ohridske crkve i makedonskog naroda. a kako im su nategnuti odnosi sa konsatntinopol, i plus to shto vlast u SPC imaju grkofili, shto ne bi...

    Pa kad niste vi etnofiletisti, shto nam ne progledate kroz prste, pa pravite toliki problem, priznajte nas, i spasite vasu bracu...a ne pravite paralelnu jerarhij, i nedate nam da ugemo u opstejne?

    "Восток" не понимает дела церковного болгарского. У него болгары виноваты. А на деле они не виноваты. Они не могли сами отстать от патриархата, - и не отставали, а просили. Но когда они просили, то патриархат должен был их отпустить. Не отпустил? Они и устроили себе иною дорогою. Мы как отцепились от патриархата-то?! Не стали посылать, и конец. Так и они сделали. Виноват патриархат. Собор же их, осудивший болгар - верх безобразия. Там царил γένος еллинский. -sv.Teofan Zatvornik

    u prevodu bilo bi obako nekako: "Vostok" ne razume bugarski crkovni problem. Za njega bugari su krivi. A u sustini oni nisu krivi. Oni nisu mogli sami da se odvoje od patriarsiju, i ni su se odvajali, a su trazili. No kad su trazili, patriarsije je bila duzna da ih otpusti. Nije otpustila? Oni su nasli otpustanje  drugim putem. Mi kako smo se otcepili od patriarsiju?! Prestali smo da shaljemo, i kraj. Tako su i oni napravili. Kriva je patriarsija. Sabor, koji je osudio bugare,- je vrv bezobrazija. Tamo je cario γένος еллинский

    Ovo je pisao sv.Teofan bas u vreme posle anateme na etnofiletizma od strane grka. "Vostok " je bila neka ruska novina u to vreme. Nakraju bugari su dobili priznanje, a da niste nas okupirali i mi bi danas bili priznati zajedno sa egzarhijom. Pocekacemo jos malo...)   

    Samo shto niste u nasim ocima postupali po bratski, i nedaj boze da vam se desi ovo shto vi radite nama... 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Решавање црквеног питања у Републици Македонији је врло деликатно. Ако свако добронамеран жели да се реши раскол, а жели, поставља се питање па како се онда до сад то питање није решило? Ево зашто. Зато што се политика директно и дубоко умешала у ставове расколничке МПЦ. Нишким споразумом из 2002. године, МПЦ би, али искључиво под именом Охридска Архиепископија, од СПЦ добила Аутономију најширег вида. Македонски епископи у Нишу су потписали овај документ, али су на притисак политичара у Скопљу, чланови Синода МПЦ устукнули, и поново политику убацили као мерило договора. Шта су они тражили? Они су одбацили Нишки споразум и поново затражили да се имају признати само под именом Македонска Православна Црква и да им се одмах призна и дарује потпуна аутокефалија тј. потпуна црквена независност од СПЦ. Наравно, то је практично значило рушење Нишког договора из политичких разлога, јер Нишки Договор је давање аутономије Македонцима са именом Охридска Архиепископија, а не аутокефалије под именом Македонска Православна Црква. Треба нагласити да се имену Македонска Православна Црква жестоко противе многе друге Православне Цркве - Цариградска, Грчка, Александријска, Јерусалимска. Ово у практичном смислу значи да кад би СПЦ и дала Македонцима аутокефалију са именом Македонска Православна Црква, то не само да не би решило проблем, већ би изазвало још пет пута већих проблема. Под један, таква аутокефалија не би била призната ни од Цариграда, ни од Атине, ни од Јерусалима, ни од Александрије. А вероватно ни од Албанске Православне Цркве, ни од неких других православних Цркава. То опет значи да Македонци не би добили аутокефалију, јер по последњим православним међународним договорима поглавара Православних Цркава, аутокефалија се даје тако што би Мајка Црква (СПЦ) то предложила осталим Помесним Православним Црквама, па тек кад би оне прихватиле то, онда би Томос о Аутокефалији потписао Цариградски Патријарх и Српски Патријарх. А то је просто немогуће да би цариградски Патријарх урадио, а не би било сагласја ни од стране других Аутиокефалних Цркава. Самим тим, инсистирање на имену Македонска Православна Црква од стране МПЦ, је одустајање од изласка из раскола, одустајање од било каквог саборног решења, и трвдоглаво, нецрквено и потпуно нерално инаћење са осталим Православним светом. Да не кажемо и неку тежу реч, јер Македонијом се зове и велика покрајина у Грчкој, па би Грци то сматрали отвореном политичком провокацијом. Но, Македонски јерарски из МПЦ све то добро знају, али по политичким и тотално нецрквеним диктатима изнутра и споља, они упорно траже немогуће и нереално, а упорно одбијају могуће и реално. И у исто време лицемерно оптужују СПЦ да им кочи канонско јединство са осталим Православљем и слично, што је веома непоштено. То би, да будем сликовитији, значило као кад би човек у живом блату почео да виче ... помозите ме ... извуците ме ... па кад би му неко пришао и дао руку да се спасе почео да одбија ту руку од себе и да виче ... авај мени, тонем, а он неће да ме спасе ... Дакле, кад се реално поставе ствари, МПЦ би одмах од СПЦ могла добити канонско признање као Аутономна Охридска Архиепископија (то би значило прикључење ПОА са Митрополитом Јованом). То је у ствари враћање на Нишки документ. А потом би кроз неколико година Македонци могли затражити и аутокефалију, што би им СПЦ вероватно без проблема и дала, али са именом Охридска Архиепископија. Зашто пак све ово Македонци одбијају и тако сами себе задржавају у блату раскола, без икакве кривице СПЦ и осталог Православља? Врло једноставно, зато што су првојерарси у МПЦ пре свих осталих слабости, робови Бог зна каквих политичких кругова споља и изнутра као и робови најприземнијег етнофилетизма.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 10 часа, Kifa рече

    То би, да будем сликовитији, значило као кад би човек у живом блату почео да виче ... помозите ме ... извуците ме ... па кад би му неко пришао и дао руку да се спасе почео да одбија ту руку од себе и да виче ... авај мени, тонем, а он неће да ме спасе ... Дакле, кад се реално поставе ствари, МПЦ би одмах од СПЦ могла добити канонско признање као Аутономна Охридска Архиепископија (то би значило прикључење ПОА са Митрополитом Јованом). То је у ствари враћање на Нишки документ. А потом би кроз неколико година Македонци могли затражити и аутокефалију, што би им СПЦ вероватно без проблема и дала, али са именом Охридска Архиепископија. Зашто пак све ово Македонци одбијају и тако сами себе задржавају у блату раскола, без икакве кривице СПЦ и осталог Православља? Врло једноставно, зато што су првојерарси у МПЦ пре свих осталих слабости, робови Бог зна каквих политичких кругова споља и изнутра као и робови најприземнијег етнофилетизма.

    To bi, da bi slika bila tacnija, ovako: Covek koji se nasao u blato bijo je znatnog roda,sa velikim imanjem, mnostvo sluga i slobodarskog duha. A ruka koja sad navodno nudi spasenja, o nepravda, je ta ista ruka koja je i bacila tog coveka u blato. Jos ta ruka, usla je u imanje tog nesretnog coveka i pravi se kao da to sve pripada njoj a ne coveka koga je ona gurnula u blato.Jos najmila i platila vestih grckih advukata da bi to imanje imalo kakvu takvu zakonitost. Sluge tog coveka vaspitane od svog gospodina tako da tuge necemo svoje nedamo))) odmah su se suprostavili tom bezakonju. I ta prevrtljiva spasavajuca ruka za to mucke je kaznjavala i ubijala i terala da prizna novog vladara.

    I opet sad spasavajuca ruka, svima govori, imanje je moje, evo nek sude moji advokati, evo pruzam se pomognem coveku u blatu a on je odbije. Izvadi cu ga, ako hoce, i postavicuga u svojoj kuci, al glavan cu da budem ja u kuci...neko vreme..posle videcemo.

    Koja blagorodna dusa nece pre ostati u blato nego primiti takvu pomoc pri takvim uslovima??

    Prvo da priznate istoriske nepravde, da se izvinite za sve, i dobrovoljno da nam vratite imanje koje ste uzurpirali. Drugo Niski dogovor je dobar, samo ako obecate da za nekoliko godina, date autokefaliju. Al posle sve mi niti vam vjerujemu, niti vidimo sa vase strane iskrenost da ce te nam dati autokefaliju. 

    i na kraj, vec jednom, operite te ruke...mnogo su krvave....

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Брате, МКД 13-ицо, забаван си. Браво!

    Мислим да си заиста талентован комедијаш, уз поприличне додатке разних комплекса и свакојаке исфрустрираности ...

    Добро је рекао један брат јеромонах, Рус из Москве, у јучерашњем разговору самном ... "Види расколнике македонске ... Они су духовно оболели људи који све посматрају са националистичке и политичке позиције ... То је болест ... Или у преводу духовна прелест."

    И наравно, то свако види, само националшовинисти и комплексаши последње врсте, твог типа, то не виде. 

    Како си кренуо у историјске "неправде" према Македонцима, добро да ниси отишао у антику и време Александра Македонског. Мада, и овако си поприлично забаван са својим циркузанијма, лупетањима и млаћењем празне сламе.

    Ми вама Македонцима наравно да нећемо да се извињавамо зато што смо вас ослободили од турског ропства, а што се крви тиче, јесте, руке су Србима биле крваве, али са турском крвљу, ослобађајући вас од турског ига ...

    Забавни и весели брате МКД 13, само тако настави, јер си заиста забаван. Кад већ немаш шта паметно да кажеш, добро је бар што нас засмејаваш. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 28 минута, Kifa рече

    Брате, МКД 13-ицо, забаван си. Браво!

    Мислим да си заиста талентован комедијаш, уз поприличне додатке разних комплекса и свакојаке исфрустрираности ...

    Добро је рекао један брат јеромонах, Рус из Москве, у јучерашњем разговору самном ... "Види расколнике македонске ... Они су духовно оболели људи који све посматрају са националистичке и политичке позиције ... То је болест ... Или у преводу духовна прелест."

    И наравно, то свако види, само националшовинисти и комплексаши последње врсте, твог типа, то не виде. 

    Како си кренуо у историјске "неправде" према Македонцима, добро да ниси отишао у антику и време Александра Македонског. Мада, и овако си поприлично забаван са својим циркузанијма, лупетањима и млаћењем празне сламе.

    Ми вама Македонцима наравно да нећемо да се извињавамо зато што смо вас ослободили од турског ропства, а што се крви тиче, јесте, руке су Србима биле крваве, али са турском крвљу, ослобађајући вас од турског ига ...

    Забавни и весели брате МКД 13, само тако настави, јер си заиста забаван. Кад већ немаш шта паметно да кажеш, добро је бар што нас засмејаваш. 

    Brate samo se ti zabavljaj))) ja bas i sumnjam da je ostao bar neki posten Srbin, koji moze da prizna nepravde koje ste ucinili. i vi samo smejete se a Srbija je stigla do Beograda. i to zbog naseg nacionalsovinizma...

    A kako ste nas "oslobodili" , nemam reci , pod turaka je bilo za nas raj u odnosu na  Kraljevinu. Turci bar su nam dopustali da budemo to shto jesmo.

    Al kako da razumete to vi koji ste duhovno prosveceni, vama je vazno samo spasenje duse, i zato hocete da nas izbavite od nase kompekse i frustracije..ili kako ono bese..duhovnu prelest!.. 

    A meni ne ruski a srpski duhovnici su mi govorili da nema makedonaca, da su to sve srbi isto kao i hrvati i slovenci da je ohridska crkva srpska i da bugari samo su oprelestili srba za vreme egzarhije... imam ja i mnogo drugih srpskih prijetelja, osobeno naboznih, koje nisu su mi lupetale takve cirkuze i slame...

    Al vi ste uvek u pravo..moj duboki poklon (da,da, slobodno se nasmesi...)

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Комедијаш МКД 13, не одустаје да нас засмејава. :naklon:

    Све јачи бисер од бисера. Па ти си краљ комедије на овом форуму.

    Рекох ти брате МКД 13, само настави.

    Кажеш ... pod turaka je bilo za nas raj u odnosu na  Kraljevinu ... :aplauz: Ово је заиста најбољи виц од јутрос ... Имаш ли још таквих краљу вицева и царе комплексаша ... :dobro:

    Само настави ... Кад си већ тако замотан у разне исфрустрираности, тебе само шала вади од тоталне досаде ... :mahmah: 

     

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима




    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...