Jump to content

Упокојио се у Господу митрополит црногорско-приморски Амфилохије

Оцени ову тему


Препоручена порука

пре 32 минута, Вукашин рече

Каже Таса Атанасије

Ако тако каже Таса, онда је тако!  :) 

Гледао сам кад вели на Цетињу да су се исповедили један другом...  лепо, мора се признати.  

"Господ је неизрециво милосрдан, али нам се даје у мери у којој смо ми, надарени неограниченом слободом, спремни да Га примимо"

Архимандрит Софроније

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 172
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Популарни дани

Популарни чланови у овој теми

Постоване слике

пре 6 часа, Golub рече

Ваљда и они нешто знају?  по мени они су цвет Православне Цркве...  или можда грешим? 

Колико игумана и монаха Светогораца је признало тзв. украјинску цркву и тзв. митрополита Епифанија и саслуживало са њима? Ваљда су и они цвет Православља? Или не? 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 12 часа, Родољуб Лазић рече

Наравно, сви то знамо, није у томе ствар. Него да будемо принципијелни. Значи да ли је проглашење за светог битно или није. Ако није, онда није битно да се прогласе светима не само Превлачки мученици, него није битно ни што се тиче Његоша, ни патријарха Павла, ни Севастијана у Америци, ни Гаврила Дожића... па ни Амфилохија.

А видимо да је Амфилохије прогласио светима и Његоша и сада Гаврила (иако није имао право да то уради, због чега их СПЦ и не сматра светима), из чега се закључује да то проглашење има свој смисао и значај. Јер да нема, не би то ни Амфилохије радио овако "на мишиће" у ЦГ. 

 

Interesantan komentar. Zašto misliš po bogosloviji da Njegoš nije tajnovidac

Ja nisam čuo neki argument ostatka SPC da se ne prihvati kanonizacija na nivo tajnovidca.

Bez želje da osporim činjenicu da je Amfilohije Radović veliki čovjek i duhovnik. kritikovao bih pojavu koju nije Mitropolija napravila, ali ovdje u CG jedna kritična masa lijepi postere po zidovima, čak bilborde postavljaju sa njegovim likom i natpisom đede. Mitropolita nazivaju Đede, što se nikad nije radilo, do prije par godina kad je krenuo taj neki trend. Meni nije jasno zašto njegovi pobornici zrelijih godina, imaju ponašanje osoba suprotno od njegove bogoslovije koja je anti-idolopoklona, dok oni od njega prave Idola. Kao da nisu jednu knjigu pročitali od Amfilohija. Na kraju neću da budem cinik, jer svi smo mi pozvani na dobro da činimo, niko nije bez mane i svemoguć došao, nego kako nam je Bog dao. Ali Gojko Perović je lijep primjer njegove duhovne zaostavštine i primjer litijašima, on ne zove Amfilohija Đede nego Mitropolit, ne šeta sa njegovim portretom... Čak javno u medije Gojko nije od onih koji nameću teret na vjernike, niti ulizica nekoj političkoj opciji. Gojko je reko Vučiću da nema potrebe da dolazi u Crnu Goru na nalaganje badnjaka, što je jako hrabno suprotstavit se i Vučiću i Milu istovremeno.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 7 минута, Nikk рече

 Zašto misliš po bogosloviji da Njegoš nije tajnovidac

Мислиш по богословљу? Имам своје мишљење, али је небитно шта ја мислим о његовом богословљу и да ли и зашто мислим да није тајновидац.

 

пре 9 минута, Nikk рече

Ja nisam čuo neki argument ostatka SPC da se ne prihvati kanonizacija na nivo tajnovidca.

1. Не даје се аргумент да неко не буде канонизован, него аргумент да буде канонизован.  А само "тајновидно" богословље, чак и да је одиста тајновидно, није ни први ни једини критеријум за проглашење светим.

Иначе, када смо већ код тог израза, мислим да се једино за св. Јована Богослова у Цркви користи израз "тајновидац", али не званично, него онако реторски. Званично, колико ја знам, нико  међу хиљадама светих није називан тајновидцем, па не видим разлог зашто би се тако звао Његош, без зато што је из Црне Горе. (Да искористим црногорску, додуше неправилну, језичку конструкцију :)))). 

Мислим да је творац тог израза Матија Бећковић у оном чувеном панегиричном тексту о Његошу, који је претходио "канонизацији". А Матија је творац и овога израза  за Амфилохија - "морачки јасновидац", који ће се, сигуран сам, предано и упорно користити у кампањи за Амфилохијево светитељство.

3. То да ли постоји или не добра аргументација је тренутно небитно. Чињеница је да га СПЦ није прогласила светим и то је једино што је битно.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 33 минута, Nikk рече

Gojko je reko Vučiću da nema potrebe da dolazi u Crnu Goru

Нисам знао да и то спада у делокруг рада ректора Цетињске богословије.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 9 часа, Golub рече

Не разумем се баш у ову тематику... али мислим да је битно проглашење и да треба то оставити времену, и Цркви...  али се није могао ,,натерати'' народ да не клечи кад су проносили Амфилохијев ковчег...  народ је то спонтано радио... нико није издао наредбу! :) 

po upokojenju SVETOG Patrijarha Pavla niko nije klečao ali se zato desilo zaista čudo a to je da smo mi (ovakvi kakvi smo) stajali u potpunom redu i miru sve od hotela Moskve do Patrijaršije da bi se oprostili ( i celivali HLADNU ruku) patrijarha, što je trajalo negde oko 10h dok stigneš na red. još veće čudo je što je to trajalo 4 dana i obzirom na količinu naroda, garantujem da su dolazili i crkveni i ne crkveni ljudi.

prema tome smirite malo doživljaje i ovo forsiranje svetosti, što se tiče klečanja zna se kako to ide klekne njih 10 i kleknu svi...

Everyone’s got a plan until they get hit.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Не добих одговор - ко је у Српској Цркви митр. Амфилохија за живота сматрао светим (а не "само" значајним богословом и крупним црквеним делатником)? Па је сад то, јелте, општеприсутно мишљење о њему за његовог живота, једноставно и природно преточено у ову еуфоричну акцију за његову "брзинску" канонизацију. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

А мислим да је овде на форуму свима јасно - последњи и непобитан доказ да је он свет биће кад му Ђуровић ослика икону. :smeh1:

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Пре сат времена, Родољуб Лазић рече

А мислим да је овде на форуму свима јасно - последњи и непобитан доказ да је он свет биће кад му Ђуровић ослика икону. :smeh1:

 

Реци лепо да не може бити проглашен за светитеља због рукоположења Ђуровића :smeh1:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 часа, Родољуб Лазић рече

Мислиш по богословљу? Имам своје мишљење, али је небитно шта ја мислим о његовом богословљу и да ли и зашто мислим да није тајновидац.

 

1. Не даје се аргумент да неко не буде канонизован, него аргумент да буде канонизован.  А само "тајновидно" богословље, чак и да је одиста тајновидно, није ни први ни једини критеријум за проглашење светим.

Иначе, када смо већ код тог израза, мислим да се једино за св. Јована Богослова у Цркви користи израз "тајновидац", али не званично, него онако реторски. Званично, колико ја знам, нико  међу хиљадама светих није називан тајновидцем, па не видим разлог зашто би се тако звао Његош, без зато што је из Црне Горе. (Да искористим црногорску, додуше неправилну, језичку конструкцију :)))). 

Мислим да је творац тог израза Матија Бећковић у оном чувеном панегиричном тексту о Његошу, који је претходио "канонизацији". А Матија је творац и овога израза  за Амфилохија - "морачки јасновидац", који ће се, сигуран сам, предано и упорно користити у кампањи за Амфилохијево светитељство.

3. То да ли постоји или не добра аргументација је тренутно небитно. Чињеница је да га СПЦ није прогласила светим и то је једино што је битно.

 

Ne znam koji je argument da ne bude kanonizovan

Ja mislim da će ostatak SPC da prihvati kanonizaciju, iz razloga što mi više ne živimo okruženi kulturnim uticajem feudalne Vizantije, ni feudalne Francuske ili Britanije. Stari Sloven je dobio Svetog Iliju gromovnika, kao neku paralelu Perunu. Kod nas u Kotor je Sveti Trifun donešen iz Carigrada i još stoje mošti i kripta u hramu, to su posebno Vlasi poštovali jer su od Grka pokupili paganskog boga Dionisa pa je ovo bila zamjena u dan poštovanja, nekih karakteristika, Trifun je i postao zaštitnik vinogradara. To je bio neki model adaptiranja ne-pravoslavnih tradicija u hrišćanstvo.

Amfilohije je taj koji je ujedinio sve etničke grupacije i reko da je Milo izdajnik, pa ga izbacio iz Crkve zajedno sa ostalim političarima koji su htjeli da osnuju novu crkvu. Meni je žao što Irinej Bački kao glavni u Sinod to ne shvata, pitanje kako on kanonski doživljava smisao Svetog Ilije ili Svetog Trifuna kod Srba. Isto kao pitanje transeksualaca, kažu da je kod Crnogoraca prvi put krštena djevojčica koja je odlučila da bude dječak. A u Crnoj Gori na istoku i dijelu brda postoji tradicija virdžine gdje se žene poslijednjih 500 godina ako nema muških potomaka obuku u muškarca, uzmu muško ime i žive kao muškarci u svoju porodicu i krštene su. Što znači to nebuloze da je danas neko prvi put u SPC krstio ženu koja je muškarac po deklaraciji tj. virdžina.

Jer sigurno ima neka kanonska osnova koju je Amfilohije pronašo, koja ne znam. Jer teško da Vlasi, Arbanasi i Srbi budu različite zajednice sa svojim definisanim statusom i zabranom nekih brakova, glasanja... Teško da će neki kralj opet da se pojavi i definiše ukazom nacionalnost ili vjeroispovjest ljudi. Mi moramo prihvatit zapadnu kulturu kao preegzistenciju Rimske tradicije, pritom opet zadržat tu neku ustavnu nacionalnost. Danas je od stare tradicije dominantno preživjela samo zabrane braka unutar bližih srodnika. Zato u Srpske zemlje uopšteno moraju da se pojave Svetitelji koji su prepoznati kao Pravoslavni i kanonski ispravni jer se protive pojavi robova, posebnim statusima nekih zajednica. Njegoš kao tajnovidac na kanonskoj osnovi, mijenja idola peruna i dionisa koji se danas prikazuju kao crnogorska ideologija. Tu Srbija ne može da shvati nas, jer kao što Srpska opozicija i akademija prati Mitropoliju. Tako Milo Đukanović prati Crnogorske ideologe koji stvaraju novu Crkvu i identitet.

Crnogorska ideologija prihvata bošnjačku istoriju, koja kaže da je sandžaklija autohtoni stanovnik stare raške. Njima su najbliži arbanasi u Crnoj Gori kažu oni, recimo po internet člancima, Srpski ministar Rasim Ljajić ima istog pretka sa predsjednikom Jugoslavije, Slobodanom Miloševićem. Njihov zajednički predak dolazi u Crnu Goru prije 500 godina i to je prihvaćeno kao legitimno. Prosto pitanje se postavi ostalima, odakle Rasimu srpsko prezime ako se njegovi poturče prije pada osmanlija. A kod nas arbanasi tada imaju arbanaška imena i prezimena sa ić na kraju. Zato, po Milu Đukanoviću tj. Crnogorskoj Ideologiji, Srbi su stvoreni kao sluge Servalji od posrbljenih naroda Zete ili Crne Gore, preko SPC. A Srbin je isto što i Arbanas. U Crnoj Gori, od 7 brdskih plemena 4 su arbanaška. U katunsku nahiju ima arbanasa. Stara Hercegovina ima arbanasa, primorje su kod katolika dostinja arbanasi katolici. Ako Crkva proglasi jedne Arbanase za Srbe, recimo Vasojeviće. Po crnogorcima, to znači da nas zapadne Srbe proglašavaju za Srbljane, jer Vasojevići kao Arbanasi koji važe za arbanse kod mojih predaka, vjeruju i drže pisano predanje, da su direktni biološki potomci Nemanjića, koji pod osmanlijama imaju posebni status i pravo da budu iznad Srbljana, latina-vlaha. A poslije se izjašnjavaju kao Srbi, pa se postavlja pitanje, što se ne izjašnjavaju kao Srbljani jer oni taj termin nose kao i Srbijanac.

Čim postoji sekta nacionalne prirode bez nekih istorijskih osnova, onda postoji i potreba kod duhovno slabih Pravoslavaca da opstanu u SPC, kroz neki pravoslavni karakter nekog vladike ili duhovnika. Tu Njegoš spriječava raskol, bez njega je problem definicije identiteta velik i nema neke orijentacije u Crkvi, niko ne definiše politička pitanja kao Njegoš koji opet izvlači suštinu onoga što iz Pravoslavne tradicije SPC može da se prenese i danas da svi živimo kao Pravoslavci.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 9 часа, Родољуб Лазић рече

Колико игумана и монаха Светогораца је признало тзв. украјинску цркву и тзв. митрополита Епифанија и саслуживало са њима? Ваљда су и они цвет Православља? Или не? 

Зато сам и написао: можда грешим? јер, збиља, не знам ко је монах који је спевао тропар, али сам по природи оптимиста и гледам унапред и навише... :) 

"Господ је неизрециво милосрдан, али нам се даје у мери у којој смо ми, надарени неограниченом слободом, спремни да Га примимо"

Архимандрит Софроније

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 часа, Родољуб Лазић рече

Не добих одговор - ко је у Српској Цркви митр. Амфилохија за живота сматрао светим (а не "само" значајним богословом и крупним црквеним делатником)? Па је сад то, јелте, општеприсутно мишљење о њему за његовог живота, једноставно и природно преточено у ову еуфоричну акцију за његову "брзинску" канонизацију. 

Па ево, први ја сам имао више примедби на неке његове изјаве и потезе.

То је имало итекако смисла да не би, попут свог сабрата Марка- ех Артемија, склизнуо пред крај на странпутицу (а не да није био на превеликим искушењима).

Овим литијама, када се приброје светињама које је обновио и подигао, броју људи који су се крстили/окренули вери (одатле ми је очевина, и само за моју ширу фамилију која је пришла вери је заслужио "бар пола ореола"), начину исповедања вере оних који су остали за њим, броју монаштва и свештенства - код мене је убројан са Павлом Српским у ред светих. Јер је заиста узрастао у меру раста Христовог. 

Имате право да се не слажете. Црква ће рећи у своје време...

П.С.

Ко је живео са Црногорцима зна о чему причам. Само то је већ камен о врату и исукан мач над главом у старту.

Не верујем да би ИКО па ни сам Павле овако нешто учинио у том народу за 30. година. Да га не поредим са св. Петром Цетињским, али ни да га много одмакнем од истог...

"Христос васкрсе, радости моја!"

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Crnogoska ideologija okuplja sve Arbanase koji vjeruju da su posrbljeni od nas Srba, sve Srbe koji vjeruju da su posrbljeni od posrbljenih Arbanasa i tako nadalje dok nisu stvorili Idola i pet mini Crkvi.

Nije za Crnu Goru malo 50.000 ljudi na praktično anti-SPC skup u Podgorici. To nije mali broj simpatizera i vjernika Crnogorske Crkve za koje se često spinuje da ima više sveštenika nego vjernika.

Ako se Njegoš tajnovidac primijeni kao neki duhovnik koji oživljava Svetosavlje u CG. Onda je moguće da dođu neke stvari na svoje. Jedina alternativa je Amfilohije kao duhovnik, koji svuđe pravi etnički zbir Pravoslavaca.

Po meni je potpuno identično kanonski pristupit Tajnovidcu Njegošu kao i arhiepiskopa Beogradskog, Svetog Maksima Srpskog, tj. Đorđa Brankovića koji je kanonizovan krajem 15 ili početak 16 vijeka.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 сат, Јанко рече

код мене је убројан са Павлом Српским у ред светих. Јер је заиста узрастао у меру раста Христовог. 

Имате право да се не слажете. Црква ће рећи у своје време...

Колико се сећам, пре његове смрти си говорио другачије. Јеси хвалио литије, али си на Ђуровићеве тврдње о издаји говорио отприлике - не знам, видећемо, време ће показати... Никад ни издалека не сећам се да си користио реч "свет" за Амфилохија. 

Али ниси битан ти или неки други појединац, ја говорим генерално, уопштено да он није уживао репутацију светог човека, него богослова и црквеног делатника. И сад одједном, преко ноћи - несумњиви  светац. Нешто се не слаже. 

При чему, не знам да ли сам јасан био - ја не тврдим да он не може бити проглашен светим, уколико се испуне они услови који иначе важе за свакога у Православној Цркви, и зна се који су, више пута су поновљени. Само сам против овог еуфорично лобирања и кампање да се то уради одмах. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...