Jump to content
  • александар живаљев

    Писмо митрополита Амфилохија митрополиту Онуфрију, предстојатељу УПЦ

    Одељење спољашњих црквених веза УПЦ објавило је данас на свом сајту писмо које је митрополит црногорско-приморски Амфилохије упутио митрополиту кијевском Онуфрију.

    У писму се објашњавају околности сусрета митрополита Амфилохија са представником "ПЦУ" Евстратијем Зорјом у Цетињском манастиру.

    Митрополит наводи да је био обеспокојен "саслуживањем" црногорског расколника Бориса Бојовића са митрополитом француским Емануилом и јерархијом "ПЦУ" 25. маја о.г. у Кијеву. Због тога се обратио васељенском патријарху Вартоломеју, након чије интервенције је добио и извињење митрополита Емануила и поглавара "ПЦУ" Епифанија Думенка, које је на Цетиње донео Зорја.

    О свему томе одмах је обавештен патријарх српски Иринеј и чланови Синода СПЦ на седници 26. јуна о.г.

    Митрополит Амфилохије је поновио митрополиту Онуфрију да је позиција СПЦ о украјинском питању непромењена, и да она, као и већина Помесних цркава, тражи свеправославно решење, које би уважило факт да је Руска православна црква мајка православног народа Украјине.

    Page_1.jpg

    Page_2-720x1024.jpg




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    Иначе, прошлог петка је у подворју СПЦ у Москви одржана арх. литургија уз учешће клирика из разних делова света. М. Иларион је одржао проповед о св. ап. Петру и Павлу а на крају је поздравио митрополита из антиохијске Цркве а затим је говорио и о ситуацији у ЦГ.

    http://www.patriarchia.ru/db/text/5471018.html

    "Апостолы Петр и Павел были основателями святой Антиохийской Церкви, и в ней они особым образом почитаются, отметил также митрополит Иларион. Приветствуя митрополита Филиппопольского Нифона, он сказал: «Мы рады свидетельствовать нашу глубокую духовную близость и в Вашем лице благодарить Святейшую Антиохийскую Церковь за поддержку, которую ощущаем, в том числе, и в трудном для нас вопросе, связанном с украинским расколом и его легитимизацией Патриархом Варфоломеем».

    «Мы также чувствуем поддержку от Святейшей Сербской Православной Церкви, — продолжил владыка Иларион. — Как говорил апостол Павел, когда в теле человека болит один член, то вместе с ним страдают и все другие члены (1 Кор. 12:26). Так же и когда на долю одной Церкви выпадают испытания, другие Церкви страдают вместе с этой страдающей Церковью».

    Архипастырь подчеркнул: «Мы сегодня с тревогой следим за тем, что происходит в Черногории, где события развиваются по похожему на то, что происходило в Украине, сценарию, где государственные власти заявляют, что надо создать некую отдельную от Сербской Церкви Черногорскую церковь, где инициирован законопроект о национализации всех храмов, построенных до 1918 года, с целью, очевидно, передачи этих храмов или некоторых из них раскольникам. В общем, происходит все то, что уже произошло на Украине, и печальные плоды этого мы видим». Как отметил митрополит Волоколамский Иларион, 9 июля 2019 года на заседании Священного Синода Русской Православной Церкви было принято заявление в поддержку Сербской Православной Церкви и всех ее верующих, проживающих в Черногории.

    «Мы молимся о том, чтобы единство Сербской Церкви сохранилось и ничем не было поколеблено», — сказал председатель ОВЦС.

    Обращаясь к представителю Патриарха Сербского при Патриархе Московском и всея Руси епископу Моравичскому Антонию, владыка Иларион пожелал ему помощи Божией в его служении.

    «Хотел бы всем вам, дорогие отцы, браться и сестры, пожелать помощи Божией в ваших трудах. Пусть молитва Пресвятой Богородицы сопровождает нас на нашем пути, пусть молитва и учение святых первоверховных апостолов Петра и Павла помогают нам восходить от силы в силу в познании Господа нашего Иисуса Христа», — сказал митрополит Волоколамский Иларион."


    Оно што је чудно у овом говору о ситуацији у ЦГ је што нема ни помена м. Амфилохија нити митрополије. Само и једино СПЦ. Потпуно исто као и у недавном саопштењу Синода РПЦ о ситуацији у ЦГ.
     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 22 минута, Vladan :::. рече

    Супер, питај Младена да ти да цитат од пр-а. Просто.
     

    Ma, ne, ti treba da dokazes da Mladen nije dobro preneo zvanicnu izjavu direktora kancelarije VP za odnose sa javnoscu i da dokazes da se tek tako daju izjave bilo kom novinaru, pogotovo direktora, i pogotovo sto sam novinar kaze da je on licno dobio zvanicnu izjavu direktora i preneo je u javnost i prenele mnoge druge agencije i niko nije nasao problem.... samo si ti Vlado skeptican,..... pa, pitaj ga...  :POPOcorn1:

    Zvanicno VP i sam p.Vartolomej ne mogu drugacije da postupaju nego da priznaju jurisdikciju SPC u CG jer su takve trenutne crkvene stvari koje su regulisane kanonski...... i tako pise u pismu i tako prenosi novinar izjavu direktora, imamo dve iste poruke od dva razlicita izvora i to je to, nema potrebe za izmisljanjem nekih teorija 'zavere'....

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Управо сада, Bokisd рече

    Ma, ne, ti treba da dokazes

    Обрнуто, ти тврдиш да је то цитат а ниједан од новинара то није ставио под наводнике којима се означавају цитати. Дакле, ти доказуеш да је то цитат, упркос чланцима, а не ја.
     

    пре 1 минут, Bokisd рече

    jurisdikciju SPC u CG i tako pise u pismu

    Не, писмо признаје у ЦГ само јурисдикцију митрополита лично а за њега кажу да је јерарх цркве Србије а не СПЦ.
     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Управо сада, Vladan :::. рече
    пре 6 минута, Bokisd рече

    Ma, ne, ti treba da dokazes

    Обрнуто, ти тврдиш да је то цитат а ниједан од новинара то није ставио под наводнике којима се означавају цитати. Дакле, ти доказуеш да је то цитат, упркос чланцима, а не ја.

    Ma, ne tvrdim ja.... :D... nego je to zvanicna izjava tom novinaru,... pa, ga pitaj ako imas sumnju i razresi misteriju...0703_read

    пре 2 минута, Vladan :::. рече
    пре 8 минута, Bokisd рече

    jurisdikciju SPC u CG i tako pise u pismu

    Не, писмо признаје у ЦГ само јурисдикцију митрополита лично а за њега кажу да је јерарх цркве Србије а не СПЦ.

    A, sta postoji kanonska razlika izmedju crkve Srbije i SPC... :D ... ako je to subjekt u recenici, koji daje objektu,:D tj. Mitropoliji i Amfilohiju kanonicnost...

    "Ово би значило да Ваша држава одузима право својине над црквама и имовином Свештеној Митрополији црногорској, као и осталим трима епархијама Православне Цркве Српске."

    Eto, Mitropolija i ostale tri eparhije su sastavni deo SPC.... i nemoj opet o imenu, jer se direktno crkva u CG stavlja pod SPC kao one koja je kako se kaze u pismu.... свеправославно признате Патријаршије Српске.... nemamo mi priznanje od VP nego od svih Pravoslavnih crkava i onda nema problema.

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 15 минута, Bokisd рече

    Ma, ne tvrdim ja.... :D... nego je to zvanicna izjava tom novinaru

    Тврдиш да је то цитат а није цитирано, а није цитирано јер је то новинарска интерпретација званичне изјаве тј. препричана изјава.
    Дакле, ако тврдиш да је цитат оно што није цитирано онда мораш да даш цитат. А ти то избегаваш (због лењости) = тролујеш.
     

    пре 15 минута, Bokisd рече

    A, sta postoji kanonska razlika izmedju crkve Srbije i SPC

    За Барта и администраторе сајта СПЦ постоји. А ти их поучи да се не бламирају више тј. тролуј мало њих.
     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 36 минута, Vladan :::. рече
    пре 52 минута, Bokisd рече

    Ma, ne tvrdim ja.... :D... nego je to zvanicna izjava tom novinaru

    Тврдиш да је то цитат а није цитирано, а није цитирано јер је то новинарска интерпретација званичне изјаве тј. препричана изјава.
    Дакле, ако тврдиш да је цитат оно што није цитирано онда мораш да даш цитат. А ти то избегаваш (због лењости) = тролујеш.

    Ma, gde sam to tvrdio da je citat ne_shvata.... ustalom, pogledaj (nisam znao da je ogranicen pristup za besplatne clanke pa vise ne mogu da otvorim ceo clanak, ali sam ga procitao ranije i zapamtio) postoje deo citata direktora u vezi m.Emanuila, kako i zasto novinar nije preneo sve citate ne znam, mozda zbog kratkoce teksta i samo je napisao osnovna zapazanja i slicno......e, to moras njega da pitas ako imas neku sumnju u njegovu nameru, ja sam gore vec naveo zbog cega moze da bude tacno .... mislim, ono,  novinar je preneo izjavu direktora da m.Emanuil nije mogao da zna sa kim sasluzuje jer je bilo bas mnogo svestenika i to je tacna informacija, zasto ne bi bila i druga ako se pricalo o odnosu VP i SPC i da li VP priznaje SPC u CG,.... a, koga drugoga da prizna, nece valjda raskolnike Dedeica i ekipu da prizna,... :smeh1:

    пре 36 минута, Vladan :::. рече
    пре 52 минута, Bokisd рече

    A, sta postoji kanonska razlika izmedju crkve Srbije i SPC

    За Барта и администраторе сајта СПЦ постоји. А ти их поучи да се не бламирају више тј. тролуј мало њих.

    Ma, naveo sam ti da se Vartolomej tako obraca svima crkvama i pravoslavnim i inoslavnim, eno i Rimsku crkvu tako isto oslovljava na engleskom, valjda mu to takva korespodencija sa drugim crkvama.

    Mislim , znaci po tvome Vartolomej i VP ne priznaju kanonski SPC kao sto SPC sama sebe vidi i to samo zbog redosleda reci kako Vartolomej naziva sve crkve .... ma daj, bre Vlado, saberi se.....ako covek kaze u pismu .... svepravoslavno priznata .... onda je to to', kakve veze ima ime nase crkve.... ajd cao odoh da lalam....

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 8 часа, Милан Ракић рече

    Jel imaš neki dokaz?

    Мићо, џаба бановасте :flying-helicopter-smiley-emoticon:Прокопа. Митрополија је подигла ову зграду са још једним сувласником. 

    https://volimpodgoricu.me/2017/07/28/podgorica-mitropoliji-zgrada-ispod-crkve-svetog-djordja/

    Izvođač radova je kompanija "Bemax", a rok završetka zgrade 30. novembar iduće godine.

    Sekretarijat za planiranje i uređenje prostora i zaštitu životne sredine izdao je građevinsku dozvolu "Volvox inženjeringu" i MCP 19. juna, za zgradu koja će imati dvoetažnu garažu, prizemlje, šest spratova i potkrovlje.

    Horizontalni gabariti biće, kako se navodi u dokumentaciji, 1.074 metara kvadratnih. Zgradu grade na zemljištu čiji je vlasnik MCP, a ukupna površina parcela je 4.724 metra kvadratna.

    http://www.rtcg.me/vijesti/podgorica/173394/mitropoliji-zgrada-ispod-gorice.html

    Е, сада, ко ће бити станари то ви не знам ни ја ни Прокоп. Он сигурно зна за неке станаре, ја немам појма. Да ми дани 12 стан тамо па да престанем да пишем!:))

    Bemax je tajkunska firma: https://www.in4s.net/keljmendijeve-pare-peru-se-preko-bemaksa/?lang=lat

    https://www.in4s.net/tajkunskim-firmama-poslovi-vrijedni-35-miliona/?lang=lat

    Očigledno je da Lohi nije gadljiv za saradnju sa Milovim tajkunima. Koga ne mrzi, neka čita. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    @Zoran Đurović 

    Videcemo kada podignu sajt ponovo, da li ce se pojaviti neka nova frizirana obavestenja ili ce sve ostati isto.

    Bice jasnije sta se zapravo desilo, da li su namerno sami oborili sajt ili je zaista doslo do teh problema, a mozda nas i obaveste da im je neko u sklopu hajke koja se vodi protiv njih neko napao sajt?

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Управо сада, The Godfather рече

    @Zoran Đurović 

    Videcemo kada podignu sajt ponovo, da li ce se pojaviti neka nova i neka frizirana obavestenja ili ce sve ostati isto.

    Bice jasnije sta se zapravo desilo, da li su namerno sami oborili sajt ili je zaista doslo do teh problema, a mozda nas i obaveste da im je neko u sklopu hajke koja se vodi protiv njih neko napao sajt?

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 7 часа, Bokisd рече

    Ma, naveo sam ti da se Vartolomej tako obraca svima crkvama i pravoslavnim i inoslavnim

    Уз то, можда је Вартоломеј као Васељенски патријарх у кога су Ђукановић и "ЦПЦ" усмерили сва своја надања хтео и да поручи да Црну Гору у суштини види интегралним делом Србије, с обзиром да је Митрополита Црне Горе назвао јерархом Најсветије Цркве Србије :ladan:

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 58 минута, The Godfather рече

    Videcemo kada podignu sajt ponovo, da li ce se pojaviti neka nova frizirana obavestenja ili ce sve ostati isto.

    кад се обнови сајт писаће "црногорска православна црква - истина је само једна аем Амфилохије":sunce:

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Kada je Pravoslavna Crkva u Turskoj dobila naziv "Vaseljenska"? Ko im je išao uz brk i doveo ih u situaciju da misle da su duhovni predstavnici citavog univerzuma (Vaseljena)?

    U čitavoj Vaseljeni, po broju pastve su negdje u sredini, a po broju u svojoj matičnoj državi Turskoj, na samom su začelju. 

    Tu bi ih po diptihu trebalo i maknuti. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима




    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...