Jump to content

Да ли сте за црквенословенски језик или за српски на богослужењима и требама?


Да ли сте за црквенословенски језик или за српски на Богослужењима и требама?  

189 члановâ је гласало

  1. 1. Да ли сте за црквенословенски језик или за српски на Богослужењима и требама?

    • За црквенословенски.
      32
    • За српски.
      87
    • За оба језика.
      66


Препоручена порука

  • Одговори 606
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Питао бих Меду како одговара на литургији ? Да ли херувимску песму пева на србском или цс језику ?

одговарам на српском, не певам на црквенословенском.

суштинска разлика је кад причаш на матерњем и кад учиш страни језик.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Link to comment
Подели на овим сајтовима

искрено сматрам да су се људи, они који се фурају на црквенословенски, ослепели за очигледно (под условом да су икад прочитали овај део Новог Завета):

2. И уједанпут постаде хука с неба као дување силног ветра, и напуни сву кућу где сеђаху;

3. И показаше им се раздељени језици као огњени; и седе по један на сваког од њих.

4. И напунише се сви Духа Светог, и стадоше говорити другим језицима, као што им Дух даваше те говораху.

5. А у Јерусалиму стајаху Јевреји људи побожни из сваког народа који је под небом.

6. А кад постаде овај глас, скупи се народ, и смете се: јер сваки од њих слушаше где они говоре његовим језиком.

7. И дивљаху се и чуђаху се говорећи један другом: Нису ли ово све Галилејци што говоре?

8. Па како ми чујемо сваки свој језик у коме смо се родили?

Дела светих апостола, глава 10, стихови 2-8

шта би то требало да ти каже?

да је црквенословенски некакав ''узвишени'', ''богоугодни'', ''анђеоски'' језик или да ДУХ СВЕТИ ЖЕЛИ ДА СВАКО СВОЈИМ МАТЕРЊИМ ЈЕЗИКОМ ЧУЈЕ СВАКОГ ДРУГОГ ДА БИ МУ БИЛО РАЗУМЉИВО?

ајде молим вас, шта мислите зашто је Дух Свети дао Апостолима ДАР ЈЕЗИКА?

што није народ терао да учи тамо неке језике, већ је омогућио Апостолима да говоре матерњим језицима СВИХ, па је још благоизволео да прокаже јерес три језика?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

медо, схватам да си потпуно за српски и то поштујем, али мислим да си мало овога пута претјерао.

ево, овдје:

"црквенословенски у српској Цркви је данас спрдање са Богом, Речју и Православљем."

не можеш тако, брате мили, ни у шали да кажеш, ако ништа друго онда због разних људи који долазе да читају шта се то овдје пише. сви знамо да мало ко разумије црквенословенски а још мање га толико добро разумије да би могао баш сваку молитву на прво слушање да схвати. исто тако сви знамо (или би требало да знамо) да нико не говори црквенословенски између осталог и зато што то никада није ни био говорни језик него богослужбени. све то на страну, све док се не ураде преводи односно препјеви на српски то нам је једино што имамо и не треба говорити да је то спрдња.

него шта него је спрдња ДАНАС (питање јел није била и пре, с обзиром на то да никад није био матерњи) којој једном за свагда треба стати на шију и управо је у томе и туга: што немамо свој језик на богослужењу.

спрдња је са Речју и Богом кад се инсистира да не разуме присутни народ и да се терају да изигравају неме кипове који морају да уче неразумљиви језик да би иоле схватили шта се дешава или да блеје по крстовима, иконама и фрескама око себе јер не могу да прате радњу и догађај, а поврх свега да учествују у целој конструкцији.

није ни чудо што је Србија безбожна, језик је највећа препрека.

молим те ми објасни да ли би ишла у биоскоп у коме дају филм без титла и на страном језику, јер се тиме од Литургије прави некакво позориште пантомимичара са публиком глувих јер је потпуно исто да ли си глув или ти неко усномиче на неразумљивом језику.

из ума у срце не може да ти сиђе јер су слова непрегледна, аудио неразумљив, а видео потпуно бесмислен у том случају.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

искрено сматрам да су се људи, они који се фурају на црквенословенски, ослепели за очигледно (под условом да су икад прочитали овај део Новог Завета):

2. И уједанпут постаде хука с неба као дување силног ветра, и напуни сву кућу где сеђаху;

3. И показаше им се раздељени језици као огњени; и седе по један на сваког од њих.

4. И напунише се сви Духа Светог, и стадоше говорити другим језицима, као што им Дух даваше те говораху.

5. А у Јерусалиму стајаху Јевреји људи побожни из сваког народа који је под небом.

6. А кад постаде овај глас, скупи се народ, и смете се: јер сваки од њих слушаше где они говоре његовим језиком.

7. И дивљаху се и чуђаху се говорећи један другом: Нису ли ово све Галилејци што говоре?

8. Па како ми чујемо сваки свој језик у коме смо се родили?

Дела светих апостола, глава 10, стихови 2-8

шта би то требало да ти каже?

да је црквенословенски некакав ''узвишени'', ''богоугодни'', ''анђеоски'' језик или да ДУХ СВЕТИ ЖЕЛИ ДА СВАКО СВОЈИМ МАТЕРЊИМ ЈЕЗИКОМ ЧУЈЕ СВАКОГ ДРУГОГ ДА БИ МУ БИЛО РАЗУМЉИВО?

ајде молим вас, шта мислите зашто је Дух Свети дао Апостолима ДАР ЈЕЗИКА?

што није народ терао да учи тамо неке језике, већ је омогућио Апостолима да говоре матерњим језицима СВИХ, па је још благоизволео да прокаже јерес три језика?

bendoff bendoff
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Црквенословенски, наравно. Требамо се држати традицийе.

јел знаш да је држање такве традиције осуђено као јерес?
Значи ли то да су, по теби, СПЦ, РПЦ, и БПЦ йеретичке, због употрѣбе црквенословенскога?

Би ли ти можда желео да се Богослужења изводе на шатровачком, како би их разумели и момци са београдских улица?  greengrin

В алтаpях святые плачyт, гyдит набат.

Битвы час yже назначен,

но это бyдет ад, тpижды ад, но ни шагy назад!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Vecina likova koja insistira na crkvenoslovenskom su crkveno na nivou bajanja. Pop nesto salamrcne na necemu sto ne razumem i celo cudo se desi.Zato im je i tako lako popa zameniti sa belim magom, vidovitim Milanom ili slicnim budalastinama.

Да, да тако је у право си, ми смо бајачи, бели магови и црни ђаволи! А, ви који сте за српски (македонски итд) сте анђели и са тиме што чујете службе Божије на народни језик венце добијате! :)

Онај ко не може да разуме црковнославјански језик, он не би разумео богослужења, па макар они и на дијалект били служене. Особено када је реч о Светој Литургији. Зар толики је проблем да се разуме да: „Миром Господу помолимсја!“ е исто со: „Во мир да се помолиме на Господа!“ ? Зар је то толики проблем? Али чудније је када клирици поју на македонски (српски), ал народ одговара на црковнославјански? Где је ту логика? Клирици не разуме црковнославјански, ал народ разуме?  greengrin

Ти ме волиш, ал ја не осећам.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

искрено сматрам да су се људи, они који се фурају на црквенословенски, ослепели за очигледно (под условом да су икад прочитали овај део Новог Завета):

2. И уједанпут постаде хука с неба као дување силног ветра, и напуни сву кућу где сеђаху;

3. И показаше им се раздељени језици као огњени; и седе по један на сваког од њих.

4. И напунише се сви Духа Светог, и стадоше говорити другим језицима, као што им Дух даваше те говораху.

5. А у Јерусалиму стајаху Јевреји људи побожни из сваког народа који је под небом.

6. А кад постаде овај глас, скупи се народ, и смете се: јер сваки од њих слушаше где они говоре његовим језиком.

7. И дивљаху се и чуђаху се говорећи један другом: Нису ли ово све Галилејци што говоре?

8. Па како ми чујемо сваки свој језик у коме смо се родили?

Дела светих апостола, глава 10, стихови 2-8

шта би то требало да ти каже?

да је црквенословенски некакав ''узвишени'', ''богоугодни'', ''анђеоски'' језик или да ДУХ СВЕТИ ЖЕЛИ ДА СВАКО СВОЈИМ МАТЕРЊИМ ЈЕЗИКОМ ЧУЈЕ СВАКОГ ДРУГОГ ДА БИ МУ БИЛО РАЗУМЉИВО?

ајде молим вас, шта мислите зашто је Дух Свети дао Апостолима ДАР ЈЕЗИКА?

што није народ терао да учи тамо неке језике, већ је омогућио Апостолима да говоре матерњим језицима СВИХ, па је још благоизволео да прокаже јерес три језика?

Брате Милане, Свети Дух је дао апостолима да ПРОПОВЕДАЈУ на народне језике. Проповед и богослужење није исто. Али то нажалост не могу сви да схвате. Ја бар никада нисам рекао да проповед буде на црковнославјански.

Ти ме волиш, ал ја не осећам.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

искрено сматрам да су се људи, они који се фурају на црквенословенски, ослепели за очигледно (под условом да су икад прочитали овај део Новог Завета):

2. И уједанпут постаде хука с неба као дување силног ветра, и напуни сву кућу где сеђаху;

3. И показаше им се раздељени језици као огњени; и седе по један на сваког од њих.

4. И напунише се сви Духа Светог, и стадоше говорити другим језицима, као што им Дух даваше те говораху.

5. А у Јерусалиму стајаху Јевреји људи побожни из сваког народа који је под небом.

6. А кад постаде овај глас, скупи се народ, и смете се: јер сваки од њих слушаше где они говоре његовим језиком.

7. И дивљаху се и чуђаху се говорећи један другом: Нису ли ово све Галилејци што говоре?

8. Па како ми чујемо сваки свој језик у коме смо се родили?

Дела светих апостола, глава 10, стихови 2-8

шта би то требало да ти каже?

да је црквенословенски некакав ''узвишени'', ''богоугодни'', ''анђеоски'' језик или да ДУХ СВЕТИ ЖЕЛИ ДА СВАКО СВОЈИМ МАТЕРЊИМ ЈЕЗИКОМ ЧУЈЕ СВАКОГ ДРУГОГ ДА БИ МУ БИЛО РАЗУМЉИВО?

ајде молим вас, шта мислите зашто је Дух Свети дао Апостолима ДАР ЈЕЗИКА?

што није народ терао да учи тамо неке језике, већ је омогућио Апостолима да говоре матерњим језицима СВИХ, па је још благоизволео да прокаже јерес три језика?

Брате Милане, Свети Дух је дао апостолима да ПРОПОВЕДАЈУ на народне језике. Проповед и богослужење није исто. Али то нажалост не могу сви да схвате. Ја бар никада нисам рекао да проповед буде на црковнославјански.

Naravno da nije isto.Liturgija je neuporedivo vaznija.

Domine, adiuva incredulitatem meam!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

медо, схватам да си потпуно за српски и то поштујем, али мислим да си мало овога пута претјерао.

ево, овдје:

"црквенословенски у српској Цркви је данас спрдање са Богом, Речју и Православљем."

не можеш тако, брате мили, ни у шали да кажеш, ако ништа друго онда због разних људи који долазе да читају шта се то овдје пише. сви знамо да мало ко разумије црквенословенски а још мање га толико добро разумије да би могао баш сваку молитву на прво слушање да схвати. исто тако сви знамо (или би требало да знамо) да нико не говори црквенословенски између осталог и зато што то никада није ни био говорни језик него богослужбени. све то на страну, све док се не ураде преводи односно препјеви на српски то нам је једино што имамо и не треба говорити да је то спрдња.

него шта него је спрдња ДАНАС (питање јел није била и пре, с обзиром на то да никад није био матерњи) којој једном за свагда треба стати на шију и управо је у томе и туга: што немамо свој језик на богослужењу.

спрдња је са Речју и Богом кад се инсистира да не разуме присутни народ и да се терају да изигравају неме кипове који морају да уче неразумљиви језик да би иоле схватили шта се дешава или да блеје по крстовима, иконама и фрескама око себе јер не могу да прате радњу и догађај, а поврх свега да учествују у целој конструкцији.

није ни чудо што је Србија безбожна, језик је највећа препрека.

молим те ми објасни да ли би ишла у биоскоп у коме дају филм без титла и на страном језику, јер се тиме од Литургије прави некакво позориште пантомимичара са публиком глувих јер је потпуно исто да ли си глув или ти неко усномиче на неразумљивом језику.

из ума у срце не може да ти сиђе јер су слова непрегледна, аудио неразумљив, а видео потпуно бесмислен у том случају.

greengrin

:) 0304_smile4 0304_smile4

Domine, adiuva incredulitatem meam!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

link=topic=8108.msg356559#msg356559 date=1296946027]

ja je pevam na cslovenskom ali uvek razmišljam o tome šta znači na srpskom a često i čitam prevod-kad gledam iz odgovaranja

Ја кад слушам литургију на македонски увек у себи си размишљам о томе шта значе те речи на црковнославјански.

Ти ме волиш, ал ја не осећам.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Под македонски подразберете го секој жив словенски јазик па било да е српски, бугарски, словенечки, руски, украински, белоруски, чешки, словачки или полски. (Простете што коментарот е на македонски, а есоставен од 3 мои одговори на слично прашање на еден македонски форум)

Кога би ме прашале мене на македонски би била само проповедта, а Евангелието на три јазици: црковнославјански, старогрчки и македонски, другото сѐ на црковнославјански. Зошто?

1. Црковнославјанскиот јазик како што и самото име му кажува е јазик за црковна употреба на Славјанскиот народ.

2. Оној кој сака да слушне и да разбере што се пее, ќе го разбере, а оној кој не сака поарно да оди на служба која се служи на кинески, ако не за друго барем ќе има оправдание дека не разбрал.

3. Поврзано со првото, на црковнославјанскиот јазик, никој со никого не се кара и не се расправа. Нити на тој јазик се пцуе или се изговараат гнасни зборови, можеби најмногу поради тоа што гнасни зборови во него и не постојат.

За сите оние кои тврдат дека треба да се служи на македонски за да разбере народот што се служи, би им предложил да направат една анкета и по службата на македонски јазик да ги запрашаат верниците што разбрале и запамтиле од службата. Јас верувам дека 90%, нема да одговорат нити за што било светото Евангелие, а камо ли да запомнат некој стих од службата што се служела.

Да, разбираме македонски, но ако Бог не ни го отвори умот за да сфатиме што разбираме поарно е да не разбереме. И основачите на сектите го разбираат тоа што го читаат, но ги подбуцнува ѓаволот и истото не го сфаќаат.

Света Злата Мегленска, можеби не разбирала грчки, но го избрала Христос за свој женик. Многумина разбираат, но ништо не сфаќаат, тоа е најголемиот проблем.

Умот ќе е попразен ако се служи на македонски. Ако е службата на црковнославјански и умот ќе е буден и ќе се труди да разбери што се пее или чита, во спротивно сѐ е разбирливо слушаме, слушаме и едно време умот ни заспива и идат чавките(ѓаволите) и го колваат семето(молитвословијата). Затоа е убаво да се служи на црковнославјански, за да се радува духот наш, да се исполни срцето и да е буден умот.

ум је будан, ал срце не разуме.
Ако ум летне буди сигуран да ће да и срце да заспи и ништа неће да разуме. Ал ако је ум бидан и срце ће да разуме.

Ти ме волиш, ал ја не осећам.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

искрено сматрам да су се људи, они који се фурају на црквенословенски, ослепели за очигледно (под условом да су икад прочитали овај део Новог Завета):

2. И уједанпут постаде хука с неба као дување силног ветра, и напуни сву кућу где сеђаху;

3. И показаше им се раздељени језици као огњени; и седе по један на сваког од њих.

4. И напунише се сви Духа Светог, и стадоше говорити другим језицима, као што им Дух даваше те говораху.

5. А у Јерусалиму стајаху Јевреји људи побожни из сваког народа који је под небом.

6. А кад постаде овај глас, скупи се народ, и смете се: јер сваки од њих слушаше где они говоре његовим језиком.

7. И дивљаху се и чуђаху се говорећи један другом: Нису ли ово све Галилејци што говоре?

8. Па како ми чујемо сваки свој језик у коме смо се родили?

Дела светих апостола, глава 10, стихови 2-8

шта би то требало да ти каже?

да је црквенословенски некакав ''узвишени'', ''богоугодни'', ''анђеоски'' језик или да ДУХ СВЕТИ ЖЕЛИ ДА СВАКО СВОЈИМ МАТЕРЊИМ ЈЕЗИКОМ ЧУЈЕ СВАКОГ ДРУГОГ ДА БИ МУ БИЛО РАЗУМЉИВО?

ајде молим вас, шта мислите зашто је Дух Свети дао Апостолима ДАР ЈЕЗИКА?

што није народ терао да учи тамо неке језике, већ је омогућио Апостолима да говоре матерњим језицима СВИХ, па је још благоизволео да прокаже јерес три језика?

Брате Милане, Свети Дух је дао апостолима да ПРОПОВЕДАЈУ на народне језике. Проповед и богослужење није исто. Али то нажалост не могу сви да схвате. Ја бар никада нисам рекао да проповед буде на црковнославјански.

Naravno da nije isto.Liturgija je neuporedivo vaznija.

Света Литургија је стварно важнија од све и зато је боље да се служи на савршенији језик, на језик који је саздан искључиво за црковна употреба, а тај језик је црковнославјански, т.е. језик, који користе Славјани за црковну употребу.

ПС: На крај крајева разумем Македонце и Србе, зашто неће (не могу  :)) да разуме црковнославјански, јер ни једни ни други ни су Славјани, једни су Антички Грци, а други су Антички Индијци. Ал ипак међу ови Антички има и по неки Славјанин, који оће да слуша службу на свој црковни језик!

Ти ме волиш, ал ја не осећам.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...