Jump to content

Тема о КОРОНАВИРУСУ... све на једном месту


JESSY

Препоручена порука

 
Konačno izlazi na videlo makar nešto nezavisnih podataka o Sinofarmu, plus bonus podaci o Sputniku (napokon)!
Izvor je Bahrein, gde su slično kao i kod nas davane razne vakcine. Studija je i dalje preprint (dakle, dodatan skepticizam dok ne prođe peer review), ali izgleda dobro, autori ne srljaju. Ima konfuznih delova koji će, nadam se, biti sređeni u daljim revizijama.
Ključni zaključci:
  • Sinofarm daje vidljivu zaštitu i od infekcije, i od hospitalizacije, i od smrti - mada je ta zaštita slabija kod starijih ljudi (kao što već znamo).
  • U poređenju sa nevakcinisanima, ljudi koji su primili Sinofarm (svih godišta) se otprilike duplo ređe razboljevaju. Kod starijih od 50, čak i sa Delta podacima uključenim, nivo smrti se smanjuje na četvrtinu (OR 3.).
  • ALI. U studiji su i podaci o Pfizer, Covishield (indijska verzija AstraZeneca vakcine), i Sputnik V. Sve tri su se pokazale značajno boljim u zaštiti od zaraze, i daleko boljim u zaštiti od teške bolesti i smrti.
  • Kod ljudi mlađih od 50, ove tri vakcine su efektivno ekvivalentne po nivou zaštite, u svim oblastima. Postoje male razlike, ali nisu značajne.
  • Sve tri vakcine takođe jako dobro štite protiv smrti i teških oblika bolesti, i kod mlađih i kod starijih. Iz podataka datih u studiji sledi da je zaštita u ovom smislu preko 99%; ali broj slučajeva je mali, tako da je sigurnije reći da je zaštita veća od 90%.
  • No, postoji razlika u zaštiti od infekcije i hospitalizacije kod ljudi starijih od 50. U tom aspektu, Sputnik V je i dalje bolji nego Sinofarm; ali je više nego dvostruko lošiji od Pfizer i Covishield vakcina (koji daju uporedive rezultate).
Ukupno, ovo podržava očekivanja i zaključke iz prethodnih tekstova i postova, kao i savete koji su tamo dati. Da ponovimo (ovo kombinuje podatke iz Izraela, UK, Rusije, SAD, i sada ove iz Bahreina):
  • Svi koji su primili Sinofarm, bez obzira na starost, treba da prime treću dozu. Najbolje Pfizer, ali može i AstraZeneca. Mlađi od 50 mogu da kao treću dozu prime i Sputnik, ako tako žele.
  • Stariji od 55 koji su primili druge vakcine treba da razmisle o trećoj dozi, Pfizer ili AstraZeneca. Ali nije toliko hitno kao za primaoce Sinofarma.
  • Mlađi od 55 koji su primili Sputnik, Pfizer, AstraZeneca, ili Johnson&Johnson mogu da pričekaju da se drugi dovakcinišu, i da se dostavi više vakcina državama u razvoju. Možete se vakcinisati ako hoćete, neće štetiti, ali nije hitno, i rizici za ovu grupu su prilično mali, čak i sa Deltom.
  • (Dodatak) Ljudi koji su preležali kovid, i koji su se posle toga vakcinisali bilo kojom vakcinom takođe ne moraju da se žure, pogotovo ako su mlađi od 55 godina. Vakcina posle preležane infekcije, po svim podacima koji su trenutno dostupni, proizvodi snažnu i trajnu otpornost.
  • (Dodatak) Ljudi koji su preležali kovid ali se nisu vakcinisali, treba da prime makar jednu dozu vakcine. Ovo treba uraditi minimalno šest nedelja, bolje tri meseca nakon kraja bolesti. Ako se vakcina primi ubrzo posle kraja bolesti, to je lutrija: nekima pomogne i izleči post-kovid simptome, ali nekima ih reaktivira i pogorša.
  • Nevakcinisani treba da se vakcinišu što pre, ili da se spreme da preleže Delta soj. Kako se kome sviđa. Otpornost će morati da se stekne na jedan ili na drugi način.
***
Pre nego što neko pita, deca su potpuni džoker ovde, jer <12 nisu vakcinisani nigde. Otvaranje škola trenutno ide *katastrofalno* u Americi, sa masom škola koje su morale da prestanu sa nastavom nakon samo nedelju-dva dana - jer se ogroman broj dece i učitelja odmah razboleo. Maske pomažu, ali nisu dovoljne.
Smrti kod dece su i dalje vrlo retke, teške posledice češće ali i dalje ne preterano. U Americi, do sada ima manje od 500 dece koja su direktno umrla od kovida, i još nešto preko 400 mrtvih (uglavnom 6-9 godina) od MIS-C (to se ne računa kao kovid). Nekoliko hiljada dece je do sada ostalo sa trajnim posledicama; desetine hiljada pedijatrijskih hospitalizacija, ukupno. Ali te cifre su mali deo desetina miliona preležanih bolesti. Dakle, ukupno tragično, ali statistički i dalje retko. Videćemo kako će ići sada sa daljim širenjem Delte, koja proizvodi težu bolest kod mlađih nego prošli sojevi.
***
Preprint studije:
 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 33 минута, fsa рече
 
Konačno izlazi na videlo makar nešto nezavisnih podataka o Sinofarmu, plus bonus podaci o Sputniku (napokon)!
Izvor je Bahrein, gde su slično kao i kod nas davane razne vakcine. Studija je i dalje preprint (dakle, dodatan skepticizam dok ne prođe peer review), ali izgleda dobro, autori ne srljaju. Ima konfuznih delova koji će, nadam se, biti sređeni u daljim revizijama.
Ključni zaključci:
  • Sinofarm daje vidljivu zaštitu i od infekcije, i od hospitalizacije, i od smrti - mada je ta zaštita slabija kod starijih ljudi (kao što već znamo).
  • U poređenju sa nevakcinisanima, ljudi koji su primili Sinofarm (svih godišta) se otprilike duplo ređe razboljevaju. Kod starijih od 50, čak i sa Delta podacima uključenim, nivo smrti se smanjuje na četvrtinu (OR 3.).
  • ALI. U studiji su i podaci o Pfizer, Covishield (indijska verzija AstraZeneca vakcine), i Sputnik V. Sve tri su se pokazale značajno boljim u zaštiti od zaraze, i daleko boljim u zaštiti od teške bolesti i smrti.
  • Kod ljudi mlađih od 50, ove tri vakcine su efektivno ekvivalentne po nivou zaštite, u svim oblastima. Postoje male razlike, ali nisu značajne.
  • Sve tri vakcine takođe jako dobro štite protiv smrti i teških oblika bolesti, i kod mlađih i kod starijih. Iz podataka datih u studiji sledi da je zaštita u ovom smislu preko 99%; ali broj slučajeva je mali, tako da je sigurnije reći da je zaštita veća od 90%.
  • No, postoji razlika u zaštiti od infekcije i hospitalizacije kod ljudi starijih od 50. U tom aspektu, Sputnik V je i dalje bolji nego Sinofarm; ali je više nego dvostruko lošiji od Pfizer i Covishield vakcina (koji daju uporedive rezultate).
Ukupno, ovo podržava očekivanja i zaključke iz prethodnih tekstova i postova, kao i savete koji su tamo dati. Da ponovimo (ovo kombinuje podatke iz Izraela, UK, Rusije, SAD, i sada ove iz Bahreina):
  • Svi koji su primili Sinofarm, bez obzira na starost, treba da prime treću dozu. Najbolje Pfizer, ali može i AstraZeneca. Mlađi od 50 mogu da kao treću dozu prime i Sputnik, ako tako žele.
  • Stariji od 55 koji su primili druge vakcine treba da razmisle o trećoj dozi, Pfizer ili AstraZeneca. Ali nije toliko hitno kao za primaoce Sinofarma.
  • Mlađi od 55 koji su primili Sputnik, Pfizer, AstraZeneca, ili Johnson&Johnson mogu da pričekaju da se drugi dovakcinišu, i da se dostavi više vakcina državama u razvoju. Možete se vakcinisati ako hoćete, neće štetiti, ali nije hitno, i rizici za ovu grupu su prilično mali, čak i sa Deltom.
  • (Dodatak) Ljudi koji su preležali kovid, i koji su se posle toga vakcinisali bilo kojom vakcinom takođe ne moraju da se žure, pogotovo ako su mlađi od 55 godina. Vakcina posle preležane infekcije, po svim podacima koji su trenutno dostupni, proizvodi snažnu i trajnu otpornost.
  • (Dodatak) Ljudi koji su preležali kovid ali se nisu vakcinisali, treba da prime makar jednu dozu vakcine. Ovo treba uraditi minimalno šest nedelja, bolje tri meseca nakon kraja bolesti. Ako se vakcina primi ubrzo posle kraja bolesti, to je lutrija: nekima pomogne i izleči post-kovid simptome, ali nekima ih reaktivira i pogorša.
  • Nevakcinisani treba da se vakcinišu što pre, ili da se spreme da preleže Delta soj. Kako se kome sviđa. Otpornost će morati da se stekne na jedan ili na drugi način.
***
Pre nego što neko pita, deca su potpuni džoker ovde, jer <12 nisu vakcinisani nigde. Otvaranje škola trenutno ide *katastrofalno* u Americi, sa masom škola koje su morale da prestanu sa nastavom nakon samo nedelju-dva dana - jer se ogroman broj dece i učitelja odmah razboleo. Maske pomažu, ali nisu dovoljne.
Smrti kod dece su i dalje vrlo retke, teške posledice češće ali i dalje ne preterano. U Americi, do sada ima manje od 500 dece koja su direktno umrla od kovida, i još nešto preko 400 mrtvih (uglavnom 6-9 godina) od MIS-C (to se ne računa kao kovid). Nekoliko hiljada dece je do sada ostalo sa trajnim posledicama; desetine hiljada pedijatrijskih hospitalizacija, ukupno. Ali te cifre su mali deo desetina miliona preležanih bolesti. Dakle, ukupno tragično, ali statistički i dalje retko. Videćemo kako će ići sada sa daljim širenjem Delte, koja proizvodi težu bolest kod mlađih nego prošli sojevi.
***
Preprint studije:
 

 

Uh, nemoj ovog... mozda nisi znao al ovaj lik ti je deset puta gluplji od neke naucnice sa jućuba... ja se s ovim ne bih zezao :D 

  • Радостан 1
пре 39 минута, haveaniceday рече

Lek protiv kovida postoji. 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Цитат

Nemam ja svoje standarde tu... mene su još u osnovnoj školi naučili da se procenti izražavaju brojevima, a verovatno u gimnaziji razliku između konkretnih i apstraktnih brojeva...

Добро личе, не смарај ме. Иди пиши неке тужбе, жалбе нешто.. не могу више са твојим расчлањавањем реченица и уништавањем контекста сваког аргумента који изнесем да се расправљам.

Стварно не видим шта има да расправљам са ликом који мртав ладан класификује ковид као "пуно тежи вирус од грипа" ту је јасно да разума нема, јер ако је ковид "пуно тежи" шта је онда ебола, сарс? Екстремно гига мега ултра пуно тежи?

Ту се види да ти имаш неке своје стандарде што је ок, само немој да ми просипаш приче како је ту тебе неко нешто научио. 

Јасно се из мог поста види шта сам мислио, и само дебил може да се хвата за реторику и смисао речи "конкретни бројеви" када нема бољи и паметнији аргумент. 

  • Волим 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 28 минута, haveaniceday рече

Добро личе, не смарај ме. Иди пиши неке тужбе, жалбе нешто.. не могу више са твојим расчлањавањем реченица и уништавањем контекста сваког аргумента који изнесем да се расправљам.

Popuni formular...

 

пре 28 минута, haveaniceday рече

Стварно не видим шта има да расправљам са ликом који мртав ладан класификује ковид као "пуно тежи вирус од грипа"

Naravno... kao što ne bi imao šta da raspravljaš sa nekim ko kaže da je kačkavalj žut, a trava zelena... notorne činjenice obično nisu zgodne za neku raspravu... da sam napisao nešto glupo poput toga da su kovid i grip isti ili slični, onda bi neko svašta imao da mi kaže... npr. da mi objasni sve ono što sam ti objasnio povodom toga...

 

пре 28 минута, haveaniceday рече

ту је јасно да разума нема, јер ако је ковид "пуно тежи" шта је онда ебола, сарс?

Mnogo teži od korone.  :)

 

пре 28 минута, haveaniceday рече

Ту се види да ти имаш неке своје стандарде што је ок, само немој да ми просипаш приче како је ту тебе неко нешто научио. 

Nemam ja nikakve svoje standarde... ti si upao u teški postmodernizam gde "za tebe" procenti nisu brojke... nemoj mene da uvlačiš u svoje ludilo...

 

пре 28 минута, haveaniceday рече

Јасно се из мог поста види шта сам мислио, и само дебил може да се хвата за реторику и смисао речи "конкретни бројеви" када нема бољи и паметнији аргумент. 

Tako je. Zato nisam uradio to, već sam izneo konkretne primedbe i povodom toga šta si napisao i povodom toga šta si mislio, na koje ti nemaš šta da odgovoriš, pa si rešio opet da uđeš u meta-raspravu i tvoje fantazije o meni, jer o tome svaki debil može da baljezga do mile volje...

 

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Kovid propusnica narušila bi načelo jednakosti

Uvođenjem takozvanih kovid propusnica u Srbiji, narušilo bi se načelo jednakosti svih građana, kao i zabrana diskriminacije koji su proklamovani u Ustavu naše zemlje, smatra profesor ustavnog prava Slobodan Orlović.
 
Ajdeeee
Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 сат, Tumaralo. рече

Kovid propusnica narušila bi načelo jednakosti

Uvođenjem takozvanih kovid propusnica u Srbiji, narušilo bi se načelo jednakosti svih građana, kao i zabrana diskriminacije koji su proklamovani u Ustavu naše zemlje, smatra profesor ustavnog prava Slobodan Orlović.
 
Ajdeeee

Totalno vađenje iz konteksta, do nivoa apsurda. 

Ne, uprkos tome što se pozivate na Ustav svaki čas i što ga pogrešno shvatate, Ustav ne dozvoljava ljudima da rade šta požele maskirajući to pod "slobodom blablabla". Ni ti ni bilo ko drugi nema neograničenu slobodu niti sme da ugrožava živote drugih ljudi tako što će da se ponaša neodgovorno, u ovom slučaju to znači nepoštovanje epidemioloških mera. 

Znači utuvite, u Ustavu NE PIŠE da respiratorni bolesnici smeju da idu gde hoće i frfljaju teorije zavere neistomišljenicima. Štaviše, po Ustavu, pre će biti da je ispravno totalno kontra od toga.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, haveaniceday рече

Добро личе, не смарај ме. Иди пиши неке тужбе, жалбе нешто.. не могу више са твојим расчлањавањем реченица и уништавањем контекста сваког аргумента који изнесем да се расправљам.

Стварно не видим шта има да расправљам са ликом који мртав ладан класификује ковид као "пуно тежи вирус од грипа" ту је јасно да разума нема, јер ако је ковид "пуно тежи" шта је онда ебола, сарс? Екстремно гига мега ултра пуно тежи?

Ту се види да ти имаш неке своје стандарде што је ок, само немој да ми просипаш приче како је ту тебе неко нешто научио. 

Јасно се из мог поста види шта сам мислио, и само дебил може да се хвата за реторику и смисао речи "конкретни бројеви" када нема бољи и паметнији аргумент. 

Stvar je u tome što apsolutno pogrešno tumačiš sve što se piše i prilagođavaš sve tvojim iskrivljenim koordinatama. Kad ti neko pomene stvarne brojke, ti se vadiš na nekakvu statističku semantiku, ne verujem da si toliko nepismen da ne kapiraš suštinu svega što ti je Avocado napisao.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 часа, Марек рече

 Kad ti neko pomene stvarne brojke, ti se vadiš na nekakvu statističku semantiku, ne verujem da si toliko nepismen da ne kapiraš suštinu svega što ti je Avocado napisao.

Капирам ја одлично суштину. Суштина је да хоћете да плашите народ неодговорним изјавама, паушалним процентима и пружањем само одређених информација које изазивају страх, а да гушите све информације које раде супротно. 

То радите ти, авокадо, фса, клаудкинг и многи други својим реторичким изборима.

Да би људи били образовани и информисани, они би требало да имају све информације да доносе одлуке по питању свог здравља, политике јавног здравља и економије. 

А ви ту информисаност хоћете да ускратите и браните људе који је ускраћују.... јер желите страх.

Одлично ја капирам ту суштину код Авокада и свих осталих. 
 





 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 13 часа, cloudking рече

Uh, nemoj ovog... mozda nisi znao al ovaj lik ti je deset puta gluplji od neke naucnice sa jućuba... ja se s ovim ne bih zezao :D 

Шта је тешко бити бољи научник од фејсбук научног блогера.... то је лагано за већину људи у свету науке.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 часа, Tumaralo. рече

Vratio se sumanuti Marek...

Видим да је у питању још један просветитељ, ренесансни хуманиста у борби против псеудонауке и незнања! :)))

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Covid-19: FDA set to grant full approval to Pfizer vaccine without public discussion of data

WWW.BMJ.COM

Transparency advocates have criticised the US Food and Drug Administration’s (FDA) decision not to hold a formal advisory committee meeting to discuss Pfizer’s application for full approval...

 

Lucerna corporis tui est oculus tuus. Si oculus tuus fuerit simplex, totum corpus tuum lucidum erit. Si autem oculus tuus fuerit nequam, totum corpus tuum tenebrosum erit. Evangelium Secundum Matthaeum 6, 22-23

In nomine + Patris, et + Filii, et Spiritus + Sancti. Amen.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...