Jump to content

Оцени ову тему


Препоручена порука

Човјек је као воћка. Један газда хтједе да посијече неродну воћку. А слуга га замоли да је остави, па ће је он окопавати и његовати. И збиља идуће године донесе плодове. Тако милост Божја и нама продужава године живота да донесемо плодове покајања.

из ризнице мудрости Светих Отаца

apel.png

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Осуђивање

Требало би да нам је теже да осуђујемо људе, него да их гледамо мирно, као што гледамо како ветар љуља дрвеће, или како тече река; међутим, очигледно је да је човеку тешко да гледа без осуде. Шта да се ради? Треба се постепено учити томе да најприје осудимо себе због тога што осуђујемо ближње, затим да се уздржавамо од осуде речима онда када се мисао покрене на то, а затим да заустављамо и саму мисао.

Онај ко довољно познаје и осуђује себе, тај нема времена да осуђује друге.

Онај који гледа са подозрењем тај лако може доћи до мржње према човеку; онај који жели да има љубав према ближњем, требало би да гледа чисто и једноставно.

Не судите, да вам се не суди, па макар вам се и чинило да има разлога за осуду, зато што онај ко је близак своме Господу може да стоји, или да пада. Још је горе ако судите као злонамерни судија. Мислите да људи причају бесмислице, а они говоре о ономе што је души на корист и о томе како да се чини добро.

Када осуђујемо своје ближње ми сами себи наносимо велику штету. Овога се треба чувати и искупљивати се тако што ћемо осуђивати и корити себе и молити се да Бог буде милостив и онима које смо ми осудили, и нама који смо их осудили.

Трудите се да срце и намере ближњих тумачите позитивно, а не негативно; у том случају ћете ређе бити у прилици да погрешите, а вашем ближњем ће бити лакше да се поправи.

(Св. Филарет Московски)

apel.png

Link to comment
Подели на овим сајтовима

hvala tanja m. na ovoj divnoj priči...  Just_Cuz_19 мајкл

Одг: Причам ти причу.... али праву и лепу...

« Одговор #350 послато: 08. Октобар , 2010, 14:34:25 »

Цитат

KAD PAMETNI CUTE

U nekoj zemlji jedan budalast covek krenu da laze i obecava narodu brda i doline,ali i da vara ljude i otima od slabijih.

-Ma pusti budalu!-govorili su o njemu,ne shvatajuci ga ozbiljno.

Ali,posto mu se slabo ko suprotstavio,budali se pridruzise jos neki i on postade sila.

Malo-pomalo pokori ceo narod,a onda udari velike namete.

Kad mnogi u nevolji zacvilese,odvazi se nekoliko ljudi i ododse da se zale svetome Savi.

Svetitelj ih saslusa,pa ljutito rece:

-Onda kad pametni cute,budale vladaju svetom.Mudri ljudi valja da su uvek budni.Trebalo je odmah da se suprotstavite tiraninu.A sada,pred silom i zlom,ne valja se predati.Covek je da se nada i bori za dobro ovoga sveta.

I zaista,trebalo je mnogo napora i muka  dok se narod izbavio  ovoga zla.

Iz knjige:Price o svetome Savi

https://www.pouke.org/forum/index.php/topic,244.msg255932.html#msg255932

мајкл

apel.png

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Jeste da nije jedna, ali jeste više misli  :drugarstvo:, ali mi se dopalo - pa reko' da podijelim:

Nijedna stvorena stvar na zemlji nema više maski nego neostvareni ljudski egoizam. Nema haljine, u koju se on ne oblači, nema kuće u kojoj on ne stanuje, niti hrama koji nije obesvetio svojim prisustvom, svojom molitvom, ni ljepote, koju nije naružio, ni jezika kojim se nije poslužio, ni sredstva kojim se nije borio - ni razočarenja, koje nije doživeo.

posaljisvojuporuku.png

 


Погледа Отац с Небеса и виде ме сва у ранама од неправде људске, и рече, не свети се.
Коме да се светим Господе? Поворци стада, што иде на заклање? Свети ли се лекар болесницима, што га са самртничке постеље руже? Коме да се светим? Снегу, што копни и трави што се суши?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

:) :) :)

posaljisvojuporuku.png

 


Погледа Отац с Небеса и виде ме сва у ранама од неправде људске, и рече, не свети се.
Коме да се светим Господе? Поворци стада, што иде на заклање? Свети ли се лекар болесницима, што га са самртничке постеље руже? Коме да се светим? Снегу, што копни и трави што се суши?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Прави Пут

Ако желиш да нађеш пут који води у живот, тражи на том путу Који рече ''ЈА САМ ПУТ, ИСТИНА И ЖИВОТ; ЈА САМ ВРАТА'' (Јн.14:6, 10:9), и тамо ћеш наћи, али тражи јако пажљиво јер је ''мало оних који нађоше'' (Мт 7:14), да не би иначе био остављен од оних неколико и нашао себе међу многима.

(Св. Максим Исповедник)

apel.png

Link to comment
Подели на овим сајтовима

    О  три  ствари  не  жури  док  говориш: O Богу  док  не  утврдиш  веру  у  њега. O туђем  греху док се не  сетиш  свога,  и  о  сутрашљем  дану  док  не  сване.

    Владика  Николај

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Направи твој дом Црквом, јер ти ћеш одговарати за душе твоје деце и свих оних који обитавају у њему.

(Св. Јован Златоусти)

apel.png

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ми не судимо правилно зато што не гледамо дубину ствари него се од првог погледа, судећи по спољашности, испуњавамо љубављу или мржњом према њима.

свети Никодим Светогорац (Агиорит)

књига Невидљива борба

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Nema nicega naivnijeg od prikazivanja sopstvene licnosti...

                                                    A. Kami

Link to comment
Подели на овим сајтовима

To the world you may be just one person...

But to your child, you might just be the world.

Извињење што је на енглеском. Не знадох достојно превести изреку.  1000000001010

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Није убог онај који нема ништа, него онај који много жели; исто није тако богат онај који много има, него онај који ништа не треба.

(Св. Јован Златоусти)

apel.png

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...